Zistite, v akom stave je váš web.

Rande naslepo? Zistite, kto je váš online zákazník

Online zákazník stojí v centre pozornosti každého e-shopu. Ako ho osloviť? Vytvorte persóny a buďte neodolateľní. Poradíme vám, kde hľadať dáta o potenciálnych zákazníkoch.

online zakazník

Obsah

Do rôznych e-shopov prichádzajú rôzni zákazníci. Publikum, ktoré hľadá plesové šaty, je iné ako to, ktoré zháňa nové zimné pneumatiky. Každý e-shop by mal poznať svojich typických zákazníkov a podľa nich vytvoriť persóny.

Prečo by ste mali poznať svoje publikum?

Ak neviete na koho cielite, vašej komunikačnej stratégii chýba kontinuita a systematickosť. Môže sa stať, že príspevky, ktoré napíšete, budú mať slabý dosah. Bez poznania zákazníka neviete, kde trávi čas a ako. To sú dôležité informácie, ktoré ovplyvňujú výber sociálnych sietí a médií na distribúciu reklamného obsahu. 

Výber vhodných sociálnych sietí

Výber sociálnych sietí prispôsobte svojim potenciálnym zákazníkom. Ak cielite na mužov okolo 35 rokov, ktorí živia mladú rodinu, nepôjdete ich hľadať na Pinterest, a naopak, v prípade mladých ľudí je nevyhnutnosťou Instagram alebo Tik-Tok. 

Tvorba a prispôsobovanie obsahu

Keď tvoríte príspevky na sociálne siete, myslite na jednu konkrétnu osobu, ktorej prispôsobte obsah, tón, obrázky, videá a dokonca aj hudbu v nich.

Pri výbere vhodných tém na články začnite analýzou kľúčových slov a ich vyhľadávanosťou. Aby mal článok pre zákazníkov skutočný význam a hodnotu, riešte v texte ich problémy alebo píšte o tom, čo ich zaujíma.

analýza kľúčových slov Marketing Miner

Na zistenie vhodných kľúčových slov spolu s ich vyhľadávanosťou môžete využiť bezplatný nástroj Marketing Miner

Cielenie kampaní

Vychádzajte zo základných charakteristík, ktoré o zákazníkovi viete a cieľte reklamu len na nich. To znamená, že e-shop s detským oblečením cieli na ženy, ktoré majú dieťa a predajca náradia pre domácich majstrov na ľudí so záujmom o bývanie a záhradu.

Čo je persóna?

Persóna je ucelený, podrobný profil osoby, ktorá predstavuje typického online zákazníka. Napriek tomu, že ide o fiktívnu osobu, jej charakteristické črty a vlastnosti marketéri vytvárajú na základe poznania skutočných návštevníkov webu.

Persóna reprezentuje cieľovú skupinu

Bežne sa persóne priraďuje pohlavie, vek, meno, zamestnanie alebo záujmy. Vznikne nový človek, ktorý predstavuje určitú skupinu zákazníkov. 

Vytvorte ju, aby sa sa ľahšie stotožnili s cieľovou skupinou, pre ktorú tvoríte obsah. Rovnako postupujú aj tí najskúsenejší marketéri.

Kto je váš online zákazník?

Tvorbe persóny predchádza dôkladný prieskum. Možno už tušíte, kto sú vaši zákazníci, ale nikdy ste sa nezamýšľali nad nimi do hĺbky. Poradíme vám, kde nájdete najlepšie zdroje dát k vytvoreniu persón.

Základ je Google Analytics

GA nám ukazuje demografické údaje ako pohlavie, vek, lokalitu alebo aj to, aký má zákazník operačný systém či telefón.

Prehľad o základných demografických údajoch nie je na škodu, no ako tvrdí Avinash Kaushik, potrebujete pochopiť ich rozmýšľanie. Našťastie máme internet, ktorý zaznamenáva aktivitu vašich potenciálnych zákazníkov, a tak ľahko zistíte, aké stránky navštívili, čo ich zaujímalo a čo čítali.    

Online zákazník má svoje záujmy

Google Analytics ukazuje špecifickejšie informácie o zákazníkoch. Dozviete sa o záujmoch, ktoré majú návštevníci webu počas online aktivít súvisiacich s nákupmi a cestovaním.

Kategórie záujmov rozlišujú používateľov z hľadiska ich životného štýlu. To znamená, či sa zákazníci zaujímajú o filmy, sú nadšencami cestovania, hudby, dekorácií alebo patria medzi milovníkov zdravia a fitness.

Ako skĺbiť reklamu so záujmami zákazníkov?

Ak predávate nábytok a persóna rada cestuje, ponúknite jej poličku, ktorú mámte v produktovom portfóliu, na vystavenie suvenírov z dovoleniek.

Ponúkate výživové doplnky?  Športovo založeným persónam predávajte doplnky pre zdravie rovno aj s odpoveďou, prečo sú pre nich dôležité.

Dáta z online chatu

U našich klientov sme začali zavádzať online chat aj vo večerných hodinách. Večerný online chat poskytuje neoceniteľné informácie o zákazníkoch.

Často v tomto čase začnú sami od seba písať o svojom dni a problémoch, ktoré aktuálne riešia. Zistíte, ako si vyberajú produkty a s kým sa doma radia pri ich výbere.

Naša vyškolená a skúsená zákaznícka podpora, nám raz mesačne posiela sumár postrehov, ktorý porovnáme s existujúcimi persónami. Priame prepojenie marketingu a komunikácie so zákazníkom  overuje naše domnienky a posúva nás vpred.

online chat zákaznícka podpora

Využívajte zákaznícku podporu na zber dát o potenciálnych aj existujúcich zákazníkoch.

Pošlite online zákazníkom dotazník

Pomocou online nástroja ako napríklad Hotjar, ktorý má aj verziu zadarmo vytvorte vhodný dotazník a pošlite zákazníkom.

Okrem celkovej spokojnosti s nákupom, zisťujte aj ďalšie dôležité údaje. Na základe nich priradíte k persónam informácie o tom, ako žijú, koľko majú detí, v akom byte/dome žijú, koľko približne zarábajú.

Údaje zisťujte nepovinne, nechcete zanechať negatívny dojem. 

Komentáre a reakcie na sociálnych sieťach

Facebook Insights poskytuje základné demografické údaje, ale dajte si pozor na to, že nejde výhradne o zákazníkov, ale „len“ fanúšikov – potenciálnych zákazníkov.

Dôležitejšie, ako sledovať údaje o veku, pohlaví a lokalite, je sledovať ich komentáre, čo sa im páči, čo zdieľajú (a prečo). Zaujímajte sa o otázky v komentároch a postrehy existujúcich zákazníkov. Spoznajte medzi riadkami nápady na rozšírenie produktového portfólia. 

Obsah prispôsobte fáze nakupovania zákazníka

Koncept See-Think-Do-Care, hovorí o tom, že každú marketingovú aktivitu by ste mali prispôsobiť štádiu nákupného procesu. V prípade, že vás tento koncept zaujal, tu je celý článok od pôvodného autora.

Fáza See

Ide o návštevníkov, ktorí váš produkt ešte ani nepoznajú. Čítajú si svoje obľúbené blogy, prezerajú weby, sú na sociálnych sieťach a vy sa im potrebujete ukázať. 

Fáza Think

Zákazníci, ktorí rozmýšľajú, že si produkt niekedy v budúcnosti  kúpia, ale ešte nie sú definitívne rozhodnutí.

Fáza Do

Do tejto skupiny už patria reálni potenciálni zákazníci, ktorí vedia čo chcú. Aktívne hľadajú produkt, aby si ho hneď kúpili.

Fáza Care

Predstavuje verných online zákazníkov, ktorí už nakúpili minimálne dvakrát.

V prípade, že vás tento koncept zaujal, tu je celý článok od pôvodného autora.

Neviete, kto je váš online zákazník? 

Pri vytváraní marketingového obsahu pre publikum je jednoduchšie mať pred očami jedného človeka s konkrétnymi vlastnosťami, ako celú cieľovú skupinu. Persóny vytvoríte len na základe zberu dát. Ak neviete, ako ich získať, radi vám pomôžeme a na základe nich vytvoríme zarábajúce kampane. 

 

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Pomáhame e-shopom s akceleráciou rastu cez export, provízny online marketing a automatizáciu. Nie sme PPC agentúra, ale biznis partner pre váš rast. Poďte s nami ďalej, za hranice.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.