Zistite, v akom stave je váš web.

12 najpálčivejších otázok v influencer marketingu

Snáď na každého z nás niekedy vybehla reklama na sociálnych sieťach, kde influencer ponúkal buď priamo svoje produkty a služby, alebo išlo o platenú spoluprácu a boli nám podhadzované produkty firiem s ktorými má daný influencer uzavreté partnerstvo. Čo je influencer marketing a na čo slúži firmám?

influencer marketing opalovanie

Obsah

1. Čo je influencer marketing?

Influencer marketing je registrovaná spolupráca medzi značkou a influencerom, ktorý má odbornosť a najmä vybudovanú dôveru a vplyv v danom segmente. Prostredníctvom komunikácie na sociálnych sieťach dokáže stimulovať nákupné návyky svojich i prichádzajúcich sledovateľov.

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Využíva sa predovšetkým na sociálnych sieťach (najmä na platformách Facebook, TikTok, Instagram a YouTube). Táto dnes pomerne častá forma marketingu zahŕňa odporúčania a umiestňovanie produktov od influencerov. 

Produkt alebo služba môžete komunikovať priamo cez hlavný kanál influencera. Často ale ide o mix prístupov, kde influencer vystupuje priamo na profiloch firmy, ktorá s ním uzavrela partnerstvo. 

2. Čím sa vyznačuje influencer marketing?

Celé kúzlo spočíva v tom, že ľudia majú tendenciu veriť konkrétnemu človeku, alebo im príde priama reklama príliš vtieravá. Influencer dokáže vytvoriť o konkrétny produkt záujem nevtieravým spôsobom a teda reklama už nevyzerá ako reklama, ale ide skôr o radu, ako a kde kúpiť kvalitný produkt. 

Influenceri dané produkty testujú priamo pred svojimi sledovateľmi, resp. vytvárajú recenzie, poskytujú údaje o cene, výhodách a nevýhodách produktu. 

Po prečítaní vyššie uvedeného textu z toho vyplýva, že inzercia prostredníctvom influencerov je podstatne autentickejšia ako klasická forma baneru a textu. Netreba však zabudnúť na to, že aj influencer musí tvoriť zaujímavý a pútavý obsah, aby zaujal čo najširšie publikum.

3. Ako funguje influencer marketing na Instagrame

Silu Instagramu azda netreba predstavovať. Po celom svete využíva túto platformu viac ako miliarda ľudí a počet stálych používateľov má stúpajúce tendencie.

Influencer marketing a jeho rast
Influencer marketing sa teší rastúcej popularite u nás i v zahraničí. Okrem predajov pomáha zvyšovať aj dôveryhodnosť značky.

K dnešnému dňu platforma eviduje až 25 miliónov obchodných účtov a z viacerých svetových študií vyplýva, že 60 % ľudí vyhľadáva nové produkty práve na Instagrame. 

Firmy spolupracujú s influencermi predovšetkým za účelom predaja, zvýšenia povedomia o značke, alebo aby sa zviditeľnili v novom prostredí a prilákali tak nových fanúšikov či potenciálnych zákazníkov. V neposlednom rade sa do veľkej miery zvýši aj dôveryhodnosť v danú značku.

4. Spoznajte typy spoluprác s influencermi

Aké sú možnosti spoluprác s influencermi:

 • Tvorenie obsahu: Forma spolupráce, ktorá je pre niektoré značky stále novinkou. Páči sa vám obsah či fotografie konkrétneho tvorcu? Dohodnite sa, že ho vytvorí aj v spolupráci s vami. Rovnako tak môžete fotografie či videá zo spoluprác využiť na reklamy na sociálnych sieťach. 
 • Zážitok: Pozvite influencerov na vami organizovaný festival, do reštaurácie, na let balónom, tlačové konferencie alebo čokoľvek iné zážitkové, čo ponúkate. 
 • Prepojenie kamennej predajne s influencerom. Pozvite influencera vyzdvihnúť si produkt priamo do predajne. Dostane príležitosť ukázať svojim sledovateľom, ako vyzerá. Vďaka tomuto zážitku s ním budujete vzťah aj do budúcna.

5. Influencer súťaž na Instagrame

Skvelým nástrojom na zvýšenie povedomia, predajov, engagementu či počtu fanúšikov je práve influencer súťaž na Instagrame. Ako funguje?

Influencer v spolupráci s konkrétnou značkou vyhlási na svojom profile súťaž, kde určí konkrétne podmienky zapojenia sa. Najčastejšie ide o vyžiadanie komentára pod príspevkom, zodpovedanie na určitú otázku, alebo len follow na konkrétny profil. 

Zvýšiť zapojenie viete aj tak, že daný influencer poprosí svojich sledovateľov, aby označili priateľov a zapojili sa tak do súťaže. Po splnení súťažných podmienok sa následne vyberie jeden, alebo viac víťazov.

Zľavové kódy stále fungujú

V súťažiach odporúčame používať zľavové kódy. Kód môžu využiť počas celého trvania súťaže a aj po nej, v prípade, že nevyhrajú. Kód je vďaka súťaži dlhšie viditeľný a tiež je dobrým vodítkom, ako rozhýbať ľudí, ktorí už nad produktom či službou premýšľajú.

Influencer marketing a zľavové kódy
Zľavové kódy sú v online už nejakú tú dobu. Dobre fungujú pri súťažiach, ktoré sa oplatí zahrnúť aj do influencer marketingu.

6. Ako na influencer marketing na Facebooku

Facebook využíva viac ako dva bilióny aktívnych užívateľov po celom svete a drvivá väčšina používateľov strávi v priemere denne až 35 minút na danej platforme. 

Influencer marketing na Slovensku tak ukrýva enormný potenciál pre vaše podnikanie, nakoľko vám umožní osloviť nové publiká, čím sa zvýši povedomie o značke.

Stanovte si reálne ciele

Stanovte si reálne ciele KPIs (key performance indicators). Môže ísť o zvýšenie konverzného pomeru alebo dosahu či miery zapojenia. Druhým a veľmi dôležitým krokom je výber správneho influencera. Ako ho ale vybrať? 

7. Ako vybrať správneho influencera

Položte si niekoľko otázok, ktoré váš výber zúžia:

 • Súvisí obsah influencera s vaším produktom?
 • Aký celkový engagement generuje jeho obsah?
 • Robil už predtým podobnú spoluprácu, resp. má skúsenosť napríklad s recenzovaním produktu?
 • Sú sledovatelia influencera v súlade s vašou cieľovou skupinou?

Na trhu je momentálne nespočetné množstvo influencerov, ktorí sú ochotní svojim sledovateľom ponúknuť dôveryhodnú recenziu na váš produkt alebo službu. 

Predtým, ako sa rozhodnete osloviť mikro influencera alebo makro infuencera, mali by ste mať jasno, čo od tejto spolupráce očakávate. Väčšie povedomie o značke? Viac objednávok? Tvorbu obsahu? Viac sledovateľov? 

Na základe tohto sa viete lepšie rozhodnúť, akého influencera vybrať v závislosti od jeho fanúšikovskej základne.

8. Typy influencerov

Influencerov podľa veľkosti delíme na dve hlavné skupiny: makro influenceri a mikro influenceri.

Makro influencer

Makro influenceri môžu byť celebrity, športovci alebo známe osobnosti, ktoré zaujali väčšie publikum a tak sa spravidla stávajú ambasádormi značiek, pomáhajú zvýšiť predaje a sú menším rizikom pre veľké značky.

Títo influenceri disponujú počtom odoberateľov niekde medzi 50-tisíc a 500-tisíc. Pri tých, čo majú 500-tisíc a viac, už môžeme hovoriť o mega influenceroch. Zvyčajne ide o celebrity svetového charakteru.

Mikro influencer

Do druhej kategórie radíme mikro influencerov. Ich počet sledovateľov je síce dramaticky nižší, no výhodou je ich nižšia cena a často väčšia dostupnosť. 

Počet odberateľov sa pri mikro influenceroch pohybuje na úrovni 10-tisíc až 50-tisíc. Podkategóriou sú nano influenceri, ktorých počet je síce len do 10-tisíc odberateľov, no pri väčšom množstve mikro influencerov a vhodnej chémii sa môžu vyrovnať aj makro influencerom.

Influencer marketing: Ako vybrať influencera
Pri výbere influencera zohľadnite najmä jeho publikum, ale nezabúdajte ani na hodnoty. Iste nechcete značku spájať s vecami, ktoré sú vám proti srsti.

Keď už máte vybraného influencera, môžete začať s kampaňami. Tak, ako na Instagrame, môže ísť o súťaže alebo platenú kampaň, kde influencer napríklad testuje produkt na svojom profile a následne je videotest inzerovaný vybranému publiku. 

Facebook lives ako účinný formát

Skvelou formou na získavanie engagementu organicky sú Facebook lives. Influencer sa môže naživo podeliť o svoj zážitok, takže zdelenie je podstatne autentickejšie, čo sa prejaví aj na zapojení sa publika do príspevku.

Nezabúdajte však ani na video. Konzumentov video obsahu na Facebooku stále pribúda. Je to tak ďalšia možnosť, ako dostať svoje posolstvo medzi vytúženú cieľovku. Nechajte vyrozprávať príbeh vašej značky relevantných influencerov.

9. Čo je TikTok influencer marketing

TikTok je tretia najpopulárnejšia sieť na svete a jej rast je naďalej na vzostupe. Najnovšie štúdie hovoria, že najpočetnejšia veková kategória navštevujúca túto sociálnu sieť je medzi 17 a 30 rokov. 

TikToku dominujú predovšetkým krátke vtipné a orginálne videá. Do veľkej miery sa k nim pripájajú kanály s edukačným obsahom, ktorý sa teší čoraz väčšej obľúbenosti.

Zaujímavosťou je, že na TikToku by ste platenú reklamu hľadali márne. Teda aspoň pokiaľ ide o Slovensko. Ako teda inzerovať na danej platforme? Riešením je influencer marketing. 

Aj tu si však treba dať pozor na výber správnych kandidátov. TikTok ponúka obrovské potenciálne publikum nových zakazníkov pre malé aj vačšie firmy, no s tým úzko súvisí spomínaný výber influencera.

Influencer pri správnej stratégii a ideálnom obsahu dokáže zaujať dané publikum pomerne rýchlo, nakoľko algoritmus podporuje kvalitný a originálny obsah.

Môže ísť o natáčanie storytellingov, ktoré sú veľmi populárne, recenzie, alebo len skrátka využívať daný produkt v každodennom živote a informovať o tom svoju “bublinu”.

10. Aký pôvod má výraz influencer a kto to vlastne je

Influencer vychádza zo slova “influence”, čo v preklade znamená ovplyvňovanie. V tomto prípade ide o vplyv na nákupné rozhodovanie známou osobou. Môžu to byť osobnosti zo športovej, kultúrnej či biznis sféry. 

Všetci influenceri majú ale jedno spoločné. Každý z nich má svoj vlastný okruh fanúšikov so spoločnými záujmami. 

Ako predávať s influencer marketingom

Influencer dokáže váš produkt predať svojmu publiku a to doslova za dobré slovo. Ide totiž takmer o prirodzený nákup, no s tým rozdielom, že produkt alebo službu neodporučil kamarát, ale obľúbená internetová celebrita, ktorej slovo vám rozhodne nie je ľahostajné. 

Príklad: Máte problém s akné a práve vidíte produkt, po ktorom už týždeň “pokukujete” a zvažujete jeho nákup. Potom idete na TikTok, Instagram alebo Facebook a uvidíte tam naň recenziu od obľúbeného influencera, ktorý nešetrí slovami chvály. Teraz si položte otázku. Ovlyvnilo by to vaše nákupné správanie?

11. Má influencer marketing na Slovensku význam?

Slováci si v priebehu posledných pár rokov zvykli na túto formu marketingu a čoraz viac firiem využíva influencerov, nakoľko si uvedomujú ich predajnú silu. V drvivej väčšine sú ciele na začiatku spolupráce jasné. Zvýšenie predaja ruka v ruke s podporou povedomia o značke.

Influencer marketing na Slovensku
Influencer priblíži váš produkt publiku svojím vlastným spôsobom. Samozrejme, tento produkt by mal súvisieť s jeho aktivitami na sociálnych sieťach aspoň okrajovo.

Odporúčame nadväzovať dlhodobé spolupráce, kedy sa z influencerov stávajú ambasádori značiek, čo budí v spotrebiteľoch väčšiu dôveru.

Z našich skúseností môžeme povedať, že neexistuje jedna forma, ktorá bude fungovať pre každú značku. Záleží, aký produkt alebo službu ponúkate. 

Čo sa týka dĺžky spolupráce, môžete sa rozhodnúť pre:

 1. Krátkodobú spoluprácu: Za kratší čas sa vám podarí osloviť čo najviac ľudí. Preto je dobré diverzifikovať aj portfólio influencerov. 
 2. Dlhodobú spoluprácu: Pri dlhodobej spolupráci s influencermi budujete základňu fanúšikov, znalosť i dôveryhodnosť značky. 
 3. Kombinácia: Dlhodobú spoluprácu uzavriete s ambasádorom, ktorý v dlhšom časovom období zdieľa vaše hodnoty a propaguje hlavnú kampaň značky. Pre rýchlejšie zacielenie novej kampane uzavrite krátkodobé spolupráce s menšími jednorazovými influencermi.

12. Koľko stojí influencer

S touto otázkou sa v marketingovom svete stretávame často, no odpoveď býva pomerne jednoduchá. Každý influencer si nastavuje cenu sám. Môže si za spoluprácu vypýtať 100 eur, ale pokojne to môže byť o jednu nulu viac (niekedy aj o dve).

Ktoré metriky sledovať pri influencer marketingu

Existujú konkrétne metriky, ktoré nám vedia do veľkej miery povedať, či je daný influencer relevantný a či sa nám za ponúknutú sumu daná spolupráca “oplatí”. Sledujeme metriky ako počet sledovateľov, engagement rate, frekvenciu a kvalitu výstupov.

Samozrejme, čím viac sledovateľov má daný influencer, tým väčší bude dosah a teda aj cena bude vyššia. 

Druhou dôležitou metrikou je engagement rate, ktorý nám napovie, v akej percentuálnej miere interagujú sledovatelia s influencerovým obsahom. Opäť platí, že čím viac, tým lepšie. Prečo? Ako firma iste budete chcieť, aby napríklad pri predstavovaní nového produktu bola interakcia čo najväčšia.

Ako obchodovať influencer marketing

Môže ísť o barter, keď firma ponúkne za vykonané služby influencerovi či influencerke svoje produkty. Ďalšou formou je riadna mzda, prípadne dohodnuté percento z predaja pre influencera, alebo je to mix vyššie uvedených foriem. 

Influencerovi môžete tiež ponúknuť barter a finančnú odmenu. Možnosťou je aj barter a percento z predaja. Poslednou a pomerne často využívanou formou je mix bartera, dohodnutej mzdy a odvádzanie dohodnutého percenta z predaja.

Kto sú naši najväčší influenceri na Slovensku

Prehľad top 5 najrelevantnejších influencerov pre rok 2022 podľa portálu GRIN:

 1. Daniel “Gogo” Štrauch – 1100 000 sledovateľov – ex YouTuber, filmmaker, režisér
 2. Zuzana “Queen” Plačková – 860 000 sledovateľov – fashion
 3. Lucia “Lucy pug” Huršková – 790 000 sledovateľov – lifestyle,  bloger
 4. Patrik “Rytmus” Vrbovský – 780 000 sledovateľov – musician
 5. Peter “Exploited” Altof – 555 000 sledovateľov – YouTuber

Aktuálne trendy v influencer marketingu

Azda každá firma siahne po spolupráci s influencerom, ktorý disponuje tisíckami sledovateľov, no postupne sa tento trend mení a na rad prichádzajú mikro influenceri. Prečo to tak je a aké sú  trendy v influencer marketingu? 

Prvým dôvodom je zapojenosť publika, ktorá u vačších influencerov značne klesá. Naopak u mikro influencerov badáme opačný jav. Druhým dôvodom je cena, ktorá je u mikro influencerov násobne nižšia.

Budú kraľovať dlhodobé spolupráce s influencermi

Viacero firiem doma aj v zahraničí razí daný trend a výhodou je, že spolupráca je mnohonásobne prirodzenejšia a nepôsobí silene, ako pri jednorázových spoluprácach. Ďalšou výhodou môže byť ponúknutá zľava alebo extra obsah za prémiové ceny.

Autenticita ako budúca kráľovná sociálnych sietí

Zabudnite na strojené promo posty a videá. Influenceri si čoraz viac vyberajú spolupráce v ktorých sa cítia ako doma a daný produkt môžu využívať aj v osobnom živote a následne samotné výstupy pôsobia oveľa prirodzenejšie.

Autenticita ako hnacia sila influencer marketingu
Pri influencer marketingu by ste veci nemali siliť. Spolupráce vyberajte vždy podľa konkrétnych záujmov tvorcov.

Sviatky predajov Black Friday či Cyber Monday sú pre bežných konzumentov sviatkom zliav, no pre influencerov je to šanca získať vytúženú spoluprácu a tak dvíhajú ceny za svoje služby. Snažia získať bonitnejších klientov a vyššie sumy sú v tomto prípade vďačným nástrojom.

Video aktuálnejšie než kedykoľvek predtým

Tvorba videí bude top aj v roku 2022. Ľudia skrátka milujú videá a už nejeden influencer prišiel na to, že videá majú podstatne vyšší organický dosah a pri správnej tvorbe vám môže podskočiť celkový engagement rate.

Čoraz populárnejšie influencerské páry

Možno ste si už všimli, že štafetu začali preberať influencerské páry. Dôvodom je aj tu autenticita a fakt, že prezentácia produktov, alebo samotného brandu je oveľa milšia a pôsobí familiárne, no v neposlednom rade si musíme tiež uvedomiť, že dvaja sú vždy viac ako jeden, čo sa odrazí aj na dosahu.

Ako postupujeme pri výbere správneho influencera v Dexfinity

Predtým, ako sa rozbehnete bezhlavo do spolupráce s influencerom, treba si ujasniť pár faktov.

Podľa vášho rozpočtu a predstave o spolupráci s influencermi sa treba na samom začiatku rozhodnúť, koľkých osloviť formou barteru alebo platenej spolupráce. Nezabudnite si zadefinovať, kto je váš typický zákazník a ako sa prezentuje. 

Ďalším krokom je vytýčiť segment zákazníkov a charakteristiku influencerov, ktorí budú zapadať do rovnice.

Výber influencerov na základe relevantných dát

V Dexfinity pracujeme so softvérom, ktorý vyhľadáva influencerov vhodných presne pre váš e-shop na základe vopred dohodnutých kritérií. Aby sme poskytli výber tých najrelevantnejších tvorcov, nevyhneme sa ani ručnému dohľadávaniu a kontrole kvality followerov.

Influencer marketing a dôležitosť dát
Pri rozhodovaní o vhodných influenceroch využívame relevantné dáta. Tie celý proces značne urýchľujú.

Značke poskytneme kompletný zoznam influencerov s dátami o počte followerov, priemerným počtom likov, komentárov a engagement rate (miera zapojenia používateľov). Najvhodnejších kandidátov z tohto zoznamu vyberieme my, no značka dostane rovnako možnosť zapojiť sa. 

Podľa svojich preferencií vyberie influencerov, ktorých by rada ešte oslovila. 

Prvý kontakt je dôležitý

Po schválení z vašej strany zostane všetko na nás. My oslovujeme tvorcov, vy riešite ďalej iné biznis aktivity. 

Počas komunikácie už od začiatku budujeme pozitívny vzťah k vašej značke. Zo skúseností odporúčame nedávať všetky informácie o spolupráci v prvej správe. Veľa tvorcov má nabitý program a plnú schránku správ. Môže sa stať, že tú vašu otvoria, no zabudnú odpísať.

U influencera preto vzbudíme záujem a následne dohadujeme bližšie podmienky spolupráce. Ak majú produkt radi alebo je komunikácia na úrovni, sú ústretoví a aj platené spolupráce sa môžu zmeniť na barter. 

Zasielanie produktov

Po úspešnom odkomunikovaní spolupráce prichádza čas na posielanie produktov. Ako e-shop sa môžete rozhodnúť posielať produkty viacerými spôsobmi:

 • priamo zo skladu, 
 • kreditom na nákup,
 • osobným predaním v kamennej predajni.

Po tom, ako sa uistíme, že všetci influenceri majú svoje produkty u seba doma, pošleme im brief. V ňom  nájdu všetky potrebné informácie k spolupráci na jednom mieste. Či má ísť o fotku, video, čo sa má spomenúť v texte, hashtegy, alebo aký link dať do prekliku na stories.

Potrebujete pomôcť s influencer marketingom?

V prípade, že si neviete dať rady, prípadne chcete využiť overené know-how, exkluzívne nástroje priamo od Googlu a našlapaný medzinárodný tím, obráťte sa na nás.

Pomáhame domácim i zahraničným biznisom prekonávať akékoľvek hranice.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Tomáš Šefčík pracuje v Dexfinity ako Social Media Specialist. Stará sa tak o komunikáciu našich partnerov na sociálnych sieťach s ohľadom na ich čo najvyšší výkon.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.