Zistite, v akom stave je váš web.

Konverzný pomer je zlatou baňou. Ťažíte z neho maximum?

Len malé percento zákazníkov dokončí objednávku. Drvivá väčšina z e-shopu odíde bez toho, aby vôbec začala nakupovať. Ako zmeniť vaše Google Ads CTR a zdvojnásobiť konverzný pomer?

ff

Obsah

Konverzný pomer je priamym ukazovateľom výkonnosti vášho webu. Hovorí o tom, koľko ľudí urobilo požadovanú akciu – najčastejšie dokončilo objednávku. Podľa štúdie SmartInsights je priemerný konverzný pomer v e-commerce na úrovni 2,86 %

Ako je na tom váš konverzný pomer? Ste s ním spokojní? Vďaka týmto praktickým tipom môžete mať pri rovnakej návštevnosti dvoj až trojnásobne viac objednávok.

 

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

 

Presvedčivý dizajn a úderné texty

Potenciálny kupujúci musí dôverovať tomu, čo vidí a číta. Presvedčte ho zmysluplnými textami a kvalitným web dizajnom. Máte na to len pár sekúnd. 

O nákupe alebo odchode sa zákazníci rozhodujú podvedome. Ak sa návštevníkom web nepáči, stránku opúšťajú a idú hľadať inde. Dôveryhodný web je prvým krokom k zvyšovaniu konverzného pomeru. 

Vplyv kvalitného dizajnu 

Váš e-shop musí byť vizuálne atraktívny a presvedčivý. Pozrite sa na vlastné oči. V ktorom z týchto e-shopov by ste nakúpili? 

Porovnanie dvoch webov s rôznym dizajnom. Ktorému dôverujete viac?

Pár nedokonalostí má aj prvý e-shop, ale pôsobí dôveryhodnejšie ako amatérsky vyzerajúci druhý príklad. E-shop s vysokým konverzným pomerom musí zákazníka udržať v pozornosti. 

Napríklad domovská stránka Bloomhair.sk plní svoju úlohu a užívateľ vie, kam má kliknúť. Produktová stránka pôsobí vyladene, presvedčivo a dôveryhodne. Všetky princípy aplikujte aj na mobilnú verziu, keďže stále viac ľudí nakupuje cez smartfóny

konverzny-web-dizajn

Kvalitný web dizajn e-shopu Bloomhair, ktorý napomáha zvyšovaniu konverzného pomeru.

Pozornosť návštevníka domovskej stránky sa zvyčajne sústreďuje na:

 • titulný obrázok,
 • slogan vložený do obrázku,
 • výzva k akcii pod daným sloganom.

Výhody musia byť viditeľné

Úspešné e-shopy priamočiaro prezentujú najatraktívnejšie benefity. A nielen to. Výhody komunikujú viditeľne a čo najskôr. Vhodnými miestami je homepage, above fold oblasť alebo objednávková podstránka. Nedávajte ich naspodok stránky, keďže tam sa štatisticky dostane najmenej návštevníkov.

Buďte konkrétní, nie všeobecní

Odprezentujte 3-4 hlavné a presvedčivé benefity nákupu vo vašom e-shope. Ideálne konkrétne a nie všeobecnými frázami. Vyhnite sa omáčkam ako „spoľahlivé nakupovanie“ alebo „rýchle dodanie”. 

Odporúčame uviesť aj kvantifikovaný (vyčíslený) prínos pre spotrebiteľa (napríklad, že objednávky do určitej hodiny sú odoslané v ten istý deň).

vycislene-benefity-eshopu

Príklad všeobecne definovaných benefitov a konkrétnych vyčíslených výhod. 

Zdroj: Mall.sk

Príjemná personalizácia

Zvyšovanie konverzného pomeru súvisí aj s primeranou a príjemnou personalizáciou. Čo to v praxi znamená? Robte personalizáciu kreatívnejšie a údernejšie ako vaša konkurencia. Avšak bez toho, aby ste vyvolali dojem, že klienta prenasledujete po celom internete.

Ako to Target prehnal

Odstrašujúcim príkladom prehnanej personalizácie je spoločnosť Target, ktorá zneužila dáta od zákazníčok. Vďaka rôznym algoritmom (nedávne zásnuby či nákupy určitých produktov) dokázala s vysokou pravdepodobnosťou uhádnuť, že daná zákazníčka je tehotná.

Následne odhadnutým zákazníčkam posielali tehotenský sortiment. Produkty sa zobrazovali aj ženám, ktoré neboli tehotné vrátane dievčat na strednej škole. Rodič jednej stredoškoláčky zistil, že jeho dcéra je naozaj tehotná. Dievča to zatiaľ nestihlo povedať, ale spoločnosť Target ju už odhalila. 

Pozor na súkromie zákazníkov

Príliš očividný zásah do súkromia zákazníkov odradí. Ak nemáte povolenie zbierať informácie, nemali by ste ich vôbec používať.

Existujú dva spôsoby, ako personalizovať:

 • ponúknite dynamický obsah na základe predošlého správania,
 • poskytnite viaceré „križovatky“ pre rôzne segmenty.

Automatizovanie personalizácie

Využívajte nástroje na tvorbu a distribúciu dynamického obsahu. Týka sa to najmä odosielania e-mailov, automatizácie PPC kampaní a kampaní na sociálnych sieťach. 

Do webovej stránky implementujte riešenia, ktoré odporučia klientom produkty podľa ich predchádzajúceho záujmu. Samostatnou oblasťou je história klienta s vašou značkou (doterajšie nákupy, ich frekvencia, vrátenie tovaru, opustený košík).

