Zistite, v akom stave je váš web.

E-commerce trendy 2024: Oslávte ďalší rok úspechom

Máte e-shop, ale nestíhate sledovať neustále sa meniace preferencie zákazníkov a nové technológie? Prinášame vám prehľad trendov, ktoré hýbali a budú hýbať svetom online nakupovania. Toto sú top e-commerce trendy 2024.

ray-hennessy-gdTxVSAE5sk-unsplash

Obsah

E-commerce tvorí výrazné percento nákupov takmer v každej vekovej kategórii. Či už zákazníci nakupujú knihy, oblečenie alebo potraviny, od objednávky po doručenie ich delí len niekoľko kliknutí.

Na to, aby si váš e-shop zachoval ziskovosť, musíte poznať aktuálne e-commerce trendy.

Prečo sledovať e-commerce trendy 2024?

  • Zostanete konkurencieschopní a udržíte krok s neustále sa meniacim online prostredím.
  • Naplníte očakávania zákazníkov, pretože trendy často odzrkadľujú ich meniace sa potreby.
  • Včas vyčleníte financie na inovácie, ak viete, kedy a aké zmeny vás čakajú.
  • Vďaka sledovaniu trendov sa rýchlejšie prispôsobíte zmenám na trhu.
  • Nemusíte reagovať na každú zmenu, pretože mnohé trendy vzniknú a zaniknú. Niektoré váš segment ovplyvnia, iné nie. No vždy je výhodnejšie ich sledovať a zhodnotiť ich potenciál vo vašom segmente.

Ktoré e-commerce trendy sledovať v roku 2024?

1. Budúcnosť poháňaná AI

Umelá inteligencia (AI) je najzásadnejšou technológiou, ktorá otriasla reklamným priemyslom od nástupu internetu a príchodu mobilných zariadení. Množstvo vyhľadávaných informácií ohľadom témy AI vyletel za hranice akýchkoľvek očakávaní.

Nová éra marketingu s AI už nie je o tom, kedy táto technológia príde, ale skôr o tom, čo marketéri urobia teraz, keď je tu.

Je strata času pýtať sa, či používanie AI nástrojov má zmysel v e-commerce a marketingu celkovo. Ľudia v marketingu by sa mali prestať báť, či ich prácu AI nahradí alebo nie. Marketéri by sa mali začať strachovať, že ich v roku 2024 určite nahradí niekto, kto “to AI” používať vie.

„Už desaťročia sme nevideli nič také, ako má AI vplyv na marketing. GroupM odhaduje, že až 90 % digitálnych reklamných kampaní bude do roku 2027 ovplyvnených AI,“ hovorí Phil Wilson, viceprezident marketingu pre Európu, Stredný východ a Afriku v Google.

„Umelú inteligenciu využívame na podporu nášho marketingu v Google a skutočne verím, že s touto technológiou sme v bode zlomu. Kľúčovou zložkou pri napredovaní bude kombinácia riešení poháňaných umelou inteligenciou s ľudskými odbornými znalosťami, aby sme dosiahli výsledky.“

Marketéri, experimentujte

Nesúťažíte s AI – súťažíte s ostatnými, čo používajú AI. Čím skôr začnete experimentovať s kampaňami založenými na AI, tým väčšiu výhodu získate.

Kľúčom k rastu a ziskovosti pomocou AI je začať od samotných základov. Inšpirujte sa ChatGPT príkazmi, ktoré využívame aj my.

2. Myslite na produktové videá

Videá pri popise produktu boli trendom už v roku 2023 a stále sa tešia medzi zákazníkmi obrovskej popularite. Ak ste ich ešte nepridali k produktom, v roku 2024 tak urobte.

Aj keď ľudia nakupujú online, riešia rovnaké problémy ako akýkoľvek iný zákazník v kamennej predajni. Chcú si prezrieť produkt poriadne. Aby ste to dokázali, odpovedzte im digitálne – prostredníctvom produktového videa.

Kvalitne spracované video predáva viac ako 100 fotografií.

Inšpirujte sa austrálskym predajcom kočíkov, ktorý vytvoril k svojim produktom skvelé predajné videá. Nezameral sa len na prehliadku kočíka, ale video priamo zachytáva situácie z každodenného života.

e-commerce trend 2024 video

Jedným z e-commerce trendov roku 2024 sú produktové videá. Vďaka umelej inteligencii a mnohým smart aplikáciám vytvoríte produktové video oveľa ľahšie ako pred tromi či štyrmi rokmi.

3. Zvyšujúci sa dopyt po kvalite

Paradoxne, napriek klesajúcej kúpnej sile rastie dopyt pro prémiových a luxusných produktoch. Zároveň stúpa záujem o produkty z druhej ruky, bazárov a second handov. 

Ak sa pozrieme na infografiku nižšie, cena je stále jedným z najdôležitejších kritérií. Viac ako 45 % ľudí sa riadi pri nákupe oblečenia podľa ceny, na druhej strane je ich takmer o 10 % menej ako pred štyrmi rokmi. 

V segmente jedla, nealkoholických nápojov a kozmetiky sa situácia v rokoch 2022 a 2023 zmenila a cenová senzibilita trochu vzrástla. Zákazníci sa začali opäť zaujímať o nižšie ceny. Dôvodom je zdražovanie a zvyšujúce sa výdavky na život.

e-commerce trendy 2024

E-commerce trendom 2024 je mierne klesajúci dôraz na cenu. Zároveň stúpa záujem o prémiové produkty. Zdroj: Statista.com

Ako sa prispôsobiť?

  • Investujte do vývoja alebo nákupu kvalitných a prémiových produktov. Ponúknite ich v e-shope, pričom zdôraznite ich kvalitu a dlhú životnosť.
  • Podporujte recykláciu produktov vo vašom segmente. Skvele sa s trendom bazárov popasovalo kníhkupectvo Martinus, ktoré momentálne vykupuje od ľudí čítané knihy v zachovalom stave a na výmenu im posiela poukážky na nákup nových kníh.

Zároveň citlivo komunikujte zisky v období finančnej neistoty vlastných zákazníkov. Viac ako 70 % zákazníkov nemá rado firmy, ktoré zarábajú na kríze.

4. Sústreďte sa na zber First-party data

Ak majú vaše marketingové kampane fungovať správne, potrebujete dáta. Tie o zákazníkoch už v roku 2024 nezískate. Google Chrome sa pridá k prehliadačom Firefox a Safari a zruší cookies tretích strán.

Preto sa sústreďte na zber first-party dát. Sú to tie, ktoré vám zákazníci odovzdajú sami a dobrovoľne. Sem patria údaje z interakcií s vašou webovou stránkou, sociálnymi sieťami alebo e-mailovými kampaňami.

Na rozdiel od údajov tretích strán, ktoré sa získavajú z externých zdrojov a nie sú také presné, first-party dáta ponúkajú kvalitné informácie o správaní, preferenciách a potrebách zákazníkov.

Ako zberať first-party dáta v roku 2024?

  • Tvorte používateľsky prívetivé formuláre a motivujte zákazníkov, aby ich vypĺňali výmenou za hodnotný obsah.
  • Posielajte výzvy na zanechanie spätnej väzby.
  • Získavajte odberateľov newslettra a vyhodnocujte, ako naň reagujú, kde klikajú a čo si objednávajú.
  • Využívajte sociálne siete na tvorbu interaktívneho obsahu ako kvízy alebo súťaže.
  • Ak je to možné, zvážte zavedenie vernostného programu, vďaka ktorému zároveň získate dáta o zákazníkoch, ich nákupných vzorcoch a preferenciách.

5. Doručenie tovaru do 48 hodín

Online nakupovanie má jednu veľkú nevýhodu. Na tovar si zákazník musí nejaký čas počkať. V minulosti zákazníci tolerovali aj doručenie do 7 či 14 dní. Dnes už tomu tak nie je.

