Zistite, v akom stave je váš web.

Instagram engagement: Ako písať komentáre, ktoré predávajú

Bojujete s dosahom príspevkov? Zlepšite ho cez komentáre. Sú zdarma a plné potenciálnych zákazníkov. Ako rozprúdiť debatu a zvýšiť tak Instagram engagement? 

instagram engagement typewriter

Obsah

Ako fungujú komentáre na Instagrame? 

Komentáre pridávajú ľudia pod príspevky, videá alebo filmové pásy. Obsah, ktorý ľudia komentujú, má vyšší enagagement (zapojenie používateľov). 

Engagement je pre algoritmus kľúčovým faktorom, podľa ktorého sa rozhoduje, či váš obsah zobrazí častejšie alebo nie. 

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Instagram algoritmus a jeho špecifiká

Instagram algoritmus má na váš príspevok vlastný pohľad. Okrem komentárov ho zaujíma aj počet uložení, zdieľaní a lajkov, ale nie preto, že chce, aby ste mali spokojných fanúšikov a prosperujúci biznis. 

Instagram potrebuje, aby ste tvorili obsah, ktorý používateľov udrží na sociálnej sieti. Ak zostávajú, konzumujú aj reklamy, z ktorých žije. 

Čo sa deje s príspevkami so zlým engagementom?

Príspevky, ktoré nemajú dobrý engagement, algoritmus tlačí do úzadia. Rozdiel je zreteľný najmä pri kampaniach s rôznymi kreatívami. Príspevok, ktorý zaujme, prinesie aj pri nižšom rozpočte lepšie výsledky. 

Zlý enagagement je jasným signálom aj pre vás, že obsah, ktorý tvoríte nenachádza cieľovú skupinu alebo nie je dostatočne kvalitný. Inými slovami vyhadzujete peniaze a energiu do vetra. 

Prečo potrebujete komentáre?

Okrem lepšieho dosahu príspevkov a nižšej ceny za reklamu získate vďaka komentárom na Instagrame:

  • autentickosť pre vašu značku/firmu (príspevky, ktoré nikto nekomentuje, pôsobia nezaujímavo a bez duše),
  • názory fanúšikov i potenciálnych zákazníkov na váš obsah, služby aj produkty, 
  • väčšiu šancu, že Instagram častejšie zobrazí príspevky,
  • spätnú väzbu (vyžiadanú aj nevyžiadanú),
  • možnosť vytvoriť podľa aktívnych fanúšikov v Meta Ads Manageri vlastné publiká (custom audiences). 
Instagram komentáre Huawei

 Chcete viac komentárov? Pýtajte sa, ale buďte pripravení na všetky reakcie. 

Ako získať viac komentárov?

Len samotné postnutie pekného obsahu nestačí. Ak si aktivitu nevypýtate, ľudia vám dajú maximálne dvojklikom lajk a scrollujú ďalej. Našťastie sme tvory prirodzene komunikatívne a komentáre vyvoláte:

  • emóciou, ktorú príspevok vzbudí,
  • vhodným popisom príspevku,
  • správnou otázkou, výzvou či CTA prvkom
  • a súťažou. 

Kto sa pýta, nedozvie sa

Na príspevky typu “pozrite sa na našu novú predajňu” dostanete úplne inú reakciu, ako keď sa spýtate “Ako ste spokojný s produktom? Čo si naplánujete do nášho diára?” 

Pýtať sa môžete na čokoľvek, čo súvisí s vašou stránkou a podnikaním (aspoň okrajovo, ak ide o zábavné príspevky). Aktívne dávajte otázky aj v Instagram príbehoch, z ktorých vám používatelia môžu odpovedať priamo do správ. 

Lidl engagem instagram enagagementent Instagram

Otázky podnecujú ku komentárom a komentáre zabezpečia lepší engagement. Lidl často priamo vyzýva vo svojich príspevkoch fanúšikov k aktivite.

Nechajte ľudí hlasovať

Komentáre ľahko pribúdajú aj pri obsahu, ktorý funguje na princípe hlasovania alebo ankety. Vytvorte príspevok s viacerými fotografiami a vyzvite fanúšikov hlasovať. 

Buďte kreatívni. Napríklad predajca turistického oblečenia môže vytvoriť príspevok s piatimi slovenskými vrchmi a vyzve fanúšikov, aby v komentároch napísali, na ktorom z nich boli alebo sa chystajú ísť. 