SSL certifikát je nutnosť

Existuje jedna oblasť budovania e-shopu, ktoré je dôležitejšia než zisk – zabezpečenie. 

V dobe rozmáhajúcej sa kyberkriminality je e-commerce najčastejším cieľom útokov. Majitelia bez mechanizmov zabezpečenia tak podstupujú riziko. Zanedbaná bezpečnosť zvyšuje aj šancu, že obeťou sa stanú nič netušiaci nakupujúci. 

Riešením sú SSL certifikáty od spoľahlivého poskytovateľa. Certifikát po získaní promujte na objednávkovej stránke naprieč celým nákupným procesom.

Hodnotu produktu vyjadrite vizuálne

Zákazníci majú radi obrázky, ale len tie, ktoré ich oslovia. Ukážte vaše produkty počas používania. Zobrazte ich v reálnych situáciách z bežného života. Vizuálna atraktivita patrí k najdôležitejším bodom zvyšovania konverzného pomeru.

Nasledujúci obrázok je dobrou ukážkou znázornenia hodnoty dioptrických okuliarov. Zákazník okamžite vidí kontrast pred a po ich použití. Vďaka tomu sa ľahko stotožní s pocitom, ktorý nadobudne po ich kúpe. 

Ukážka vizuálne atraktívneho komunikovania benefitov produktu.

Získavajte referencie 

Väčšina spotrebiteľov dôveruje odporúčaniam od priateľov, rodiny alebo rovesníkov. Využite každú etickú možnosť, ako zdôrazniť referencie na váš produkt či služby.

Sociálny dôkaz môže vyzerať nasledovne:

 • budujte dôveru cez pozitívne referencie a hodnotenia,
 • eticky vytvorte urgenciu (znázornite počet ľudí, ktorí si daný produkt práve prezerajú),
 • zvýšte predaje cez ukážku „bestsellerov“, čiže najpopulárnejších produktov,
 • navýšte priemernú objednávku prostredníctvom odporúčania produktov, ktoré si zákazník môže pridať k objednávke.

Sociálny dôkaz býva často spochybňovaný. Dôvodom sú majitelia e-shopov, ktorí ho zneužívajú a uvádzajú prehnané čísla. Jeho sila stojí na dôveryhodnosti. Preto sa dlhodobo držte zásady etického využívania, ideálne cez overiteľné zdroje.

Využite CTR marketing

Nič nemotivuje tak, ako rýchlo sa míňajúce zásoby. Nedostatok, urgencia a exkluzivita sú tri marketingové techniky, ktoré sú na prvý pohľad podobné, no využijete ich v rôznych situáciách.

 • Pri nedostatku komunikujte potenciálnemu klientovi, že máte obmedzené množstvo určitého produktu a nie ste si istí, kedy príde ďalšia zásielka.
 • Pri urgencii zdôrazňujte termín, dokedy by mal potenciálny zákazník uskutočniť objednávku. Ukážte mu počet posledných skladových zásob.
 • Samostatnou kategóriou je exkluzivita. Apeluje na túžbu ľudí patriť do vybranej spoločnosti. 
predajna-technika-nedostatku

Ukážka využitia techniky urgencie v e-commerce.
Zdroj: Mall.sk

Podobne, ako pri sociálnom dôkaze, sila urgencie a časovo limitovaných ponúk stojí a padá na reálnosti. Ak zákazníci odhalia, že časovo limitovaná ponuka bola len falošným nátlakom, už vám nebudú veriť. 

Nepodceňte konverzný pomer

Dostať návštevnosť na web nie je lacné ani jednoduché. Ak už návštevníci prídu, nenechajte si ich prekĺznuť pomedzi prsty. Konverzný pomer dokážete ovplyvniť nielen na strane webu, ale aj v prípade reklamných kampaní. 

Jedným z najvyužívanejších spôsobov sú PPC kampane alebo Google Ads. Zostavte ich kvalitne s ohľadom na vašu cieľovku. 

 Prečo je dôležité aj SEO CTR?

SEO je najlepším dlhodobým riešením na vybudovanie väčšieho a kvalitnejšieho publika. SEO CTR zlepšíte optimalizáciou titulkov, meta popisov, slugov, obrázkov či ďalších prvkov. Výsledkom je nárast organickej návštevnosti a viac nových zákazníkov. 

V Dexfinity ponúkame SEO služby na báze províznej spolupráce. Naši klienti tak platia len za dosiahnuté výsledky. Ako to funguje?

Google Ads špecialista musí byť detailista

Ak to myslíte s PPC reklamou vážne, spojte sa s ľuďmi, ktorí majú s Google Ads prax. Poznajú všetky nástrahy a vedia sa vyrovnať s nekalými praktikami konkurencie.

V spolupráci s MagicScript sme vytvorili unikátny spôsob biddovania na maržu, s ktorým dokážeme priniesť partnerom vyšší zisk. Pomôžeme vám s:

 • auditom či kompletným nastavením Google Ads účtu, 
 • tvorbou a optimalizáciou reklamy, (garantujeme plnenie stanoveného PNO/ROAS a nesieme finančnú zodpovednosť za to, ak sa tak nedeje; vyžaduje si to nasadenie nástroja MagicScript a jasne stanovené ciele),
 • nastavením publík nielen podľa demografických dát,
 • automatizáciou PPC kampaní (PPC Bee, Supermetrics, MagicScript),
 • prípravou detailných automatizovaných reportov (Datastudio, Zoho Analytics, Power BI).

Ak vás láka globálne ihrisko a veríte svojmu produktu, neváhajte a poďte s nami predávať. Celosvetovo a bez otravných obmedzení domáceho trhu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Silvio Michal

Redaktor: Adriána Černáčková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.