Zistite, v akom stave je váš web.

Zlaté pravidlá vyjednávania – techniky v obchodnej komunikácii

Poznáte techniky v obchodnej komunikácii? Viete, ako vytvoriť a udržať úprimný vzťah s klientom? Prispôsobte komunikáciu štyrom typom osobnosti.

techniky v obchodnej komunikácii

Obsah

Ako komunikovať s klientom či kolegom? Využite priateľské techniky v obchodnej komunikácii, s ktorými prekonáte predsudky a nadviažete obojstranne výhodné partnerstvá. My v Dexfinity tíme sa napríklad vzdelávame o účinnej obchodnej komunikácii aj na platforme LinkedIn Learning.

Tento článok je inšpirovaný kurzom od Briana Ahearna: Presvedčivý predaj – Presvedčovanie rôznych typov osobností.

Odporúčame kurz od Briana Ahearna: Presvedčivý predaj – Presvedčovanie rôznych typov osobností. Je spracovaný v skvelej video aj audio kvalite. Môžete si ho pustiť večer na tablete alebo počúvať z mobilu cestou z práce. Poteší pekná, čistá a zrozumiteľná angličtina, ktorej porozumie aj stredne pokročilý.

Nedostatok času?

Zdá sa vám, že na takéto kurzy nemáte čas? Ak cestujete denne polhodinu do a z práce, týždenne máte ešte 5 hodín produktívneho času.

Cestujte hromadnou dopravou, pretože tam sa dokážete sústrediť výlučne na obsah a nemusíte sledovať cestu ako pri šoférovaní. Skvelé je, že to, čo si ráno vypočujete, môžete ihneď počas dňa  použiť.

Uzavretie obchodu ako zážitok

Cieľom obchodného stretnutia je uzavretie obchodu. Akým štýlom vediete komunikáciu pre dosiahnutie tohto cieľa, je už na každom z vás.

Brian Ahearns hovorí o tom, že uzavretie obchodu nemusí byť komunikované núteným, obchodníckym spôsobom, ale naopak, môže byť zážitkom.

Ak máte potrebné vedomosti a viete odhadnúť spôsob, akým komunikovať, všetko dosiahnete jednoduchšie. Základom komunikácie je vytvorenie a udržanie partnerského vzťahu s klientom. Pilierom je know-how a úprimnosť založená na profesionálnych skúsenostiach.

Techniky v obchodnej komunikácii podľa typu osoby

Na to, aby komunikácia prebiehala jednoducho, priateľsky a nemali sme voči druhej strane predsudky, definoval Brian štyri personálne typy. Každému typu pridelil špecifické vlastnosti a dôležité body, o ktoré sa môžete v komunikácii oprieť. Rozoznáva typy:

 • Hnacie
 • Láskavé
 • Výrazné
 • Logické

Hnacie motory / Drivers

Brian považuje tieto typy osobností za tých, ktorí neznášajú mrhanie časom. Potrebujú sa rýchlo dostať k pointe a vyriešiť veľa vecí.

Pred stretnutím s nimi si určite prichystajte stručnú a výstižnú informáciu, ktorá má jasnú pridanú hodnotu. Pri komunikácii zdôraznite, čo by nevyužitím príležitosti mohli stratiť. 

Tento typ osobnosti sa často objavuje ako CEO alebo top manažér. Zo známych mien je ním napríklad Steve Jobs.

Láskavé typy / Amiables 

Preferujú partnerstvo nad úlohami. Sú premýšľaví, citliví a ohľaduplní tímoví hráči. Radi prijmú pochvalu od ostatných, pretože sami seba neradi oceňujú.

Milujú dosahovanie cieľov. Pri komunikácii s nimi podložte svoje tvrdenia aktuálnymi faktami a motivujte ich k dosahovaniu lepších výsledkov.

Výrazné typy / Expressives

Osoby milované svojim tímom. Sú dobrí poslucháči, zaujímajú sa o každého, ale aj o dokončené úlohy. Sú dynamickí, kreatívni a majú radi spoločnosť.

Tieto typy sa hodia na pozíciu obchodníka a ocenia, ak prejavíte záujem o spoločné témy.

Logické typy / Logicals

Hľadajú najlepšie riešenia a chcú dobro pre spoločnosť, v ktorej pracujú. Riadia sa podľa pravidiel a úspech firmy stavajú na prvé miesto.

Zakladajú si na dátach a podľa nich sa aj rozhodujú. Dbajú na pôvod dát a analýz. Tieto typy osobností sa najčastejšie objavujú v profesiách zaoberajúcich sa financiami.

Štyri typy osobností v obchodnej komunikácii podľa Briana Ahearna.

Ste dobrý obchodník?

Počas vedenia obchodného rozhovoru dbajte na každé slovo a neustále majte na pamäti:

 • Pýtam sa klienta otázky tak, aby som pochopil jeho skutočnú potrebu / problém / motív?
 • Pýtam sa na záujmy klienta? Viem na to obchodne nadviazať? Alebo iba počúvam a tieto informácie idú do zabudnutia?
 • Ponúkam klientovi relevantný produkt k jeho potrebám? Úprimne verím, že mu ho môj produkt / služba pomôže vyriešiť?
 • Naplnil som potreby klienta alebo som len uzatvoril obchod s cieľom získať peniaze?

Ak boli vaše odpovede pozitívne, pravdepodobne ste nielen dobrý obchodník, ale aj človek:)

Riešte obchod s človekom, ktorý vám rozumie

Máte podnikanie, ktoré potrebuje naštartovať marketing? Ste unavení zo zložitej komunikácie s dodávateľmi rôznych reklamných služieb?

Naši projektoví manažéri sú ľudia na správnom mieste, ktorí vždy dbajú na potreby vášho podnikania. Klient je pre nás v Dexfinity rovnocenný partner, ktorý má rásť. Ponúkame férový prístup a merateľné výsledky.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Pavol je Dexfinity CMO. Vedie tím e-commerce konzultantov a marketérov, ktorí akcelerujú e-shopy v 34+ krajinách sveta vrátane USA a Ázie. Zároveň je nositeľom hodnôt a tvorcom vízie firmy.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.