Zistite, v akom stave je váš web.

Rozprestrite krídla: Úspešný slovenský e-shop patrí do sveta

Dosiahli ste na Slovensku strop? Investujte energiu do expanzie e-shopu. Zabezpečíte si rast a získate konkurenčnú výhodu. Toto sú rady odborníkov, ako vytvoriť úspešné podnikanie v zahraničí. 

rozprestrite-kridla

Obsah

E-shop rastie rýchlejšie než trh

Záujem o online nakupovanie rastie. Neustále. Po rekordnom roku 2020 môžu predaje o niečo klesnúť, ale záujem z dlhodobého hľadiska pretrvá. Mesačne míňajú Slováci v e-shopoch v priemere od 100 do 500 eur.

Kvalitné e-shopy pochopili príležitosť a rastú spolu s trhom. Ak sa im naozaj darí, môžu rásť rýchlejšie ako samotný trh. Zdá sa vám táto situácia povedomá? V tom prípade je čas obzrieť sa po nových možnostiach. 

Slovensko je len začiatok 

Mnohí podnikatelia už pochopili, že pravý úspech podnikania čaká za hranicami. Slovenský trh je len štartovacou čiaru, dlhodobý zisk zabezpečí expanzia.

Preto dnes pomáhame zhruba každému druhému klientovi exportovať minimálne do 3 krajín. Bežne zastrešujeme export pre e-shopy v 8 až 12 krajinách. Nielen v regióne strednej a východnej Európy, ale i globálne od Singapuru až po Kanadu.

Úspešný e-shop potrebuje prípravu

Podnikatelia občas robia chybu, že sa vrhnú na expanziu priskoro. Odvaha v tomto prípade nie je správnou cestou, pretože e-shop musí byť na expanziu pripravený materiálne a procesne. 

To znamená, že potrebujete:

 • dostatok finančných prostriedkov, 
 • vyladené skladové a hospodárske systémy, 
 • perfektne zvládnutý predaj na domácom trhu.
vyladene skladove procesy

Vyladené skladové procesy e-shopu sú absolútnou nutnosťou pred samotnou expanziou. 

Myslite na finančnú rezervu

Expanzia je náročná, predovšetkým finančne. Podnikatelia s mnohými výdavkami vôbec nepočítajú. Budete financovať právnu analýzu, preklady do cudzieho jazyka, dopravu, lokálnu podporu aj marketing. Všetky tieto aktivity stoja čas a peniaze. 

V žiadnom prípade vás nechceme odradiť. Expanzia je príležitosť, nie strašiak. Musíte však byť pripravení minúť isté množstvo peňazí aj energie. 

Optimalizácia procesov na domácom trhu 

Pred expanziou odporúčame každému klientovi “upratať si” domáce aktivity. Ak nemáte efektívny marketing na Slovensku, pôsobenie na nových trhoch situáciu ešte viac skomplikuje. 

Opýtajte sa samých seba, či aktuálne nastavenia zvládnu rast objednávok o 20 %, 50 %, 100 % alebo 500 %. Týka sa to najmä skladu, logistiky a procesov. 

Príklad z praxe

Pre klienta TonerPartner sme zjednodušili štruktúry PPC kampaní. Vďaka tomu sa zvýšila automatizácia. Po týchto úpravách bol export lacnejší a príprava zabrala menej času. Celkové tržby sa medziročne zvýšili o 93 % a návratnosť investícií na reklamu (ROAS) o 71 %. 

Navyše upravené nastavenia prispeli k rýchlejšej expanzii. Keby však klient nemal vyladené skladové procesy či spôsob dopravy, skutočnosť by bola úplne iná.

expanzia e-shopu, web pre expanziu, expanzia do Nemecka

Ukážka webovej stránky TonerPartner vytvorená pre expanziu na nemecký trh.

Vyberte trh podľa čísel, nie pocitov

Základom exportu je zvoliť vhodný trh. Zahraničné trhy sa nehľadajú náhodne na mape ani na základe dobrých vzťahov s domácimi. 

Mali sme klientov, ktorí exportovali naraz aj do 5 krajín. Neboli však rentabilní. Nemali správne spočítané náklady a po expanzii boli v strate. Preto je dôležité rozhodovanie podložené dátami. 

Musíte vyhodnotiť, ktorá krajina má najväčší potenciál na základe:

 • veľkosti trhu a rastu vášho segmentu,
 • očakávanej nákladovosti (priemerné výdavky na reklamu, cena za preklik),
 • konkurenčného prieskumu (počet konkurentov, existencia porovnávacích portálov),
 • špecifík trhu (daňové, právne, lokálne zvyky),
 • lokalizácie (mena, platobné brány, dopravcovia),
 • dominantných predajných a inšpiračných platforiem (Amazon, eMag, Favi, Biano, Glami).

Analýza zahraničných trhov

Pri expanzii je potrebná podrobná analýza, ktorá zohľadňuje všetky vyššie uvedené hľadiská. V Dexfinity používame najmä čísla. Konkrétne nástroj Google exportné nástroje. 

Vďaka nemu máme pred expanziou čerstvé informácie o trhu. A naši klienti tiež. 

Ako fungujú Google exportné nástroje?

Povedzme, že predávate cyklistické potreby. V Google exportných nástrojoch si zvolíte, že hľadáte dáta k tomuto segmentu a vyberiete metriky, ktoré chcete pri expanzii zohľadniť:

 • veľkosť odvetvia, 
 • rast segmentu, 
 • náklady na PPC reklamu, 
 • kúpyschopnosť obyvateľov,
 • pokrytie danej kategórie vo vyhľadávaní (percentuálne vyjadrené, koľko konkurencia inzeruje vo vyhľadávaní v danej kategórii).
expanzia e-shopu, Google Market Explorer, analýza zahraničných trhov

Ukážka analýzy pre segment cyklistiky v Google exportných nástrojoch.

Metriky môžu mať rôznu váhu

Systém ide ešte hlbšie a umožňuje priradenie preferencií jednotlivým metrikám. Napríklad, ak predávate kvalitné a drahšie značky, kúpyschopnosť bude podstatnou metrikou a pridáte jej dôležitosť. 

Výber regiónu na expanziu

Aby sme nesledovali metriky pre celý svet, systém umožňuje výber regiónu. Na základe metrík, ich dôležitosti a zvoleného regiónu sa zobrazia krajiny s najväčším potenciálom pre export s vaším segmentom. 

Potenciál CEE regiónu a Nemecka

Pre slovenské e-shopy má na základe našich skúseností obrovský potenciál CEE región (strednej a východnej Európy). Je geograficky blízko a tovar dokážete prepraviť k zákazníkom relatívne lacno a jednoducho. 

Úspešný e-shop v Nemecku

Pomerne blízko sa nachádza aj nemecký trh, ktorý je vyspelý a mimoriadne konkurenčný. Avšak už malé percento z neho znamená často väčší obrat než na Slovensku. 

Prečítajte si, ako sa nám s klientom INSPIO podarilo za 2 týždne rozbehnúť predaje v Nemecku z 0 na 500.

expanzia do nemecka

Náročný nemecký trh je výzvou pre každý ambiciózny e-shop. Trúfnete si ho pokoriť?

Koľko trvá príprava na export?

Expanzia sa zvyčajne netýka jedného trhu. Naši klienti rozširujú podnikanie aj do štyroch až piatich krajín. Štáty pridávame postupne, ale niekedy je možné expandovať aj do dvoch naraz. 

Od rozhodnutia o vhodnom trhu po rentabilitu prejde zhruba 3 až 6 mesiacov. Niekedy to zvládneme aj za dva. Všetko závisí od možností konkrétneho e-shopu. 

Ak si e-shop rieši všetko sám, proces trvá dlhšie a býva nákladnejší. 

Čo (ne)robiť pred expanziou? 

 • Nepúšťajte sa do exportu sami. Ušetríte veľké množstvo času a peňazí.
 • Neexportujte do krajín, ktoré sa vám páčia, ale do tých, kde sa vám to oplatí podľa reálnych dát.
 • Zbytočne expanziu neodkladajte. Čím skôr začnete, tým máte väčšiu šancu, že vás konkurencia nepredbehne.

Hľadajte partnera, nie len agentúru

Už dávno neplatí, že e-shop k expanzii potrebuje len marketing. Dôležitý je najmä spoľahlivý partner. Taký, ktorý má preukázateľné skúsenosti v rôznych oblastiach podnikania.

Dôležité sú predovšetkým výsledky. Overte si, čo sa mu skutočne podarilo dosiahnuť. Podľa toho zistíte, či je pravý aj pre vás.

Urobte si poriadok vo financiách

Zo skúsenosti vieme, že klienti nepoznajú svoje skutočné finančné ukazovatele ako zisk, marža či skryté náklady. Na začiatku spolupráce preto pomáhame aj s vytvorením finančnej analýzy. 

Čísla neklamú a reflektujú skutočný stav. Sú akýmsi zrkadlom možností e-shopu. Musíte poznať svoj skutočný zisk a vedieť zdvojnásobiť súčasný obrat.

Exkluzívne dáta s Dexfinity

Sme jediná slovenská agentúra, ktorá má do Google exportných nástrojov prístup. Vďaka kvalitným dátam exportujeme s klientmi aj do krajín, ktoré sú na prvý pohľad nedosiahnuteľné. 

Zistíme, ktorá krajina je pre váš segment najlepšia a ako je na tom miestna konkurencia. Získate tak odpoveď na najťažšiu otázku – kam exportovať.

V prípade záujmu pripravíme analýzu vhodného trhu na mieru vášmu biznisu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Petra Dudášová

Napísali: Samuel Ondrišák, Dárius Polák, Petra Dudášová

Editor: Adriána Černáčková

Spätná väzba: Vladimír Nociar, Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

Samuel Ondrišák
Samuel Ondrišák
Samo pracuje v Dexfinity ako PPC & Marketing Tech Leader. Nachádza riešenia v situáciách, kde už aj Google naráža na svoje limity. Pripravuje scripty pre automatizáciu riadenia kampaní na všetkých úrovniach, čím zefektívňuje ich manažovanie. Zodpovedá za kvalitu a efektivitu práce svojho tímu, technológií a správu PPC kampaní.

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.