Požiadajte o spätnú väzbu 

Neviete, čo sa zákazníkom páči? Opýtajte sa ich. Takto ich môžete vtiahnuť do tvorby produktov. Napríklad môžu hlasovať o príchuti novej zmrzliny alebo dizajne zubnej kefky. 

komentáre na Instagrame Powerlogy

S klientom Powerlogy sme pomocou komentárov na Instagrame získavali spätnú väzbu na nový produkt s príchuťou mandlí a maku. 

Pošlite komentujúcim správu

Odmeňte komentáre linkom na zaujímavý obsah alebo prístup k špeciálnym akciám. Napríklad vyzvite fanúšikov ku komentovaniu smajlíkom a za odmenu si v správe nájdu link na videokurz s receptom na dokonalé palacinky. 

Príspevok získa viac komentárov a vy kontakt na potenciálnych zákazníkov. Samozrejme, o tom, že za smajlíka dostanú do správy link, ich vopred informujte

Ako premeniť komentujúcich na zákazníkov?

Odpovedajte na komentáre čo najskôr. Odpovede na sociálnych sieťach podporujú predaje a vytvárajú komunitu lojálnych zákazníkov a fanúšikov okolo vašej značky. 

Obzvlášť pozorne reagujte na otázky týkajúce sa tovaru, platby, pôvodu materiálu, surovín či kvality. Skôr, ako niečo napíšete, myslite na to, že marketing na sociálnych sieťach zahŕňa aj váš spôsob komunikácie. 

Reagujte na komentár novým Reels

Na Reels (filmové pásy) môžu ľudia reagovať aj komentármi. Od decembra 2021 môžete na tieto komentáre odpovedať aj úplne novým filmovým pásom. 

Reels sa objaví vo feede s komentármi aj v Instagram feede. 

Pôvodný komentár sa zobrazí v novom filmovom páse v podobe nálepky. Takto vytvoríte nový obsah, ktorý priamo zodpovie otázky zákazníkov. Týmto spôsobom odpovedajte na často sa opakujúce otázky a ušetríte množstvo času. 

Skryte spam

Nezávisle od toho, aký kvalitný obsah publikujete, spamu sa nevyhnete. Pod príspevkom pôsobí rušivo a negatívne ovplyvňuje hodnotu diskusie. Pravidelne ho čistite. 

Ak nemáte čas moderovať diskusiu a skrývať neželané príspevky, zapíšte si najčastejšie slová a výrazy, ktoré sa objavujú v týchto príspevkoch a dajte ich na Hidden Words list. Instagram tieto príspevky automaticky skryje.

Otvorte si Nastavenia (Settings), kliknite na Súkromie a zabezpečenie (Privacy) a zvoľte možnosť Filtrovanie komentárov.

filtrovanie komenárov Instagram
Filtrovanie komenárov na Instagrame

Filtrovanie komentárov podľa konkrétnych slov nastavíte cez Súkromie a zabezpečenie.

Zmysluplné komentáre pripínajte na začiatok

Veľké množstvo komentárov je skvelé pre Instagram engagement, ale niekedy sa v záplave diskutujúcich môžu stratiť najrelevantnejšie z nich. Využite možnosť pripnutia najlepších komentárov. 

Môžete vybrať maximálne tri, ktoré sa budú zobrazovať na začiatku diskusie pod príspevkom. Ich obsah, tón a komunikácia môžu ovplyvniť celkový vývoj diskusie. 

Instagram engagement Northfinder

S klientom Northfinder sme využili na zvýšenie Instagram engagementu humor a otázky. Diskusia sa rozbehla a najlepšie príspevky sme pripli na začiatok, aby podporili v komentovaní ďalších používateľov.

Odpovedzte cez priamu správu

Nemusíte na komentáre reagovať len verejne. V prípade potreby zvoľte súkromnú správu. Odpovedať správou môžete len na komentáre, ktoré nie sú staršie ako 7 dní. 

So správami narábajte opatrne a kontaktujte iba komentujúcich, pri ktorých to má naozaj význam. Priama správa totiž môže pôsobiť premotivovane a zákazníka v niektorých prípadoch odradí. 

Ako zvýšiť Instagram engagement s Dexfinity?

Pokiaľ platíte za reklamu na Instagrame priveľa a neprináša potrebné konverzie, prípadne si neviete dať rady so sociálnymi sieťami, radi vám pomôžeme.

Využívame pritom unikátny nástroj ROI Hunter, ktorý urýchľuje procesy pri nastavovaní kampaní, zvyšuje celkovú mieru konverzií aj samotné predaje.


Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková 

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.