Zistite, v akom stave je váš web.

Maďarský e-commerce zasiahla finančná lavína. Unikne váš e-shop?

Koho zlákal export na maďarský trh, ten sa doteraz tešil pekným ziskom a rastu. Rok 2022 všetko zmenil. Ak nemáte správne nastavené naceňovanie a cash flow, tento rok vás poriadne zaskočil. Ako sa vyhnúť kurzovej strate a opäť naštartovať podnikanie v Maďarsku?

financna lavina

Obsah

Maďarský trh predstavuje po Českej republike pre mnoho slovenských e-shopov jednu z prvých možností expanzie do zahraničia. Ide o veľký, zaujímavý a rozvinutý trh, na ktorom sa Slovákom obvykle dobre darí. O to prekvapenejší boli majitelia e-shopov v roku 2022, keď prišla poriadna studená sprcha v podobe spomalenej ekonomiky a problémov s kurzovými rozdielmi.

Rok 2022 na maďarskom trhu

V poslednom roku zažíva trh extrémne turbulencie, ktoré mnohým slovenským e-shopárom pridali viac starostí ako radosti. Ide najmä o:

  • nestabilný forint,
  • vysokú infláciu v HU,
  • klesajúcu životnú úroveň v HU,
  • rýchle ochladzovanie nákupného správania Maďarov.

Bojujte tam, kde máte šancu

Ako e-shop nemáte dosah na makroekonomické ukazovatele a zmeny zákazníckeho správania. Môžete sa však efektívne brániť proti výkyvom kurzu forintu oproti euru a robiť aktívne opatrenia, ktoré vám aspoň čiastočne pomôžu znížiť finančné škody.

Kurzové rozdiely euro forint 2022
Vývoj kurzu eura voči forintu za rok 2022

Začnite správnym naceňovaním

Každý e-shop predávajúci svoje tovary mimo eurozóny musí mať v prvom rade správne vyriešený mechanizmus naceňovania, resp. preceňovania svojich tovarov do cudzej meny.

eurozóna mapa
Mapa eurozóny

Často sa stáva, že e-shop prepočíta ceny na zahraničné trhy len na začiatku sezóny a ďalej s nimi nepracuje. Opačný extrém je, ak e-shop fixuje ceny na svoju domácu menu (euro) a prepočítava ich automaticky každý deň podľa platného kurzu.

Ani jeden z prístupov nie je vhodný. V prvom prípade úplne strácate kontrolu nad kurzovou stratou a pri druhom zase nad konkurencieschopnosťou ceny na zahraničnom trhu.

„Odporúčame, aby sa e-shopár na zahraničný trh pozeral ako na samostatný biznis a kurzové zmeny zaradil priamo do riadenia výkonnostného marketingu cez maržu.“
– Martin Bartl, Content Marketing Manager z Dexfinity

Zistite, kedy sa propagácia neoplatí

Je dôležité, aby ste si ako majiteľ e-shopu určili hraničné úrovne marže pre danú krajinu. To znamená krajné situácie, kedy sa už daný produkt neoplatí propagovať na trhu. Postup vysvetlíme na jednoduchom príklade.

Máte produkt s maržou 30 % na trhu v eurozóne. Na maďarskom trhu by ste k tejto hrubej marži pripočítali ešte kurzový rozdiel, čím by ste hranicu posunuli napríklad na 27 %. Biddingový algoritmus reklamného systému na základe týchto dát potom vypne promo na daný produkt o niečo skôr ako v štátoch, kde zákazníci platia eurom.

biding na maržu MagicScript
V Dexfinity využívame na riadenie a správu PPC kampaní automatizačný nástroj MagicScript, ktorý dokážeme bidovať priamo na maržu.

Prevádzajte forinty na eurá efektívne

Pohyby výmenného kurzu nie sú len účtovný a cenový problém. Peniaze utŕžené za tovar v cudzej mene prevádzajte na eurový účet bez toho, aby ste ešte viac stratili na poplatkoch alebo nevýhodnom kurze vo vlastnej banke.

Využite virtuálne banky alebo nebankové platformy

Veľmi dobre sa osvedčili nebankové platformy akou je napríklad Wise, alebo virtuálne banky, ktoré ponúkajú prevody v kurzoch blízkych stredu. Často je kurzovo výhodnejšie platiť napríklad dodávateľské dolárové faktúry vo forintoch a neprevádzať ich medzitým na eurá.

Majte čas zmeny meny vo svojich rukách

Nezabudnite nastaviť cashflow manažment tak, aby ste mali možnosť sa vždy rozhodnúť kedy a akým spôsobom budete cudziu menu zamieňať. Stopnite automatické transfery na jeden hlavný eurový účet, pretože pri nich nemáte možnosť ovplyvniť čas a spôsob zámeny zahraničných mien.

Pokročilý prístup k riadeniu rizika zmeny kurzu

Naozaj pokročilý prístup k riadeniu kurzového rizika predstavujú finančné deriváty ako tzv. „floating forward“. Ide o mimoburzovú finančnú dohodu medzi vami a bankou.

Pomocou nich si ako majiteľ e-shopu dohodnete vo svojej banke podmienky na 3, 6 alebo 9 mesiacov vopred, ktorými si zafixuje opciu na nákup cudzej meny za určitý pevne stanovený výmenný kurz.

Právo ale nie povinnosť

Keďže ide o opciu, máte právo realizovať obchod, ale ak sa trh pohne opačným smerom, nemusíte ho zrealizovať alebo ho urobíte v inom čase. „Hedgingovým prístupom“ vopred znížite riziko veľkej finančnej straty na výmennom kurze.

Hedging je laicky povedané stratégia riadenia rizika alebo akási poistná zmluva, ktorá vás chráni pred stratou, ale, pochopiteľne, nebude to zadarmo.

Za finančnú poistku platíte poplatky

Za opciu platíte banke poplatok, ktorý sa pohybuje vo výške 1 % až 3 % z celej sumy kontraktu. Ak sa však kurz pohne o viac ako 9 %, ako to bolo pri kurze euro/forint v roku 2022, je poplatok znesiteľný.

Tento prístup odporúčame pre e-shopy, ktoré majú v danej mene ročný obrat aspoň 500 000 eur.

Chcete mať financie e-shopu pod kontrolou?

Naša rada pri kurzových zmenách je rovnaká ako pri ostatných biznisových rozhodnutiach. Robte veci vedome a riaďte ich na základe dát.

Denne pracujeme s malými aj veľkými e-shopmi, ktorým pomáhame riešiť marketingové aj finančné výzvy. Za výsledky našej práce hovoria úspechy klientov.

Ak chcete dostať cashflow e-shopu pod kontrolu, ozvite sa nám.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Ján pracuje v Dexfinity ako finančný riaditeľ. Dokáže skombinovať unikátny pohľad od financií, cez marketing až po filozofické fungovanie biznisu. Ján works at Dexfinity as CFO.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.