Zistite, v akom stave je váš web.

Ukážte ten správny smer: Praktické tipy na vedenie tímu

Správna komunikácia medzi lídrami a zamestnancami je kľúčom k úspešnej organizácii. Vedúci pracovníci musia vedieť inšpirovať, presviedčať, budovať vzťahy a prenášať hodnoty spoločnosti. Viete, ako komunikovať a motivovať ľudí? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako na efektívne vedenie tímu.

leadership dexfinity

Obsah

Dobré komunikačné schopnosti sú považované za základný vodcovský prvok. Pre mnohých lídrov však nie sú prirodzené a komunikácia so zamestnancami je im často proti srsti. 

Čo všetko spadá pod komunikáciu? 

O tom, či ste dobrý líder, rozhoduje viacero vecí:

  • Neverbálna komunikácia: Dôležitá je reč tela. Nejde len o prekríženie rúk alebo vyhýbanie sa očnému kontaktu. Naša tvár vysiela po celý čas signály o tom, ako sa cítime a čo si myslíme. 
  • Verbálna komunikácia: Zrozumiteľnosť, výber správneho jazyka podľa cieľového publika či rýchlosť rozprávania. To všetko má vplyv na efektivitu komunikácie. 
  • Počúvanie: Na to, aby líder pochopil, čo sa deje medzi zamestnancami, organizáciou a širším okolím, potrebuje vedieť naozaj počúvať. Nie len naoko. 
  • Písomná komunikácia: Správne formátovanie textu a gramatika by mala byť samozrejmosťou. Rovnako dôležité je podať správu jasne, presvedčivo a zrozumiteľne. Ľudia tak pochopia, čo im chcete povedať. 
  • Správanie: Vaším správaním prenášate hodnoty organizácie na ostatných. Zamestnanci očakávajú, že sa budete správať tak, ako chcete, aby sa správali aj oni. Zároveň budujete značku medzi zamestnancami. Ako ju posilniť pred zákazníkmi, si môžete prečítať v tomto článku. 
Naučte sa správne viesť tím a zozbierajte úrodu dobrej komunikácie.

Maximalizujte plný potenciál zamestnanca tým, že sa budete angažovať.

Priamy vplyv komunikácie na vedenie tímu

Správne vedenie ľudí dokáže rýchlo priniesť pozitívne výsledky. Profitovať nebudú len zamestnanci, ale celý podnik. Čomu môže teda pomôcť komunikácia vo vedení tímu?  

Budovanie dôvery a zdieľanie hodnôt

Vedúci, ktorí otvorene komunikujú a počúvajú svojich zamestnancov, ľahko vybudujú kultúru, v ktorej sa ľudia nebudú báť podeliť o svoje nápady a názory. 

Jasná komunikácia pomáha budovať vzťahy, ktoré vedú k úspešným tímom a zlepšuje ich komunikačné schopnosti. Hodnoty organizácie sa stanú spoločnou víziou a nezostanú len na stránke spoločnosti.

Inšpirovanie a presviedčanie

Lídri zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, aby ľudia verili organizácii a tomu, čo v nej môžu dosiahnuť. Aby ich priviedli k svojmu uhlu pohľadu, musia mať dobré vyjednávacie a presviedčacie schopnosti. 

Schopnosť adaptovať sa na zmeny 

Skúsení lídri sa pokúšajú spojiť rôzne tímy s odlišnými perspektívami na dosiahnutie spoločných cieľov. Rovnako tak sú schopní prispôsobiť sa organizačným zmenám a ukázať empatiu. Napríklad, počas epidémie chápu zvýšený stres a úzkosť zamestnancov. 

Čo ak schopnosti lídrov zlyhajú?

Efektívna komunikácia nie je jednoduchá. Nedostatočná príprava, prílišné delegovanie a priveľa e-mailov môže lídrov vystrašiť. Zlá komunikácia vo vedení môže poškodiť vybudovanú kultúru na pracovisku, viesť k nízkej morálke a strate dôvery tímu. 

Akýkoľvek pocit, že lídri nekonajú transparentne alebo zodpovedne, môže vyvrcholiť do zlých výsledkov alebo nedorozumení.

Prekážky lídrov v komunikácii s tímom zamestnancov.

Hlavnou prekážkou komunikácie vedúcich pracovníkov je nezohľadnenie účelu.

Efektívne komunikačné štýly vedenia: 7 praktických tipov

Aj keď máte roky skúseností s vedením tímu, na niektoré princípy ste už možno zabudli, iné ste si osvojili až príliš. 

1. Ujasnite si, čo chcete povedať

Aby ste dokázali lepšie uchopiť správu a dostať ju k zamestnancom, premyslite si, čo chcete dosiahnuť. Mali by ste mať jasno v tom, čo chcete povedať. Predídete tak nedorozumeniam v tíme.

2. Predstavte si, že ste príjemcom

Aká by bola vaša reakcia, keby ste boli príjemcom konečnej informácie vy? Pochopili by ste, čo sa vám snažia oznámiť? Predtým, ako pošlete správu medzi vašich zamestnancov, porozmýšľajte, ako by ste na ich mieste reagovali vy.

3. Používajte správne nástroje v správnom čase

Zamyslite sa nad tým, ako často využívate ktorý komunikačný nástroj. Skrývate sa za množstvo e-mailov, aj keď by to vyriešil jeden videohovor? Alebo naopak, využívate často telefonáty, pričom by to vyriešil jeden e-mail?

4. Ukážte empatiu

Niekedy je pre ľudí ťažko myslieť logicky, hlavne ak prežívajú úzkosť alebo veľký stres. Ukážte, že sa staráte a znížte ich starosti a obavy. Ak budú zamestnanci pokojnejší, ľahšie vypracujú zadania, ktoré im dáte.

Zvážte, ako často používate ktorý online komunikačný nástroj.

 Nestrácajte čas na zbytočných stretnutiach, ktoré sa dajú vyriešiť jednoduchšie a rýchlejšie.

5. Kráčajte ukážkovo

Zamestnanci pozerajú na to, ako sa správate, čo robíte a hovoríte. Vaše správanie je tou najsilnejšou správou, ktorú odosielate. Kráčajte teda tak, ako chcete, aby chodili aj druhí. 

6. Počúvajte zamestnancov

Až 36 % zamestnancov v prieskume People Element uviedlo, že sú nespokojní s tým, že nevypočujú ich potreby v rámci danej organizácie. Vedenie, ktoré sa nezaujímalo o starosti zamestnancov, bolo hodnotené najmenej priaznivo. 

Aktívne počúvanie je zásadnou vodcovskou schopnosťou. Ukážte zamestnancom, že ich beriete vážne. 

7. Ešte raz. Komunikujte

Komunikácia vo vzťahu zamestnávateľ a zamestnanec má stále svoje nedostatky. Až 84 % zamestnancov nemá pocit, že dostáva dostatok informácií od svojich lídrov. Nespoliehajte sa na to, že správa, ktorú ste odovzdali jednému, sa dostane ku každému. Komunikácia je práca, ktorá nikdy neskončí. 

Správne vedenie ľudí je začiatkom k úspešnému biznisu. Ak vás zaujíma rozvoj a ďalší rast podnikania, obráťte sa na nás. Využite hodinovú konzultáciu zdarma s naším špecialistom a spoločne posunieme váš biznis dopredu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Pavol Adamčák

Napísala: Terézia Poláková

Spätná väzba: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.