Zistite, v akom stave je váš web.

Ako na nablýskané SEO a linkbuilding vďaka dátam z PPC kampaní

Chcete sa zobrazovať na prvých priečkach v organickom vyhľadávaní? Pomôžu vám techniky off-page SEO a kvalitný linkbuilding. Všetky potrebné dáta máte k dispozícii, len ich treba správne použiť.

Nablýskané SEO a PPC auto

Obsah

Drvivá väčšina ľudí na Slovensku zadáva svoj dopyt do Googlu. Bohužiaľ, reálnu šancu získať preklik majú len webové stránky na prvej strane vo vyhľadávaní. Na druhú sa dostane 10 % návštevníkov. Takmer tretinu preklikov uchmatne prvý výsledok.

Ako sa dostať na prvé miesto vo vyhľadávaní?

Neúprosné pravidlá nútia stránky bojovať o prvé priečky vo vyhľadávaní – organicky alebo platene. Platené výsledky vo vyhľadávaní sú výsledkom PPC (Pay Per Click) stratégie, za tie organické môže kvalitné SEO (Search Engine Optimization).

Čo znamená PPC?

PPC reklama je platená reklama, vďaka ktorej sa web zobrazuje na začiatku vyhľadávania. Funguje na princípe platby za kliknutie. To znamená, že neplatíte za zobrazenie, ale kliknutie.

Vďaka PPC reklame rýchlo zvýšite návštevnosť webu a v pomerne krátkom čase dosiahnete merateľné výsledky.

ako vyzerá PPC reklama Google
PPC reklama obsadzuje vo vyhľadávaní prvé priečky a od organických výsledkov ju odlišuje označenie Ad.

Čo je to SEO?

SEO prináša na rozdiel od PPC kampaní organické zobrazovanie vo výsledkoch vyhľadávania. Optimalizáciou internetových stránok (SEO) sa snažíte dostať svoju stránku na čo najvyššiu pozíciu.

Mohli by sme povedať, že neplatene. Za kvalitným SEO však stojí toľko práce, že umiestnenie na popredných priečkach ani zďaleka nie je zadarmo.

Lepšie pozície získate vylepšovaním on-page a off-page SEO. V prvom prípade stúpate v organickom vyhľadávaní vďaka responzívnemu dizajnu, rýchlosti webu, kľúčový slovám a iným faktorom, ktoré máte vo svojej moci.

Čo je off-page SEO
Kvalitu off-page SEO ovplyvňujú reakcie ostatných webov. Čím viac zmienok, komentárov a externých odkazov, tým vyššie stúpate vo vyhľadávaní.
Zdroj: Seobility – License: CC BY-SA 4.0

V prípade off-page SEO budujete autoritu webu pomocou linkbuildingu.

Prečo potrebujete linkbuilding?

Linkbuilding (budovanie spätných odkazov) zvyšuje autoritu domény (Domain Authority) a má veľký vplyv na poradie organických výsledkov vo vyhľadávaní. Touto technikou ovplyvníte optimalizáciu vašej stránky a budujete reputáciu v online prostredí.

Ak získate na stránku dostatok externých odkazov z kvalitných webov (tie, ktoré majú autoritu), posilníte aj ten svoj.

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Ako robiť linkbuilding v roku 2022

Tvorte obsah, na ktorý budú ľudia odkazovať

Získať spätné odkazy len tak, organicky, pretože máte na webe perfektný obsah, je snom každého tvorcu obsahu aj linkbuildera. Píšte kvalitne, pravidelne a svoj obsah zdieľajte na sociálnych sieťach.

Hosťovské blogovanie (guest blogging)

Vytvorte zaujímavý článok pre iný web a link z neho smerujte späť k sebe. Vy získate kvalitný spätný odkaz a partnerský web relevantný obsah. Hosťovské blogovanie zlepší SEO a posilní linkbuildingové portfólio. Na veľmi podobnom princípe fungujú platené PR články s odkazom.

Odkazy už z existujúcich článkov

Viete o skvelom článku, ktorý obsahuje vhodné kľúčové slová na prelinkovanie? Kontaktujte daný web a informujte sa ohľadom nákupu spätného odkazu. Keďže článok je už hotový, táto spolupráca vás vyjde lacnejšie a majiteľovi webu zaplatíte len cenu za hypertextový odkaz.

Zmienky o vašej značke a nefunkčné odkazy

Využite nefunkčné linky na iných webových stránkach, ktoré smerujú na neexistujúcu podstránku. Oslovte weby vo svojej oblasti podnikania, ktoré majú nefunkčné prelinky a ponúknite im ich presmerovanie na váš obsah.

Hľadajte zmienky o vašej značke alebo firme na internete a navrhnite autorovi prelinkovanie textu s webom.

Čo dokáže kombinácia PPC a SEO

Ak ste v marketingu noví, určite vás zaujíma, či kvalitná PPC kampaň ovplyvní výsledky SEO alebo, či vyšperkované SEO zlepší výkon PPC kampaní.

Do určitej miery áno, ale ich prepojenie oveľa viac pocítite, ak jednu z nich vynecháte. Radšej robte SEO a PPC tak, aby sa vzájomne dopĺňali. Prečo?

Zvýšite svoju prítomnosť vo vyhľadávači

Zlepšením SEO zvýšite šancu, že sa objavíte na určité kľúčové slovo na prvej strane vyhľadávania, v tom najlepšom prípade na prvom mieste.

