Utraťte prvých 350€ v Google Ads a Získajte kredit 350€ zdarma. Zistiť viac.

Google Ads reklama a jej tajomstvá

Každú sekundu sa na internetovom vyhľadávači Google uskutoční viac ako 70 000 vyhľadávaní. To je takmer 227 miliónov za hodinu a približne 5,4 miliardy denne. Google Ads je príležitosťou, ako každé jedno hľadanie premeniť na zvýšenie konverzií a povedomia o vašej značke. 

Nevyhnutnosťou sú však kampane, ktoré sú skutočne efektívne. Zistite, ako využiť všetky výhody Google Ads reklamy a jej kampaní.

Obsah

Reklama Google Ads vám umožňuje vyhrať boj o prvú stranu vo vyhľadávači. Z pohľadu organických vysledkov je to náročná a pre mnoho spoločností z krátkodobého hľadiska nedosiahnuteľná cesta. Aj s excelentným SEO vám môže trvať mesiace, kým sa dostanete do popredia.

Čo je to PPC reklama Google Ads?

PPC je skratka pre pay-per-click model internetového marketingu, v ktorom ako inzerenti platíte za každé kliknutie na vašu reklamu. Inak povedané, ide o spôsob nákupu návštevnosti vašej stránky. 

Práve reklama Google Ads (Google Adwords) je jednou z najpopulárnejších foriem PPC reklamy.

Aké výhody prináša

Google Ads umožňuje zobrazovať reklamy nad organickými výsledkami vyhľadávania. Ide o overený marketingový postup všetkých e-commerce firiem, ktoré sa snažia získať svojich prvých online zákazníkov.

Umožňuje vám zakúpiť umiestnenie reklamy v sponzorovaných odkazoch vyhľadávacieho nástroja presne na mieste, kde váš budúci zákazník hľadá kľúčové slovo, ktoré súvisí práve s vaším produktom alebo ponukou služieb.

Google Ads kampaň reklama vo vyhľadávači • Search Ad

Google Ads ako overený marketingový postup všetkých e-commerce firiem.

Typy Google Ads kampane

Zaujíma vás, aký druh reklamnej kampane najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám a cieľom? Keďže Google neustále zvyšuje svoje portfólio kampaní, momentálne máte na výber až z deviatich druhov kampaní Google Ads. 

Aby ste minimalizovali náklady a maximalizovali konverzie, vytvorte reklamy ktoré zaujmú na mieste, kde majú najväčšiu šancu uspieť. 

Príklad reklamnej kampaň vo vyhľadávači (search ad)

Ako sa zobrazuje reklamná kampaň vo vyhľadávači (Search Ads). 

Reklama vo vyhľadávači (Search Ad)

Chcete byť vždy prví? Reklamná kampaň vo vyhľadávači (Search Ad) je druh Google reklamy zobrazujúcej sa sa na vrchných priečkach výsledkov vo vyhľadávacej sieti. Umožňuje vám predbehnúť organický obsah a maximalizuje šance na konverziu hneď na začiatku cesty zákazníka.

Reklamná kampaň maximálna výkonnosť (Performance MAX)

Nechce sa vám trápiť s nastavením, cielením a cenami za kliknutie? Maximálna výkonnosť (Performance MAX) je nový typ Google Ads reklamnej kampane, ktorý vám umožňuje spustenie všetkých typov kampaní z jedného miesta a maximalizuje ich výkonnosť pomocou machine learning.

Reklamná kampaň max. výkonnosť (Performance MAX) v službe Google Ads

S kampanou Max. výkonnosť necháte všetko na AI.

Reklamná kampaň v obsahovej sieti (Display Ad)

Chcete osloviť vášho zákazníka priamo pri tom, ako si prezerá svoj obľúbený obsah? Reklama v obsahovej sieti (Display Ad) je druh kampane, ktorý zobrazuje vizuálne pútavé reklamy a bannery v obsahovej sieti Display Network. Tá zahŕňa všetky stránky na internete, ktoré umožňujú banerovú reklamu.

Reklamna kampaň v obsahovej sieti (Display Ad)

Kde nájsť reklamnú kampaň v obsahovej sieti (Display Ad) v službe Google Ads.

Reklamná kampaň v obsahovej sieti Display Network

Takto sa zobrazuje reklamná kampaň v obsahovej sieti Display Network.

Kampaň videoreklamy na YouTube (Video Ad)

Zaujmite kreatívnymi videami svoje publikum na najväčšej video platforme na svete. Kampane videoreklamy sú krátke audiovizuálne spoty, ktoré sa zobrazujú cieľovým skupinám pred a počas pozerania videí na YouTube.

Kampaň na videoreklamu v službe Google Ads nájdete tu.

