Zistite, v akom stave je váš web.

Zabráňte nočnej more, v ktorej váš e-mail skončí v spame

Máte strach, že váš e-mail skončí u zákazníka v spame? Dá sa vôbec na strane internetových prevádzkovateľov služieb a stránok tomu predísť? Prečítajte si 10 princípov, ktoré vám zaručia vysokú doručiteľnosť a nízke e-mail spam skóre

spam ako nočná mora

Obsah

10 praktických rád, ako na e-mail v spame

Problémy nastávajú najmä pri legitímne a automaticky generovaných e-mailoch, ktorých obsahom je napríklad potvrdenie registrácie. Ak nechcete, aby sa vaše e-maily túlali kade-tade a padali zákazníkom do spamu, treba zabezpečiť niekoľko dôležitých vecí.

1. Budujte vysokú dôveryhodnosť

Dôveryhodnosť e-mailového servera a samotného e-mailu ovplyvňuje všetko, čo z neho odošlete. Aby bol server dôveryhodný, je ideálne mať vlastnú IP adresu, cez ktorú odosielate len vaše e-maily. 

Ak plánujete posielať cez túto adresu newslettre, odporúčame vytvoriť si samostatný e-mailový server.

2. Prečo vlastný e-mailový server?

Ak nie ste začiatočník, určite ste mali tú česť využívať niektorý z e-mailových serverov. Pre tých z vás, ktorí žiaden nemajú, prinášame tipy, ako na dva z nich.

Služba Elastic Email má viacero skvelých vlastností a pomerne jednoduché úvodné nastavenie. Stačí, ak si vytvoríte účet, nastavíte SMTP v CMS System Options a môžete posielať až 25-tisíc e-mailov mesačne. 

Vlastný server pre zasielanie e-mailov si môžete zriadiť aj prostredníctvom služby Amazon SES. Tisíc e-mailov vás vyjde na 0,10 dolárov. Využiť môžete aj vlastný virtuálny server.

Na čo dať pozor?

Výhodou oboch služieb je, že umožňujú posielať tzv. transakčné e-maily a zároveň vyklikávať kampaňové. Nezáleží na tom, či posielate newslettre, alebo e-maily s iným obsahom. Dôležité je, aby bol e-mailový server schopný preukázať, že je oprávnený odosielať e-maily pod menom vašej domény.

3. Funkčný odosielateľ (adresa „from“) s dobrou reputáciou

Dôvody, prečo sú vaše e-maily zaraďované do spamového priečinku:

  1. Váš klient, za ktorého rozposielate e-mailing, nemá zriadený vlastný server a všetko odosielate z jedného e-mailového servera.  V týchto prípadoch “from” adresa typu noreply@klient.sk často vôbec neexistuje. Je to červená vlajka pre spam filtre.
  2. Ak posielate veľké množstvo e-mailov naraz z toho istého servera v krátkom čase, môžu vás dočasne zablokovať. Je úplne jedno, kto je odosielateľom. Pamätajte, že Google je na frekvenciu prichádzajúcich e-mailov citlivý.
plná schránka spamu

 E-mail v spame je najväčšou hrozbou pri odosielaní veľkého počtu e-mailov.

4. Nastavenie vlastného overovania domény – DKIM a SPF

Pri používaní vlastného servera môžu nastať problémy s jeho dôveryhodnosťou. Poskytovatelia internetových služieb (Google, Yahoo či Microsoft) kontrolujú prichádzajúce e-maily prostredníctvom overenia DKIM a SPFNásledne vyhodnotia, či ich schvália, zaradia do spamu alebo ako zlodeja adries. 

Ako funguje SPF overenie?

SPF je jednoduché nastavenie špeciálneho DNS záznamu na konkrétnej doméne. Inými slovami, určuje IP adresy, odkiaľ vlastník domény povoľuje odoslanie pošty s hlavičkou tejto domény. 

Kľúčový DKIM systém

DKIM predstavuje digitálny podpis každého e-mailu privátnym kľúčom. Tento kľúč si vedia poštové servery prostredníctvom DNS overiť, pokiaľ je k nemu v špeciálnom zázname zverejnený verejný kľúč.

Vyhnite sa e-mailom v spame

E-maily, ktoré neprejdú cez SPF a DIKM overenie, končia s väčšou pravdepodobnosťou v nevyžiadanej pošte. Ak sa tomu chcete vyhnúť, skúste rozbehnúť funkcionalitu na podpisovanie e-mailov – DKIM a SPF overovanie pre vašu doménu. 

Ako na to? Funkciu nájdete priamo v odporúčaniach vrátených, respektíve neprijatých e-mailov.

5. Databáza e-mailových adries a aktívni príjemcovia

E-mailová databáza by mala byť vytvorená postupne a prirodzeným spôsobom. Môžu v nej byť zaradení vaši zákazníci, účastníci súťaží či návštevníci webu, ktorí sa dobrovoľne prihlásili k odberu e-mailových správ.

Nekupujte e-maily

Vyhnite sa nákupu kontaktov od tretích strán. Môže sa vám stať, že budete odosielať e-maily na adresy, ktoré už nie sú aktuálne. Hrozí vám vysoká miera vrátených e-mailov a ani nebudete vedieť ako, odrazu sa ocitnete na blackliste poskytovateľov e-mailových schránok. 

Odporúčame pravidelne kontrolovať zoznamy adresátov. Potom je už len nepatrná šanca, že budete posielať e-maily na adresy, ktoré nikto nevyužíva.

Čítajte všetky hlásenia

E-mailové adresy, z ktorých sa vám správy vracajú späť, by ste mali ihneď vymazať. Čítajte hlásenia týchto e-mailov a sledujte dôvod, prečo sa vám vrátili. Uistite sa, že ste ich odstránili z mailing listu skôr, ako sa z nich stal “spam trap” (adresa na nalákanie spamu).

čítajte oznámenia neúspešne odoslaných mailov

Neaktívne adresy sa môžu stať lákadlom na spam. Čítajte hlásenia vrátených e-mailov a získajte rovnako kvalitné konverzie ako pri PPC reklame.

6. Používajte „double-opt in“

Ak si chcete byť istí, že vám nehrozia spomínané situácie, použite “double-opt funkciu”. Pomocou nej si overíte, či e-mailová adresa patrí skutočnej osobe. 

Ide o veľmi účinný spôsob, ktorým zachytíte falošné e-mailové adresy. V praxi to vyzerá tak, že po prihlásení na odber, odberateľ potvrdí svoju identitu v ďalšom e-maili.

7. Neskrývajte link na odhlásenie sa z odberu 

Link na odhlásenie sa z odberu neskrývajte. Naopak, zvýraznite ho. Ak váš odberateľ nevie nájsť odkaz na odhlásenie, klikne radšej na „Nahlásiť spam“, čo vám uškodí oveľa viac.

Je dôležité, aby percento odhlásených užívateľov bolo čo najmenšie, a aby zasielaná pošta neskončila ako e-mail v spame. Všetky ostatné komunikácie by sa mohli dostať tiež do tohto priečinku a všetka vaša snaha vyjde na zmar. 

Kontrolujte podmienky pre správy v spame

Podmienky zaraďovania správ do spamu sa neustále menia. Odvíjajú sa od toho, aké e-maily a newslettre používatelia označujú za spam.

 Napríklad Gmail filtruje nevyžiadanú poštu podľa uvedeného kľúča a sám identifikuje e-mail ako spam. Takéto správy môžete označiť či odznačiť aj vy sami, ak ich Gmail zaradí nesprávne.

8. Seriózny a dôveryhodný predmet správy

Pozornosť venujte aj predmetu rozosielaného e-mailu. Už na prvý pohľad musí byť zrejmé, čoho sa týka. Ak nechcete, aby skončil váš e-mail v spame, odporúčame vyhýbať sa týmto chybám v predmete správy:

  • Nepoužívajte “trigger” frázy. Zavádzajúce spojenia slov, na základe ktorých môže byť považovaný e-mail za spam. Zoznam týchto triggerov nájdete na Hubspote v anglickom jazyku. Pomôcť však môžu aj slovenským tvorcom. 
  • Obmedzte používanie smajlíkov, veľkých písmen a spam slov, ktorými apelujete na inštinkty ľudí s cieľom získať preklik. Raz za čas “bulvárnejšie” znenie predmetu správy nevadí, ale nepreháňajte to. 
jednoduché odhlásenie z newslettera

Umožnite ľuďom odhlásiť sa z newslettra bez zbytočných problémov.

9. Overte, či nemáte blokovanú IP adresu

Ak máte problém s odoslaním e-mailu, dôvodom môže byť zablokovaná IP adresa. V takomto prípade využite voľne dostupné online nástroje ako abuseat.org, pomocou ktorých skontrolujete, či sa IP adresa nedostala do spam listu.

Zistíte tak, či e-mailová adresa nevykazuje známky infikovania trójskym koňom, nebezpečným odkazom alebo nejakou inou formou z botnetu (sieť internetových robotov, ktorých ovláda hacker).

10. Zablokovaný server

Zablokovaniu serveru niektorým z poskytovateľov adries sa možno nevyhnete. Aj v tomto prípade však existuje riešenie

Overte IP adresu e-mailového servera a doménu, či sa nenachádza v konkrétnych DNS blocklistoch ako spamcop.net, spamhaus.org, sorbs.net, alebo v agregovanom kontrolóre ako MXtoolbox. Ak máte Microsoft, často stačí iba vyplnenie formulára a do pár dní vám server odblokujú.

Ako to funguje v praxi?

Uvedené spoločnosti však nepoužívajú žiadne externé DNS blocklisty a každý tak využíva svoje vlastné techniky. Microsoft, Google aj Amazon majú svoje vlastné tajomstvá.

Menší e-mailoví poskytovatelia používajú tretie strany ako Spamhaus, Sorbs, McAfee a iné. Z tohto dôvodu ich nemožno zosumarizovať a ich kombinácia je takmer vždy unikátna pre konkrétny e-mailový server.

Potrebujete poradiť?

Využívanie vyššie uvedených princípov vám pomôže ušetriť množstvo času potrebného na iné biznis aktivity, ako napríklad na samotný e-mail marketing a tvorbu textov

Ak v tejto oblasti potrebujete pomoc, využite hodinovú konzultáciu zdarma s naším špecialistom, ktorý vám ukáže, ako na kvalitnejší obsah pre vašu značku.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Napísal: Samuel Ondrišák

Editor: Terézia Poláková

Spätná väzba: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou