Zistite, v akom stave je váš web.

Vstup Chorvátska do eurozóny búra kurzové bariéry

Turista, podnikateľ či investor, vstup Chorvátska do eurozóny otvára dvere každému. Ako prospieva jednotná mena e-commerce sektoru a aký typ podnikania ohrozuje? 

Odkedy je Chorvátsko v eurozóne?

Chorvátsko vstúpilo do eurozóny 1. januára 2023 ako jej dvadsiaty člen. Prístupovým procesom prešlo tesne, pretože prijatie Chorvátska do eurozóny schválili len deň predtým, ako sa zmenili podmienky. 

Podľa nich by Chorvátsko už nespĺňalo tú, ktorá hovorí, že inflácia nesmie prekročiť mieru inflácie troch členských štátov s najnižšou infláciou o viac ako 1,5 %. To však nič nemení na tom, že Chorvátsko je dnes už takmer mesiac členom eurozóny a prechádza na euro s konverzným pomerom 7,5345 chorvátskych kún za 1 euro. 

Vstup Chorvátska do eurozóny, mapa
Od januára 2023 má eurozóna 20 členských štátov, medzi ktoré sa zaradilo aj Chorvátsko. Zdroj: wikimedia.org, CC BY-SA 4.0

Čaká Chorvátsko zdražovanie?

Prechod na euro najviac privítali podnikatelia v cestovnom ruchu. Naopak bežní obyvatelia sa od začiatku obávali zdražovania. Rovnaký problém očakávali Slováci pred vstupom do eurozóny v roku 2009. Zdražovanie naozaj prišlo, ale už predtým, ako sa euro vôbec zaviedlo. 

Momentálne je situácia iná, pretože ceny tovarov, služieb aj dovoleniek rastú najmä kvôli inflácii. Vstup do eurozóny má na zdražovaní len malý podiel. Navyše bežný spotrebiteľ v súčasnom stave ekonomiky nerozozná umelé navyšovanie cien od toho naozaj potrebného. 

15 trhov očami e-shopov
Sprievodca expanziou
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Zvyšovanie cien kontroluje aj ministerstvo

Napriek tomu pribúdajú sťažnosti na zdražovanie. Obyvatelia vinia z vysokých cien euro. Podnety od obyvateľov prešetruje Ministerstvo hospodárstva a ďalšie vnútroštátne orgány s ohľadom na prijatý etický kódex podnikania. 

Duálne zobrazovanie cien 

Ak podnikáte v Chorvátsku, už teraz máte na svojom e-shope zavedené duálne zobrazovanie cien, ktoré je povinné od 5. 9. 2022 do 31. 12. 2023. 

Pre firmy je duálne zobrazovanie cien malou technickou komplikáciou v CMS systéme, pre zákazníkov dôležitý spôsob kontroly cien. Keď vidia cenu v novej aj pôvodnej mene, ihneď odhalia zdražovanie a skontrolujú si, či je prepočet kún na eurá správny.

Dvojtýždňový prechod zvládli na jednotku

Prvé dva týždne roka 2023 fungovalo Chorvátsko v takzvanom období duálneho obehu. To znamená, že občania mohli platiť v eurách aj kunách. Od 14. januára 2023 už môžu platiť len v eurách. Po dvoch týždňoch už 90 % hotovostných platieb prebehlo v eurách.

Dokedy si môžete zameniť kuny?

Ak máte ešte kuny v hotovosti, čím skôr ich vymeňte za eurá. Zameníte ich v Národnej banke Slovenska na pobočke v Bratislave a Košiciach len do konca februára 2023. Bohužiaľ, na eurá zameníte len bankovky, nie mince.

výmena kún za euro
Ak nestihnete vymeniť kuny za eurá na Slovensku, môžete tak urobiť ešte na dovolenke v Chorvátsku. Mince aj bankovky vám zamenia na pošte alebo v banke.

Vstup do eurozóny a e-commerce

Ešte pred zavedením eura malo Chorvátsko silne naviazaný zahraničný obchod na krajiny eurozóny. Viac ako polovica vývozu z Chorvátska smeruje do krajín eurozóny a naopak takmer 60 % dovozu pochádza z krajín platiacich eurom.

Podiel slovenských firiem v Chorvátsku je momentálne zanedbateľný, ale odstránením bariér spojených s výmenným kurzom môže prilákať ďalšie expandujúce slovenské e-shopy aj zahraničných investorov. Najväčšiu zmenu pocítia dovolenkári, ktorí ušetria na poplatkoch v zmenárňach.

Aké výhody má vstup Chorvátska do eurozóny pre e-shopy?

Z krátkodobého hľadiska má najväčší prínos pre podnikanie odstránenie transakčných nákladov. Už nemusíte riešiť prepočet eur na kuny a naopak. Pohyb výmenného kurzu spôsobil problémy v roku 2023 napríklad slovenským e-shopom podnikajúcim v Maďarsku. 

Zmiznú problémy s kurzovými stratami a ak exportujete do Chorvátska alebo tam podnikáte, rovnaká mena zjednoduší život aj vášmu účtovníkovi. Jednoduchšie bude účtovanie výdavkov za pracovné cesty, pohonné hmoty alebo hotely či letenky. 

Už nebudete musieť viesť účet aj v cudzej mene. 

Pre chorvátsky e-commerce znamená euro príchod nových e-shopov a investorov. S veľkou pravdepodobnosťou narastie zahraničný obchod. 

So vstupom Chorvátska do eurozóny budú mať problémy najmä chorvátske banky a subjekty, ktoré zarábali na zmenárenských poplatkoch. Niektoré banky môžu prísť až o pätinu zisku a menšie zmenárne úplne zaniknú.

Ako na expanziu do zahraničia?

Expanzia je pre e-shop príležitosťou, ako rásť za hranice Slovenska. Nezáleží na tom, či je štát v eurozóne alebo nie, uspieť môže každý. Pomohli sme biznisom s expanziou do Maďarska, Rumunska, Nemecka i Česka.

Ak netušíte, kam expandovať s vaším špecifickým produktom, prípadne máte vybranú krajinu a zaujíma vás konkurencia či dopyt, ozvite sa a radi vám pomôžeme.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.