Zistite, v akom stave je váš web.

Performance Max prevráti vaše Google Ads hore nohami

Nové kampane využívajú strojové učenie, automatizáciu a 24 hodín denne sa optimalizujú. Sú zamerané na výkon a splnenie cieľa. Na jeseň 2022 nahradia Smart Shopping a Local kampane. Viete, ako fungujú nové Performance Max kampane? Nepremeškajte čas a testujte ich čím skôr. 

performance max-prev

Obsah

Čo sú Performance Max kampane? 

PM kampaň je najnovšia kategória v rámci Google Ads kampaní postavená na strojovom učení a automatizácii. Kombinuje všetky ostatné typy reklám a v podstate funguje ako doplnok k vyhľadávacím kampaniam. 

Google ich vytvoril, aby mali maximálny záber naprieč všetkými kanálmi a funnelmi (akvizícia aj remarketing). 

Ak vám neustále novinky príliš nevoňajú, rýchlo si zvyknite. Google Ads Performance Max kampane nahradia Smart Shopping a budú mať prednosť aj pred štandardným shoppingom (pri promovaní rovnakých produktov). 

Kde sa zobrazujú PM kampane?

Pomocou PM kampaní inzerujete pod jednou kampaňou vo všetkých Google kanáloch:

 • vo vyhľadávacej sieti (Google Search Ads),
 • v Google Display,
 • v YouTube,
 • v Discovery feede,
 • v službe Gmail,
 • v Google mapách.
Performance Max sa zobrazuje vo všetkých Google kanáloch

Performance Max kampane zobrazujú reklamy naprieč celým Google ekosystémom. Zdroj: YouTube

Prečo prichádzajú PM kampane?

Google hľadá riešenie zamerané na maximálny výkon. Človek nie je stroj, nedokáže vyhodnotiť kvantum dát ani pracovať nepretržite celý deň. Google s ohľadom na ľudské limity tlačí na využívanie strojového učenia a umelej inteligencie. 

Automatizácia je najväčšou výhodou Performance Max kampaní. Strojové učenie pracuje neustále a algoritmus 24 hodín denne optimalizuje kampane. 

Otázkou je, ako ovplyvní výkon PM kampaní zablokovanie cookies tretích strán zo strany Google Chrome. Dôjde k nemu už v tomto roku. 

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

 

Ako pracuje Performance Max?

 • Každej kampani určíte cieľ, ktorý stojí v centre pozornosti algoritmu. Môže ísť o predaje, zber leadov a iné. 
 • Google automaticky vytvára reklamy z podkladov, ktoré mu dodáte. Týka sa to textov, fotografií, CTA prvkov aj videí. Ich kvalita priamo ovplyvňuje kvalitu Performance Max kampaní. 
 • De facto tak už o vzhľade reklamy nerozhodujete vy, ale Google. Zároveň optimalizuje kampane na maximálny výkon s využitím strojového učenia, samozrejme, s ohľadom na vami stanovené ciele. 
 • Optimalizácia prebieha v reálnom čase a naprieč všetkými kanálmi.

Zodpovednosť za výsledky máte vy 

Znie to trochu ako dokonalý plán, ale nedajte sa zmiasť. Žiaden algoritmus nevytvorí kvalitnú reklamu bez podkladov a bez toho, aby ste mu povedali, kto je vaše publikum. 

Google sa vás na prvý pohľad snaží odbremeniť od mechanického klikania a testovania, ale kreatívu a zodpovednosť za výsledky necháva vo vašich rukách. Performance Max kampane môžete výrazne ovplyvniť, ak chápete, z čoho ich Google vytvára.

Ako vytvoriť fungujúcu PM kampaň?

Google Ads tvorí Performance Max kampane na základe:

 • vami stanovených reklamných cieľov,
 • cieľov konverzie,
 • dodaných podkladov (grafických a textových),
 • signálov publika (pomáhajú Googlu optimalizovať kampaň a vhodne cieliť).  

Reklamné ciele

V súčasnosti môžete na Slovensku vyberať z nasledovných reklamných cieľov pre Performance Max kampane: Predaj, Potenciálni zákazníci, Návštevnosť webu. 

Nastavenie cieľov reklám pri Google Ads Performance Max

V rámci Performance Max v zahraničí funguje aj promovanie aplikácie alebo budovanie povedomia o značke. Cielenie na návštevu lokálneho obchodu sa testuje. 

Cieľ konverzie

Stanovenie cieľa konverzie priamo ovplyvňuje optimalizáciu kampane. Ciele konverzií sú automaticky prednastavené podľa zamerania reklamy, ktoré ste vyberali v predchádzajúcom kroku. 

Nemusíte využiť všetky ciele, ktoré ponúka Google. Nevyhovujúce vymažte a ponechaným cieľom môžete neskôr priradiť prioritu.

Príklad cieľov konverzií v prípade Performance Max kampaní

Príklad cieľov konverzií v prípade Performance Max kampaní.

