Zistite, v akom stave je váš web.

Marketingová stratégia ako žolík počas krízy

Keď sa ekonomike darí, ľudia nakupujú. V období ekonomickej krízy výdavky okrešú. Nepotrebujú luxusný tovar ani nový nábytok. Ako naštartovať predaj nábytku, keď dopyt klesá?

joker

Obsah

Nepozastavujte Google reklamu v čase krízy

Kríza nakupovanie spomalila, ale nezastavila. Ľudia sú zvyknutí na pohodlie a len malá časť z nich radikálne obmedzí svoje výdavky. Dôkazom je neustály dopyt po výsledkoch vo vyhľadávačoch. 

 • Ľudia denne napíšu do Googlu viac ako bilión výrazov. 
 • Polovica všetkých nákupov začína zadaním pár slov do vyhľadávača.
 • Zákazníci cez Google vyhľadávajú produkty, recenzie a porovnávajú ceny. 

Keď klesá dopyt, klesá aj cena bidingu

Marketing má zmysel a v čase krízy ešte väčší než zvyčajne. Dôkazom je pandemická kríza. E-shopy, ktoré radikálne obmedzili platenú reklamu, sa ťažšie spamätávali z poklesu tržieb. 

Tí, ktorí naďalej investovali do marketingovej stratégie, zaznamenali po krátkom výpadku opäť rast. Potešila ich aj nižšia cena za reklamu, keďže konkurencia stopla reklamné aktivity a cena biddingu klesla. 

Reklama inšpiruje k online nakupovaniu každého druhého 

Rovnakú šancu máte aj dnes. Poradíme vám, ktoré nástroje pomáhajú zviditeľniť e-shop a ako upraviť kampane v čase ekonomickej krízy. 

Nepremýšľajte nad stopnutím aktivít, pretože až:

 • 48 % zákazníkov priznalo, že sa inšpirujú pri nakupovaní cez internet Google reklamou,
 • 90 % zákazníkov sa pri rozhodovaní spolieha na tvorcov YouTube videí alebo influencerov.

Marketingová stratégia pre Google Maps 

Zákazníci si radi vyhľadávajú informácie online, ale často nakupujú v kamenných predajniach. V malom meste každý vie, kde sa nachádza železiarstvo, ale vo väčších, kde súperíte s konkurenciou, je červená značka na Google mape nevyhnutnosťou.

Online nakupovanie Google Maps v Trnave
Obchody predávajúce elektrobicykle na Google Maps v okolí Trnavy.

Nastavte si profil obchodu a uvádzajte otváracie hodiny. Zákazníkov zaujíma aj dostupnosť tovaru, prípadne, či si ho môžu prísť vyzdvihnúť osobne. Nikomu sa nechce mrhať časom na cestu do obchodu, ktorý nemá tovar skladom. 

Zvýšte návštevnosť pomocou širokej zhody 

Pri kľúčových slovách rozšírte hľadané výrazy, ktoré spúšťajú zobrazovanie reklám. Google odporúča v čase ekonomickej krízy uprednostniť takzvanú voľnú zhodu (broad match) pred presnou alebo frázovou. 

Voľná zhoda oslovuje najširšie publikum a získate viac kliknutí na reklamu. Za predpokladu, že časť konkurencie zníži výdavky na platenú reklamu a klesne jej cena, získate za nižšiu cenu vyššiu návštevnosť. 

nakupovanie cez internet voľná zhoda
Čo znamená voľná zhoda? V pravom stĺpci vidíte výrazy, na ktoré sa zobrazí reklama na “low-carb diet plan”.

Voľnú zhodu skombinujte so smart biddingom, ktorý ponúka Google. Nechajte strojové učenie, aby vytváralo reklamy, na ktoré ľudia naozaj klikajú. S počtom kampaní to nepreháňajte. Štíhla štruktúra je dôležitá pre meranie konverzií a dostatok dát na optimalizovanie výkonu.

Používajte responzívne reklamy vo vyhľadávaní

Od júna 2022 nahradili responzívne reklamy vo vyhľadávaní (RSA) rozšírené textové reklamy (ETA). Upravte marketingovú stratégiu a využite RSA, ktoré kombinujú kreativitu so strojovým učením. 

Responzívna reklama vo vyhľadávaní môže obsahovať až 15 nadpisov a 4 popisy. Z popisov a nadpisov, ktoré zadáte, vytvára Google najvýkonnejšiu kombináciu. 

Aby RSA fungovala, dbajte na to, aby bol každý nadpis orginálny, zdôrazňujte v popisoch odlišné výhody a CTA prvky. Dovoľte algoritmu otestovať vašu kreativitu. Drobné obmeny toho istého textu neprinášajú kvalitné výsledky. 

marketingová stratégia RSA reklama
Pri vytváraní responzívnej reklamy vo vyhľadávaní môžete napísať až 4 popisy

Obrázkové rozšírenia pre Google reklamu

Reklama je boj o pozornosť. Obrázkové rozšírenie reklamy vás odlíši od konkurencie. Spolu s obrázkom sa vo výsledku vyhľadávania zobrazí aj nadpis, popisy a webová stránka. 

Samotné obrázky podliehajú kontrole kvality zo strany Googlu a pritiahnu oveľa viac pozornosti. Obrázok je klikateľný a Google si zaň účtuje rovnakú cenu ako za kliknutie na nadpis textu.

aobrázkové rozšírenie reklamy
Obrázkové rozšírenie reklamy výborne funguje pri vizuálne atraktívnych produktoch.

Využívajte nenápadné Discovery kampane

Cez formát Discovery zasiahnete jedným typom kampane používateľov naprieč rôznymi Google službami. Objavujú sa vo feede (podobne ako pri Facebooku) a splývajú s prostredím, v ktorom sa zobrazujú. 

Výborne fungujú na získavanie nových leadov alebo ako výzva na konkrétnu akciu, ktorú chcete získať od zákazníka. V podstate funguje ako natívna Google reklama a skvele doplní marketingovú stratégiu každého e-shopu

Pridajte k nákupným reklamám poznámky

Reklamné kampane (Shopping Ads) sú v súčasnosti pre viaceré e-shopy jedným z najvýkonnejších platených predajných kanálov. Zobrazujú sa na lukratívnom umiestnení nad platenými výsledkami Google Ads (prípadne vpravo od výsledkov vyhľadávania). Kliknutím na reklamu sa zákazník dostane priamo na e-shop, ktorý tovar predáva. 

Aby ste na svoju nákupnú kampaň prilákali ešte viac zákazníkov, môžete na ňu pridať takzvanú poznámku. Objaví sa ako nálepka priamo na obrázku produktu. Môže ísť o:

 • výpredaj,
 • akciu, 
 • informáciu o bezplatnej a rýchlej doprave 
 • alebo vrátení tovaru. 

Pre každú nálepku platia pravidlá, ako ju získať. Presný postup nájdete na stránkach Google. Napríklad nálepku s bezplatnou a rýchlou dopravou môžete využiť len v prípade, ak tovar dodáte do troch pracovných dní. Pod bezplatnú dopravu patrí aj doprava zdarma od určitej výšky objednávky.

nakupovanie cez internet
Nálepka SALE pritiahne pozornosť zákazníkov pri nakupovaní cez internet

Nepodceňte marketingovú stratégiu

Každá kríza je príležitosťou. S kvalitným produktom a správne nastavenou reklamou dokážete viac než len prečkať toto obdobie. Poďte prerásť mlčiacu konkurenciu a vybudujte biznis gigantických rozmerov.

Ak potrebujete pomôcť s PPC reklamou, expanziou či financiami, sme tu pre vás.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.