Zistite, v akom stave je váš web.

SEO trendy 2024: Nespadnite z pozícií v ére AI

Platené reklamy vašim organickým výsledkom už priestor berú. Čo urobíte, keď si z neho ukroja aj odpovede generované AI? Začína nová éra optimalizácie pre odpoveďové vyhľadávanie. Spísali sme SEO trendy pre rok 2024 a tipy, ako im prispôsobiť vašu SEO stratégiu.

Príchod umelej inteligencie definitívne odštartoval novú éru marketingu. Prispôsobiť sa musí aj SEO, dokonca oveľa viac než mnohé iné odvetvia. Ako radikálne ešte nikto nevie, ale isté je jedno – sledujte trendy, pripravte sa v predstihu a nezmeškajte začiatok. Ten nastal práve teraz.

SEO stratégia 2024 musí reflektovať zmeny

SEO trendy na rok 2024 neprichádzajú ako módny výstrelok alebo novinka. Prišli preto, že sú nevyhnutné. Menia sa spôsoby vyhľadávania a s nimi aj SEO. Prečo?

 • Príchod umelej inteligencie do internetových vyhľadávačov výrazne ovplyvní spôsob, akým sa váš web, obsah alebo produkt dostane do SERP-u. Už to nebudú len modré odkazy na prvej strane a boj o prvé pozície.
 • Google už teraz testuje v USA odpovede generované umelou inteligenciou. Tie sa zobrazujú nad všetkými ostatnými výsledkami vyhľadávania aj spolu s odkazmi na relevantné zdroje, odkiaľ AI čerpala.
 • Tradičné piliere kvalitného obsahu E-A-T (Expertise-Authority-Trust) doplnil Google o zážitok (Experience) a vzniklo E-E-A-T.
 • Nástroje ako ChatGPT transformujú spôsob vyhľadávania informácií a produktov. Hľadanie sa mení na konverzáciu a v prepojení s hlasovým vyhľadávaním vytvára úplne nové podmienky pre optimalizáciu webových stránok.

Predpokladaný dopad AI na SEO v roku 2024

Na základe rozsiahleho prieskumu je zrejmé, že marketéri majú pred AI rešpekt a najväčší majú organizácie, ktoré doteraz nepovažovali SEO za svoju prioritu. Práve tie prichádzajú o príležitosť.

Zároveň 83 % respondentov verí, že AI bude mať pozitívny dopad na SEO v roku 2024 a pomôže im pracovať rýchlejšie, efektívnejšie a za lepšiu cenu.

Dopad AI na SEO v roku 2024

1. Medzi najväčšie SEO trendy 2024 patrí SGE

Spustenie experimentálnej verzie vyhľadávania Search Generative Experience (SGE) pripravilo SEO špecialistom na rok 2024 poriadnu výzvu.

Tradičné výsledky vyhľadávania s modrými klikateľnými odkazmi momentálne predbiehajú odpovede generované jazykovým modelom od Googlu. Model Google momentálne testuje v Amerike a s veľkou pravdepodobnosťou sa v roku 2024 rozšíri do celého sveta.

Ako to bude vyzerať v praxi?

Kľúčom pre SEO špecialistov bude pochopenie, akým spôsobom jazykové modely generujú svoje odpovede. Najmä to, aký obsah dokáže AI vytvoriť tak, že je hodnotný a zodpovie používateľov dopyt v súlade s jeho search intentom.

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Dôležité je zistiť, kde má toto AI najväčšie medzery, pri akých typoch dopytov sú výsledky neuspokojivé a aké typy dát jazykovým modelom chýbajú k tomu, aby boli generované odpovede uspokojivé.

Kto na to príde najskôr a správne to zakomponuje do svojej content stratégie, bude vo veľkej výhode a môže tak zvýšiť svoje šance, že bude uvedený ako zdroj. Ak by sme to ilustrovali na konkrétnych prípadoch, mohlo by ísť o hands-on skúsenosť, autentické komentáre, kvalitný UGC, prieskum, zaujímavý video obsah či výskum.

Zaujíma vás, v akom stave je váš web? Vygenerujte si SEO audit za pár sekúnd.

Search Generative Experience

Výsledky vyhľadávania generované umelou inteligenciou (SGE) sa zobrazujú v testovanej verzii Googlu nad všetkými ostatnými.

Rast Zero-Click Searches

V praxi stranu s výsledkami vyhľadávania doplní odpoveď generovaná AI. Ak človek zadá do Googlu konkrétnu otázku, algoritmus skontroluje obsah najrelevantnejších stránok a z neho vygeneruje vhodnú odpoveď.

Používateľ získa odpoveď bez toho, aby vôbec klikol na akýkoľvek odkaz vo výsledkoch vyhľadávania. Priamym dôsledkom bude pravdepodobne nárast takzvaných bezpreklikových vyhľadávaní (Zero-Click Searches).

