Zistite, v akom stave je váš web.

Freelancer alebo agentúra? Existuje tretia možnosť

Pri hľadaní správnych ľudí na marketing má bežný majiteľ e-shopu viacero možností. Môže si nájsť freelancera, zveriť marketing agentúre alebo prijať interného zamestnanca.

Existuje však aj ďalšia alternatíva, ktorú priblížime tiež.

Vaše finálne rozhodnutie je otázkou cieľov, chuti rásť a osobných preferencií, ktoré sa, pochopiteľne, menia. Ako si vybrať správne?

 

Freelancer vs agentúra - tretia možnosť?

Obsah

Čo všetko dokáže freelancer

Bežný freelancer je nezávislý odborník na určitú oblasť marketingu. Zvyčajne sa zameriava na jednu oblasť, napríklad na obsahový marketing, grafický dizajn, SEO, PPC kampane, Facebook reklamu alebo správu sociálnych sietí

Ak je fakt dobrý, dokáže svoju časť expertízy pokryť naozaj kvalitne. Za freelancera hovorí najmä jeho práca a recenzie od klientov.

Lacnejší, ale nezastupiteľný

Práca freelancera je zároveň zvyčajne lacnejšia ako tá od agentúry. Nemusí živiť celý aparát spolupracovníkov. Cenu si stanovuje zvyčajne podľa odpracovaných hodín alebo projektu. 

Kvalitný freelancer je odborník vo svojej oblasti a nesie zodpovednosť za výsledky. 

Na druhej strane stále ide len o jedného, prípadne dvoch ľudí, ktorí nedokážu pokryť rozsiahly projekt. Freelancer zároveň nie je zastupiteľný. Ak odíde na dovolenku alebo ochorie, váš biznis musí počkať.

freelancer-pripravuje-grafiku-reklamy
Freelancer pripravuje grafiku pre reklamy

Ako zistíte, či potrebujete freelancera?

  • Z praktického a finančného hľadiska sa freelancer oplatí pre menšie projekty a začínajúce e-shopy. Aj jeden freelancer môže vedieť kvalitne nastaviť Google Shopping alebo Performance Max kampane. Samozrejme, za predpokladu, že je skúsený a s preukázateľnými výsledkami.
  • Freelancera zvoľte, ak rozumiete marketingu a viete zostaviť základnú marketingovú stratégiu.
  • Rovnako neváhajte v prípade, že máte čas na marketing a dokážete rozdeliť prácu na rôznych kanáloch jednotlivým freelancerom (sociálne siete, tvorba článkov, PPC kampane a iné). 
  • Máte stanovené merateľné ciele, vybrané vhodné marketingové kanály a presne viete, čo od freelancera očakávate. 

Spolupráca s freelancerom (rovnako ako s agentúrou) môže prinášať pekné výsledky a obojstrannú spokojnosť. 

Najlepšie funguje, ak viete, ktorú oblasť marketingu potrebujete vyriešiť a podľa nej oslovíte konkrétneho freelancera. Vyberajte si ľudí s referenciami. 

Signály, že freelancer už nestačí

Nie vždy je všetko také jednoduché. Majitelia nie sú marketéri a jeden freelancer nepokryje celý digitálny marketing. 

Najčastejšie e-shop narazí na problém v momente, keď začne rásť. Jeho potreby sú čoraz komplikovanejšie a marketing zamotanejší. Ako to vyzerá v praxi?

Neviete, čo vlastne potrebujete

Chcete predať lístky na medzinárodnú konferenciu? Komunikujte to cez Google Ads a reklamu na Facebooku. Zvládnuť by to mohol aj šikovný freelancer. 

Čo ak to nefunguje?

Chyba môže byť v neprehľadnej landing page alebo komplikovanej zákazníckej ceste. Jednoduchý projekt zrazu potrebuje oveľa viac než len jedného človeka. 

Zrazu musí majiteľ firmy porozumieť rôznym oblastiam marketingu a zadávať prácu externistom. To je vyčerpávajúce a stráca čas na strategické rozhodnutia. 

V tomto bode je lepšou voľbou marketingová agentúra.

wireframe-komplexny-projekt
Komplexnejšie projekty či strategické biznisové rozhodnutia vám freelancer nezastreší. Tu je lepšou voľbou agentúra.

Máte produkt, po ktorom ešte nie je dopyt?

Problém vzniká aj pri predaji produktu, ktorý ľudia nehľadajú. 

Skvelým príkladom sú včelobaly. Keď prišli na trh, nikto nevedel, že by ich chcel mať doma. Túto potrebu museli značky najskôr zvedomiť.

V tomto prípade sa dostávate do novej roviny marketingu. Okrem platenej výkonnostnej reklamy potrebujete rozšíriť povedomie o produkte. Dosiahnete to vďaka komunikácii na podporu značky, tvorbou video obsahu, kreatívnym copywritingom či stratégiou pre sociálne siete.

Ak by ste platili len za reklamu vo vyhľadávaní, nič nepredáte. Výraz včelobal pred pár rokmi nikto nehľadal.

Chcete zastrešiť väčší projekt

Väčší e-shop už potrebuje interdisciplinárnych ľudí. Tí sa hľadajú medzi freelancermi veľmi ťažko. Výhodu má marketingová agentúra, ktorá ich už z povahy svojej veľkosti má. 

Určí stratégiu a vyskladá z marketingových špecialistov vhodný tím.

Na komplexnom projekte robia traja, piati aj desiati ľudia naraz. V prípade, že sa potreby e-shopu zmenia, vie rýchlo zareagovať a tím obmeniť.

Ak navyše e-shop rieši zákaznícku cestu, UX dizajn alebo použiteľnosť celého webu, nabaľujú sa komplexné manažérske požiadavky.

Služby už presahujú schopnosti tímu freelancerov a správu zastreší efektívnejšie agentúra.

Agentúra ako zohratý tím špecialistov

Marketingová agentúra je tímová záležitosť. Pracuje v nej viacero špecialistov na jednotlivé oblasti digitálneho marketingu. Nájdete medzi nimi aj stratégov či finančného alebo marketingového riaditeľa. 

Odborníci z jednej oblasti si vymieňajú know-how a v prípade potreby sa navzájom zastupujú.

Vďaka tomu agentúra dokáže zastrešiť aj veľký projekt, ale počítajte s vyššou hodinovou sadzbou. Máte tiež menšiu kontrolu nad ľuďmi, ktorí pracujú na jednotlivých úlohách.

Stále ste sa nerozhodli? Položte si tieto 3 otázky

1. Čo chcete dosiahnuť s e-shopom?

Kým cieľ e-shopu dokáže vyriešiť jeden človek, zostaňte pri freelancerovi. Ak chcete rásť alebo expandovať, potrebujete komplexnejšie riešenia.

Zamyslite sa, či súčasný človek dokáže naplniť aj ambicióznejšie ciele (zvýšenie efektivity a ziskovosti, splatenie investície, expanziu do zahraničia).

Rastové ciele jednoznačne naznačujú, že potrebujete viac než len freelancera.

Najrýchlejším spôsobom, ako narásť, je expanzia na nové trhy. S tou si však už freelancer neporadí.

2. Ako dobre sa vyznáte v marketingu?

Predstavte si, že chcete postaviť dom a nemáte stavebnícke vzdelanie. Na všetko si nájdete ľudí, ale nedokážete skontrolovať kvalitu ich práce. V momente, keď nájdete prasklinu v strope alebo krivé kachličky, je už neskoro. 

Rovnako funguje aj marketing. Majiteľ musí vedieť, čo je jeho superschopnosť a či dokáže riadiť marketing. Ak už na začiatku nerozumie viacerým technickým veciam, musí mať zdravú sebareflexiu.

3. Koľko máte času na koordinovanie freelancerov?

Kým je projekt menší, šikovný majiteľ dokáže riadiť marketing aj sám. Tak trochu intuitívne, pocitovo, ale s prijateľnými výsledkami.

Od určitého bohu, keď podnikanie narastie, je koordinácia marketingových aktivít už časovo extrémne náročná. 

Vtedy môžete zamestnať človeka s všestranným marketingovým prehľadom alebo delegovať riadenie marketingu niekomu inému.

V Dexfinity máme pre tieto prípady šikovných manažérov, ktorí zastrešujú daný projekt aj na 30 až 40 hodín mesačne. Mnohé e-shopy nepotrebujú marketingového manažéra na plný úväzok.

Kedy najať interného zamestnanca na marketing?

Podnikanie, ktoré rastie, časom prestane riešiť všetku agendu cez externé agentúry a začne budovať vlastný interný tím. 

Ak to ekonomicky dáva zmysel, takýto interný marketér je skvelá voľba. Perfektne rozumie každodenným problémom a dokáže flexibilne riešiť rôzne situácie.

Zároveň je spolupráca s externým marketingovým dodávateľom stále výhodná. Aj šikovný interný marketér potrebuje kontakt s ďalšími ľuďmi a výmenu skúseností. 

Práve na výmenu know-how býva interný tím príliš malý.

Nehľadajte služby, ale partnera

Nech už sa rozhodnete pre agentúru alebo freelancera, v prvom rade by mal byť tento človek alebo firma vaším partnerom – marketingovým partnerom, ktorý vás bude sprevádzať na ceste rastu a expanzie.

Existuje aj tretia možnosť

Rastúce e-shopy skôr či neskôr narážajú na limity spolupráce s freelancermi aj agentúrami.

Preto ponúkame ako tretiu možnosť biznis akcelerátor – tím so zdieľaným know-how, ktorý e-commerce projektom poskytuje všestrannú podporu.

Superschopnosti biznis akcelerátora

Dexfinity nie je agentúra. Je to cloud marketingových špecialistov s dlhoročnými skúsenosťami, ktorý je zameraný predovšetkým na výsledky.

Na projektoch pracujeme podľa toho, kto je v čom dobrý a v pravidelných intervaloch si preverujeme spokojnosť s výsledkami na strane klienta.

Ak sa zmenia potreby spoločnosti, upravíme tím

Sme vždy pripravení nasadiť na projekt aj externého finančného riaditeľa alebo stratéga, ktorý za pár hodín dokáže posunúť projekt ďaleko dopredu. 

Na západe ide o bežnú prax, ako získať kvalitného človeka a ušetriť na nákladoch za interného zamestnanca.

Platíte za výsledky, nie hodiny

Za výsledkami si stojíme a nesľubujeme nemožné. Mnohé spolupráce fungujú na základe success fee modelu s variabilným systémom odmeňovania. 

V prípade, že máte ambíciu prerásť akékoľvek hranice, ozvite sa a radi vám pomôžem.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Pavol je Dexfinity CMO. Vedie tím e-commerce konzultantov a marketérov, ktorí akcelerujú e-shopy v 34+ krajinách sveta vrátane USA a Ázie. Zároveň je nositeľom hodnôt a tvorcom vízie firmy.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.