E-commerce trendy pre rok 2024 naznačujú, že zákazníci nielen požadujú expresné doručenie, ale zároveň nemajú záujem nakupovať z e-shopov, ktorým trvá dodanie viac ako tri dni.

Ak ide o veľký výpredaj, alebo dobre komunikovanú akciu, stále platí, že ľudia si vedia počkať na niečo, čo inde nekúpia alebo nepotrebujú hneď.

Ako preniesť trend do praxe?

Vyhovejte zákazníkom, ktorí potrebujú tovar čím skôr. Ponúknite na objednávky do určitej hodiny doručenie ešte v ten istý deň, samozrejme, za príplatok.

Premýšľate o zavedení bezplatnej dopravy od určitej výšky objednávky? Zistite viac o cenotvorbe a doprave.

6. Príchod Temu na Slovensko 

V roku 2023 zobral čínsky internetový obchod Temu Slovensko útokom. Kto na ňom nenakúpil, sa minimálne stretol s jeho agresívnou platenou reklamou. 

Čo je Temu?

Temu funguje ako online trhovisko, ktoré predáva tovar od iných firiem a výrobcov. Tí pochádzajú najmä z Číny. Na rozdiel od portálov ako Wish, Shein alebo AliExpress ponúka Temu rýchlejšie dodanie a viac času na vrátenie.

Temu je v podstate lokalizovaný a sofistikovanejší AliExpress. Lákavé ceny a stránka v slovenskom a českom jazyku robí z Temu veľkého konkurenta menším lokálnym predajcom tovaru z Číny. 
Popularitu Temu potvrdzuje prvé miesto medzi najsťahovanejšími aplikáciami na Slovensku za november 2023.

Temu na Slovensku
Čínske online trhovisko Temu nie je ako AliExpress. Ponúka výhodnejšie podmienky pre zákazníkov a lokalizovaný e-shop.

Čo to znamená pre český a slovenský e-commerce?

Ak ste doteraz predávali lacno nakúpený tovar z Číny, vaše podnikanie môže v roku 2024 skončiť. Najväčšie riziko predstavuje Temu pre e-shopy bez vlastnej značky a unikátneho produktu. 

Silná značka, jedinečnosť a odlíšiteľnosť od konkurencie ostanú základmi úspešného podnikania. Takého, ktoré neohrozí ani invázia lacného tovaru z Číny. 

Online trhoviská ako e-commerce trend na Slovensku

Doteraz boli online trhoviská populárnejšie inde než na Slovensku a v Čechách. Šikovnejší zákazníci si občas objednali tovar cez Amazon, ale reálny podiel Amazonu na slovenskom a českom trhu doteraz neatakoval pozície ostatných e-commerce lídrov. 

V roku 2023 sa situácia zmenila. Allegro, ktoré kúpilo českú skupinu Mall Group, spustilo doménu allegro.cz. V roku 2024 bude pravdepodobne nasledovať aj tá slovenská. Okrem Allegra vstúpilo na český a slovenský trh online trhovisko Kaufland.

Allegro na Slovensku
V roku 2024 pravdepodobne vstúpi Allegro aj na slovenský trh. Na doméne allegro.sk je už oznam o príchode jedného z najväčších európskych e-shopov.

Segment módy ovplyvní príchod Trendyol

Turecké online trhovisko Trendyol predávajúce najmä módu plánuje na jar 2024 vstúpiť na český trh. Okrem Česka rozšíri svoje pôsobenie aj o Grécko, Maďarsko a Rumunsko. Firma už avizovala, že po úspešnom etablovaní sa na týchto trhoch budú nasledovať ďalšie vrátane Slovenska.

Behom najbližších dvoch rokov tak vyrastie módnym e-shopom s lacným oblečením konkurencia obrovských rozmerov. Žiadny rozumný majiteľ e-shopu nemôže ignorovať príchod viac ako 300 000 nových predajcov, za ktorými stojí silná značka Trendyolu.