Zero Click Searches

Už teraz tvoria viac ako 40 % vyhľadávaní tie bezpreklikové. Najmä, ak je otázka priama a jednoduchá.

Bude generovaný obsah vyššie v SERP-e?

Podľa prieskumu medzi SEO špecialistami sa až 70 % z nich domnieva, že SGE naruší ich existujúcu SEO stratégiu. Nečudujeme sa im, pretože AI zmenila spôsob, akým ľudia vyhľadávajú a konzumujú obsah.

Na druhej strane postoj Googlu ku kritériám zobrazovania obsahu vo výsledkoch vyhľadávania zostáva nemenný – najdôležitejšia je kvalita obsahu.

To znamená, že Google nehodnotí, či obsah vygenerovala umelá inteligencia alebo človek z hľadiska pozície v SERP-e. Na prvých priečkach sa môže umiestniť aj obsah generovaný umelou inteligenciou, ak je relevantný a hodnotný.

Podrobné SEO odporúčania Googlu pre e-shopy nájdete v článku Uspejte vďaka SEO.

2. Budujte odbornosť webu a tematické klastre

Nevieme presne, ako algoritmus vyberá zdroje do generovanej odpovede, ale je jasné, že takmer vždy ide o weby, ktoré sú v danej oblasti autoritou.

Google kvalitu obsahu definuje ako E-E-A-T (experience, expertise, authoritativeness, trustworthiness, čo znamená zážitok, expertíza, autorita a dôveryhodnosť).

Preto budú pre rok 2024 z hľadiska obsahového SEO kľúčové tematické klastre (topic cluster).

Čo sú tematické klastre a ako zlepšujú SEO v roku 2024?

Tematický klaster je zhluk návzajom prepojených a tematicky príbuzných podstránok alebo článkov. Zároveň všetky tieto podstránky prostredníctvom interného prelinkovania smerujú návštevníka na konkrétnu stránku.

Tematické klastre spolu s optimalizovanou architektúrou stránok:

 • budujú autoritu daného webu,
 • uľahčujú ľuďom objavovať relevantný obsah naprieč celým webom,
 • zjednodušujú navigáciu pre botov,
 • pomáhajú zlepšovať UX.
SEO trendy 2024 tematické klastre

Príklad tematického klastra. Vďaka nemu zlepšíte navigáciu na webovej stránke a zároveň pokryjete množstvo kľúčových slov.

3. Optimalizácia pre odpoveďové vyhľadávanie

Úryvok generovaný umelou inteligenciou sa skladá z relevantného obsahu, ktorý sa zobrazuje v SERP-e pre dané kľúčové slovo. SGE v úryvku cituje zdroje informácií cez hypertextové odkazy, ktorými sa používatelia môžu prekliknúť na daný web.

Okrem generovanej odpovede môžu používatelia klásť SGE doplňujúce otázky. Tento trend rozširuje SEO stratégiu o takzvané AEO (Answer Engine Optimization, optimalizáciu pre odpoveďové vyhľadávanie).

Ako vytvoriť AEO stratégiu pre rok 2024?

Zakomponujte štýl otázka/odpoveď do väčšiny obsahu

Napríklad používajte FAQs (často kladené otázky) priamo v článkoch. Zamyslite sa, aké ľudia riešia najčastejšie otázky v súvislosti s témou, ktorú rozoberáte, a zodpovedzte ich.

Využívajte konverzačné kľúčové slová a frázy

Identifikujte slová, ktoré sa objavujú v bežnej konverzácii cez nástroje na plánovanie kľúčových slov a zakomponujte ich do obsahu. Pripravíte sa na zmeny v spôsobe vyhľadávania v ére konverzačných dopytov a hlasového vyhľadávania.

Píšte podrobne štruktúrované texty s krátkymi odstavcami

Špecializujte sa na určitú tému, čím pokryjete širokú škálu kľúčových slov a dopytov. Dobrá štruktúra uľahčuje orientáciu v texte ľuďom aj botom.

Ako ovplyvní AI organickú návštevnosť?

Konverzačné dopyty spolu s generovanými odpoveďami pravdepodobne negatívne ovplyvnia záujem ľudí o klikanie na klasické odkazy v SERP-e.

Otázkou zostáva, či to Google naozaj chce, keďže veľká časť jeho príjmov pochádza z reklamy.

Zatiaľ ponecháva vo vygenerovanej odpovedi odkazy na obsah, z ktorého čerpal.

V budúcnosti sa tieto pozície môžu stať novou bidovacou zónou podobne ako prvé priečky plateného a organického vyhľadávania. A pre Google novým zdrojom príjmov.

4. Zero Search Volume Keywords

Neúspešne bojujete o pozície s vysokokonkurenčnými kľúčovými slovami? V tom prípade potrebuje vaša SEO stratégia 2024 zmenu – zamerajte sa na kľúčové slová s nulovým objemom vyhľadávania.

Akékoľvek nástroje na zber kľúčových slov nedokážu pokryť všetky dopyty. Dokonca samotný Google vo svojich nástrojoch nadhodnocuje vyhľadávanosť jednotlivých slov. Mnohé kľúčové slová, ktoré nástroje na výskum kľúčových slov nerozoznajú, môžu mať pre špecifický segment zaujímavú hodnotu.

Ako rozpoznať kľúčové slová s nulovou vyhľadávanosťou (Zero Search Volume Keywords)?

 • Opýtajte sa zákazníckeho centra alebo zamestnancov na predajniach, čo sa ich ľudia naozaj pýtajú.
 • Sledujte konverzácie v online priestore, kde sa nachádza vaša cieľová skupina (LinkedIn, Twitch, Modrý koník a pod.).
 • Inšpirujte sa konkurenciou, ak vás už prebehla.
 • Zahrajte si abecednú polievku s Google vyhľadávačom – postupne zadávajte po dlhšom kľúčovom slove jednotlivé písmená abecedy a všímajte si, čo všetko ešte ľudia hľadajú.

Tento typ analýzy chce čas a dokonalé pochopenie webu. Na druhej strane, prehliadané kľúčové slovo dokáže prinášať malú, ale veľmi relevantnú návštevnosť.

Napríklad pre kľúčové slovo “ako si vybrať tenisky” sme náhodne dopísali písmeno “k”. Našepkávač automaticky zobrazil longtailové kľúčové slovo “ako si vybrať tenisky k obleku”.

SEO trendy 2024 klucove slova

Na kľúčové slovo “ako si vybrať tenisky” sa po pridaní akéhokoľvek písmena objavia ďalšie vyhľadávané výrazy.

Vyhľadávanosť kľúčového slova sa na prvý pohľad javí ako nulová. Dáta o nulovej vyhľadávanosti sme získali z Marketing Minera aj rozšírenia pre Google Chrome Surfer.

Po zadaní dopytu sa ihneď objavia výsledky vyhľadávania, ktoré naň, bohužiaľ, neodpovedajú.

Ak príde niekto, kto predáva tenisky a vytvorí na tému oblekov a tenisiek hodnotný obsah, rýchlo sa prepracuje na popredné pozície. Má veľkú šancu odchytiť malú, ale veľmi relevantnú návštevnosť pre svoj web.

SEO stratégia 2024 kľúčové slová

Napriek tomu, že kľúčové slovo “ako si vybrať tenisky k obleku” má podľa plánovačov slov nulovú vyhľadávanosť, už teraz je pokryté textami. Tie však neodpovedajú na dopyt hľadajúceho.

SEO trendy 2024: Prečo ich sledovať?

Ak máte pocit, že vás každý rok zaplavia články a anlýzy s trendmi na nadchádzajúci rok, máte pravdu. Marketing je extrémne rýchlo sa vyvíjajúci segment.

Avšak SEO trendy, ktoré momentálne prichádzajú, určite neprehliadajte. Zmena v spôsobe vyhľadávania informácií je tu a najlepší čas sa na ňu pripraviť je práve teraz. Zároveň nezabúdajte, že základy SEO ostávajú rovnaké – uživateľsky prívetivý web, rýchle načítanie stránky a kvalitný obsah.

Určte svoju SEO stratégiu

Pri tvorbe SEO stratégie nefunguje inšpirácia konkurenciou. Každá firma si musí nájsť svoj spôsob, ako bude robiť veci lepšie ako ostatní. Základ stratégie tvoria reálne a merateľné ciele.

Ako na to:

 • Jasne zadefinujte, čo idete v rámci SEO realizovať a kam sa chcete dostať. Písať 15 článkov mesačne nie je SEO stratégia. Potrebujete vedieť, či sa finančne vyplatí generovať také množstvo obsahu a čo vám má priniesť.
 • SEO stratégiu neustále vyhodnocujte a nebojte sa ju opraviť, ak nefunguje.
 • Myslite na to, že SEO je veľmi nepredvídateľná oblasť marketingu a dosah organického vyhľadávania na mnohé kľúčové slová upadá. Zakomponujte do stratégie plán, čo budete robiť, ak doterajšie aktivity prestanú fungovať.
 • Zamyslite sa, aký je potenciál rastu. Ak poznáte súčasnú návštevnosť webu a viete, aká by mohla byť, premýšľajte, ako ten nárast dosiahnuť.
 • Nespoliehajte sa na jeden pilier SEO, napríklad obsah alebo linkbuilding.

Obsaďte v roku 2024 vyššie priečky vo vyhľadávaní

Chcete posunúť svoje SEO na vyšší level? Potrebujete prispôsobiť existujúcu SEO stratégiu prichádzajúcim zmenám? Spojte sa s naším tímom SEO špecialistov. Pomôže vám vyšperkovať SEO tak, že získate cennú organickú návštevnosť a zároveň ušetríte na PPC reklamách.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.