Zistite, v akom stave je váš web.

RSA reklama ako revolúcia online predaja?

Google Ads sa v roku 2022 zmení. Rozšírené textové reklamy (ETA) definitívne zaniknú a nahradia ich responzívne (RSA). Ak nechcete pochovať výkonnosť PPC kampaní, pripravte sa na zmenu. Ako na to?

clem-onojeghuo-DoA2duXyzRM-unsplash (1)

Obsah

Momentálne väčšina inzerentov využíva vo svojom Google Ads účte dva typy formátov:

 • responzívne reklamy vo vyhľadávaní (RSAs, Responsive Search Ads) 
 • a rozšírené textové reklamy (ETAs, Expanded Text Ads). 

Niekoľko rokov boli ETAs dominantným formátom, ale k 30. júnu 2022 zaniknú. Táto zmena môže poriadne zatriasť výkonom PPC kampaní

Prečo zanikajú ETAs?

Pre každého, kto spravuje reklamný účet, sú tieto neustále zmeny frustrujúce. Prečo Google dospel k tak radikálnej úprave? 

Argumentuje rastúcim množstvom vyhľadávaní, inzerentov a produktov, ktoré už nie je možné pokryť manuálnym vytváraním reklám. Budúcnosť vidí v automatizácii a strojovom učení. 

Responsive Search Ads (RSA) dostali od Google Ads stopku a v júni 2022 končia.

Responsive Search Ads (RSA) dostali od Google Ads stopku a v júni 2022 končia.

Definitívne zbohom textovým reklamám?

Google nenúti inzerentov, aby sa rozišli bez rozlúčky. Rozbehnuté reklamy si môžete ponechať. V praxi to znamená, že existujúce ETAs zostanú spustené, ale nemôžete ich upravovať ani vytvárať nové. 

Potešujúcou správou však je, že reporty o výkonnosti prebiehajúcich ETAs budete mať naďalej k dispozícii a môžete využívať a editovať dynamické reklamy vo vyhľadávaní a Call Ads. 

Ako vyzerá RSA?

Na prvý pohľad ponúka širšie možnosti a zobrazíte o niečo viac textu. Responzívna reklama vo vyhľadávaní môže obsahovať až 15 nadpisov a 4 popisy. Nemusíte využiť všetky. Doteraz používané rozšírené textové reklamy mali tri nadpisy a dva popisy. 

Do Responsive Search Ads (RSA) môžete vložiť až 4 popisy.

Do Responsive Search Ads (RSA) môžete vložiť až 4 popisy.

Google hľadá za vás

Z vami zadaných popisov a nadpisov Google hľadá pomocou strojového učenia najvýkonnejšiu kombináciu. Ak využijete maximálnu kapacitu, RSA reklama testuje viac ako 32 000 rôznych možností. 

Pripínaním obmedzíte kombinácie

Aby ste si zachovali akú-takú kontrolu nad zobrazovanými reklamami, využite možnosť pripínania nadpisov a popisov. To znamená, že im pridelíte konkrétnu pozíciu, na ktorej sa zobrazia. 

Vďaka pripínaniu, môžete priradiť nadpisu a popisu v PPC kampani konkrétnu pozíciu.

Vďaka funkcii pripínania môžete priradiť nadpisu a popisu v PPC kampani konkrétnu pozíciu.

Kde vytvorím RSA reklamu?

Vo svojom Google Ads účte kliknite vľavo na Reklamy a rozšírenia a zvoľte symbol plus. Vyberte možnosť Responzívna reklama vo vyhľadávaní a ste tam.

Zmizli rozšírené textové reklamy?

Nie, Google ich len skryl. Google Ads ponúka možnosť vytvoriť responzívnu reklamu. Zvoľte ju. Neskôr môžete kliknúť na modrý link “switch back to text ads.” Dostanete sa do známeho prostredia, v ktorom ste roky vytvárali textové reklamy. 

Aké sú výhody responzívnych reklám?

Najväčšou výhodou responzívnych reklám je úspora času. Už nemusíte pracne hľadať najvýkonnejšiu reklamu. Google to urobí za vás. 

Vytvorené reklamy sú flexibilné a prispôsobujú sa šírke zariadenia. Získate viac priestoru na samotný text a lepšie oslovíte zákazníkov.

Responzívne reklamy vo vyhľadávaní umožňujú súťažiť vo väčšom počte aukcií.

Pri tvorbe reklamy Google vyhodnocuje jej silu a zároveň navrhuje spôsoby, ako ju vylepšiť. Môže vám odporučiť, aby ste písali unikátnejšie nadpisy alebo zahrnuli do textov viac kľúčových slov.

Ad strength vyjadruje kvalitu vytvorenej RSA (Responsive Search Ads)

Ad strength vyjadruje kvalitu vytvorenej RSA (Responsive Search Ads).

Nástrahy tvorby responzívnych reklám

Vytvoriť kvalitnú responzívnu reklamu zaberie viac času ako tvorba rozšírenej textovej reklamy. Neviete, ktoré nadpisy a popisy Google vyberie a musíte myslieť na to, aby rôzne kombinácie dávali spolu zmysel. 

Pri vytváraní a textovaní PPC kampaní sa vyhnite najčastejším chybám

Niekedy je menej viac

Príliš veľa možností môže hrať proti vám. Pri textových reklamách ste vďaka menšiemu množstvu vstupných dát mali väčšiu kontrolu nad vzhľadom výslednej reklamy. 

Záchranou je možnosť pripnutia nadpisov a podnadpisov. Kým túto funkciu Google nezablokuje, stále máte časť výsledku vo svojich rukách. 

Dáta o výkonnosti textových reklám boli transparentnejšie. Teraz sa musíte uspokojiť s povrchnejšími informáciami. 

Prešpekulujte PPC kampane. Aj v Dexfinity pripíname popisy RSA reklám

Prešpekulujte svoje PPC kampane. Takto pripíname popisy RSA reklám my v Dexfinity.

Ako zmene prispôsobiť PPC kampane?

Vytvorte minimálne jednu responzívnu reklamu v každej skupine reklám pre každú kampaň vo vyhľadávaní. Túto taktiku odporúča aj Google. Zistíte tak výkonnosť RSAs a budete ju môcť porovnať s bežiacimi textovými reklamami. 

Zároveň testujte svoje najvýkonnejšie textové reklamy vo formáte responzívnej reklamy. 

Pripravte budúce reklamy teraz

Od 30. júna síce nevytvoríte novú reklamu, ale existujúce spustíte. Vytvorte vopred vhodné množstvo textových reklám, ktoré zvyčajne využívate alebo predpokladáte, že budete potrebovať. 

Teraz ich pozastavte a keď Google zablokuje tvorbu nových, poslúžia ako zásobáreň PPC kampaní. Pochopiteľne, nevytvoríte ich stovky, ale aspoň sa čiastočne pripravíte na preklenovacie obdobie. 

Nesnažte sa Google oklamať

S trochou prezieravosti vytvoríte z responzívnej reklamy textovú. Stačí zvoliť minimum komponentov a všetky pripnúť na požadovanú pozíciu. 

Hoci takéto riešenie dáva na prvý pohľad zmysel, nerobte to. Google túto možnosť s najväčšou pravdepodobnosťou neskôr zablokuje. Pomôžete si len dočasne a premeškáte šancu prispôsobiť sa novým pravidlám. Vo výsledku vás tak môže predbehnúť konkurencia.

Ako vytvoriť perfektnú RSA

 • Tvorte nadpisy, ktoré sú originálne a jedinečné. 
 • Zdôraznite v nich odlišné výhody a CTA prvky. 
 • Nevyužívajte drobné obmeny toho istého textu. 
 • Dávajte si pozor, aby ste neopakovali text v nadpisoch alebo popisoch. Každý jeden musí byť unikátny. 

Google Ads špecialista musí byť detailista

Ak to myslíte s PPC reklamou vážne, spojte sa s ľuďmi, ktorí majú s Google Ads prax. Poznajú všetky nástrahy a vedia sa vyrovnať s nekalými praktikami konkurencie.

V spolupráci s MagicScript sme vytvorili unikátny spôsob biddovania na maržu, s ktorým dokážeme priniesť partnerom vyšší zisk. Pomôžeme vám s:

 • auditom či kompletným nastavením Google Ads účtu, 
 • tvorbou a optimalizáciou reklamy, (garantujeme plnenie stanoveného PNO/ROAS a nesieme finančnú zodpovednosť za to, ak sa tak nedeje; vyžaduje si to nasadenie nástroja MagicScript a jasne stanovené ciele),
 • nastavením publík nielen podľa demografických dát,
 • automatizáciou PPC kampaní (PPC Bee, Supermetrics, MagicScript),
 • prípravou detailných automatizovaných reportov (Datastudio, Zoho Analytics, Power BI).

Ak vás láka globálne ihrisko a veríte svojmu produktu, neváhajte a poďte s nami predávať. Celosvetovo a bez otravných obmedzení domáceho trhu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková 

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert HoštákZdieľajte článok

Adriána Černáčková
Adriána Černáčková
Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.