Zistite, v akom stave je váš web.

Ak je zákazník na prvom mieste, zarobíte viac

UX testovanie

Narážajú vaši zákazníci pri objednávke na problémy? UX testovanie odhalí, čo všetko na e-shope nefunguje. Vygenerujte si audit webu.

Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Čo znamená UX?

Skratka UX pochádza z anglického slovného spojenia user experience – používateľská skúsenosť. Majú ju všetci ľudia, ktorí niečo používajú a v zásade je buď dobrá, alebo zlá, pretože na čokoľvek iné rýchlo zabudnú.

V offline svete sú to napríklad tlačidlá vo výťahu alebo schody. V online sa používatelia stretávajú s aplikáciami, webmi či e-shopmi. Vyladený UX dizajn umožní, aby z nich odchádzali čo najspokojnejší (a nakúpili).

Prečo robiť UX?

Aby ľudia mohli chodiť po schodoch, architekt rešpektuje anatómiu. Platí to aj pre weby. Ak chcete, aby ich ľudia používali, zohľadnite ich myslenie. Intuitívna a prehľadná zákaznícka cesta zvyšuje konverzný pomer.

Ako má vyzerať UX, zisťujeme kvalitatívnymi a kvantitatívnymi nástrojmi. Pýtame sa, prečo používatelia využívajú web a čo od neho očakávajú.

Zmapujeme súčasný stav webu a na základe výskumu odhalíme, či je všetko v poriadku. Zvyčajne to tak nie je a stránka zbytočne stráca návštevníkov v prospech konkurencie. Napravte to UX analýzou.

“V Dexfinity potreby nášho e-shopu dobre uchopili a nadizajnovali. Veľa potenciálnych problémov sme vyriešili hneď v zárodku. Teraz, keď sa ma niekto pýta na spúšťanie webu, úprimne radím si dať najskôr spraviť UI/UX návrh. Je pre mňa lepšie investovať 4 až 5-tisíc na začiatku, ako to neskôr pre slabé zisky prerábať.”
Marian Lisík
Executive Director, Origos

UX slovník

Na to, aby mal web v poriadku UX, je dôležitá dôkladná analýza stránky a následné testovanie jej jednotlivých častí. Pripravte si pevné základy a začnite UX auditom.

Je to skúška používateľskej prívetivosti z pohľadu nezainteresovaného UX špecialistu. Audit je skvelým riešením, ktoré rýchlo a efektívne odhalí, prečo používatelia odchádzajú zo stránky a aké sú jej nedostatky. 

UX audit prebieha na základe skúseností UX odborníka a analýzy webu pomocou rôznych nástrojov. Výsledkom sú zistenia a návrhy na okamžité vylepšenia webu. Tento audit sa hodí na rýchle odhalenie najväčších UX problémov (aj pre menej komplexné projekty).

Usability testing alebo testovanie použiteľnosti je ďalší spôsob, ako odhaliť UX nedostatky webu, ktoré bránia zákazníkom splniť cieľ (nákup produktu, vyplnenie formulára či získanie informácie). 

Na rozdiel od auditu web hodnotia reálni používatelia, ktorí otestujú nielen použiteľnosť, ale aj zrozumiteľnosť obsahu a celkový dojem.

UX laboratórium, alebo skrátene UX lab, slúži na testovanie webu. Skladá sa z dvoch samostatných miestností oddelených nepriehľadným sklom. Základným pravidlom je udržiavať v priestore, v ktorom sa testovanie vykonáva, pokoj. 

Narušenie testovania znižuje kvalitu výsledkov. Odporúčame, aby sa v pozorovacej miestnosti nachádzalo čo najviac ľudí z tímu klienta. Získajú možnosť naživo vidieť používateľské správanie zákazníkov pri práci s ich produktom.

Ako prebieha UX testovanie?

UX testovanie prebieha pod vedením UX špecialistu, v ideálnom prípade za prítomnosti klienta. Spoločne sledujú používateľa pri práci s webom/e-shopom a zisťujú, čo zákazníkom cestu k cieľu uľahčuje a čo naopak komplikuje. 

Celý proces UX testovania prebieha v takzvanom UX laboratóriu a na rôznych zariadeniach (desktop, mobil, tablet). Potrebujete totiž zistiť, ako stránka funguje na rôznych veľkostiach displejov. 

Zapojením budúceho používateľa do úprav webu alebo aplikácie šetríte náklady a vyhnete sa neskorším opravám. UX testovanie je zážitok aj pre klienta a zvyčajne navždy zmení jeho prístup k vývoju a predaju produktov.

Aký je prínos UX testovania?

Inými slovami, prečo zaň zaplatiť?

  • Viac ako polovica ľudí ani len neuvažuje o nákupe od značky, ktorá má zle navrhnutý mobilný web (Think with Google). 
  • 88 % nakupujúcich online sa po zlých používateľských skúsenostiach na web nevráti (Amazon Web Services). 
  • 52 % používateľov uviedlo, že pravdepodobne nebudú spolupracovať so spoločnosťou, ktorá nemá responzívny mobilný dizajn (Think with Google).
  • Lepšie UI dokáže zvýšiť konverzný pomer webových stránok o 200 %, no lepší UX dizajn až o 400 % (magazín Forrester).

Zo skúseností odporúčame web otestovať (najlepšie v UX labe), vďaka čomu získate relevantnú spätnú väzbu od potenciálnych používateľov. To, či boli zmeny a postupy správne, zistíte v analytike. 

Pozor na rýchle zavádzanie zmien. Ak chcete, aby boli výsledky merateľné, pridávajte úpravy postupne.

Ukážka úloh na testovanie použiteľnosti online lekárne:

  1. Chystáte sa na ples a potrebujete si kúpiť mejkap. Nájdite ho v e-shope.
  2. Vonku zúri chrípková epidémia. Ktoré produkty by ste kúpili pre vaše deti v rámci prevencie?
  3. Vášmu partnerovi kupujete kozmetiku radšej vy. Urobte tento nákup v e-shope.
  4. Chcete kúpiť lieky pre starých rodičov, ktoré kupujete pravidelne. Kde a ako by ste ich hľadali?
  5. V e-shope sú veľmi dobré ceny. Preto chcete dostávať informácie o nových produktoch či zľavách. Čo spravíte?

Ukážka úloh na testovanie  použiteľnosti e-shopu so športovými potrebami:

  1. Nakúpte na stránke detské kolieskové korčule.
  2. Nájdite spôsob, ako tovar vrátiť do e-shopu.
  3. Odoberajte newsletter e-shopu.
  4. Nájdite adresu kamennej predajne.

Ako prebieha UX testovanie?

Základom sú vhodné otázky pre účastníkov testovania. Ich zoznam vytvára UX špecialista spolu s klientom. Následne otázky pokladá respondentom moderátor (odborník, UX špecialista), ktorý vedie rozhovor bez akéhokoľvek nabádania alebo ovplyvňovania k správnej odpovedi. 

Počas testovania sa pri moderátorovi vystrieda minimálne 5 účastníkov a každý má to isté zadanie. Všetko sleduje za nepriehľadným sklom v inej miestnosti ďalší pozorovateľ (UX odborník) a zapisuje informácie z odpovedí respondenta. V ideálnom prípade sedí pri pozorovateľovi aj klient, ktorý celé testovanie uvidí na vlastné oči. 

Z UX testovania vzniká aj video a audio záznam, aby sa klient mohol k testovaniu a nahrávkam kedykoľvek vrátiť. Po skončení testovania spracujeme dáta, vyhodnotíme výsledky a spolu s odporúčaniami odprezentujeme klientovi.

UX testovanie na diaľku

V niektorých prípadoch je výhodnejšie zvoliť remote UX testing – testovanie na diaľku. So svojimi respondentmi sa spojíte online cez videokonferenčný nástroj (napr. Zoom alebo Google Meet). Môžete tak otestovať web s potenciálnymi zákazníkmi aj na zahraničnom trhu a ušetríte náklady na cestovanie. 

5 najčastejších chýb UX testovania

  • Pri UX testovaní nezisťujte, či web funguje. To je predmetom funkčného testovania alebo QA (quality assurance) testovania.
  • Web si netestujte sami. Vaša rodina ani priatelia vám nemusia dobre poradiť. 
  • Testovanie nesmie prebiehať naraz s viacerými účastníkmi. 
  • Účastníkov testovania neškoľte a ani im nevysvetľujte, ako web funguje.
  • Pozvite do pozorovacej miestnosti UX labu čo najviac ľudí zo strany klienta alebo im poskytnite nahrávku. 

Kedy bude UX testovanie úspešné?

Výsledky sa prejavia, ak nezostanú ležať len na stole. Teoretické odporúčania musí klient pretaviť do vylepšení webu. Už pred testovaním počítajte aj s výdavkami na programátora. 

Nie je problém testovať ani sfinalizované riešenia. Overíte si, ako potenciálni zákazníci vnímajú váš web alebo aplikáciu. Vyhnite sa zavádzaniu zmien počas hlavnej sezóny. Podľa skúseností z predchádzajúcich rokov zvoľte pokojnejšie obdobie, ktoré vám dopraje zaviesť úpravy v predstihu a vyladiť ich do najmenších detailov. 

Regrutácia participantov – alebo kto tie weby vlastne testuje?

UX testovanie nie je volebný prieskum a nepotrebujete davy ľudí. Už 5 účastníkov odhalí až 80 % funkčných chýb na webe. 

Respondentom v UX testovaní nemôže byť hocikto. Nepozývajte náhodných ľudí alebo ochotných známych z Facebooku. Predpokladom kvalitného testovania sú testeri, ktorých nájdete medzi relevantnými používateľmi z vašej cieľovej skupiny. To však neznamená, že títo používatelia sú „profesionáli“, práve naopak. Aj pri ich výbere platia určité pravidlá.

Koľko používateľov treba na UX testovanie?

Na testovanie použiteľnosti stačí 5 účastníkov. Samotné testovanie prebieha naraz len s jedným účastníkom, ktorý predtým nedostal žiadne školenie ani nebol oboznámený s fungovaním webu či e-shopu.

UX analýza cez eyetracking

Počas UX testovania môžete zistiť aj to, kam presne sa respondent pozerá pri prezeraní webu alebo aplikácie. Na sledovanie pohybu očí slúži eye tracker, ktorý je pripevnený k monitoru počítača alebo notebooku a zaznamenáva pohyb očí participanta pri interakcii s týmto zariadením. 

Sledovač pohľadu sa na prvý pohľad podobá obyčajnej kamere. Pozostáva zo zdroja infračerveného svetla, ktorý vytvára odraz v oku a kamery, ktorá je na toto svetlo citlivá. Presnú pozíciu pohľadu vyhodnocuje softvér podľa záznamov z kamery. Pohyb pohľadu participanta na stránke môžete sledovať aj v priamom prenose pri testovaní.

Výsledok sa zobrazuje v podobe farebných krúžkov, ktoré označujú miesta, kam sa participant pozeral. Body sú chronologicky očíslované podľa skutočného poradia prezerania prvkov. 

Podľa konkrétnej analýzy je možné exportovať rôzne typy výstupov:

  • porovnať správanie viacerých participantov na jednej stránke,
  • analyzovať každého participanta zvlášť,
  • heatmapy,
  • videá so záznamom pohľadu participanta.

Aké sú výhody eyetrackingu?

Testovanie eyetrackerom pomáha ešte lepšie pochopiť správanie používateľov ako pri bežnom UX testovaní. Dostanete z neho detailné informácie o tom, na ktoré miesta a ako dlho sa participant pozerá, ktoré prvky pútajú jeho pozornosť, ktoré prehliada a akým spôsobom sa na stránke vizuálne orientuje.

Je dobrou pomôckou, keď:

  • nevieme zistiť, prečo sa používatelia v nejakom procese zaseknú, 
  • chceme názorne ukázať, že na farebný animovaný banner sa už nikto nepozerá
  • vypichnúť problémové miesto, ktoré sa zdá byť v poriadku.

Ako získať UX testovanie alebo UX audit?

Testovanie a audit sa robí vždy danému biznisu na mieru. Dôležitá je komunikácia. Spoločným rozhovorom si stanovíme konkrétne ciele a získame tiež predstavu o tom, čo vás trápi.  

Následne naši UX špecialisti zabezpečia, že každé investované euro sa vám vráti niekoľkonásobne. 

0
projektov
0
partnerov
0
krajín
0
členov tímu

CERTIFIKÁTY & PARTNERSTVÁ

Know-how potvrdené tými najlepšími​

Ako jediná marketingová spoločnosť na Slovensku sme sa stali Google partnerom pre export. Máme tak exkluzívny prístup do Google exportných nástrojov. Vhodný trh pre váš e-shop vyberieme na základe skutočných dát.

Certifikované partnerstvo s Mergado šetrí značné množstvo peňazí. XML feed dokážeme upraviť aj bez zásahu programátora. Náš partner MagicScript umožňuje pri PPC Google reklame bidovať produkty automatizovane podľa PNO/ROAS stratégie e-shopu s cieľom dosiahnuť čo najvyšší obrat alebo hrubú maržu. Vďaka tomu vyťažíme maximum z vášho rozpočtu.

POSUŇTE HRANICE SVOJICH ZNALOSTÍ

UX na Beyond Ecommerce

Autor Adriána Černáčková
1 decembra, 2022
UX

Ako na UX dizajn: Koniec "ja si myslím" prístupu

Konkurencia núti weby ladiť aj tie najmenšie detaily. Máte web dizajn prispôsobený zákazníkom? UX dizajn zlepší tržby i konverzný pomer.

Čítať viac
Autor Veronika Svajčiaková
22 novembra, 2021
UX

Namaľujte prístupný web pre indisponovaných

Prispôsobte e-shop aj pre hendikepovaných pomocou niekoľkých jednoduchých aktivít. Viete, ako zabezpečiť prístupnosť webu pre všetkých?

Čítať viac
Autor Veronika Svajčiaková
10 mája, 2021
UX

Už polovica sveta nakupuje cez mobil: Je váš e-shop pripravený?

Viac ako polovica všetkých internetových návštev prichádza z mobilných zariadení. Nestrácajte zákazníkov, optimalizujte svoj e-shop!

Čítať viac

Pripravení na rast?

Vykročte k biznisu, ktorý zákazníci milujú.

Michal Lichner

Michal Lichner

Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Samuel Ondrišák

Samuel Ondrišák

Master of Client Development
+421 905 936 764
samuel.ondrisak@dexfinity.com

Pripravení na rast?

Vykročte k biznisu, ktorý zákazníci milujú.

    Pripravení na rast?

    Vykročte na cestu k webu, ktorý zákazníci milujú.

      UX konzultácia