Zistite, v akom stave je váš web.

Jar nezobudí každý e-shop. Prečo prišiel pokles predajov?

Zaznamenali ste v posledných dňoch pokles predajov v e-shope? Nie ste v tom sami. Vidíme výpadky v Google Ads, sociálnych sieťach aj cenových porovnávačoch. Pýtali sme sa, prečo.

pokles predajov v e-shope na jar

Obsah

Aktuálne zaznamenávame pokles predajov našich e-commerce projektov. Medziročný priemerný pokles rastu zaznamenávame na úrovni 10 % za obdobie apríla a 20 % za obdobie prvej polovice mája.

Stav sme nazvali jarnou únavou. Viníme z toho najmä zmeny v počasí, obdobie sviatkov, hokej a iné faktory.

Trend medziročných poklesov sme zaznamenali nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách, no najmä na slovenských e-commerce projektoch. Čo mohlo ovplyvniť výsledky?

Jarné počasie verzus pokles predajov

Tohtoročné májové počasie je viac daždivé, chladné a veľmi premenlivé. Počasie vo všeobecnosti ovplyvňuje psychiku i rozhodovacie procesy.

Predpokladáme, že počasie ovplyvňuje aj online nákupné správanie a podľa neho sa mení chuť zákazníkov nakupovať. V apríli bolo chvíľu teplejšie a slnečnejšie, avšak na tieto dni pripadli sviatky a cestovanie.

Ktorým e-shopom sa darí?

Nepriaznivé počasie niektorým segmentom pomáha. Môžu z neho ťažiť napríklad cestovné kancelárie alebo e-shopy s termo oblečením či obuvou do dažďa.

Zaujímavé je, že e-shopy, ktoré predávajú spodnú bielizeň, ostávajú naďalej v raste. Príčinu si ľahko domyslíte.

Hokejové majstrovstvá, pracovné dni a sviatky

Veľká noc bola tento rok posunutá o takmer dva a pol týždňa neskôr oproti minulému roku. Na tento posun nadviazali dva štátne sviatky a každý z nich sa nachádzal uprostred týždňa.

Predpokladáme, že tieto faktory ovplyvnili spotrebiteľské správanie. Sviatky podporili ľudí v cestovaní, čerpaní dovoleniek a v iných aktivitách ako nakupovanie.

Pozornosť neskôr upriamili na hokejové majstrovstvá, ktoré nepodporujú online nákupy. Ľudia trávia večery pri hokejových zápasoch, komentovaných prestávkach, navštevujú podniky a menej surfujú po e-shopoch.

Hokejové majstrovstvá si na RTVS pozrelo 1 360 000 ľudí

Hokejové majstrovstvá, ktoré sa tento rok konajú na Slovensku, zaznamenávajú obrovskú pozornosť. Ilustrujú ju čísla sledovanosti zápasu slovenskej reprezentácie na RTVS. ,,Pondelkový hokejový zápas slovenskej reprezentácie proti Kanade, ktorý vysielala RTVS, bol tretím najsledovanejším zápasom majstrovstiev sveta v ére peoplemetrov. Na televíznej Jednotke si ho pozrelo 1 360 000 divákov s podielom na trhu 58,9 % v cieľovej skupine 12+, čím sa stal jednoznačným lídrom dňa.” Zdroj: hokej.rtvs.sk

Všetky faktory ovlyvnili aj nákupy počas Dňa matiek, kedy niektoré e-shopy zaznamenali pokles až o 30 % voči priemernej nedeli.

Pri analyzovaní situácie berieme do úvahy aj iné faktory, ako napríklad dĺžku nákupného rozhodovania.

Prečo máte pokles predajov? Situáciu monitorujeme

Aktuálnu situáciu podrobne vyhodnocujeme. Porovnávame kategórie, snažíme sa vylúčiť sezónnosť a iné ovplyvňujúce faktory. Dohliadame na to, aby sme klientom neminuli viac peňazí, ako je efektívne.

Pri kampaniach nám pomáha automatizácia pomocou platformy MagicScript, ktorá rýchlo reaguje na znížený dopyt. Automaticky zníži bid a zároveň zareaguje na pohyb trhu po prebudení dopytu. Veríme, že kampane v najbližšom čase uvidíme v lepších číslach.

Potrebujete zlepšiť obrat e-shopu?

Chcete so svojím e-shopom medziročne rásť a dostať sa aj za hranice Slovenska? Nebojíme sa výziev a podporujeme ambiciózne slovenské e-shopy. Ozvite sa a spoločne nastavíme úspešnú stratégiu pre váš biznis.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Samo pracuje v Dexfinity ako PPC & Marketing Tech Leader. Nachádza riešenia v situáciách, kde už aj Google naráža na svoje limity. Pripravuje scripty pre automatizáciu riadenia kampaní na všetkých úrovniach, čím zefektívňuje ich manažovanie. Zodpovedá za kvalitu a efektivitu práce svojho tímu, technológií a správu PPC kampaní.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.