Takto vyzerá videoreklama na YouTube.

Takto sa zobrazuje vaša videoreklama na YouTube.

Reklamná kampaň v Google nákupoch (Shopping Ad)

Ponúknite svoje produkty zákazníkom práve keď nakupujú. Výhodou reklamnej kampane je, že vám v nákupoch (Shopping Ad) umožňuje možnosť zobrazenia PPC reklamy v priestore pre vyhľadávanie produktov vo vyhľadávači. Táto kampaň v kategórií produktov zobrazí obrázok spolu s jeho názvom, cenou, názvom obchodu a recenziami.

Zaujmite kreatívnymi videami svoje publikum na najväčšej video platforme na svete. Kampane videoreklamy sú krátke audiovizuálne spoty, ktoré sa zobrazujú cieľovým skupinám pred a počas pozerania videí na YouTube.

Tu naštartujete v službe Google Ads kampaň v nákupoch.

Ako sa zobrazuje reklamná kampaň v produktoch

Reklamná kampaň na aplikáciu (App Ad)

Máte skvelú aplikáciu, ktorá si zaslúži lepší predaj? Reklama na aplikáciu (App Ad) je druh reklamnej kampane, ktorý vám umožní propagovať vaše aplikácie v sieťach Googlu vrátane Google Store vyhľadávania, Google Play, vyhľadávania v obsahových sieťach a v sieťach Discover.

Kampaň na aplikáciu v mobilných zariadeniach

Ako spustiť reklamu na aplikáciu

Kampaň na aplikáciu je reklama priamo v Google Store

 Propagujte svoje aplikácie priamo v sieti aplikácií Google

Lokálna reklamná kampaň (Local Campaign)

Ide o typ Google Ads kampane, ktorý je navrhnutý tak, aby vám pomohol nájsť zákazníkov kdekoľvek na Slovensku a presvedčil ich k návšteve vašej kamennej prevádzky či showroomu.

Reklamy sa zobrazujú vo vyhľadávacej a obsahovej sieti, Maps a YouTube. Stačí iba pridať zaujímavý obsah, ktorý pritiahne zákazníka. Lokálna kampaň sa následne zoptimalizuje sama tak, aby našla zákazníka vo vašom okolí.

Ako spustiť lokálnu kampaň v službe Google Ads.

Ako spustiť lokálnu kampaň v službe Google Ads

Lokálna reklama v aplikácii Mapy pritiahne relevantných zákazníkov z vášho okolia.

Kampaňe Discovery (Discovery Ad)

Chcete oslovit viac než 800 miliónov používateľov mesačne prezerajúcich si feedy Google na mobilných zariadeniach? Reklamná kampaň Discovery je skvelým spôsobom, ako zákazníkom priblížiť vašu značku, prípadne ponúknuť hodnotný písaný obsah.  

Reklama zobrazujúca sa vo feede mobilného zariadenia

Reklamnú kampaň Discovery, ktorá sa zobrazuje vo feede mobilného zariadenia, spustíte tu.

Reklamné kampane Discovery sa v mobilnom zariadení zobrazia pod vyhľadávaním.

Reklamná Kampaň SMART (Google SMART)

Plne automatizujte svoje reklamné kampane a nechajte všetko na Google. Reklamná kampaň SMART (Google SMART) je inteligentná sústava Google Ads kampaní, ktorá vám umožní plne automatizovať projekty a reklamné zostavy. 

Stačí len pár základných údajov a reklama sa môže spustiť naraz po všetkých sieťach bez zbytočnej námahy a administratívy. 

Spustenie automatizovaných zostáv v kampani SMART

Tu spustíte automatizovanú kampan SMART v službe Google Ads.

Spustenie automatizovaných zostáv v kampani SMART

Nechajte Google nastaviť a zacieliť vaše reklamy.

Výhody PPC reklamy Google Ads 

PPC prináša výsledky rýchlejšie než SEO

SEO aj PPC sú nástroje na generovanie vyššej návštevnosti webovej stránky a na získanie nových zákazníkov. 

Pomocou Google Ads zvýšite relevantnú návštevnosť stránky v oveľa kratšom čase, ako pri optimalizácii organiky. PPC Reklama je okamžite viditeľná.

Nezabudnite však na SEO. Ide o dlhodobú aktivitu, ktorá by mala mať pevné miesto vo vašej marketingovej stratégii. Neurobíte s ňou ale obrat z týždňa na týždeň. Preto treba mať dobre nastavené očakávania. 

Mnoho biznisov si pochvaľuje najmä SEO, pri ktorom platíte len za výsledky.