Grafické a textové podklady

O vzhľade reklamy rozhoduje umelá inteligencia, ale všetky podklady, z ktorých bude vyberať, jej musíte dodať. Skôr, ako vytvoríte akúkoľvek kampaň, pripravte si obrázky (aj logo), videá, texty (nadpisy, popisy) a požadované CTA prvky. 

 • Každé video musí mať minimálne 10 sekúnd a do jednej kampane môžete nahrať 5 videí.  
 • V prípade textov musíte vložiť minimálne 3 nadpisy (do 30 znakov), jeden dlhý nadpis (do 90 znakov) a 3 opisy (do 90 znakov).
 • Obrázky vkladajte vo formáte jpeg, png alebo gif. Maximálne pridáte 15 obrázkov a 5 log.

Signály publika

Signály sú východiskom pre Google na začiatku každej PM kampane. Určením signálov publika hovoríte Googlu: Týmto ľuďom chcem predávať produkty, nájdi im podobných.

Ako signál môžete vybrať napríklad návštevníkov vášho webu za určité obdobie alebo ľudí, ktorí u vás nakúpili. Publikum volíte podľa vlastných segmentov, záujmov či demografických údajov.

Výhody Google Ads Performance Max kampaní

Rýchle výsledky

Práca umelej inteligencie a automatická optimalizácia sú rýchlejšie v porovnaní s človekom. Výkon kampaní vyladíte oveľa skôr ako manuálnym testovaním rôznych možností. 

Vyššia návratnosť investície

Stroje pri testovaní robia menej chýb, a tak neplatíte za množstvo neúspešných pokusov. Automatizované bidovanie vzhľadom na stanovený cieľ testoval Google v Európe, Afrike a na Blízkom východe. Cena za požadovanú konverziu zostala rovnaká, ale počet konverzií narástol o 13 % (Zdroj: Google Data, Global, July-Sept. 2021). 

Lepšie reportovanie

Reporty od Google nikdy neboli extra dobré. Performance Max kampane sľubujú detailnejší reporting. V Google náhľadoch získate podrobné informácie o reklame, cieľovom publiku, dosahu a dopade reklamy. 

Zameranie na výkon

Google algoritmus riadi kampaň na základe cieľa reklamy. Umelá inteligencia vyhodnotí vstupné dáta (ktoré jej dodáte) a snaží sa vytvoriť pre cieľového zákazníka dokonalú reklamu. Na zobrazovanie reklamy využíva celý Google ekosystém.

Navyše môžete:

 • využiť feed z Google Merchant centra (ak máte dobre optimalizovaný feed, nezabudnite naň),
 • stanoviť maximálny denný rozpočet, bidingovú stratégiu, cieľové ROAS (Return On Ad Spend) a CPA (Cost Per Action/cena za akciu/konverziu). 

Komplikácie Google Ads Performance Max 

Tento typ kampaní rozhodne nie je všeliekom alebo perpetum mobile na získavanie objednávok a zákazníkov.

Performance Max kampane nie sú ideálnym riešením pre spoločnosti, ktoré využívajú prevažne Video a Display Ads. Nedajú sa totiž obmedziť iba na určité Google kanály. Vždy sa zobrazujú vo všetkých. 

Automatizáciou zo strany Googlu strácate časť kontroly nad kampaňami. Podobne, ako v prípade responzívnych reklám vo vyhľadávaní (RSA), algoritmus síce vytvorí perfektnú reklamu, ale vy si ju neskontrolujete. Pri Performance Max kampani vždy dbajte na dôkladnú prípravu podkladov.

PM kampane kradnú konverzie nákupným kampaniam (shopping). Aj dobre nastavená Shopping kampaň tak zaznamená výrazný pokles. Najmä, ak Performance Max kampane prepojíte s Merchant feedom. 

Ďalšou nevýhodou týchto kampaní je, že nemôžete oddeliť akvizíciu nových zákazníkov od remarketingu. 

Google Ads špecialista musí byť detailista

Ak to myslíte s PPC reklamou vážne, spojte sa s ľuďmi, ktorí majú s Google Ads prax. Poznajú všetky nástrahy a vedia sa vyrovnať s nekalými praktikami konkurencie.

V spolupráci s MagicScript sme vytvorili unikátny spôsob biddovania na maržu, s ktorým dokážeme priniesť partnerom vyšší zisk. Pomôžeme vám s:

 • auditom či kompletným nastavením Google Ads účtu, 
 • tvorbou a optimalizáciou reklamy, (garantujeme plnenie stanoveného PNO/ROAS a nesieme finančnú zodpovednosť za to, ak sa tak nedeje; vyžaduje si to nasadenie nástroja MagicScript a jasne stanovené ciele),
 • nastavením publík nielen podľa demografických dát,
 • automatizáciou PPC kampaní (PPC Bee, Supermetrics, MagicScript),
 • prípravou detailných automatizovaných reportov (Datastudio, Zoho Analytics, Power BI).

Ak vás láka globálne ihrisko a veríte svojmu produktu, neváhajte a poďte s nami predávať. Celosvetovo a bez otravných obmedzení domáceho trhu.


Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.