Prečo? Kým vy ste na všetko sami, títo predajcovia majú za sebou online trhovisko, ktoré pre nich zabezpečuje logistiku, vývoj aplikácie a iných predajných kanálov. 

Ako sa vysporiadať s príchodom online trhovísk?

Príchod Allegra, Kauflandu a Trendyolu v roku 2024 zatrasie e-commerce scénou. Trhoviská poskytujú predajcom obrovskú návštevnosť, silu svojej značky, platobné metódy aj dopravné možnosti. Majitelia lokálnych e-shopov majú len dve možnosti:

  • Pridať sa na trhovisko: Ak máte svoj e-shop, neváhajte a pridajte sa medzi nich aj vy. Získate ďalší predajný kanál a prístup k státisícom potenciálnych zákazníkov.
  • Podporiť silu vlastnej značky: Pretavte nakupovanie vo vašom e-shope na zážitok, dajte zákazníkom perfektný zákaznícky servis a odlíšte sa. Nepredávajte tie isté produkty a ak áno, dajte zákazníkom niečo navyše – napríklad možnosť vyskúšať si oblečenie alebo ponúknite rýchlejšie doručenie.

7. Udržateľnosť a etický marketing

E-commerce trendy 2024 ukazujú, že spotrebiteľ sa už nezaujíma len o kúpu produktu alebo služby. Zaujímajú ho aj hodnoty značky, ako firma nakladá so ziskom alebo sa správa k vlastným zamestnancom.

Udržateľnosť nie je len trend. Pribúda zákazníkov, ktorí sa považujú za takzvaných etických nakupujúcich. Tento typ nakupuje u svojej overenej a ekologickej značky aj v čase recesie.

V USA sa za etického kupujúceho považuje 45 % spotrebiteľov, v Británii taktiež 45 % a v Nemecku až 48 %. Takmer polovica ľudí ochotne zaplatí viac za potraviny, ktoré sú v súlade s ich etickými a ekologickými hodnotami.

8. Menšia dôvera v recenzie

Za posledné roky sa výrazne znížila dôvera zákazníkov v recenzie. Existencia umelej inteligencie a falošných profilov na sociálnych sieťach negatívne ovplyvňuje dôveryhodnosť recenzií. Len za posledných päť rokov sa o 20 % znížil počet ľudí, ktorí považujú recenzie za užitočné.

Názor influencerov sa stále počíta

Jedným zo spôsobov, ako dodať recenziám väčšiu váhu, je influencer marketing. Ľudia, ktorí sú na sociálnych sieťach dlhodobo vnímaní ako experti na určitú oblasť alebo sú veľmi populárni, dokážu svojím odporúčaním, zvýšiť dôveryhodnosť produktov a značiek.

Aby mala recenzia potrebnú autoritu, nezamieňajte si mediálnu rozpoznateľnosť s expertízou. Je rozdiel, keď Attila Végh propaguje bagetu z pumpy alebo výživové suplementy konkrétnej značky počas prípravy na zápas.

Silu influencer marketingu môžete využiť aj kreatívnejšie, napríklad v newslettroch. Nám sa to podarilo. Kampaň pre optiku DUOS otvoril každý druhý zákazník a mesačné tržby narástli o 74 %.

e-commerce trendy 2024

Klesajúca dôvera v recenzie je celosvetovým e-commerce trendom, ktorý príchod umelej inteligencie pravdepodobne ešte viac prehĺbi. Zdroj: Statista.com

Ako získate transparentné recenzie?

  • Získavajte recenzie len od overených zákazníkov, ktorí si daný produkt alebo službu skutočne kúpili.
  • Informujte zákazníkov, ako získavate recenzie. Ubezpečte ich, že recenzie bez vulgarizmov nijako neupravujete ani nefiltrujete.
  • Motivujte spokojných zákazníkov k zdieľaniu svojich skúseností na sociálnych sieťach, kde recenzia pôsobí prirodzenejšie a uveriteľnejšie.
  • Aktívne odpovedajte na recenzie. Pozitívne aj negatívne. Transparentná komunikácia so spokojnými aj nespokojnými zákazníkmi zvýši dôveryhodnosť recenzií.

