Zistite, v akom stave je váš web.

Extrémne premeny: Ako vytvoriť e-shop z kamennej prevádzky?

Výpadok tržieb je nočnou morou mnohých podnikateľov, najmä tých, ktorí majú príjmy z predajní. Ako transformovať kamennú predajňu a vytvoriť e-shop?

Ako vytvoriť e-shop

Obsah

Výpadok tržieb je momentálne nočnou morou pre mnohých podnikateľov, najmä tých, ktorí majú hlavné príjmy z predajní. 

Sú však aj tí, ktorí sa napriek obmedzeniam a pandémii nevzdali. Oba príklady ilustrujú podnikateľskú zodpovednosť aj zodpovednosť voči svojim ľuďom.

Z eventovej agentúry na online rozvoz potravín

Predstavte si, že máte eventovú agentúru, reštauráciu, zabezpečujete catering, závodné stravovanie a veľké podujatia. Zamestnávate zhruba stovku kvalitných zamestnancov, ktorých ste dlho hľadali. Máte flotilu áut, ktoré vám stojí na dvore a stabilných dodávateľov čerstvých surovín.

Teraz si predstavte, ako sa vám toto podnikanie z večera do rána prepadne na nulu. Máte len dve možnosti. 

Ostať pasívny a čakať

Začnete prepúšťať ľudí, aby ste ušetrili náklady a počkáte, kým pandemická kríza skončí. Dúfate, že máte dosť financií na to, aby ste medzitým neskrachovali.

Nevzdať sa zabojovať

Oprášite podnikateľského ducha a svoj biznis pretransformujete na úplne nový model.

Premena agentúry SpicyBrown

Pavol Sirotný, CEO eventovej agentúry SPICYBROWN sa zachoval ako pravý podnikateľ a  odmietol akceptovať stav, že jeho biznis je na nule.

SpicyBrown

Eventová agentúra nemala počas lockdownu inú šancu, ako upraviť svoju náplň podnikania. 

Využil svoju armádu ľudí, flotilu áut a dodávateľov, prenajal sklad a v utorok 17.3. začali s tímom pracovať na e-shope, ktorý spustili v piatok 20.3.

Presne po tých istých troch dňoch prišli prvé objednávky na potraviny online

Rozhodli sa ísť formou kvalitnej služby. Táto stratégia sa vyplatila už pri eventoch a reštaurácii.

Spolupráca s Dexfinity

Príbeh nekončí. V piatok otvorili e-shop a v sobotu kontaktovali Dexfinity na základe dobrej referencie a skúsenosti s naším marketingom.

Pavol Sirotný zavolal, že potrebuje rozbehnúť online predaj. Po telefóne sme si vymenili prístupy a nastavili základnú analytiku, v nedeľu kontrolovali e-shop z pohľadu prvých dát a v pondelok sme mali “rúškové stretnutie” s dodržaním bezpečnej vzdialenosti.

Tam sme pochopili ako chcú rásť a ako im vieme biznis nastaviť tak, aby vyťažili svojich ľudí, autá alebo dodávateľov. V pondelok večer bežali prvé Google Ads kampane a v utorok Facebook kampane.

Premenili podnikanie za týždeň

Zdá sa to neuveriteľné, ale za týždeň transformovali biznis. My v Dexfinity sme v rámci 3 dní zreorganizovali 10-členný tím v Trenčíne tak, aby sme mohli pre potraviny online pracovať od prvej minúty.

Keď vás ani zatvorené nákupné centrá nezastavia

Firma IBO predáva širokú škálu produktov cez poľovníctvo, záhradnú techniku, náradie do lesa, záhrady či domácnosti, fotopasce, outdoorové vybavenie a veľa ďalšieho tovaru.

S IBO sme začali spoluprácu ešte v septembri 2014. Je to ukážkový prípad spolupráce. Máme nastavený provízny systém, to znamená, že naša odmena je závislá od obratov, ktoré spolu dosiahneme.

Výpadok tržieb z nákupných centier

Firma IBO je na trhu už 29 rokov. Na Slovensku má 5 predajní, z toho 3 v nákupných centrách, v Českej republike a v Poľsku jednu. Lockdown znamenal výpadok tržieb a 12 “voľných” ľudí s chuťou pracovať aj napriek kríze. 

IBO

E-shop IBO zaznamenal nárast objednávok po zavedení bezplatnej dopravy nad 50 €. 

Prepúšťanie nepripadalo do úvahy

V poľovníckom a záhradníckom segmente trvá zaučenie predajcu minimálne pol roka a jeho špecializácia ďalšie mesiace. Prepúšťať a potom hľadať nových ľudí je asi najhoršia možná stratégia.

Zmena pracovnej činnosti

IBO preto zmenilo náplň práce predajcov.  Namiesto obsluhovania zákazníkov na predajni robili inventúry, balili objednávky po zvýšenom dopyte na e-shope, písali blogy, cez telefón poskytovali nadštandardnú starostlivosť svojim zákazníkom a získavali od nich spätnú väzbu.

Zmeny v marketingu

V rámci marketingu sme zvolili  ešte tvrdšiu stratégiu ako dovtedy. Náš hlavný cieľ boli produkty na sklade, ktoré mali najvyššiu maržu. Spustili sme e-shop v Maďarsku a pridali platbu kartou. 

Spustili sme promo akciu k doprave zdarma nad nad 50 €, ktorá masívne prispela k vyššiemu konverznému pomeru.

Nový sortiment, po ktorom je dopyt

Klient prakticky ihneď využil svoje kontakty v Číne a u dodávateľov z celej Európy a začal objednávať tovar nevyhnutný na to, aby boli chránení tak zamestnanci ako aj klienti.

Do svojho portfólia postupne pridali šatky na tvár, dezinfekcie, okuliare a ďalšie ochranné prvky.

Poučenie zo severu Talianska

Slováci v Bolzane si pred pár rokmi spravili kamennú predajňu s BMX potrebami. Za tri roky sa trikrát sťahovali až našli ideálny priestor. Teraz vystupujú pod novou značkou concreteshop.it a ponúkajú aj streatwear oblečenie od domácich talianskych značiek.

Concrete e-shop

E-shop Concrete.it úspešne zvládol transformáciu z kamennej prevádzky na výkonný e-shop. 

E-shop s expresným doručením

Počas lockdownu sa ocitli v prísnej karanténe. Napriek nulovému obratu do 2 týždňov vybudovali e-shop na Shoptete s doručením do 2 hodín v meste. 

Reklama na Instagrame

S pár eurami na deň (5-10 €) investovanými na Instagrame prichádzali objednávky v jednotkách, ale priemerná suma objednávky bola vysoká. Navyše zriadili GPRS terminál a zákazníci mohli platiť kartou pri prevzatí. 

Vďaka rýchlym rozhodnutiam s využitím digitálnych možností zachránili svoje podnikanie. 

Som “offline” predajca. Ako  vytvoriť e-shop?

V úvodných fázach postačí veľmi jednoduché riešenie, do ktorého čo najrýchlejšie (v hodinách, maximálne dňoch) dostaňte produkty a vytvorte informačné stránky ako Kontakt, Platba a Doprava, Všeobecné obchodné podmienky a O nás.

Na trhu je viacero systémov na rýchle spustenie e-shopu pri pomerne nízkych nákladoch (Shoptet či UPgates). 

Importujte produkty do systému

Do oboch dostanete veľmi rýchlo celé svoje portfólio produktov pomocou CSV/Excel/XML importu a zároveň oba systémy ponúkajú vyladené šablóny, pri ktorých nemusíte riešiť použiteľnosť ani mobilný dizajn.

Poskytujú niekoľko platobných brán, prepojenie so skladovým systémom.

Vygenerujte feedy

Na pár klikov vygenerujete dôležité feedy so všetkými produktami a ich parametrami, čo znamená, že nemusíte čakať na programátora.

Feedy nie sú dokonalé, ale máte záruku, že Google aj Facebook ich zoberú. Rovnako nastavenie Google Analytics, Facebook pixelu, Google Ads konverzného a remarketingového kódu prebieha jednoducho a bez komplikácií. 

Zvoľte vhodnú doménu

Nezabudnite na správny výber domény. Ak to s e-shopom myslíte vážne, skúste sa vyhnúť všeobecným slovám ako sú názvy kategórií typu “naradie.sk” a podobne.

V budúcnosti vás to môže stáť niekoľko tisíc eur pri rebrandingu domény.

Ak už máte značku etablovanú a doména je voľná, použite ju. Odporúčame skontrolovať dostupnosť domén aj v iných krajinách, kam v budúcnosti môžete exportovať.

Za prvé objednávky musíte zaplatiť

Nový e-shop sa nezaobíde bez podpory priameho predaja. Neplatené pozície vo vyhľadávaní sú v prvých dňoch pre vás irelevantné kvôli nulovej histórii.

Nájdite si expertov na marketing

Potrebujete vytvoriť e-shop, ale neviete, kde začať? Myslíte to s podnikaním absolútne vážne a chcete rady od skúseného e-commerce tímu? 

Náš Dexfinity marketingový tím pomohol počas lockdownu viacerým kamenným prevádzakam so založením e-shopu. Radi presunieme do online sveta aj vaše podnikanie. 

 

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Samo pracuje v Dexfinity ako PPC & Marketing Tech Leader. Nachádza riešenia v situáciách, kde už aj Google naráža na svoje limity. Pripravuje scripty pre automatizáciu riadenia kampaní na všetkých úrovniach, čím zefektívňuje ich manažovanie. Zodpovedá za kvalitu a efektivitu práce svojho tímu, technológií a správu PPC kampaní.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.