Zistite, v akom stave je váš web.

Kvalifikácia B2B leadu: 7 tajných ingrediencií z našej kuchyne

Viete rozoznať kvalitné leady od tých podpriemerných? Naši obchodníci sa pri hodnotení leadov riadia týmito 7 zásadami. Rozhodujúce kritéria platia pre B2B segment a nezaobídete sa ani bez obchodnej stratégie, jej nastavenia, merania a vyhodnocovania.

ingrediencie B2B lead

Obsah

Leady sú základom celého B2B podnikania. Na ich začiatku stojí premyslená lead generation stratégia, ktorá zabezpečuje neustály prísun nových kontaktov.

Kvalita leadov je rôzna v závislosti od platformy, cielenia a spôsobu ich zberu. Môže ísť nielen o vysokokvalitné kontakty, ale aj stovky nevhodných. Ako ich pretriediť? Inšpirujte sa kritériami, pomocou ktorých hodnotíme leady my v Dexfinity.

1. Rozprávajte sa s riaditeľom alebo majiteľom

Ponuku zasielajte len osobe, ktorá má vo firme kompetencie a rozhodovacie právomoci. Zvyčajne je ňou zakladateľ, CEO alebo CMO danej spoločnosti.

Bez priameho kontaktu na osobu, ktorá môže podpisovať objednávky alebo rozhodovať o financiách, strácate čas neustálymi schôdzkami a postupne znižujete svoju šancu na úspech.

2. Vyberajte relevantné leady

Potreby klienta musia byť v prieniku s vašimi službami. Zároveň si všímajte, či je aj klient pripravený na spoluprácu. Dokáže sa pustiť do realizácie? Môže v dohľadnej dobe podpísať objednávku?

Dexfinity oslovujú potenciálni klienti, ktorí potrebujú naštartovať biznis, zefektívniť marketing, navýšiť obrat alebo expandovať na nové trhy. Tých, ktorým v rámci našich služieb nevieme pomôcť, nasmerujeme k iným firmám.

3. Aký obrat má váš ideálny klient?

V závislosti od veľkosti vašej firmy a predchádzajúcich skúseností určte, ako veľké firmy sú pre vás ideálnymi zákazníkmi.

V prípade startupov a nových firiem si overte, či majú potvrdený rozpočet na najbližší polrok, prípadne podmieňte spoluprácu objednávkou na určité časové obdobie (napríklad 6 mesiacov). Potenciálneho klienta si môžete preklepnúť aj cez Finstat.

Z vlastnej skúsenosti odporúčame e-shopy s obratom nad 600 000 eur ročne. Ak e-shop nemá taký obrat, mala by mať firma ako celok obrat minimálne 1 milión eur ročne.

Zároveň transparentne komunikujeme všetkým menším a novým firmám, že potrebujeme objednávku aspoň na 6 mesiacov, aby sme stihli nastaviť publiká, spustiť kampane a doručiť želané výsledky.

4. Biznis musí mať potenciál

Nepozerajte sa na biznis len cez financie, ale aj na to, či má produkt s nápadom, pridanou hodnotou alebo konkurenčnou výhodou. Podnikanie, ktoré nenapĺňa potreby trhu, nie je vhodným klientom.

Zároveň klienti prichádzajú z rôznych oblastí. Každý segment má svoje špecifiká, ktoré musíte navnímať a správne nastaviť celkovú stratégiu. Sú e-shopy s úzkou špecializáciou a aj také, ktoré potrebujú výraznú lokalizáciu alebo hĺbkovú segmentáciu publík.

5. Ryba smrdí od hlavy

Celý projekt trpí, ak za ním nestojí človek, ktorý mu venuje plnú pozornosť. Rovnaký princíp platí aj na jednotlivé marketingové kanály.

Ak pre e-shop neexistuje zodpovedná osoba alebo je online prítomnosť len okrajovým prvkom celého biznis modelu, pripravte sa na dlhé diskusie s neistým výsledkom.

Takéto projekty rýchlo strácajú prioritu a pozornosť zo strany kľúčových osôb. Financie presunú iným smerom a celý proces sa predlžuje.

Tradičné maloobchodné alebo B2B spoločnosti potrebujú zvyčajne dlhý čas aj na to, aby len jednoducho predávali cez internetový obchod (e-shop).

Pozor na „bokovky“

Pri menších projektoch, ktoré majitelia spúšťajú paralelne s iným zamestnaním, si dajte pozor na nedostatočnú zameranosť, skreslené priority alebo nedostatok času.

6. Vidíte potenciál na medzinárodnú expanziu?

Pre nás je ideálny klient e-shop, ktorý už dostatočne narástol, vyladil interné procesy a zvažuje vstup na nové trhy.

Ak rovnako ako my radi pracujete s ambicióznymi firmami, už pri prvotných rozhovoroch si všímajte, či má potenciálny klient záujem o expanziu, sleduje aj iné trhy a tamojšiu konkurenciu. To všetko je dobrým signálom, že pred vami sedí schopný podnikateľ so záujmom o rast.

7. Poriadok vo financiách

Či už ide o zaujímavý B2B lead, e-shop alebo profesionálne služby, klient musí mať v poriadku financovanie, cash-flow alebo finančné zabezpečenie (napríklad prostredníctvom investorov). Z rozsahu ponúkaných služieb máme interne určenú hranicu online obratu vo výške 50 000 eur a viac bez DPH.

Potrebujete posunúť hranice B2B marketingu?

Leady sú základom podnikania. Začnite s ich generovaním výberom vhodných marketingových kanálov podľa daného segmentu, produktu a cieľovej skupiny.

V prípade, že potrebujete pomôcť, ozvite sa a spoločne zistíme, ktoré aktivity sú najvhodnejšie pre váš biznis.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Pavol je Dexfinity CMO. Vedie tím e-commerce konzultantov a marketérov, ktorí akcelerujú e-shopy v 34+ krajinách sveta vrátane USA a Ázie. Zároveň je nositeľom hodnôt a tvorcom vízie firmy.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.