9. Personalizácia odstraňuje paralýzu voľby

Kým v roku 2019 rozčuľovala reklama takmer polovicu zákazníkov, v roku 2023 toto číslo kleslo na zhruba 35 %. Zmizlo množstvo otravných pop-up okien a nerelevantných ponúk.

Dôvod je jednoduchý. Vďaka dátam tvoria e-shopy personalizovanejšiu reklamu, ktorá je v konečnom dôsledku menej otravná. Ľudia si zároveň zvykli na reklamu, ktorá sa zobrazuje na základe histórie prehliadania.

Ako ešte lepšie personalizovať reklamu v roku 2024?

  • Využívajte pokročilé dátové analýzy. Zhromažďujte dáta z rôznych zdrojov vrátane webových stránok, mobilných aplikácií a sociálnych sietí. Na analýzu týchto dát využite umelú inteligenciu a strojové učenie.
  • Používajte dynamickú segmentáciu. Namiesto statických segmentov zákazníkov používajte dynamické segmentácie, ktoré sa neustále aktualizujú na základe aktuálneho správania sa a preferencií zákazníkov.
  • Buďte transparentní v používaní dát. Hovorte so zákazníkmi o ich dátach. Vysvetlite im, ako ich používate a aké im to prináša výhody.

Každého návštevníka webu ovplyvňuje kvantum vnemov. Často vidia množstvo tovarov, služieb, špeciálnych zliav a ponúk, ktoré na nich pôsobia v konečnom dôsledku mätúco. Nevedia si vybrať. 

Vedci už dávno na experimente s džemom dokázali, že s rastúcim množstvom tovaru nerastú aj predaje. Práve naopak, vzniká takzvaná paralýza voľby. Zákazník si nevie vybrať a tak odchádza. Uľahčite mu život a ponúknite len to, čo ho zaujíma.

Personalizácia bude v roku 2024 konkurenčnou výhodou pre všetky e-shopy, ktoré ju dokážu využiť. Vďaka nej zlepšia zážitok z nakupovania, zvýšia lojalitu zákazníkov a navýšia počet predajov. 

Ako personalizovať?

  • Získavajte kvalitné first party dáta od vašich zákazníkov a segmentujte ich. 
  • Využívajte najpokročilejšie techniky personalizácie vrátane umelej inteligencie a strojového učenia. Vďaka nim ušijete zákazníkom ponuku na mieru, ktorá vychádza z ich predchádzajúcej aktivity, interakcií s webom a dokonca dokáže predikovať budúce nákupy. Takto funguje napríklad Netflix. Prispôsobuje domovskú stránku s ponukou filmov a seriálov každému jednému návštevníkovi individuálne.
  • Prepájajte zážitok na rôznych zariadeniach. Napríklad firma s online fitness programom, môže odporučiť vhodné cvičenie na základe predchádzajúcej dennej aktivity návštevníka zo smart hodiniek. Zákazník ušetrí čas a nemusí hľadať vhodný tréning a firma získa lojálneho zákazníka.

Ušite čitateľovi obsah na mieru pomocou prediktívnej analýzy. Zistite, s akým typom obsahu najčastejšie interaguje, a ten mu zobrazte. Rovnako fungujú edukatívne portály Masterclass alebo Domestika. Hneď ako zákazník dokončí nejaký kurz, ponúkajú mu ďalšie, ktoré nadväzujú na získané zručnosti.

Chcete odštartovať s e-shopom úspešný rok 2024?

V prípade, že máte kvalitný produkt, od úspechu je to len na krok. Základom je responzívny “mobilný” web, správna marketingová stratégia a chuť rásť. Nechajte si pomôcť od nášho medzinárodného tímu špecialistov na e-commerce marketing

Ak sa chcete presvedčiť, pozrite si výsledky spokojných partnerov. Pridajte sa medzi nich a posuňte svoj e-shop v roku 2024 za akékoľvek hranice.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou