Zistite, v akom stave je váš web.

Čím zaskočí Black Friday váš e-shop v Maďarsku a Rumunsku?

Ako vybudovať úspešný e-shop v Maďarsku? Na čo sa pripraviť počas Black Friday výpredajov v Rumunsku? Každý trh je iný a o úspechu rozhodujú detaily.

únos

Obsah

Black Friday je za rohom

Black Friday je za rohom. Ako teda vyniknúť v čase, keď náklady na digitálnu reklamu porastú a používatelia sa budú v nadchádzajúcom období stretávať s čoraz väčším množstvom reklám?

V prvom rade musíte pochopiť správanie používateľov súvisiace s Black Friday v posledných rokoch.

Ak sme v minulosti videli vrchol konverzií v noci na Black Friday a v sobotu, v posledných dvoch rokoch sme pozorovali výraznú zmenu. Celkové „zľavové“ obdobie sa predĺžilo. Vyhľadávania súvisiace s čiernym piatkom vidíme aj týždeň pred a po skončení čierneho piatku.

Začnite preto premýšľaním o stratégii, ktorá zahŕňa obdobie predtým, „Teasing“, samotné spustenie v piatok, Black Friday aj zvyšok víkendu.

Potom, keď určíte komerčnú ponuku a príbeh, ktorý sa za ňou skrýva, vypočítajte váhu, ktorú chcete investovať do značky a výkonnostných kampaní. Odporúčame vyčleniť aspoň 25-30 % rozpočtu na Black Friday na rozšírenie povedomia o tom, že vaša značka prináša akcie pri tejto príležitosti.

Ak vám pri tvorbe zľavovej stratégie čo i len napadlo, že akcie budú len na oko, zastavte túto myšlienku hneď v zárodku. Vaše pokušenie alebo nutkanie „ušetriť či optimalizovať“ by malo utíšiť vedomie, že vaša značka je tu na dlho. Firmy bez značky nemajú hodnotu. A dôvera v tú vašu značku sa buduje každý deň, s každým zákazníkom a s každou objednávkou.

Nie sú tu skratky.

Ako uspieť pri expanzii do Maďarska

Pripravili sme pre vás ďalšie rady a odporúčania ohľadom expanzie do zahraničia. Tentokrát sme si preklepli marketing u našich južných susedov. Týchto päť zásad dodržte.

Človek sa zíde viac ako robot

Google (Translate) prekladač je síce skvelým pomocníkom, ale pri preklade reklamných textov a popisov produktov do maďarčiny je takmer bezcenný.  Radšej si nájdite marketéra, ktorý ovláda tamojší jazyk. Veľkou výhodou šikovného maďarského špecialistu je aj to, že popri práci na reklamných kampaniach, vie nájsť aj nedostatky v prekladoch na webe. Povedali by ste, že slovíčka zľava, výpredaj, akcia, špeciálna ponuka musia byť hračka pre strojový preklad, ale kontext cenovky a produktu je kľúčový. 

Deň matiek je skôr ako na Slovensku

Ak váš marketingový plán zahŕňa špeciálnu stratégiu na Deň matiek, myslite na to, že v Maďarsku sa tento deň slávi o týždeň skôr ako na Slovensku, teda už v prvú májovú nedeľu.

Určite odporúčame naštudovať si celý kalendár sviatkov. Zíde sa vám nielen pri tvorbe komunikačného plánu, ale aj na pochopenie štatistík. Predĺžený víkend, podobne ako počasie, hýbe dopytom a konverzným pomerom. Počítajte s ním a pokles konverzií vás neprekvapí.

A naopak, pracovné soboty, ktoré majú Maďari v novembri a decembri, robia pekné obraty.

Spočítajte si DPH

Výška základnej sadzby DPH v Maďarsku pri väčšine produktov je 27 % a ide o najvyššiu úroveň DPH spomedzi všetkých členských krajín EÚ. Pri niektorých produktoch je táto sadzba nižšia (chlieb 18 %, knihy 5 %, lieky a liečivá 5 %).

Ak chcete na úvod cenovú výhodu, môžete do určitého ročného obratu operovať so slovenskou DPH (12 miliónov HUF).

Tip: V súvislosti s aktuálne rýchlo sa meniacou situáciou (a infláciou) treba sledovať aktuálne sadzby DPH v jednotlivých krajinách. Môžu byť dočasne zavedené na krátke časové obdobie. Poľsko na obdobie pol roka znížilo sadzbu DPH na 0 % na vybrané tovary a na pohonné hmoty. Zároveň uplatňuje zníženú sadzbu DPH 8 %. Zdroj: Podnikajte.sk

Infografika DPH v Európe

Sadzby DPH v Európe
Najvyššie sadzby DPH v Európe má Maďarsko, Chorvátsko, Švédsko a Dánsko. Zdroj: TaxFoundation.org

Pozor na penalizáciu na cenových porovnávačoch

Podobne ako na Slovensku funguje Heureka, Maďarsko má vlastné porovnávače. Najznámejšími sú Árukereső.hu, ÁrGép.hu, Olcsóbbat.hu. Ak však nie ste platcom DPH, môže sa ľahko stať, že tieto miestne porovnávače vás budú penalizovať a ujdú sa vám len horšie pozície.

Novinkou je, že automatizovaný biding cez XML feed je možný aj na Árukereső.hu. Doteraz to z cenových porovnávačov umožňovala len Heureka.

Dbajte na vizuál, UX a rýchlosť

Od konkurencie vás odlíši graficky vyladená a optimalizovaná stránka. Veľa maďarských e-shopov viete predbehnúť aj tým, že sa vizuálne odlíšite v reklamných kampaniach.

Reklamy a posty so smajlíkmi na Facebooku majú lepší výkon ako tie bez nich.

Lokálna konkurencia má maďarskú adresu sídla, možno aj výdajňu tovaru a kamennú predajňu. Vy sa pri štarte e-shopu v Maďarsku s týmto hneď v úvode možno nepochválite. Všeobecne platí, že ak máte oproti konkurencii výrazne mínusy, musíte to niekoľkonásobne vynahradiť inde. Dobrý UX dizajn a rýchly web je prvý krok.

Ako vyzerá Black Friday v Rumunsku?

Expanzia do Rumunska nadchla viaceré slovenské e-shopy.  V Rumunsku pomáhame s marketingom a PPC kampaňami mnohým spoločnostiam. Pozrite si naše prípadové štúdie s e-shopmi Eyerim, Waragod, Factcool, IRISIMO či ZAJO Design.

Rumunsko má svoje prekvapenia

  • Rumunský Black Friday začína 16. novembra, kedy ho priniesol Emag.ro
  • Množstvo Rumunov si šetrí peniaze práve na toto obdobie.
  • Rumunský zákazník sleduje v priemere až 8 e-shopov, z ktorých sa chystá nakúpiť.

Odporúčania pre rumunský trh

  • Pripravte landing page na Black Friday a dosiahnete lepšie výsledky.
  • Začnite promovať akcie skôr ako ostatní, aby ste sa dostali medzi spomínaných „8 e-shopov“.

Chystáte sa s e-shopom do Rumunska? Naskočte na rozbehnutý e-commerce vlak expanzie a prečítajte si viac o tejto rýchlo rastúcej krajine.

Chcete expandovať do Maďarska alebo Rumunska?

Obávate sa minutého rozpočtu na expanziu? Rast za hranice nie je výdavok, ale investícia, ktorá sa vám niekoľkonásobne vráti. So skúsenými marketérmi po boku máte veľkú šancu sa presadiť. Ozvite sa a pomôžeme aj vášmu e-shopu preraziť v zahraničí.

Potom, keď určíte nielen obchodnú ponuku, ale aj príbeh, ktorý sa za ňou skrýva, vypočítajte váhu, ktorú chcete investovať do brandingu a výkonu. Odporúčanie je vyčleniť aspoň 30 % rozpočtu pre Black Friday na informovanosť.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Pomáhame e-shopom s akceleráciou rastu cez export, provízny online marketing a automatizáciu. Nie sme PPC agentúra, ale biznis partner pre váš rast. Poďte s nami ďalej, za hranice.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.