Zistite, v akom stave je váš web.

Online marketplaces: Nástrahy globálneho predaja

Presaďte sa na najsilnejších trhoch vďaka online marketplaces. Ponúkajú šancu každému, kto má ambície rásť a žiadaný produkt. Aké sú výhody a nevýhody online trhovísk a čo z vás urobí skvelého predajcu?

Cat playing with little gerbil mouse on the table. Russia.

Obsah

Pokiaľ vás láka predaj cez Amazon či iné online trhovisko, ste na správnom mieste. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako tieto platformy fungujú a na čo všetko si treba dať pozor. 

Čo je online marketplace?

Online trhovisko je digitálna platforma, ktorá sprostredkúva kúpu a predaj produktov či služieb medzi viacerými predajcami a kupujúcimi. Online marketplaces pokrývajú širokú škálu produktov od spotrebiteľského tovaru až po služby.

Návštevníci ich milujú, pretože ponuka ďaleko prekračuje možnosti bežného e-shopu a predávajúci oceňujú nízke vstupné náklady pri rozbehu predaja. Zároveň sú pre kupujúcich zárukou bezpečného nákupu a kvalitného servisu.

15 trhov očami e-shopov
Sprievodca expanziou
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Z predaja plynie majiteľovi trhoviska provízia, ktorú predávajúci odvádza z každého zrealizovaného obchodu. 

Agresívny nárast predaja online trhovísk

Od roku 2007 celosvetovo narástli predaje online trhovísk o 500 % a prognózy sú naďalej priaznivé. V najbližších piatich rokoch by mohli byť online marketplaces najrýchlejšie rastúcim predajným kanálom.

príjem Amazonu
Čistý ročný príjem Amazonu v miliónoch dolárov od roku 2004 do roku 2022. Zdroj: Statista.com

Vo svete to už dávno platí. Napríklad v Číne sa cez online trhoviská zrealizuje viac ako 80 % všetkých nákupov.

Európa stále zaostáva, ale rastie

Naopak v Európe sú tieto čísla nižšie. Najrozvinutejšie online marketplaces nájdete vo Veľkej Británii a Nemecku, kde trhoviská tvoria zhruba 50 % online nákupov.

Sila online trhovísk na nemeckom a britskom trhu ovplyvňuje najmä expandujúce e-shopy. Kto chce na nich podnikať, musí zaradiť marketplaces do svojej stratégie.

Jednotkou je Amazon

Najsilnejšie postavenie v Európe má Amazon s takmer jednou miliardou návštevníkov za mesiac. Ďaleko za ním je na druhom mieste eBay. Ďalšie online marketplaces rastú skôr regionálne a nemajú celoeurópsky presah.

Medzi silné regionálne online trhoviská patrí napríklad Otto, Bol, Allegro, Zalando a na Slovensku a v Čechách najmä Alza a Mall Group. 

nemecký Amazon
Cez Amazon predávate na celom svete a k dispozícií máte 20 webových stránok s rôznymi koncovkami, napríklad Amazon.de

Prečo predávať produkty cez online marketplace?

Chceli by ste ponúkať produkty miliónom zákazníkov po celom svete a pritom nevlastniť žiadny e-shop ani sklad? V prípade online trhovísk je to úplne reálne. 

Samotný predaj cez online trhovisko má množstvo výhod:

 • Rozsiahla a rôznorodá zákaznícka základňa: Online trhoviská využívajú milióny používateľov.
 • Zvýšená dôvera zákazníkov: Na populárnom trhovisku s dobrou reputáciou sa ľahšie presadí menej známy predajca. Samotný marketplace garantuje kvalitu služieb a bezpečný nákup.
 • Logistická podpora: Mnohé trhoviská zabezpečia za poplatok skladovanie, balenie a doručenie tovaru, čo uľahčuje logistiku a urýchľuje dopravu.
 • Spoľahlivé platobné riešenia: Online trhoviská disponujú overenými a bezpečnými platobnými bránami, ktoré poskytujú zákazníkom pocit istoty.

Nepotrebujete vlastný e-shop

Vytvorenie vlastného internetového obchodu stojí čas a peniaze. Vstup na marketplace nevyžaduje žiadne počiatočné investície. Tento model zväčša funguje tak, že platíte iba províziu z predaného tovaru.

Riziko finančnej straty pri vhodne nastavej marži je minimálne. Predávať môžete prakticky okamžite. Stačí sa zaregistrovať, pridať produkty a počkať, kým prejdú schválením.

Jednoduchý vstup na zahraničné trhy

Expanzia do zahraničia je nákladnou záležitosťou, ktorá zvyčajne nasleduje ako prirodzený vývoj rastúceho e-shopu. Cez online trhovisko to ide o niečo jednoduchšie.

Kupujúci považujú trhovisko za dôveryhodné miesto a často nakúpia aj u neznámeho predajcu. Navyše trhovisko má intuitívny web so známymi platobnými bránami, kde sa používatelia cítia pohodlne.

Online marketplace ako predajný kanál je vhodný aj pre e-shopy, ktoré si chcú otestovať kúpyschopnosť nového trhu (napríklad nemeckého alebo britského).

Prečítajte si tiež, ako uspieť na Amazone.

Online marketplace má aj svoje nástrahy

Za všetkým jednoduchým, bezproblémovým a zarábajúcim hľadajte nejaké “ale”. V prípade online trhovísk je to:

 • obrovská konkurencia,
 • dlhšia čakacia doba na peniaze z predaja (kým reálne prídu na váš účet, počkáte si niekoľko dní, v prípade Amazonu 7 až 14 dní),
 • provízia pre online trhovisko zhltne veľkú časť vašej marže (pohybuje sa niekde medzi 20 % a 40 % v závislosti od trhoviska aj typu produktu),
 • ste stále zodpovední za vzniknuté reklamácie.

Keď zvládnete jedno trhovisko, pustite sa do ďalšieho

Podarilo sa vám úspešne presadiť na niektorom z online marketplaces? Maximalizujte svoju expozíciu a pridajte ďalšie relevantné online trhovisko. 

Rozbehnúť predaj na prvom trhovisku je zvyčajne najťažšie, vstup na ďalšie je už oveľa jednoduchší.

Pozor na to, že každý marketplace má svoje vlastné všeobecné zásady a požiadavky na vstupné produktové dáta. Vždy sa uistite, že ste ich prispôsobili danému trhovisku.

Online marketplace: Ako uspieť?

Vyberte vhodné online trhovisko

Začnite analýzou produktu a vašich potenciálnych zákazníkov. Položte si zopár otázok, ktoré vás automaticky nasmerujú správnou cestou:

 • Kde nakupujú vaši zákazníci?
 • Ako vyhľadávajú produkty?
 • Je produkt vhodný na platformu s masovou konkurenciou alebo lepšie zapadne na užšie profilovanom trhovisku?

Napríklad pre oblasť módy zvážte špecializovaný online marketplace. Existujú aj trhoviská, ktoré sa zameriavajú na predaj ekologických produktov alebo handmade výrobkov (Sashe, Etsy).

online marketplaces
Medzi najsilnejšie online marketplaces na európskom trhu patria Amazon, Ebay, Otto, Zalando, Bol, Allegro a Cdiscount.

Reseller alebo vlastná značka?

Ak predávate produkt ako reseller (nejde o váš originálny produkt, ale tovar, ktorý predáva aj niekto iný) dôkladne zmapujte množstvo konkurencie, ich ceny a dodacie doby. 

Pre majiteľov vlastných značiek má rovnako význam sledovať konkurenciu. Prítomnosťou na online trhovisku zároveň podporíte priamy predaj, marketing aj značku.

Získavajte pozitívne referencie

Pozitívna spätná väzba s hodnotením alebo fotkou dodaného tovaru od zákazníkov zvyšuje dôveryhodnosť a predaje. Najmä na začiatku motivujte čo najväčší počet zákazníkov k zanechaniu referencie.

Môžete ich odmeniť drobným darčkom alebo dopravou zdarma k ďalšiemu nákupu. Nezabúdajte na kvalitný zákaznícky servis a snažte sa rýchlo odpovedať na otázky cez chat, ktorý je zvyčajne súčasťou online trhoviska.

Optimalizujte produktové dáta

Upravte texty v produktových dátach tak, aby čo najlepšie kopírovali kľúčové slová, ktoré zákazníci používajú pri vyhľadávaní.

S kvalitne upravenými dátami sa vaše produkty zobrazia v relevantnom vyhľadávaní a v správnych kategóriách. Čím zvýšite šancu, že si potenciálny zákazník produkt všimne a klikne naň. 

Podrobnejšie sa dátam pre cenové porovnávače alebo online marketplaces venujeme v článku o XML feede.

Chcete predávať cez Amazon?

Uvažujete nad vstupom na zahraničný trh cez online trhovisko? Amazon je skvelou voľbou.

Predávate na celom svete, zvýšite obrat a rozbeh podnikania na Amazone vybavíte behom pár dní s minimálnymi vstupnými nákladmi. 

Ozvite sa a pomôžeme vám s:

 • analýzou portfólia produktov a vyberieme tie, ktoré majú najväčší potenciál,
 • úpravou feedu a nastavením PPC reklamy na Amazone,
 • pravidelnou kontrolou a správou účtu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.