Zistite, v akom stave je váš web.

Google reklama a jej tajomstvá

Každú sekundu sa na internetovom vyhľadávači Google uskutoční viac ako 70 000 vyhľadávaní. To je takmer 227 miliónov za hodinu a približne 5,4 miliardy denne. Google reklama je príležitosťou, ako každé jedno hľadanie premeniť na zvýšenie konverzií a povedomia o vašej značke. 

Nevyhnutnosťou sú však kampane, ktoré sú skutočne efektívne. Zistite, ako využiť všetky výhody Google reklamy a jej kampaní.

Obsah

Reklama na Google vám umožňuje vyhrať boj o prvú stranu vo vyhľadávači. Z pohľadu organických vysledkov je to náročná a pre mnoho spoločností z krátkodobého hľadiska nedosiahnuteľná cesta. Aj s excelentným SEO vám môže trvať mesiace, kým sa dostanete do popredia.

Čo je Reklama Google?

Google reklama je služba spoločnosti Google, ktorá vám umožňuje inzerovať svoje produkty alebo služby online prostredníctvom rôznych formátov reklám. Reklamy sa objavujú na vyhľadávacích stránkach Google a na iných stránkach v sieti Google, ako sú napríklad webové stránky a aplikácie tretích strán.

Inzerenti môžu zvoliť cieľovú skupinu pre svoje reklamy a zaplatiť len za kliknutia na reklamy alebo zobrazenia reklám, čím získajú vyššiu návštevnosť svojich webových stránok alebo predaj svojich produktov alebo služieb.

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Aké výhody má reklama na google

Online reklama na google je efektívny spôsob, ako zvýšiť návštevnosť a predaj na vašom webe. Toto sú hlavné výhody používania reklamy na google v porovnaní s tradičnou reklamou:

1. Presnosť cielenia:

Môžete si vybrať kľúčové slová a témy, pri ktorých sa vaše reklamy zobrazia, takže sa zobrazujú len tým používateľom, ktorí majú pravdepodobne záujem o vaše produkty alebo služby. 

2. Okamžité výsledky

Reklamy sa na google zobrazujú okamžite po ich zadaní, takže výsledky pocítite hneď. V priebehu jedného dňa dokážete osloviť a pritiahnuť tisícky ľudí, ktorý potenciálne hľadajú a potrebujú vaše služby alebo produkty.

A nie sú to iba eshopy ktoré z reklamy na google dokážu okamžite benefitovať. Zhruba tretina online spotrebiteľov používa internet pri každodennom hľadaní miestnych firiem a služieb. 

To je obrovská zásoba potencionálnych zákazníkov, najmä ak si uvedomíte že je váš odkaz medzi prvými v relevantných výsledkov vyhľadávača. 

3. Flexibilita:

Môžete upravovať, optimalizovať alebo úplne zastaviť svoje reklamné kampane kedykoľvek chcete, takže môžete prispôsobiť svoju stratégiu podľa toho, ako sa vám darí. 

4. Merateľnosť

S Google reklamou môžete sledovať, ako úspešné sú vaše kampane, a zistiť, ktoré kľúčové slová prilákali najviac používateľov na vašu stránku a priniesli najlepšie konverzie. To vám umožní lepšie sa zamerať na svoju cieľovú skupinu a zlepšiť svoju stratégiu. 

Možnosť reklamy na viacerých platformách: Okrem toho, že sa vaše reklamy zobrazujú v Google vyhľadávaní, môžu sa zobrazovať aj na iných weboch alebo aplikáciách v rámci Google Display siete. To vám umožní získať nových zákazníkov z rôznych zdrojov.

5. Rýchla návratnosť a konverzia

PPC reklama Google Ads nezaujíma väčšinu značiek len preto, aby si vybudovali povedomie o značke, či predbehli konkurenciu. PPC reklamu nakupujú hlave preto, lebo chcú motivovať a konvertovať svoje cieľové publikum na zákazníkov.

V roku 2021 až 81% svetových značiek uviedlo, že ich google je obrovskou hnacou silou ich online podnikania. Rovnako je online reklama pre veľa značiek skvelým spôsobom ako naštartovať niektoré konverzie nových produktov a ultimátne skrátiť time-to-market (TTM), čo je interval, ktorý definuje čas od vymyslenia konceptu produktu až po jeho predaj.

Google Ads kampaň reklama vo vyhľadávači • Search Ad

Google Ads ako overený marketingový postup všetkých e-commerce firiem.

