Zistite, v akom stave je váš web.

TOP 7 e-commerce trendov pre rok 2021

E-commerce v roku 2020 za pár mesiacov dosiahol to, čo sa očakávalo v najbližších desiatich rokoch. Podnikatelia museli čeliť novým výzvam, príležitostiam a nečakaným zmenám. Prinesie rok 2021 ďalšie zmeny? Správne a včasné uchopenie nasledujúcich trendov vám zaručí kontinuálny rast vášho e-shopu.

7-ecommerce-trendov-v-roku-2021

Obsah

Dynamické prostredie a nové príležitosti

Článok bol inšpirovaný webinárom e-commerce trendov na rok 2021 z pohľadu Dalibora Klíča – industry manažéra pre oblasť e-commerce v Google. Ak chcete tento rok rásť, personalizujte, buďte relevantní, detailne cieľte a adaptujte sa na trhu podľa súčasnej situácie.

1. Strieborní surferi – nový zákaznícky segment

Nie je žiadnou novinkou, že v roku 2020 sa spotrebiteľské správanie výrazne zmenilo v offline, ale aj online sfére. Veľmi silným zákazníckym segmentom v e-commerce sa stávajú Silver surfers – Strieborní surferi (spotrebitelia s vekom nad 50 rokov).

Ide o najväčšiu demografickú skupinu s najvyšším konverzným pomerom. Dáta z nemeckého trhu ukazujú, že minulý rok začalo nakupovať v online prostredí až 10 miliónov spotrebiteľov v spomínanej vekovej kategórii.

Komunikácia ako kameň úrazu

Spotrebitelia sa sťažujú, že reklamná inzercia nie je určená pre nich, ale pre mladších zákazníkov. Spoločnostiam odporúčame, aby sa zamerali na prípravu novej komunikačnej stratégie, ktorou budú cieliť na nových potenciálnych kupujúcich.

 

Strieborní Surferi sú atraktívnym novým zákazníckym segmentom.

2. Lokálnosť – akú úlohu tu zohráva e-commerce?

Až 67 % spotrebiteľov sa čoraz viac zaujíma o nákup v lokálnych a menších obchodoch. Služby a produkty vyrábané v ich krajine uprednostňuje 62 % ľudí.

Prioritou firiem sa stáva prepojenie zakúpenia online produktov a služieb s možnosťou ich reálneho predstavenia zákazníkom v pop-up obchodoch alebo pick-up huboch za účelom ponúkania predávaného „zážitku“.

3. Zmena v konzumácii médií

Sociálne siete sa menia, do popredia sa neustále dostáva originálny obsah a interaktívny e-commerce. Má to súvis aj s čínskymi trendmi z online prostredia, ktoré sa postupne globálne rozliehajú po celom svete.

Medzi zaujímavé trendy patrí zľava produktov pri nákupe vo väčších skupinách ľudí, ale aj zintenzívnenie livestreamov od známych (v súčasnosti primárne čínskych) influencerov. Vplyvní ľudia s vysokým dosahom pod záštitou rôznych značiek predstavujú nové produkty a snažia sa ich predať.

Interaktívny e-commerce ide do popredia

Firmy už dávno nepredávajú len produkty. Zákazníkom ponúkajú hodnotu kombináciou odporúčaní, vytvorených komunít a zábavy. Čínsky trh prináša aj v tomto smere viaceré trendy. Ste s vaším e-shopom na tento významný posun pripravení?

4. D2C obchodný model zaznamenáva rast

D2C (Direct-to-Consumer) je obchodný model, ktorý rastie a bude čoraz ťažšie sa mu vyhnúť. Množstvo značiek a výrobcov prechádzajú na tento model, pričom odrezávajú svojich partnerov a predávajú produkty priamo svojim zákazníkom. Zároveň sa na trhu objavili aj spoločnosti, ktoré už pri svojom vzniku vedeli, že budú D2C značkou.

Pandémia zintenzívnila a urýchlila tento trend. Mnoho veľkých značiek avizuje, že podiel ich tržieb v rámci D2C dosiahol aj vyše 40 %.

d2c, trendy e-commerce pre rok 2021

Obchodný model D2C naberá na sile.

Nanešťastie, tento trend môže pôsobiť nepriaznivo na menšie e-shopy, ktoré môžu byť prevalcované veľkými hráčmi. Tí budú využívať veľké možnosti svojich logistických kapacít.

5. Omnichannel ako východisko pre maloobchod

V súčasnosti prevláda názor, že východiskovým bodom pre maloobchodníkov nie sú kamenné obchody či e-shopy, ale omnichannel” (systém, ktorý je fyzický, ale zároveň aj online – mení tradičné pravidlá).

Ide o “obchody“ bez predavačov, kde zákazníci prídu a samostatne si nakúpia. Platby prebiehajú zväčša online alebo prostredníctvom QR kódu, či dokonca, rozpoznaním tváre zákazníka.

6. Súkromie v e-commerce

Regulátory ako GDPR sú bežnou povinnou praxou. Určujú, ktoré dáta môžu byť spoločnosťami zbierané a používané. Technologické firmy sa snažia neustále obmedzovať možnosti ukladania dát o používateľoch. 

Základnou otázkou v e-commerce prostredí je: Koľko percent konverzií nie je možné zaznamenať pre nedostatok dát? Transakcie prebiehajú, no informácie o nákupoch chýbajú. Je otázkou budúcnosti, ako sa s tým jednotlivé e-shopy vysporiadajú.

7. Dlhé (vzdelávacie) videá sa tešia stále väčšej obľube

V roku 2020 prešlo množstvo spoločností na YouTube, kde pridávali dlhšie informačné, zábavné, študijné, ale aj „Ako na to“ videá. Získali si pozornosť veľkého publika, ktoré uprednostnilo vizuálne médiá pred klasickým čítaním textu. Nárast sledovanosti týchto videí je možné odhadnúť aj o 30 % oproti predchádzajúcemu roku. Ide o zaujímavú príležitosť pre značky, ktorých gro je vzdelávať.

Čo prinesie budúcnosť?

Za rok 2020 pribudli tisícky nových e-shopov a milióny ďalších internetových používateľov. Aj keď sa môže zdať, že tento rok už nebude taký turbulentný, vôbec to nie je isté a radšej sa pripravte na viacero možností. 

Ak vás tieto trendy zaujali, chceli by ste sa dozvedieť viac alebo máte záujem o akceleráciu vášho online biznisu, obráťte sa na nás.



Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Pavol Adamčák
Napísala: Veronika Svajčiaková
Spätná väzba: Petra Dudášová, Martin Bartl
Publikoval: Martin Bartl

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou