Zistite, v akom stave je váš web.

Ako nakŕmiť XML feed a 17 príležitostí pre európskeho eshopera

Plánujete predaj na porovnávačoch? Zvažujete expanziu do zahraničia a globálne marketplaces ako Google či Amazon? XML feed je váš nový najlepší priateľ. Napriek tomu, že je dlhodobo nenahraditeľným mostom medzi vaším e-shopom a zvyškom e-commerce sveta, väčšina lokálnych e-shoperov o ňom vie len veľmi málo.

Ako nakŕmiť XML feed

Obsah

Tento článok vznikol v spolupráci s odborníkmi zo spoločnosti Mergado.

Čo je to XML feed

XML feed je súbor v určitom formáte, ktorý umožňuje štrukturované ukladanie a organizáciu dát. Tieto dáta môžu byť napríklad novinky, blogové články, produkty v e-shope či rôzne štatistiky a informácie o podujatiach. 

Na čo slúži XML feed v ecommerce 

V e-commerce slúžia XML feedy ako prostriedok pre rýchlu a presnú aktualizáciu produktových informácií na rôznych platformách vrátane porovnávačov cien, sociálnych sietí a online trhovísk.

Šetria tak čas všetkým stranám, a to nielen v prípade veľkých spoločností a ich omnikanálových stratégií, ale aj jednotlivcov a menších e-shopov.

Google Shopping Feed via Google Merchant Center
Nakŕmte Google Merchant Center a konverzie sa dostavia. 

V praxi to znamená tak, že e-shop vytvára XML feed obsahujúci podrobné informácie o každom produkte vrátane názvu, popisu, kódu, ceny, dostupnosti a ďalších atribútov, ktorý následne posúva platné XML súbory ďalším stranám.

Produktové feedy obvykle nasledujú štandardný formát, ktorý je špecifikovaný každou cieľovou službou alebo platformou zvlášť.

17 XML feedov pre európskeho eshopera

V európskom e-commerce existuje množstvo rôznych XML feedov globálnych marketplaces a lokálnych porovnávačov, ktoré slúžia na zdieľanie produktových informácií s rôznymi platformami a kanálmi. Pri expanzii do zahraničia sa s nimi určite budete musieť popasovať.

Každý XML súbor má svoje vlastné parametre a požiadavky, ktoré treba dodržiavať pri tvorbe a odosielaní tak, aby sa zabezpečila jeho správna funkčnosť a úspešné zdieľanie produktových informácií. 

Prinášame vám zoznam rôznych XML feedov európskej e-commerce scény, ktoré by mali zaujímať každého e-shopera.

Global marketplaces

1. Google Shopping XML feed: Umožňuje e-shopom zviditeľniť svoje produkty v rámci Google vyhľadávania a na stránkach Google Shopping.

2. Amazon Marketplace Web Service (MWS): Vďaka Amazon feedu viete predávať svoje produkty priamo cez Amazon.

3. Facebook Product Catalog XML feed: slúži na zdieľanie produktových informácií s Facebookom a umožňuje e-shopom vytvárať dynamické reklamy a prispôsobovať ich zákazníkom.

4. Pinterest Product Feed: Slúži na zdieľanie produktových informácií s Pinterestom a umožňuje tým e-shopom ponúkať svoje produkty aj na tejto platforme.

CEE porovnávače

5. Heureka XML feed: Používa sa v strednej a východnej Európe. Slúži na zdieľanie produktových informácií s Heurekou, čo je jeden z najväčších porovnávačov cien v regióne.

6. Zboží.cz XML feed: Umožňuje predajcom zdieľať informácie o svojich produktoch s portálom Zboží.cz, ktorý je jedným z najväčších českých portálov zameraných na porovnávanie cien. Rovnako môžete tento feed použiť pri riešení Sklik, ktorý ponúka PPC reklamu v sieti Seznam.cz

7. Ceneo XML feed: Využíva sa v Poľsku, kde predajcom umožňuje zdieľať informácie o svojich produktoch s portálom Ceneo (jeden z najväčších poľských portálov zameraných na porovnávanie cien).

8. Compari.ro XML feed: Používa sa v Rumunsku. Predajcom umožňuje zdieľať informácie o svojich produktoch s portálom Compari.ro, ktorý je jedným z najväčších rumunských portálov zameraných na porovnávanie cien.

9. Price.ro XML feed: Dominuje taktiež v Rumunsku. Predajcovia pomocou neho zdieľajú informácie o svojich produktoch s portálom Price.ro, ktorý je ďalším populárnym portálom zameraným na porovnávanie cien v Rumunsku.

10. Árukereső XML feed: Využíva sa v Maďarsku. Predajcovia tak zdieľajú informácie o svojich produktoch s portálom Árukereső (najväčší maďarský portál zameraný na porovnávanie cien).

Heureka XML feed obrázok
Heuréka je dlhodobo najobľúbenejší porovnávač na slovenskom trhu.

Cenové porovnávače v ďalších krajinách Európy

11. Idealo XML feed: Používa sa v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku a ďalších európskych krajinách na zdieľanie informácií o produktoch s Idealo, čo je jedna z najväčších webových stránok na porovnávanie cien v Európe.

12. XML feed PriceRunner: Populárny je vo Švédsku, Nórsku, Dánsku a Spojenom kráľovstve. Používa sa na zdieľanie informácií o produktoch s PriceRunner (webovou stránkou na porovnávanie cien).

13. Criteo XML feed: Umožňuje obchodníkom vytvárať personalizované reklamy na základe informácií o produktoch a údajov o správaní zákazníkov.

14. Kelkoo XML feed: Používa sa v Európe na zdieľanie informácií o produktoch s Kelkoo (webová stránka porovnávajúca ceny).

15. Zanox XML feed: Obľúbený je v Európe na zdieľanie informácií o produktoch s rôznymi pridruženými sieťami a vydavateľmi.

16. Twenga XML feed: Využíva sa v Európe na zdieľanie informácií o produktoch s Twenga (vyhľadávač nakupovania).

17. XML feed Webgains: Používa sa v Európe na zdieľanie informácií o produktoch s rôznymi pridruženými sieťami a vydavateľmi.

Ako vytvoriť XML feed

V prípade, že s e-shopom iba začínate, s vygerovaním XML feedu pre potreby vášho e-shopu vám pomôže programátor, alebo v prípade open source riešenia môžete využiť vhodný plugin. 

Pri krabicovom riešení ako Shoptet alebo Shopify si XML feed vygenerujete v administrácii danej platformy. 

XML feed google shopping príklad
K prvému vytvoreniu XML feedu radšej prizvite profesionála. Vyhnete sa tak možným problémom.

Definujte polia a atribúty

Na začiatok určite, ktoré polia a atribúty produktových dát sú potrebné pre prijímajúcu platformu alebo systém. Tieto informácie sú zvyčajne uvedené v dokumentácii platformy, na ktorú sa snažíte dostať svoj produktový feed.

Zhromažďovanie a organizácia produktových dát

Zozbierajte všetky informácie o produkte, ktoré musia byť zahrnuté vo feede ako ID, URL, názov, kategória, cena a popis a akékoľvek iné relevantné podrobnosti. 

Rovnako treba zorganizovať dáta v konzistentnom a štandardizovanom formáte (napríklad ako CSV súbor).

Tip: Pripravte sa na to, že každý shoppingový feed má vlastné špecifikácie. V 99 % prípadov ide o to, že každý portál a marketplace si atribúty vo feede prispôsobuje svojim potrebám. 

Práve toto býva najväčšou výzvou, keďže väčšinou má e-shop vlastnú štruktúru a dané porovnávače/Google/Amazon vyžadujú vždy samostatne vygenerovaný feed a prispôsobenie. 

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Vybrať nástroj na správu produktového feedu

Možnosti online softvérov začínajú na zautomatizovaní práce s produktovými dátami. E-shoper nahrá do vybraného nástroja svoj vstupný feed a ten ho upraví presne podľa požiadaviek reklamného kanálu.

Rozšírené e-commerce platformy dokážu pomôcť navyše so segmentáciou tovaru, spojovaním a prekladom feedov alebo spracovaním dodávateľských dát.

Poraďte si s produktovým feedom automatizovane

Zvyčajná cesta, ako nastaviť inzerciu a opraviť spomínané nedostatky, je ručná úprava dát. Táto možnosť je ale zdĺhavá a málo efektívna. 

Optimalizovať produktové dáta však nemusí byť náročné, ak máte po ruke spoľahlivého pomocníka. Stavte na bezchybne pripravený feed vďaka MERGADO Editoru

S jeho pomocou upravíte dátové feedy hromadne a automatizovane. Z jedného miesta viete nahrať svoje produkty do marketingových platforiem, marketplaces a porovnávačov tovaru. Hravo si poradí s nastavením CPC i párovaním. 