Typy Google reklamy

Zaujíma vás, aký druh reklamnej kampane najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám a cieľom? Keďže Google neustále zvyšuje svoje portfólio kampaní, momentálne máte na výber až z deviatich druhov reklamy na google. 

Aby ste minimalizovali náklady a maximalizovali konverzie, vytvorte online reklamy ktoré zaujmú na mieste, kde majú najväčšiu šancu uspieť. 

Príklad reklamnej kampaň vo vyhľadávači (search ad)

Ako sa zobrazuje reklamná kampaň vo vyhľadávači (Search Ads). 

Reklama vo vyhľadávači (Search Ad)

Chcete byť vždy prví? Reklamná kampaň vo vyhľadávači (Search Ad) je druh Google reklamy zobrazujúcej sa sa na vrchných priečkach výsledkov vo vyhľadávacej sieti. Umožňuje vám predbehnúť organický obsah a maximalizuje šance na konverziu hneď na začiatku cesty zákazníka.

Reklamná kampaň maximálna výkonnosť (Performance MAX)

Nechce sa vám trápiť s nastavením, cielením a cenami za kliknutie? Maximálna výkonnosť (Performance MAX) je nový typ Google reklamnej kampane, ktorý vám umožňuje spustenie všetkých typov kampaní z jedného miesta a maximalizuje ich výkonnosť pomocou machine learning.

Reklamná kampaň max. výkonnosť (Performance MAX) v službe Google Ads

S kampanou Max. výkonnosť necháte všetko na AI.

Reklamná kampaň v obsahovej sieti (Display Ad)

Chcete osloviť vášho zákazníka priamo pri tom, ako si prezerá svoj obľúbený obsah? Reklama v obsahovej sieti (Display Ad) je druh kampane, ktorý zobrazuje vizuálne pútavé reklamy a bannery v obsahovej sieti Display Network. Tá zahŕňa všetky stránky na internete, ktoré umožňujú banerovú reklamu.

Reklamna kampaň v obsahovej sieti (Display Ad)

Kde nájsť reklamnú kampaň v obsahovej sieti (Display Ad) v službe Google Ads.

Reklamná kampaň v obsahovej sieti Display Network

Takto sa zobrazuje reklamná kampaň v obsahovej sieti Display Network.

Kampaň videoreklamy na YouTube (Video Ad)

Zaujmite kreatívnymi videami svoje publikum na najväčšej video platforme na svete. Kampane videoreklamy sú krátke audiovizuálne spoty, ktoré sa zobrazujú cieľovým skupinám pred a počas pozerania videí na YouTube.

Kampaň na videoreklamu v službe Google Ads nájdete tu.

Takto vyzerá videoreklama na YouTube.

Takto sa zobrazuje vaša videoreklama na YouTube.

Reklamná kampaň v Google nákupoch (Shopping Ad)

Ponúknite svoje produkty zákazníkom práve keď nakupujú. Výhodou reklamnej kampane je, že vám v nákupoch (Shopping Ad) umožňuje možnosť zobrazenia PPC reklamy v priestore pre vyhľadávanie produktov vo vyhľadávači. Táto kampaň v kategórií produktov zobrazí obrázok spolu s jeho názvom, cenou, názvom obchodu a recenziami.

Zaujmite kreatívnymi videami svoje publikum na najväčšej video platforme na svete. Kampane videoreklamy sú krátke audiovizuálne spoty, ktoré sa zobrazujú cieľovým skupinám pred a počas pozerania videí na YouTube.

Tu naštartujete v službe Google Ads kampaň v nákupoch.

Ako sa zobrazuje reklamná kampaň v produktoch

Reklamná kampaň na aplikáciu (App Ad)

Máte skvelú aplikáciu, ktorá si zaslúži lepší predaj? Reklama na aplikáciu (App Ad) je druh reklamnej kampane, ktorý vám umožní propagovať vaše aplikácie v sieťach Googlu vrátane Google Store vyhľadávania, Google Play, vyhľadávania v obsahových sieťach a v sieťach Discover.

Kampaň na aplikáciu v mobilných zariadeniach

Ako spustiť reklamu na aplikáciu

Kampaň na aplikáciu je reklama priamo v Google Store

 Propagujte svoje aplikácie priamo v sieti aplikácií Google

Lokálna reklamná kampaň (Local Campaign)

Ide o typ Google reklamy, ktorý je navrhnutý tak, aby vám pomohol nájsť zákazníkov kdekoľvek na Slovensku a presvedčil ich k návšteve vašej kamennej prevádzky či showroomu.

Reklamy sa zobrazujú vo vyhľadávacej a obsahovej sieti, Maps a YouTube. Stačí iba pridať zaujímavý obsah, ktorý pritiahne zákazníka. Lokálna kampaň sa následne zoptimalizuje sama tak, aby našla zákazníka vo vašom okolí.

Ako spustiť lokálnu kampaň v službe Google Ads.

Ako spustiť lokálnu kampaň v službe Google Ads

Lokálna reklama v aplikácii Mapy pritiahne relevantných zákazníkov z vášho okolia.

Kampaňe Discovery (Discovery Ad)

Chcete oslovit viac než 800 miliónov používateľov mesačne prezerajúcich si feedy Google na mobilných zariadeniach? Reklamná kampaň Discovery je skvelým spôsobom, ako zákazníkom priblížiť vašu značku, prípadne ponúknuť hodnotný písaný obsah.  

Reklama zobrazujúca sa vo feede mobilného zariadenia

Reklamnú kampaň Discovery, ktorá sa zobrazuje vo feede mobilného zariadenia, spustíte tu.

Reklamné kampane Discovery sa v mobilnom zariadení zobrazia pod vyhľadávaním.

Reklamná Kampaň SMART (Google SMART)

Plne automatizujte svoje reklamné kampane a nechajte všetko na Google. Reklamná kampaň SMART (Google SMART) je inteligentná sústava Google kampaní, ktorá vám umožní plne automatizovať projekty a reklamné zostavy. 

Stačí len pár základných údajov a reklama sa môže spustiť naraz po všetkých sieťach bez zbytočnej námahy a administratívy. 

Spustenie automatizovaných zostáv v kampani SMART

Tu spustíte automatizovanú kampan SMART v službe Google Ads.

Spustenie automatizovaných zostáv v kampani SMART

Nechajte Google nastaviť a zacieliť vaše reklamy.

Google reklama a jej cena

Google reklama nemá fixný cenník, takže jej cena sa neustále mení. Funguje na princípe „platba za kliknutie“ (pay-per-click alebo PPC), čo znamená, že platíte iba vtedy, keď niekto klikne na vašu reklamu. Môžete si nastaviť maximálnu cenu za kliknutie (CZK) pre vaše reklamy a Google určí pozíciu reklamy na základe CZK a relevancie reklamy pre vyhľadávanie používateľa.

Dôležité je mať na pamäti, že za zobrazenia (keď sa vaša reklama iba zobrazuje) alebo za doručenie reklamy sa neplatí. Platíte iba vtedy, keď niekto klikne na vašu reklamu a prejde na vašu webovú stránku.

Priemerná cena za kliknutie CZK na Google reklamách sa veľmi líši v závislosti od odvetvia a konkrétnych kľúčových slov, na ktoré sa snažíte cieliť. Niektoré odvetvia, ako napríklad právne služby a poisťovníctvo, smerujú k vyšším CZK, zatiaľ čo iné, ako napríklad umenie a remeslá, majú nižšie CZK.

Ak chcete získať predstavu o nákladoch na Google reklamy pre svoje podnikanie, môžete použiť nástroj Google Ads Keyword Planner, ktorý vám pomôže pri výskume kľúčových slov a odhadnutí nákladov na spustenie kampane na Google reklamách.

Tiež môžete založiť účet na Google reklamy a začať experimentovať s rôznymi kľúčovými slovami a úrovňami rozpočtu, aby ste zistili, čo vám najlepšie funguje.

google ads, reklamne kampane a ciele

S Google Ads službou nastavíte prehľadné a precízne reklamné kampane vo vyhľadávaní, v obsahovej sieti, nákupoch či vo videoreklame.

Remarketing a meranie výkonnosti

V nástroji služby Google Ads vidíte počet kliknutí na reklamu, nových potenciálnych zákazníkov i relevanciu kľúčových slov. Na základe merania konverzií uvidíte kampane a cielenia, ktoré prispeli k predaju produktov.

Jeden klik nákup nerobí

Pokiaľ vám vaša nová reklama na google prinesie nového zákazníka, no ten aj tak z e-shopu odíde, pripomeňte sa mu. Používateľov, ktorí odišli bez vykonania dôležitej akcie, viete pomocou remarketingových publík opäť osloviť a motivovať k dokončeniu nákupu. 

Ako funguje štruktúra účtu pre lusžbu Google Ads

Predtým, než začnete úspešne inzerovať, sa zoznámte so štruktúrou služby Google Ads. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých typov kampaní – podľa vášho biznisu. 

Google odporúča vytvoriť a spravovať čo najmenší počet kampaní. Pri meraní konverzií totiž štíhla štruktúra zabezpečí dostatok dát na optimalizáciu výkonu.

Založenie Google Ads účtu je jednoduché a zvládnete to za pár minút. Môžete tak urobiť na tejto stránke.

štruktúra účtu Google Ads

Ako zažať s reklamou na google

Po nastavení účtu google ads vytvorte reklamné kampane a nezabudnite pritom na niekoľko faktorov:

 • Nastavte fakturáciu – denný rozpočet na reklamy. 
 • Rozhodnite sa, kde budete inzerovať – v Google vyhľadávaní (prípadne v rozhraní Mapy a Nákupy) alebo v obsahovej sieti (YouTube, Gmail, AdSense, DoubleClick Ad Exchange).
 • Vytvorte reklamnú kampaň – pri názve vám odporúčame kopírovať štruktúru e-shopu (napr. Slnečné okuliare).
 • Vytvorte reklamnú skupinu – aj tu sa oplatí kopírovať štruktúru e-shopu (napr. Ray-Ban slnečné okuliare).
 • Do reklamnej skupiny pridajte kľúčové slová a iné rozšírenia (podstránky, popisy či telefón).
 • Vyberte si vhodnú zhodu kľúčových slov a pridajte také vylučujúce kľúčové slová, na ktoré nechcete vašu reklamu zobrazovať.
 • Vytvorte textové reklamy – buďte struční a snažte sa používateľa čo najviac zaujať. Majte na pamäti, že nadpisy môžu mať maximálne 30 znakov.

TIP: Prečítajte si prípadovú štúdiu nášho kolegu Michala Lubelca o efektívnej štruktúre kampaní, automatizovaní PPC a exporte e-shopu do zahraničia. 

Automatizácia – využite digitálnu reklamu naplno

Ak máte veľký e-shop, nastavovanie a správa kampaní je časovo náročná. Google reklama nie je výnimkou.

Automatizáciou google reklám šetríme množstvo času a nákladov našich biznis partnerov a zároveň zvyšujeme ich tržby. Nestrácame čas snahou o udržanie optimálneho cenu kliku (bidding), ale pri jasných dátach a automatizácii sa vieme rýchlo posúvať vpred.

“Na zefektívnenie celého procesu využívame rad moderných nástrojov. Supermetrics nám pomáha udržiavať prehľad a poriadok v dátach. Pri náročných projektoch sa spoliehame na PPC Bee či MagicScript algoritmus. Pomocou neho riadime celé projekty „jedným klikom“. Na predikciu využívame aj dashboardy v Data Studio od Google, ktoré nám ukazujú aktualizované informácie o kampaniach z daného dňa a súčasné či očakávané denné výdavky.”

Michal Lubelec

Michal Lubelec

PPC Teamleader & Project Manager,
Dexfinity

Google Ads špecialista musí byť detailista 

Ak to myslíte s PPC reklamou vážne, spojte sa s ľuďmi, ktorí majú s Google Ads prax. Vy ani neviete, Poznajú všetky nástrahy a vedia sa vyrovnať s nekalými praktikami konkurencie.

V spolupráci s MagicScript sme vytvorili unikátny spôsob biddovania na maržu, s ktorým dokážeme priniesť partnerom vyšší zisk. Pomôžeme vám s:

 • auditom či kompletným nastavením Google Ads účtu, 
 • tvorbou a optimalizáciou reklamy, (garantujeme plnenie stanoveného PNO/ROAS a nesieme finančnú zodpovednosť za to, ak sa tak nedeje; vyžaduje si to nasadenie nástroja MagicScript a jasne stanovené ciele),
 • nastavením publík nielen podľa demografických dát,
 • automatizáciou PPC kampaní (PPC Bee, Supermetrics, MagicScript),
 • prípravou detailných automatizovaných reportov (Datastudio, Zoho Analytics, Power BI).

Ak vás láka globálne ihrisko a veríte svojmu produktu, neváhajte a poďte s nami predávať. Celosvetovo a bez otravných obmedzení domáceho trhu.Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Veronika Svajčiaková, Michal Valent

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.