Zistite, v akom stave je váš web.

Expanzia do zahraničia? Maskujte sa ako chameleón

Chcete pre svoj e-shop násobne vyššie predaje? Nerobte začiatočnícke chyby a využite marketingové stratégie, ktoré naštartujú úspešnú expanziu. Presadia sa pripravení.

Expanzia do zahraničia? Maskujte sa ako chameleón

Obsah

Prirodzeným pokračovaním úspešného podnikania na Slovensku je expanzia. V zahraničí na vás čakajú milióny ďalších zákazníkov. Aby ste ich získali, musíte sa stať majstrom v maskovaní. 

Ľudia sú rôzni. Nemci dbajú na udržateľnosť, Rumuni radi overujú e-shopy telefonicky a Česi sú nároční na korektnú komunikáciu.

Zapadnúť na zahraničnom trhu zďaleka nestačí. Potrebujete aj zaujať. Vďaka týmto piatim stratégiám dosiahnete oboje. 

Prieskum je pri expanzii na nezaplatenie

Naštudujte si informácie o trhu, na ktorý chcete expandovať zo všetkých možných dostupných zdrojov. Poslúžia vám stránky ambasád, obchodných komôr alebo využite štatistické údaje zo statista.com 

Podobné proexportné aktivity robí aj Slovenská obchodná a priemyselná komora. Napríklad upozorňuje na konferencie o zahraničných trhoch pre investorov a expandujúce firmy.

Pozvánka na online konferenciu o podnikaní v Slovinsku

Pozvánka na online konferenciu o exportovaní, investovaní a podnikaní v Slovinsku

Zdroj: investslovenia.org

Učte sa od konkurencie

Bežné spotrebiteľské správanie odpozorujte na aktivitách vašej konkurencie. Pozrite si, aký majú web, čo promujú v letákoch alebo katalógoch. Všetky propagačné materiály zvyčajne nájdete online.

Online leták nemeckého Kauflandu propagujúci talianske jedlá

Zdroj: kaufland.de

Všimnite si leták nemeckého a rumunského Kauflandu. 

  • V oboch prípadoch propagujú talianske potraviny. Rumunský leták je však prázdnejší a má väčšie obrázky. 
  • Naopak nemecký obsahuje podrobnejšie popisy produktov, počty kusov v balení a dokonca symbol, či ide o chladený produkt.
  • Za zamyslenie stojí aj výška zliav. Kým rumunský leták láka akciovými cenami na úrovni zľavy 15 %. V nemeckom je to 25 %. Zľavy nie sú len na papieri, pretože pôvodná cena produktu je rovnaká (napríklad olej Monini).
Online leták nemeckého Kauflandu

Online leták rumunského Kauflandu propagujúci talianske jedlá

Zdroj: kaufland.ro

Do marketingového “stalkingu” zaraďte aj odoberanie newslettera a všímajte si, čo robia inak, než je bežným zvykom na Slovensku. 

Sociálne siete odhalia nedostatky

Inšpirácie na marketingové stratégie nájdete aj medzi lokálnymi influencermi. Zistite, kto propaguje produkty podobné tým vašim. Analyzujte jeho posty a všímajte si reakcie fanúšikov pod príspevkom. Dozviete sa, na akú komunikáciu reaguje vaša cieľová skupina a čo im prekáža. 

Okrem feedov sledujte referencie na sociálnych sieťach. Práve tu sa zákazníci radi posťažujú. Zamerajte sa na príspevky s konštruktívnou kritikou. Prekáža ľuďom dlhšie doručenie? Chcú byť informovaní o naskladnení tovaru? 

Zo sťažností a pochvál si zoberte ponaučenie a získané informácie využite vo vlastnom e-shope.

Zúčastnite sa veľtrhu

Ak môžete, navštívte veľtrh z oblasti vášho podnikania. Ideálne priamo v krajine, kam plánujete expandovať.

Práve veľtrhy ponúkajú príležitosť spoznať vhodné krajiny pre expanziu biznisu.

Ešte lepší spôsob, ako spoznať zahraničný trh, je cestovanie. Zbaľte kufre a vycestujte do daného štátu. Nerobte stratégiu expanzie od stola, ale investujte dva týždne času a spoznajte trh na vlastnej koži. 

Trh pre expanziu vyberajte podľa dát

Môžete mať skvelé informácie o trhu a napriek tomu podnikanie neprinesie želaný úspech. Niektoré trhy sú pre určité segmenty vhodnejšie ako iné. Do výberu vstupuje aj cena za internetovú reklamu a množstvo konkurencie. 

Dáta o trhoch môžete získať z voľne dostupného nástroja Google Market Finder. Vyberte si doménu, kategóriu produktov a následne vám Market Finder ukáže vhodné krajiny na expanziu. Ku každej získate dáta o ekonomickej situácii alebo priemernej cene za klik. 

Profesionálna analýza trhov

Detailnejší prehľad získate cez Google exportné nástroje. Sme jediným partnerom na Slovensku, ktorý má do neho prístup. Dokážeme zistiť potrebný rozpočet na reklamu, koľko percent relevantných výrazov pokrýva a aká silná je konkurencia.

Ceny, ktoré zákazníci zaplatia

Ako nový hráč na trhu potrebujete získať prvých zákazníkov. Využite výpredaje a zľavy. Návštevníkov môžete motivovať ešte vyššími zľavami, ak vám poskytnú referenciu. Takto postupne nájdete prvých kupujúcich a získate dôveryhodnosť. 

Podmienkou úspešnej premeny nových zákazníkov na stálych je hladký priebeh nákupu. Dbajte na prehľadnosť webu a miestne zvyklosti. 

Napríklad v Maďarsku uvádzajte zľavy opatrne, pretože legislatíva je prísna. Vysoké zľavy, ktoré sa týkajú len vybraných produktov a nie celej kategórie, sú považované za nekalú praktiku a hrozí vám pokuta od maďarského úradu pre hospodársku súťaž. Dostala ju aj Alza alebo Booking.com

Stop automaticky generovaným cenám

Ceny nepreklápajte podľa kurzu, ale poctivo ich nastavte ručne. Pri tvorbe ceny vychádzajte z cien konkurencie aj z pridanej hodnoty vášho produktu. Následne sledujte výkyvy kurzu a dávajte pozor, aby neboli vaše produkty pri oslabení meny príliš drahé. 

Nenarazte na kultúrne odlišnosti

Zákazníci nakupujú nielen podľa svojich potrieb. Ovplyvňuje ich aj prostredie a spoločenské zvyky. Netýka sa to iba druhov tovaru, ale tiež preferovaných obalov, spôsobov platby a doručenia. Ich nesprávny výber patrí medzi časté chyby pri expanzii. 

Nevydarená expanzia amerického giganta

Pred niekoľkými rokmi sa Starbucks rozhodol expandovať do Izraela. Postavil šesť kaviarní v perfektných lokalitách a tešil sa na nových zákazníkov. Tí neprišli a o dva roky sa Starbucks balil domov.

Izrael nie je vhodný trh pre Starbucks. To však značka zistila, až keď sa popálila. Nepodceňte výber krajiny pre expanziu.

V Starbucks podcenili kultúrne zvyklosti a životný štýl cieľovej skupiny.

Izraelci totiž nepijú kávu na litre. Tamojší zákazníci uprednostňujú kvalitu a v rukách keramickú šálku. Veľké latté v papierovom pohári nemalo šancu na úspech rovnako ako posedenie v obrovských čalúnených kreslách za horúceho dňa.  

Ako sa pri exporte popálil Facebook 

Podobne nevydarene vypálila aj expanzia Facebooku do Mjanmarska. Namiesto spájania ľudí podporili “dezinfoscénu” a vnútroštátnu nenávisť. Po spustení sociálnej siete napätie voči mjanmarským moslimom zintenzívnelo. 

Facebook nebol na situáciu pripravený. Mal málo ľudí, ktorí ovládali tamojší jazyk. Nestíhal kontrolovať posty a nenávistné príspevky mizli pomaly.

Z vyššie uvedených príkladov je zrejmé, že množstvo peňazí ani silná značka nie sú zárukou úspechu. Expanzia stroskotáva na nedostatočnom poznaní trhu a kultúry. 

Sociálne siete ako nástroj pri expanzii

Ak si myslíte, že ste dokonale pripravení na nový trh, splynutie vystrieda snaha o zviditeľnenie. Najlepším miestom na budovanie mena a dôvery sú v dnešnej dobe nepochybne sociálne siete. 

Môžu z vás urobiť lovebrand alebo dostať do učebníc marketingu ako odstrašujúci príklad. Stratégiu na sociálnych sieťach postavte na zisteniach z prieskumu. V tejto fáze by ste mali vedieť zodpovedať:

  • Ako vyzerá vaša cieľová skupina?
  • Aké má problémy?
  • Čo jej urobí radosť?

Vďaka Facebooku sa dokáže aj malá alebo stredne veľká firma zviditeľniť na zahraničných trhoch. Kľúčovou výhodou sociálnych sietí pri expanzii je reklama, ktorá je stále pomerne dostupná a vysoko výkonná.  

Expandujte na istotu vďaka dátam

Z praktického hľadiska by napríklad výrobca handmade šperkov nemal šancu zaplatiť reklamu napríklad v zahraničnom týždenníku, ale vďaka Facebooku dokáže získať nových zákazníkov.

Ak neviete, ako zvýšiť ziskovosť, prípadne potrebujete poradiť či pomôcť, neváhajte nás kontaktovať. Úvodná konzultácia je zdarma. Pretože podporujeme ambiciózne slovenské e-shopy s chuťou prerásť (nielen) svoje hranice.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou