Zistite, v akom stave je váš web.

Pozvite do tanca marketing na sociálnych sieťach

Premýšľate nad sociálnymi sieťami ako nad svojím online večierkom? Ak áno, určite vítate všetkých hostí a staráte sa o ich pohodlie, aby sa u vás cítili príjemne. Ak tak nerobíte, aj toto je dôvodom, prečo nedokážete poriadne naštartovať marketing na sociálnych sieťach. 

roztancujte socialne siete

Obsah

Na sociálnych sieťach nejde len o to, aby ste vyzerali populárne. Potrebujete vytvárať zmysluplné spojenia so súčasnými aj s budúcimi zákazníkmi. Ak sa vám to podarí, významne posilníte svoju značku v online svete. 

Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných rád pre Instagram a Facebook, ktoré sa nám osvedčili s našimi biznis partnermi.

Prečo práve Instagram a Facebook?

Prieskum z roku 2021 odhalil, že medzi najpoužívanejšie sociálne siete na Slovensku (neprekvapivo) patrí Facebook a Instagram. Denne ich využíva viac ako polovica Slovákov. Najsledovanejšou platformou je YouTube.

Twitter a LinkedIn v ústraní

Denne LinkedIn využíva 8 % a Twitter len 3 % používateľov. Ide však o zaujímavé cieľové skupiny – lepšie situovaní ľudia v mladšom strednom veku a s vyšším príjmom.

Efektívne tak dokážete osloviť zaujímavých ľudí, z ktorých sa môžu stať vaši noví klienti.

Posvieťte si na reálne metriky

Bez dát a premyslených plánov sa nepohnete. Ak sú vaše sociálne siete mŕtve, niečo nerobíte správne. Aktivita a organický dosah publikovaných príspevkov sa meria viacerými spôsobmi:

  • počtom lajkov a komentárov,
  • zdieľaním, ukladaním a posielaním príspevkov,
  • zvyšovaním počtu followerov a fanúšikov,
  • keď sa o vás niekto zmieni v komentári alebo v príspevku,
  • používaním hashtagov súvisiacich so značkou.
marketing na sociálnych sieťach, reklama na sociálnych sieťach, sociálne siete na slovensku

Okrem dát si na sociálnych sieťach všímajte aj ich pravidlá. Nikto nechce stratiť dlhoročne budovaný účet v priebehu pár hodín.

Vaše sociálne siete rastú v momente, keď s nimi niekto interaguje. Je však ťažké merať rast, ak neviete, odkiaľ začínate. Sledujte všetky čísla, ktoré sú pre vás zmysluplné, analyzujte konkurentov a stanovte si jasné ciele.

Čo chcete získať?

Chcete viac followerov? Chýba vám pri príspevkoch aktivita? Hľadáte spôsob, ako zvýšiť predaje? Vždy tomu prispôsobte svoju komunikačnú stratégiu a buďte konzistentní. Ľudia vám budú dôverovať, len ak budete úprimní.

Alfou a omegou je pravidelnosť

Ak na Facebook či Instagram pridáte jeden príspevok za mesiac, nemôžete očakávať, že čísla budú rásť. Používateľov musíte neustále “masírovať”, pripomínať sa im a komunikovať s nimi. Len tak získate výhodu – nezabudnú na vás.

Pripravte si content plán, čo a kedy budete pridávať. Nezabudnite však na aktuálne trendy a s nimi súvisiace situácie.

Instagramové Reels dominujú

Využívajte všetky možnosti, ktoré ponúkajú sociálne siete. Instagram, v snahe dobehnúť giganta TikTok, v súčasnosti tlačí do popredia Reels (krátke kreatívne videá). Prirodzene navyšuje ich organický dosah.

Ľudia veľmi dobre reagujú na vzdelávacie príspevky – dajte do videa výhody produktu a predajte ho zaujímavým spôsobom.

Do videí zakomponujte krátke, no výstižné tipy zaujímavé pre vašu cieľovú skupinu či vtipné situácie. S vtipmi však opatrne. Hranica medzi zábavou a pobúrením je úzka. Musíte ich správne uchopiť a prispôsobiť vašej cieľovej skupine.

Stories v tesnom závese

Niektorí ľudia preferujú príspevky, iní sa zameriavajú na príbehy. Vy by ste sa mali prispôsobiť obom skupinám. Instagramové stories pre vás navyše predstavujú príležitosť.

Kvízy, ankety či hlasovanie prinúti followerov s vaším účtom interagovať, čím zvýšite celkový dosah príspevkov a prilákate viac potenciálnych klientov.

Nájdite svoju zlatú baňu

Každá značka je iná a cieľová skupina tiež reaguje odlišne. Len skúšaním prídete na to, čo majú vaši zákazníci najradšej. Sú to dlhé a obohacujúce popisy pri príspevkoch? Vzdelávacie fakty? Videá? Stories? Dôveryhodní influenceri?

V niektorých prípadoch sú práve influenceri tou najlepšou možnosťou. Ak majú relevantnú cieľovú skupinu bez nakúpených followerov a botov, môžete byť bez obáv. 

Cez zľavové kódy či otagované linky viete veľmi precízne sledovať, ako sa vám rozbieha marketing na sociálnych sieťach.

Tip od nás – hlavolamy

Súťaže sú obľúbenou aktivitou nielen na Instagrame, ale aj na Facebooku. Ak už s nimi máte skúsenosti, no nepriniesli vám to, čo ste od nich očakávali, zmeňte kreatívu.

Bez podpory to nepôjde

Ak aj budete zdieľať zaujímavý obsah, no k ľuďom sa nedostane, čísla vám rásť nebudú. Platené reklamy sú prirodzenou súčasťou pôsobenia na sociálnych sieťach.

Majú veľký vplyv aj na organický dosah, čo si stále mnoho ľudí neuvedomuje.

Tvorte pútavú kreatívu

Pri Facebooku máte viacero možností. Vyberiete si Single Image, Collections alebo Carousel? Ako pri tvorbe obsahu, tak aj pri reklamách skúšajte, ktorý z formátov na vašu cieľovú skupinu zapôsobí najlepšie.

Snažte sa ich čo najviac ozvláštniť. V Dexfinity využívame na tvorbu reklám nástroj ROI Hunter. Umožňuje nám pripraviť profi kreatívu bez pomoci grafika a reklamy tiež automatizovať.

TIP: Skúste nahradiť klasické bannerové reklamy na sociálnych sieťach krátkymi videami. Pamätajte, že každé prehratie videa sa počíta ako interakcia. Zvýšená interakcia znižuje cenu reklamy. Reklamu uvidí viac používateľov, no vy za ňu zaplatíte menej.

Úspech nečakajte zo dňa na deň

Všetko má svoj čas. A to platí aj v prípade marketingu na sociálnych sieťach. Ak je vaším cieľom zvýšiť predaje určitého produktu, čaká vás (vo väčšine prípadov) dlhšia cesta. Ak sa nerozhodnete ísť cestou akcií a výpredajov, máte pred sebou dlhodobý proces.

“Zasaďte semienko” a používateľom pripomínajte, prečo je váš produkt výnimočný. Hovorte im jeho výhody a využitie. Pripravte si o ňom informačný blogový článok a promujte ho.

Vizuál predáva. Pri marketingu na sociálnych sieťach to platí dvojnásobne. Čím viac pekných fotiek, tým viac followerov.

Uspokojte sa aj s menšími číslami

Pokiaľ si na sociálnych sieťach vybudujete aktívnu komunitu ľudí, ktorí sú stotožnení s vašou značkou a interagujú, nežeňte sa za umelým navyšovaním čísel. Nezáleží na veľkosti, ale na relevantnosti.

Roztočte to naplno

Nečakajte, kým sa vaši followeri spontánne rozrozprávajú. Potrebujú povzbudiť. V príspevku by nemala chýbať výzva k akcii. Mala by sa však týkať daného obsahu. Nezabudnite ani na influncerov.

V Dexfinity spolupracujeme s veľkými i malými menami, s ktorými oslovujeme relevantné cieľové skupiny. Ak hľadáte spoľahlivého influencera, prípadne neviete, z ktorej strany uchopiť marketing na sociálnych sieťach, obráťte sa na nás. 

Špecialisti na sociálne siete zanalyzujú váš Facebook a Instagram, vymyslia stratégiu a nastavia automatizované reklamy s ROI Hunterom. Prvá konzultácia je na nás.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Napísala: Veronika Svajčiaková

Editácia: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.