Jeho služby využijú marketéri, marketingové agentúry, e-shopy, správcovia affiliate kampaní aj vývojári.

Generovanie XML produktového feedu

Využíva sa nástroj na správu produktového feedu na generovanie XML produktového feedu. Nástroj by mal poskytnúť možnosť exportovať feed ako XML súbor, ktorý sa potom môže nahradiť na prijímajúcu platformu alebo systém.

Testovanie a optimalizácia feedu

Nezabudnite otestovať XML produktový feed, aby sa zistilo, či spĺňa požiadavky prijímajúcej platformy alebo systému. Optimalizujte feed podľa potreby. Urobte úpravy polí, mapovaní a ďalších nastavení na zlepšenie jeho výkonu a presnosti.

Ako eliminovať chyby vo feede

Medzi časté nedostatky, ktoré brzdia inzerciu na porovnávačoch alebo marketplacoch patrí viacero vecí. Spísali sme tie najväčšie z nich.

Párovanie kategórií

Aby malo inzerovanie na porovnávačoch význam, potrebujete mať produkty zaradené do správnych kategórií. 

Párovanie spôsobí, že je e-shop priradený už k existujúcej produktovej karte, ktorá je vo vyhľadávaní radená vyššie oproti samostatným produktom. Nesprávne zaradenie tovaru vás môže pripraviť o konverziu.

Tip: Je viac než pravdepodobné, že vaše produktové kategórie sa nebudú zhodovať s tými na porovnávači. Tento problém sa dá vyriešiť prípravou dodatočného parametru kategórie, ktorá váš produkt presne spáruje s aktívnou kategóriou na porovnávači.

Párovanie kategórií heuréka
Guide na párovanie kategórií nájdete tu.

Dostupnosť produktu

Informácia, či tovar je alebo nie je na sklade, je jeden z kľúčových faktorov v rozhodovacom procese zákazníka. Ak chcete zlepšiť výkon vašej inzercie, skontrolujte si, aké informácie o dodaní posielate do porovnávačov tovaru a či je možné distribučný proces zrýchliť.

V prípade marketplaces ako Google Ads treba uviesť vo feede všetky produkty, ktoré sú skladom, na objednávku alebo vypredané. Naopak porovnávače vyžadujú informácie na produkty, ktoré sú dostupné a skladom.

Tip: Vašou konkurenčnou zbraňou môže byť aj cena dopravy. Dôkladne sa jej pritom venuje len málo e-shopov. Využite to. Cenu dopravy nastavíte v  administrácii porovnávača alebo v XML či CSV súbore. Ak sa vyberiete cestou súboru, dokážete navyše odlíšiť akčné ponuky, tovar s rôznou maržou, produkty z rozdielnych kategórií či od odlišných výrobcov.

Obrázky tovaru nespĺňajú požiadavky

Pútavá obrazová inzercie je základ online predaja. Uistite sa, že máte produktové fotky v poriadku a neprichádzajte o zákazníka hneď v prvom bode rozhodovania.

Medzi základné požiadavky na obrázky patrí:

  • fotografia bez vodoznakov, loga firmy alebo textu,
  • v dostatočnom rozlíšení
  • a najlepšie na svetlom pozadí. 

Tip: Image marketing je komplexná marketérska činnosť, ktorej musíte venovať patričnú pozornosť. Zrýchlite správu vašej obrazovej reklamy na viacerých reklamných systémoch naraz s pomocou aplikácie Feed Image Editor. Automatizovaný nástroj vám na pár klikov vytvorí atraktívny dizajn.

Nechajte si pomôcť s produktovým feedom

O tom, že správne nastavenie produktového feedu nie je jednoduché, vás iste presviedčať nemusíme. Môže sa pri ňom pokaziť skutočne všetko. A ani automatizačný nástroj vás nezachráni.

Preto e-shopy našich partnerov kontroluje špecialista na produktové feedy. Ten často odhalí chýbajúce produkty, rozbité napojenia či mnoho ďalších chýb, o ktorých klient ani netuší.

Ak neviete, či produktový feed máte nastavený správne, spojte sa s nami a radi vám pomôžeme.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Michal Valent sa v Dexfinity špecializuje na SEO a content. Okrem prípravy analýz kľúčových slov tiež navrhuje témy a často aj úpravu štruktúry obsahu.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.