Precízne cielenie

Vďaka možnostiam, ktoré vám ponúka nastavenie každej kampane Google Ads, môžete veľmi presne definovať, na aké vyhľadávané dopyty alebo publikum chcete svoju reklamu cieliť.

google ads, reklamne kampane a ciele

S Google Ads nastavíte prehľadné a precízne reklamné kampane vo vyhľadávaní, v obsahovej sieti, nákupoch či vo videoreklame.

Remarketing cez Google Ads a meranie výkonnosti

V nástroji služby Google Ads vidíte počet kliknutí na reklamu, nových potenciálnych zákazníkov i relevanciu kľúčových slov. Na základe merania konverzií uvidíte kampane a cielenia, ktoré prispeli k predaju produktov.

Jeden klik nákup nerobí

Pokiaľ PPC reklama prinesie nového zákazníka, no ten aj tak z e-shopu odíde, pripomeňte sa mu. Používateľov, ktorí odišli bez vykonania dôležitej akcie, viete pomocou remarketingových publík opäť osloviť a motivovať k dokončeniu nákupu. 

Ako funguje štruktúra účtu Google Ads

Predtým, než začnete úspešne inzerovať, sa zoznámte so štruktúrou Google Ads. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých typov kampaní – podľa vášho biznisu. 

Google odporúča vytvoriť a spravovať čo najmenší počet kampaní. Pri meraní konverzií totiž štíhla štruktúra zabezpečí dostatok dát na optimalizáciu výkonu.

Založenie Google Ads účtu je jednoduché a zvládnete to za pár minút. Môžete tak urobiť na tejto stránke.

štruktúra účtu Google Ads

Ako v Google Ads vytvoriť inzerciu?

Po nastavení účtu vytvorte reklamné kampane a nezabudnite pritom na niekoľko faktorov:

  • Nastavte fakturáciu – denný rozpočet na reklamy. 
  • Rozhodnite sa, kde budete inzerovať – v Google vyhľadávaní (prípadne v rozhraní Mapy a Nákupy) alebo v obsahovej sieti (YouTube, Gmail, AdSense, DoubleClick Ad Exchange).
  • Vytvorte reklamnú kampaň – pri názve vám odporúčame kopírovať štruktúru e-shopu (napr. Slnečné okuliare).
  • Vytvorte reklamnú skupinu – aj tu sa oplatí kopírovať štruktúru e-shopu (napr. Ray-Ban slnečné okuliare).
  • Do reklamnej skupiny pridajte kľúčové slová a iné rozšírenia (podstránky, popisy či telefón).
  • Vyberte si vhodnú zhodu kľúčových slov a pridajte také vylučujúce kľúčové slová, na ktoré nechcete vašu reklamu zobrazovať.
  • Vytvorte textové reklamy – buďte struční a snažte sa používateľa čo najviac zaujať. Majte na pamäti, že nadpisy môžu mať maximálne 30 znakov.

TIP: Prečítajte si prípadovú štúdiu nášho kolegu Michala Lubelca o efektívnej štruktúre kampaní, automatizovaní PPC a exporte e-shopu do zahraničia. 

Automatizácia – využite digitálnu reklamu naplno

Ak máte veľký e-shop, nastavovanie a správa kampaní je časovo náročná. PPC reklama nie je výnimkou.

Automatizáciou PPC reklám šetríme množstvo času a nákladov našich biznis partnerov a zároveň zvyšujeme ich tržby. Nestrácame čas snahou o udržanie optimálneho cenu kliku (bidding), ale pri jasných dátach a automatizácii sa vieme rýchlo posúvať vpred.

“Na zefektívnenie celého procesu využívame rad moderných nástrojov. Supermetrics nám pomáha udržiavať prehľad a poriadok v dátach. Pri náročných projektoch sa spoliehame na PPC Bee či MagicScript algoritmus. Pomocou neho riadime celé projekty „jedným klikom“. Na predikciu využívame aj dashboardy v Data Studio od Google, ktoré nám ukazujú aktualizované informácie o kampaniach z daného dňa a súčasné či očakávané denné výdavky.”

Michal Lubelec

Michal Lubelec

PPC Teamleader & Project Manager,
Dexfinity

Automatizácia reklamných kampaní šetrí čas 

Reklama na Google je efektívna, ak pri jej správe dodržiavate všetky osvedčené odporúčania a praktiky. Maximálnu efektivitu však dosiahnete až vtedy, keď svoje kampane zautomatizujete.

Na odbornú automatizáciu Google Ads kampaní vám odporúčame využiť nástroj MagicScript. Ako jediný na trhu umožňuje bidovať produkty automatizovane podľa PNO/ROAS stratégie e-shopu. Vďaka tomu dosiahnete maximálnu úroveň obratu alebo hrubej marže vášho biznisu.Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Veronika Svajčiaková, Michal Valent

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

pavol adamcak ikonka

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.