Zistite, v akom stave je váš web.

Ako vypočítať zisk e-shopu a nezblázniť sa

E-shopu sa môže dariť aj bez toho, aby mal dokonalý finančný plán. Základom je ziskovosť a zisková marža. Viete, ako sa robí cenotvorba produktu a marketingu, ktoré nakopnú každý e-shop?

nezblazniť sa title

Obsah

Ziskovosť e-shopu a jej úskalia

Základom je poznať svoje príjmy a výdavky. Od nich sa odvíja celý finančný plán. Pri práci s rôznymi e-shopmi sme si všimli, že niektoré chyby pri rozpočte alebo cenotvorbe produktu sa neustále opakujú. 

Aj vaša mzda je náklad

Pre e-shop odpracujete stovky hodín, ale počítate v rozpočte s vlastnou výplatou? Vašou mzdou nie je zisk. Vyčleňte časť rozpočtu na mzdové náklady, konkrétne na svoju vlastnú prácu. Ak o nej nemáte prehľad, vytvárate v rozpočte dieru. 

Na problém narazíte pri prijímaní nového zamestnanca. Zistíte, že ho nemáte z čoho zaplatiť, pretože ste s ním nepočítali a neviete, koľko stojí vaša práca.

Intuitívna cenotvorba marketingu

Z našich skúseností 15 % až 20 % obratu smeruje do kreditov (Facebook, Google reklama, cenové porovnávače a i.). Platí si ich každý e-shop. Malý aj veľký. 

Problémom nie je výška sumy, ale skôr výkon. Marketing musí prinášať adekvátne výsledky. Pozrite sa na návratnosť kreditov. Spĺňa vaše očakávania? Ak nie, zverte kredity odborníkom a neplytvajte rozpočtom.

Nákup a rozvoj skladu

Pri tvorbe rozpočtu počítajte s rastom. Paradoxne vás zabrzdí aj nepripravenosť na úspech. Čo budete robiť, ak sa počet objednávok zdvojnásobí? Máte rezervu na nákup tovaru a prijímanie nových zamestnancov? 

Mnohé e-shopy nemajú ani plán, nieto ešte rezervu. Vysoký dopyt je nanič, ak nemáte tovar skladom. Zároveň potrebujete vedieť, ktoré produkty sa predávajú a ktoré nie. Naskladňujte tovar v správnom čase i množstve. 

Nevhodne nakúpený tovar na sklade brzdí “cash flow” aj ziskovosť e-shopu. Viac o najziskovejších produktoch sa dozviete v nasledujúcom videu. 

Zisková marža a zvyšovanie obratu

Často sa stretávame aj s tým, že e-shop má nastavený rozpočet, predaje idú dobre, ale zisk nezodpovedá očakávaniam. Takúto situáciu riešime podrobnou analýzou a následnou optimalizáciou.

Keď potrebujete eurá navyše, musíte zvyšovať obrat a udržať náklady na uzde

Prepojte systémy a vyhodnocujte dáta 

Vyladený rozpočet vytvoríte len na základe podrobných informácií. Získate ich z kvalitne prepojeného skladového a účtovného systému. V nich nájdete potrebné dáta. Ak nie sú dostatočné, vylaďte systémy. Prezradia vám, čo sa predáva, kde a akú máte maržu.

Optimalizujte náklady na médiá

Kredity do Google a Facebooku, ako sa im v brandži hovorí, vytvárajú obrovský priestor na optimalizáciu a zvyšovanie obratu aj ziskovosti. 

Správne nastavené PPC kampane a iné druhy pravidelne bežiacej online reklamy sú investíciou, ktorá sa vám vráti niekoľkonásobne. Za predpokladu, že je správne nastavená a riadená.

Napríklad my v Dexfinity veríme riešeniam, ktoré ponúkame natoľko, že spolupráce s e-shopmi fungujú na províznej báze alebo výkonnostnom odmeňovaní. Sme platení od výkonu konkrétnych kampaní.

Optimalizáciu zabezpečíte aj dohodami s dodávateľmi. Vyjednajte si množstevné zľavy a rozširujte portfólio produktov. Vďaka širšej ponuke získate viac zákazníkov.

