Zistite, v akom stave je váš web.

Ako ustáť vlnu inflácie a nepotopiť značku?

Podniky bojujú s nižším dopytom, rastúcou ekonomickou neistotou a dokonca aj nižšou spotrebiteľskou dôverou. Tí čoraz častejšie hľadajú v podnikoch hodnotu, ktorú im ponúkajú navyše. V čase inflácie tak čelia niekoľkým výzvam, odhliadnuc od inflácie. Prečítajte si 6 tipov, ako môžu značky zvládať infláciu a nižší dopyt zákazníkov.

ustať vlnu surf

Obsah

Inflácia stále rastie a ohrozuje podniky

Ceny na celom svete rastú každým mesiacom. Naposledy dosiahla inflácia takúto vysokú úroveň pred dvadsiatimi rokmi. V júni sa jej hodnota vyšplhala na 13,2 % a je najvyššia od júna 2000. V Poľsku toto leto prekročila 15 % a očakáva sa, že do roku 2023 bude ďalej rásť.

Prehodnoťte svoj produktový mix

Spotrebitelia reagujú na akékoľvek zvýšenie cien. Či ide o zvýšenie masla, pohonných hmôt alebo oblečenia, nie su ním nadšení. Práve preto sa potrebujete zamyslieť nad tým, ako uspokojiť vašich zákazníkov a zachovať ich lojalitu k značke.

Oprášte zázračné pravidlo 80/20

Zamyslite sa, vďaka ktorým produktom máte najviac príjmu. Takmer každému podniku generuje 20 % produktov až 80 % príjmov. Zamerajte sa teda na propagáciu a výrobu tých najobľúbenejších a najpredávanejších produktov či služieb. Ponúkajte ich za dostupné ceny všetkým zákazníkom. Nestrácajte čas, peniaze ani energiu na produkty, o ktoré nie je veľký záujem. 

Inflácia postihuje bonitnejších ľudí menej ako bežný trh. Inovujte produkty, v ktorých vidíte potenciál a predávajte ich drahšie. Zákazníci, čo si to môžu dovoliť, vysoké ceny očakávajú a sú na ne pripravení.

paretovo pravidlo ako pomoc ziskom počas krízy
Paretovo pravidlo, známe aj ako pravidlo 80/20, využite na určenie 20 % produktov, ktoré vám generujú najväčší zisk.

Váš produkt sa za hranicami nestratí. Predaj na každom trhu má svoje špecifiká, no v niečom sa zhodujú. Zisky a preferencie nepoznajú hranice. Expandujte a rozložte riziko do viacerých krajín. 

Firmy, ktoré sa rozhodnú exportovať do ďalších krajín, sú spravidla omnoho produktívnejšie a ziskovejšie ako tie, čo sa sústreďujú výhradne na domáci trh.

Príbeh úspešnej expanzie

Zoberte si príklad nášho partnera Foxigy. V čase krízy koncom roka 2020 sa rozhodol expandovať do Rumunska a Maďarska. O niekoľko mesiacov na to sme už expandovali do ďalších dvoch krajín. Momentálne jeho obrat prekročil milión. Ako sa nám to podarilo?

Pozor, počas ekonomickej krízy treba dôkladnejšie premyslieť, kam exportovať. Toto rozhodnutie by malo pomôcť minimalizovať riziko a nie ohroziť firmu na domácom trhu. S exkluzívnym prístupom do exportných nástrojov od Google dokážeme na základe reálnych dát vybrať správnu krajinu aj v tomto náročnejšom období.

Expandujte s e-shopom do zahraničia vďaka kvalitnej analýze s Google nástrojmi.
Rozbehnutý podnik si zaslúži vyrásť do sveta aj v čase inflácie. S rastom vám pomôžu Google exportné nástroje.

Zamerajte sa na zákazníkov s vysokou hodnotou 

Google Ads už dlhodobo umožňuje bidovať na ľudí, ktorí podľa algoritmu zhotovia najväčšie objednávky. Netreba sa tak zameriavať len na cenu za klik (CPC) alebo cenu za akciu (CPA). Vyskúšajte stratégiu maximalizácie hodnoty konverzií.

