Zistite, v akom stave je váš web.

PESO model: Ako by mal vyzerať váš dokonalý online marketingový mix

Aby vás, ako značku, zákazníci vnímali, musíte využívať také kombinácie marketingových nástrojov, vďaka ktorým sa nielenže dostanete do povedomia spotrebiteľa, ale zároveň ho presvedčíte, aby si váš produkt kúpil. Na to je ideálny PESO model. Viete, ako funguje?

Obsah

PESO koncept prepája rôzne druhy médií, dokáže prispôsobiť váš štýl a tón komunikácie či dosiahnuť merateľnosť stanovených cieľov. Jeho efektívnym využívaním pri plánovaní integrovaných kampaní budujete dôveryhodnosť vašej značky.

Kombinácia nezávislých marketingových nástrojov v bezchybnej súhre

PESO model je zložený zo 4 druhov médií:

 • paid media (platené médiá): Google Ads, reklamné kampane na sociálnych sieťach, lokálne kampane, ale aj e-mail marketing,
 • earned media (získané médiá): sociálne siete, profily a blogy influencerov, ale aj zákazníkov, ktorí komunikujú o vašom produkte,
 • shared media (zdieľané médiá): akýkoľvek zdieľaný obsah týkajúci sa vašej značky na sociálnych sieťach,
 • owned media (vlastné médiá): obsah, ktorý vaša spoločnosť vytvára – považuje sa za vlastný – webová stránka, blog, podcasty, (elektronické) knihy, štúdie.

Na čo myslieť pri distribúcii informácií médiami?

Pravdepodobne už využívate všetky typy spomenutých médií k distribúcii informácií a k budovaniu vzťahov s vašimi zákazníkmi. Môže sa však stať, že výsledky zďaleka nie sú také, ako ste očakávali.

 • Ak sa primárne zameriavate len na jedno spomenuté médium, vaša marketingová kampaň nedosahuje svoj celý potenciál.
 • Platené médiá majú množstvo obmedzení.
 • Pri vlastných médiách môžete tápať v oslovení toho správneho publika.
 • Získané médiá vám poskytujú takmer nulovú kontrolu nad správou, ktorá sa o vašej značke šíri po svete.

Len pri premyslenej integrácii všetkých typov médií dosiahnete konkurenčnú výhodu, uznanie odborníka v danom segmente, autoritu, ale aj vyššie tržby a merateľné výsledky. Ak vás za odborníka uzná aj Google, máte vyhraté. Triumfujete v ľudskej, ale aj v SEO hre.

Kroky k dosiahnutiu stanovených cieľov

Začnite stratégiou. Ak by sme mali usporiadať všetky typy médií podľa dôležitosti, z PESO modelu by vznikol OESP – vlastné, získané, zdieľané a platené médiá.

Vlastné médiá – ukážte časť seba

Vlastné médiá sú kanály, ktoré ovládate. Máte nad nimi plnú kontrolu, jednoducho ovplyvňujete tón v informáciách, ktoré prinášate a distribuujete, spravujete následné reakcie.

Ide o content marketing. Originálnym obsahom svojich zákazníkov nielen informujete, ale ukazujete im zmysel a výhody vášho produktu. Obsah, ktorý slúži špecifickému publiku, nie je okamžite škálovateľný. Môže vám však poskytnúť výhody dlhodobého rastu bez zodpovedajúceho rastu nákladov.

Ukážte v médiách zmysel a výhody vášho produktu.

Získané médiá – dovoľte obsahu, aby sa šíril sám

V ideálnom prípade sa kvalitný obsah po publikovaní začne šíriť sám. Blogeri, influenceri, ale aj používatelia na sociálnych sieťach či zákazníci budú o vašom produkte hovoriť a šíriť ho medzi širšie publikum.

Nevýhodou získaných médií (earned media) je, že v nich hrozí prekrútenie vašej pôvodnej myšlienky.

Zdieľané médiá – obsah cieľte na správnych potenciálnych zákazníkov

Aby ste predišli problémom, testujte a zistite, v ktorých kanáloch na vás zákazníci reagujú najlepšie. Zdieľajte svoj obsah len na tých médiách, kde používatelia reagujú často a pozitívne. Zistite, aký tón a frekvencia komunikácie vám najviac vyhovuje.

Každý kanál a sociálna sieť si vyžaduje jedinečnú pozornosť a vlastný štýl podania informácií.

Platené médiá – keď chcete výsledky rýchlo

Ak predchádzajúce aktivity nesplnili stanovené ciele, prípadne sa obsah a produkty nešíria v online svete dostatočne rýchlo, obsah sa oplatí podporiť platenými kampaňami.

Google Ads, spolupráce s influencermi alebo blogermi či kampane na sociálnych sieťach vám prinesú pomerne rýchle, ale hlavne merateľné a plne kontrolované výsledky. V niektorých prípadoch dokonca prinesú aj ďalšie výhody, napríklad zvýšenie organického dosahu.

Čo a ako merať v PESO modeli?

Výsledky a efektivitu vašej stratégie budete poznať len vtedy, keď sa zameriate na úspešnosť jednotlivých kanálov. Každý typ média vám poskytuje odlišné spôsoby merania výsledkov.

Vlastné médiá:

 • zamerajte sa na unikátnych návštevníkov vašich webových stránok, zistite odkiaľ prichádzajú, koľko času na vašej stránke strávia, ale aj čo na nej robia,
 • všímajte si, kto a kde zdieľa váš obsah.

Získané médiá:

 • pozornosť venujte monitoringu médií, ktorý zachytí zmienky o vašej značke naprieč rôznymi kanálmi a vyhodnotí dosah a dopad komunikovaného obsahu,
 • spustite na vašej webovej stránke website tracking, ktorý bude sledovať a vyhodnocovať backlinky, ale aj všetkých používateľov, ktorí stránku navštívili.

Viete, čo všetko by ste mali merať v PESO modeli?

Zdieľané médiá:

 • sledujte aktivitu a efektivitu partnerov, ambasádorov a influencerov, ktorí zdieľajú váš obsah,
 • počet fanúšikov, reakcií, komentárov a zdieľaní daného obsahu.

Platené médiá:

 • pravidelne kontrolujte správne nastavenie monitoringu médií – zmienky na základe kľúčových slov,
 • dáta, ktoré vám ponúka Google Analytics – správanie používateľov, ktorí prišli na vašu webovú stránku, odkiaľ, kto – v reálnom čase, cena za konverziu, CTR, priemerná pozícia, počet konverzií, mieru okamžitých odchodov zo stránky, impresie a kliknutia, vhodnú optimalizáciu textov v reklamách či dosiahnuté tržby na základe PPC.

Cesta k úspechu s PESO modelom

Aby ste boli schopní využiť plný potenciál PESO modelu – všetkých médií a kanálov, ktoré máte k dispozícií – potrebujete dôkladne poznať váš produkt, konkurenciu, potenciálnych zákazníkov, ale aj samotné komunikačné kanály.

Cieľom vašej online marketingovej stratégie v rámci PESO konceptu je prepracovať všetky mediálne kanály do takej podoby, ktorá posunie váš obsah do popredia a centra pozornosti tým, že väčšia návštevnosť vášho e-shopu a zvyšovanie tržieb bude spôsobené najmä získanými médiami (earned media).

Potrebujete pomoc?

Digitálne prostredie sa mení rýchlo – dôležité je udržať s ním krok. Naučte sa preto, ako napredovať v rámci trendov a udržiavať si v ňom vedúce postavenie. Staňte sa naším biznis partnerom – profesionálne váš biznis zanalyzujeme a navrhneme vhodnú stratégiu. Sme si istí našimi výsledkami, a preto ponúkame aj model províznej spolupráce.Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Martin Bartl
Napísala: Veronika Svajčiaková
Spätná väzba: Petra Dudášová, Martin Bartl
Publikoval: Martin Bartl

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.