Zistite, v akom stave je váš web.

Exportné partnerstvo s Googlom prinieslo zaslúžené ovocie

CEE International Growth Agency Program od Googlu pomáha agentúram získať jedinečné poznatky o exporte. Ako absolventka programu sa na konferencii zúčastnila Alina Tutulan – naša špecialistka na expanziu pre región CEE.

Podelila sa o svoje skúsenosti s exportom a prezradila, prečo by mal slovenský e-shop expandovať práve do Rumunska

alina tutulan export rumunsko

Obsah

Pre väčšinu klientov je rast na domácej pôde takmer nemožný kvôli jeho malej veľkosti alebo nasýtenosti. 

Vzhľadom na malý domáci trh v krajinách strednej a východnej Európy predstavuje expanzia významnú zložku HDP. Na Slovensku je to až 92 %. Ak chcú klienti rásť, odporúčame im exportovať do ďalších krajín. 

Výhody expanzie do zahraničia

Pred dvomi rokmi sme povzbudzovali našich klientov k expanzii a teraz vieme, že iná cesta nie je. Až 80 % Dexfinity partnerov exportuje – začínajú pri dvoch a končia aj v 14 krajinách po celej Európe. Podniky, ktoré túto príležitosť využili, sú z našich skúseností ziskovejšie.

Neexistuje spôsob, ako rásť bez toho, aby ste predávali v iných krajinách,” prezradila na konferencii Alina.

Súčasťou konferencie k CEE International Growth Agency programu od Google bolo aj Dexfinity.

 Alina Tutulan zdieľala svoje skúsenosti s exportom na konferencii ako absolventka International Growth programu od Google.

V nasledujúcich rokoch by mal medzinárodný obchod narásť o 7 % a už teraz sú cezhraničné nákupy čoraz častejšie. Až 53 % značiek plánuje v nasledujúcich troch rokoch expandovať. 

Z toho vyplýva, že ak chcete držať krok s konkurenciou, expanziu do zahraničia by ste mali minimálne zvážiť už teraz. Neviete však kam? Poradíme vám.

Výber vhodnej krajiny pre expanziu 

Výber krajiny, do ktorej exportovať, si vyžaduje množstvo dát a faktov. Bez nich totiž nikdy s istotou nebudete vedieť, ktorá krajina je pre váš produkt tá pravá.

Nič nenechajte na náhodu

Vždy vychádzajte z reálnych dát. My na to využívame unikátne Google exportné nástroje, ktoré nám poskytujú detailné informácie k jednotlivým trhom, segmentom a samotnej konkurencie. 

Na Slovensku sme však jediní, ktorí tieto nástroje majú k dispozícii. Preto sme sa rozhodli pomôcť ambicióznym projektom a základnú exportnú analýzu ponúkame zadarmo.

Originálna rozlúčka Googlu s Alinou

Sentiment analýza z konferencie k CEE International Growth Agency programu od Google.

Expanzia do krajín západnej EÚ je nesmierne náročný. Investícia, ktorú budete musieť do expanzie investovať, je väčšia než do trhov východnej Európy. Je to spôsobené vyšším príjmom a inými požiadavkami zákazníkov.

Prečo sa oplatí expandovať do Rumunska?

Jednou z najobľúbenejších krajín na export je Rumunsko. Momentálne je jedným z najrýchlejšie rastúcich e-commerce trhov v Európe. Posledné tri roky narástlo ročne v priemere o 30 %. 

“Vďaka dlhoročnej práci s rôznymi klientmi viem, čo sa na tomto trhu deje a dokážem ho detailne predstaviť aj našim zákazníkom,” hovorí Alina. 

Špecifiká rumunského trhu

V roku 2020 nakupovalo online 8 miliónov Rumunov. To je 45 % obyvateľov krajiny s prístupom k internetu. Až 7 z 10 uskutočnených objednávok prostredníctvom smartfónov bolo v kategórii krása a móda.

Úloha mobilov

Hoci v týchto končinách webové stránky navštevuje 75 % ľudí z mobilných zariadení, Rumuni sú opatrní. Najprv si spravia prieskum z mobilov a až potom nakúpia cez desktop. 

Preto by mala byť vyladená aj mobilná verzia webu. Prečítajte si, na čo si pri nej dať pozor a ako uľahčiť zákazníkom nákup cez mobilné zariadenia

Rýchlosť rozhoduje

Rumunského zákazníka si získate rýchlym doručením. Hneď v úvode sa pripravte na rýchly rast a zabezpečte plný sklad. Rumuni často objednávajú jeden tovar z rôznych e-shopov a nechajú si iba ten, čo príde prvý. 

Odporúčame zákazníka informovať, kde sa zakúpený tovar momentálne nachádza a kedy mu príde. 

Potrebujete poradiť?

Ak ste na vážkach, či je expanzia pre vás, prípadne netušíte, ako ďalej rásť, obráťte sa na nás. Pomôže vám medzinárodný tím špecialistov so skúsenosťami z rôznych segmentov.

Ktorý trh je pre váš produkt najlepší? Kde číha najmenšia konkurencia a kde sa skrýva najväčší zisk? Základná exportná analýza je na nás. Podporujeme a veríme v ambiciózne slovenské projekty. Poďte s nami rásť ďalej, za hranice.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Napísala: Terézia Poláková

Editácia: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.