Ako odôvodniť vyššie ceny

Pri niektorých produktoch či službách sa cena jednoducho nedá udržať. Ak potrebujete zvýšiť ceny produktov, spravte to múdro. Zdvihnite sumu a pridajte hodnotu. Vykašlite sa na kampane na budovanie značky. Venujte peniaze do kreatívnejších akcií na budovanie brandu, z ktorých bude mať úžitok aj spotrebiteľ.

Pridajte do balenia potravín niekoľko gramov či mililitrov naviac. Ak predávate oblečenie, prihoďte do balíka ponožiek jeden pár navyše. Vytvorte výhodné balíčky, za ktoré zákazníci zaplatia viac, no ich hodnota bude pre nich väčšia.

Zákazníci si za kvalitu často radi priplatia
Tieto príklady môžete využiť aj v službách. Pridajte napríklad lacnejšiu službu k tej drahšej za zvýhodnenú cenu. 

Ako znížiť náklady v reštauráciách 

Ceny potravín zvrástli medziročne až o 18,7 %. Môžu za to hlavne zvýšené ceny energií, pohonných hmôt, ale aj počasie. Ak chcete zachovať ceny rovnaké ako pred infláciou, treba znížiť náklady. 

Budete si musieť sadnúť nad vaše menu a popremýšľať, na ktorých položkách viete ušetriť. Vaším cieľom by malo byť zachovanie zážitku zákazníka. 

Preto začnite malými zmenami:

  • Ušetrite na luxusnejšom tovare, pokiaľ ste prevádzka, ktorú nenavštevujú predovšetkým bonitnejší zákazníci. 
  • Nahraďte drahšie potraviny ich lacnejšími variantami.
  • Spolupracujte s lokálnymi výrobcami.
  • Ak si nemôžete dovoliť niektoré suroviny, jednoducho upravte menu.
Znižujte náklady na miestach, kde vám to podnikanie dovoľuje.
Každý podnik je špecifický a v istom bode má každé priškrtenie svoje limity. Pracujte s tým, čo váš podnik umožňuje.

Inšpirujte sa chutnými videoreklamami, ktorými môžete pomôcť vášmu podniku odlíšiť sa od prevádzok vo vašom okolí. Aby ste zaujali, nepotrebujete na tvorbu videí vysoký rozpočet. Na Instagram a TikTok môžete natáčať aj vy.

Hľadajte cesty, nie výhovorky

V čase krízy prosperujú podniky, ktoré ukážu spotrebiteľom, že podnikajú s najlepšími úmyslami. Chápu aj ich ťažkú situáciu a nesnažia sa im nanútiť produkty, ktoré si nemôžu dovoliť.

Inflácia v cestovnom ruchu

Zoberme si za príklad cestovný ruch. V čase inflácie, keď ceny leteniek stúpajú a letiská zápasia s nedostatkom personálu, musia cestovné agentúry myslieť inak.

Netlačte zákazníkov iba do destinácií mimo Slovenska. Prispôsobte sa a zamerajte svoje aktivity na cestovateľov v našej krajine. Pomôžte domácemu cestovnému ruchu, majiteľom tunajších penziónov a ukážte ľuďom, že aj na domácom trhu sa dá cestovať atraktívne a bezproblémovo.

Zdravá firma aj počas inflácie

Aj napriek zvyšujúcim sa nákladom nepoľavujte vo výdavkoch na reklamu. Udržanie marketingových výdavkov počas krízy sa vám na jej konci vyplatí. Ak vám klesá zisk aj napriek bežiacim reklamám a prichádzajúcim objednávkam, problém môže byť niekde inde. 

Ozvite sa nám a spoločne sa pozrieme na cenotvorbu a finančné zdravie vášho biznisu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Terka pracuje v Dexfinity ako Social Media Specialist. Primárne pripravuje príspevky na Facebook, Instagram či LinkedIn. Veľmi ju baví aj komunikácia s influencermi a dohadovanie rôznorodých spoluprác.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou