Zistite, v akom stave je váš web.

Naskočte na rozbehnutý e-commerce vlak. Rumunsko, tras sa!

V roku 2020 až osem miliónov Rumunov nakupovalo online. Mnohí z nich môžu byť aj vašimi zákazníkmi. Naštartujte expanziu vášho e-shopu a využite šancu, ktorá sa nemusí zopakovať. V ďalších riadkoch sa dozviete, ako sa presadiť na rumunskom trhu.  

ecommerce-vlak

Obsah

Rozbehnite úspešné podnikanie

Mnoho podnikateľov expanzii nedôveruje. Pýtajú sa, prečo ísť do zahraničia, keď sa im na Slovensku darí. Často sú prekážkou aj nedostatočné skúsenosti so zahraničnými trhmi.

Všetky pochybnosti sú na mieste, no výhody ďaleko prevyšujú riziko.

Prečo expandovať?

 • Vaše predaje môžu narásť exponenciálne. Už vás nebude obmedzovať veľkosť trhu, ale len vaše schopnosti. 
 • Expandujúce e-shopy sú z našich skúseností ziskovejšie.
 • Zabezpečíte svojmu podnikaniu stabilitu. Nebudete odkázaní na jeden trh a rozložíte riziko. 
 • Získate nové skúsenosti a naučíte sa rýchlo prispôsobiť zmenám. 

Rumunský trh je rozbehnutý vlak

Rumunsko je obrovské, trh veľkosťou niekoľkonásobne prevyšuje ten slovenský. Potenciál rastu je enormný a geografická blízkosť uľahčuje dopravu. 

Čím je Rumunsko jedinečné?

 • Z celkovej populácie 19,5 milióna obyvateľov má viac ako polovica bankový účet. 
 • V roku 2020 nakúpilo online 48 % obyvateľov s prístupom k internetu. 
 • Posledné tri roky rastie rumunský trh ročne v priemere o 30 %. Rumunsko je tak jedným z najrýchlejšie rastúcich e-commerce trhov v Európe. 
 

Vďaka týmto trendom sa stalo Rumunsko jedným z 3 najobľúbenejších trhov na expanziu

rumunsky-ecommerce-zisky

Zisky rumunského e-commerce za posledné tri roky v biliónoch eur.
Zdroj: Statista.com

Ako na úspešný e-shop v Rumunsku? 

Darí sa predovšetkým e-shopom, ktoré sa prispôsobia špecifikám. Nespoliehajte sa na skúsenosti zo Slovenska. Aby ste uspeli, potrebujete pochopiť rumunských zákazníkov a ich nákupnú cestu.

Kraľujú mobilné zariadenia 

Silné postavenie majú mobilné zariadenia. Už pred tromi rokmi sme zaregistrovali, že takmer 75 % návštevnosti webových stránok našich klientov pochádza z mobilov. Pre porovnanie zvyšok CEE regiónu (región strednej a východnej Európy) sa pohyboval na úrovni 60 %. 

Konverzie prichádzajú cez desktop

Pri skutočnom nakupovaní boli čísla iné. Mobilné zariadenia generovali len zhruba polovicu zisku. Neznamená to, že mobily netvoria konverzie. Práve naopak, sú dôležitou súčasťou zákazníckej cesty. 

Rumuni radi robia prieskum cez mobil, ale skutočný nákup realizujú na desktope. Príčinou je opatrnosť.

Na druhej strane na mobiloch a sociálnych sieťach trávia množstvo času. Podľa prieskumu zaberie obyvateľom veľkých miest cesta do práce približne 45 minút. Čo si myslíte, že robia v tom čase? Sedia v mestskej doprave a pozerajú do mobilu. To je šanca ich osloviť a zaujať. Keď prídu domov, radi u vás nakúpia. 

Budujte dôveryhodnosť

Perfektný preklad webových stránok je nevyhnutnosť. Bez stopercentnej gramatiky klesá vaša dôveryhodnosť. Ak predávate tovar aj v iných európskych štátoch, spomeňte to. Získate tak plusové body a dôveru. 

Dôveryhodnosť webu podporíte aj:

 • používaním reálnych obrázkov vašich produktov,
 • informáciou, že ste autorizovaným predajcom, 
 • kvalitnými referenciami,
 • transparentnými a jasnými obchodnými podmienkami.

Dobierka má prevahu

Ak vás pri slove dobierka oblieva studený pot, v Rumunsku sa zapotíte ešte viac. Platba na dobierku je najčastejší a najvyhľadávanejší spôsob platby. Prevaha je v porovnaní s inými trhmi naozaj výrazná. 