Stovky elementov, jeden nástroj

Znížiť náklady a zvýšiť výkonnosť reklám môžete aj prostredníctvom nástroja Bidding Fox Elements

Softvér využíva štatistické údaje primárne z cenových porovnávačov a Google Analytics. Na ich základe vytvorí nové elementy, s ktorými sa reklama dá upraviť cez konkrétne výbery v Mergade.

Ako vypočítať zisk z hrubej marže 

Jedným z najdôležitejších aspektov úspešného e-shopu je hrubá marža, ktorá súvisí s cenotvorbou produktov. Tá by sa mala pohybovať od 35 % do 50 % (záleží na segmente), pri výrobcoch dokonca až 60 %. 

Zdá sa vám to veľa? Uvedomte si, že z nej živíte celé podnikanie. Len veľmi malú časť si môžete ponechať ako zisk. 

Ako vypočítať zisk e-shopu z hrubých tržieb

Príklad vzorového e-shopu, ktorému po veľkom úsilí a cieľavedomej práci zostane z pôvodných tržieb okolo 5 % zisku.

Piliere webovej analytiky

Základom každej webovej analytiky je konzistentnosť a škálovateľnosť. Všetky dáta používajte rovnako, ak sa chcete na ne spoľahnúť. Keď sledujete obrat s DPH, sledujte ho vo webovej analytike rovnako naprieč všetkými krajinami, do ktorých exportujete. 

Porovnajte Google Analytics a účtovníctvo

Schválne, otvorte svoj Google Analytics a skontrolujte, aký obrat vidíte v Google Analytics a aký v účtovníctve. Sú podobné? Ak sú rozdiely na úrovni pár percent, je to v poriadku. Desiatky percent znamenajú problém. 

Webovú analytiku nastavte tak, aby po pridaní ďalšieho ukazovateľa či domény bol v dátach poriadok.

Ako na ziskovú maržu pri rovnakých výdavkoch

Ako sa dá navýšiť zisková marža pri rovnakých costoch s bidovacím algoritmom MagicScript.

Aké z toho plynú výhody?

Pri širokom portfóliu značiek a kategórií produktov algoritmus riadenia nákladov na reklamu reaguje v reálnom čase na meniacu sa situáciu na trhu. 

Príklad: Môže sa stať, že príde konkurenčný výrobca (napr. chladničiek) na Google inzerovať s tým, že chce, aby jeho reklama bola stále prvá. 

Agresívnym bidovaním na prvú pozíciu môže spôsobiť to, že sa priemerná cena kliku z vášho kľúčového slova zdvihne a už neviete nakúpiť 50 klikov, aby ste chladničku predali. 

V takomto prípade sa algoritmus bidovania presunie na iné kľúčové slovo, ktoré má nižšiu cenu za klik a možno predá iný produkt.

Tajná zbraň vášho e-shopu

Aby ste porazili konkurenciu, mali by ste predvídať a s dostatočným predstihom sa pripraviť na možné prekážky. Pomôcť vám môže kvalitná finančná analýza e-shopu. 

Finančná analýza okrem aktuálnych problémov často odhalí ďalšie dôležité aspekty, napríklad v čom vynikáte, ktoré aktivity sa oplatí podporiť viac a ktoré menej. Získate komplexný prehľad o jednotlivých peňažných tokoch a možno dokonca odhalíte nové cesty či revolučné inovácie. 

Finančná analýza a cenotvorba produktu

Pozrite sa na uvedenú tabuľku. Využívame ju ako odrazový mostík pri tvorbe finančných plánov pre e-shopy.  

Modelová cenotvorba produktu

Modelová cenotvorba produktu a nastavenie výdavkov e-shopu

VOC predstavuje veľkoobchodnú cenu, MOC maloobchodnú. Rozdiel medzi nimi je zisk, ktorý však neprináleží len vám. Treba ho percentuálne prerozdeliť na aktivity, ktoré dávajú zmysel. Najväčšiu časť zhltnú fixné náklady (okolo 18 %) a marketing (20 %). 

V rozpočte treba počítať aj s peniazmi na vratky, bezplatnú dopravu alebo zľavy.

Chcete zabezpečiť e-shopu ziskovosť?

Našimi rukami prešlo už množstvo e-shopov, ktorým sme pomohli vytvoriť vytúžené obraty a zabezpečiť rastúce zisky. Vďaka finančnej stabilite mohli tieto e-shopy ďalej rásť a expandovať. Vydajte sa na cestu rastu aj vy a neuskromnite sa s priemerným výkonom.


Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.