Dobierkou platia až 80 % nákupov. 

dobierka

Platba na dobierku by určite nemala chýbať vo vašom e-shope. V Rumunsku je absolútnou nutnosťou.

Časté vrátenie tovaru

Rumuni si radi uplatňujú právo tovar vrátiť. Nie však preto, že by ho už nechceli. Jednoducho si objednávajú ten istý tovar z rôznych stránok a ponechajú si len balík, ktorý príde prvý.

Situáciu môžete riesiť rýchlym doručením alebo neustálym informovaním zákazníka o stave jeho objednávky. Dbajte na sumarizáciu objednávky v poslednom kroku nákupu. Zákazníci potrebujú vidieť zoznam produktov, cenu, adresu i spôsob doručenia pohromade. 

Doručovanie do Rumunska

Nič nepokazíte, ak si zazmluvníte dvoch dopravcov. Väčšine klientov tento krok dokonca odporúčame. Pri platbe dajte klientom na výber, ktorého si zvolia. Zvyčajne si vyberú toho, s ktorým majú vo svojom regióne dobré skúsenosti. 

Pripravte sa na rast objednávok 

V nadväznosti na predchádzajúci odstavec dbajte na dostatočné skladové zásoby a optimalizované expedičné procesy. V Rumunsku rozhoduje rýchlosť, a preto sa pripravte na rast objednávok. 

Majte plán, ako zabezpečíte doručovanie pri 200 % náraste objednávok. Nenechajte zákazníkov čakať. Už sa nemusia vrátiť. 

Vplyv porovnávacích a inšpiračných portálov

Pre určité segmenty odporúčame zaradenie tovaru do ponuky inšpiračných a porovnávacích portálov. Silné postavenie vo vyhľadávaní má nielen Google, ale aj rumunská odnož Heuréky Compari.ro a menší porovnávací portál Shopmania.ro

Campario ma pomerne vysokú návštevnosť, ale konkurencia je o niečo nižšia ako napríklad na porovnávacích portáloch v Česku alebo Nemecku. Mesačne navštívia Compario viac ako 2 milióny užívateľov. 

Ak podnikáte v oblasti módy, zaraďte do predajných kanálov Glami.ro. 

rumunsky-cenovy-porovnavac-compari

Najväčší porovnávací portál v Rumunsku Compari.ro

Ako hľadať nové trhy?

Pochopiteľne, Rumunsko nie je vhodný trh pre každý e-shop a segment. Výber trhu je otázkou hlbšej analýzy. K nej potrebujete skúsenosti a kvalitné vstupné dáta. Dexfinity má ako jediná agentúra na Slovensku prístup do Google exportných nástrojov. 

Sila Google exportných nástrojov

Ak zvažujete expanziu do Rumunska, dokážeme vám v tomto nástroji povedať, aký je záujem o váš tovar, respektíve, aká je miera jeho vyhľadávanosti. Dozviete sa nielen mieru konkurencie, ale aj cenu za platenú inzerciu na internete.

Google exportné nástroje poskytujú dáta, ktoré vaša konkurencia nemá. Vďaka nim budete expandovať predvídateľne a s menším rizikom. Nástroje vám pomôžu aj v opačnom prípade, ak chcete exportovať, ale netušíte kam. 

Využite teraz analýzu trhu na mieru vášmu biznisu. Zdarma a bez záväzkov.

Kam expandujú slovenské e-shopy?

Väčšina e-shopov hľadá trh, ktorý bude veľký a kúpyschopný. Pochopiteľne, vstup na trh s miliónmi zákazníkov s vysokými príjmami znie dobre. Pre vyspelý trh je však typická aj extrémna konkurencia a nároční zákazníci. 

To však neznamená, že nemáte šancu. Náš klient INSPIO vstup na nemecký trh zvládol na jednotku. Práve Nemecko, Rumunsko a Maďarsko patria medzi najobľúbenejšie trhy pre slovenské e-shopy. 

Expandujte so 100 % efektivitou

Vieme, že export je pre mnohých krokom do neznáma. Klienti, ktorí k nám prichádzajú, majú množstvo otázok a obáv. Preto sme sa rozhodli poskytnúť prvé hodinové poradenstvo zadarmo. Hodinku s naším špecialistom si môžete rezervovať hneď teraz. 

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Alina Tutulan

Napísala: Adriána Černáčková

Spätná väzba: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.