Ak máte na dané slovo spustenú aj PPC kampaň, objavíte sa na prvej strane dvakrát a dominujete prvým výsledkom vyhľadávania. Šanca, že potenciálny zákazník klikne na váš web, je oveľa vyššia.

Ako funguje kombinácia SEO a PPC
Na kľúčové slovo hojdacie kreslo sa Favi zobrazuje na dvoch z prvých troch miest. V prvom prípade inšpiračný portál za reklamu zaplatil. V tom druhom zbiera ovocie kvalitného SEO. Percentuálne získa oveľa viac preklikov, ako akýkoľvek iný web na prvej strane.

Ste prví v SEO? Nevypínajte PPC kampane

Mnohí majitelia webov a e-shopov sa domnievajú, že obsadenie prvej pozície v organickom vyhľadávaní na konkrétne kľúčové slovo im stačí a PPC kampaň na ten istý výraz vypnú. Často zostanú prekvapení, pretože s vypnutím PPC kampane stratia aj najvyššiu pozíciu.

Drvivú väčšinu návštevnosti z PPC reklám SEO nedokáže nahradiť. Najlepšie funguje ich kombinácia. PPC kampane zvyšujú návštevnosť a odchytávajú prekliky, o ktoré by ste bez platenej reklamy prišli.

Otestujte pomocou PPC kampaní kvalitu kľúčových slov

SEO je beh na dlhú trať a cesta k reálnym výsledkom trvá aj mesiace. Ak uvažujete nad vhodnými kľúčovými slovami na budovanie SEO stratégie, najskôr si ich životaschopnosť preverte cez PPC kampaň.

Vyberte kľúčové slovo, o ktorom si myslíte, že sa môže umiestniť na popredných miestach vo vyhľadávaní a vytvorte naň PPC kampaň.

Sledujte výsledky a ak sa daná fráza javí ako výkonná, optimalizujte naň konkrétnu podstránku.

Odchyťte organických návševníkov bez konverzie

Máte web, ktorý sa vďaka SEO pomerne dobre umiestňuje vo vyhľadávaní? Vysoká pozícia vám pravdepodobne prináša peknú návštevnosť. Ale ako ste na tom s konverziami?

Zákaznícka cesta je dnes extrémne dlhá. Bežný človek navštívi web niekoľkokrát, kým skutočne nakúpi. Bez PPC kampaní riskujete, že na vás rýchlo zabudnú.

zákaznícka cesta AIDA model
Niekoľko rokov zákaznícku cestu interpretovali marketéri cez model AIDA ( Attention – Pozornosť, Interest – Záujem, Desire – Túžba, Action – Akcia). Dnes vďaka sociálnym sieťam a Googlu je všetko trochu inak.
Zdroj: Seobility – License: CC BY-SA 4.0
Model zákazníckej cesty a kombinácia SEO s PPC
Google nazval súčasný model zákazníckej cesty ako Messy Middle (uprostred chaos). Kým zákazník skutočne nakúpi, niekoľkokrát sa motá v kruhu objavovania a vyhodnocovania možností.

To znamená, že aj zákazníka, ktorého získate organicky, môžete ľahko stratiť. Kým sa premotá spleťou sociálnych sietí a vyhľadávaní, objaví iné možnosti a bez reklamy sa k vám už pravdepodobne nevráti.

Remarketujte návštevníkov pomocou PPC kampaní a nenechajte si ich uchmatnúť konkurenciou. Vďaka kombinovaniu PPC a SEO:

 • oslovíte odídených návštevníkov,
 • nasmerujete ich späť na váš web
 • a podporíte ich v dokončení objednávky.

Prepojte PPC dáta z kampaní a linkbuilding

Zodpovedný prístup pri tvorbe kampaní prináša vášmu podnikaniu kvalitné PPC dáta. Z nich analyzujete existujúce kampane a vytvárate nové a výkonnejšie. Tu ich úloha nekončí. Využite získané informácie aj na zlepšenie linkbuildingu.

Nájdite svoju najsilnejšiu landing page

Pri rozsiahlom webe s množstvom kampaní ťažko zistíte, ktorá podstránka je najvhodnejšia na linkbuilding. Odpoveď nájdete v analytike dostupnej z PPC kampaní.

Zistíte, ako sú na tom jednotlivé podstránky aj to, ako vaša cieľová skupina reaguje na vybrané kľúčové slová.

Analyzujte cieľovú URL adresu z kampane a porovnajte konverzný pomer alebo CTR (Click-Through Rate, mieru preklikov). Najvýkonnejšie podstránky využite na linkbuildingové kampane.

PPC dáta odhalia slabé podstránky

Na základe dát z PPC kampaní nájdite podstránky, ktoré majú vysokú mieru preklikov, ale zákazníci nevykonajú požadovanú akciu.

Pravdepodobne ich oslovil text reklamy, ale obsah a web už nie. To znamená, že máte skvelé kľúčové slovo, ale biedne spracovanie. Pouvažujte, ako existujúci obsah vylepšiť a vytvoriť atraktívnu podstránku pre linkbuilding.

Google Ads špecialista musí byť detailista

Ak to myslíte s PPC reklamou vážne, spojte sa s ľuďmi, ktorí majú s Google Ads prax. Poznajú všetky nástrahy a vedia sa vyrovnať s nekalými praktikami konkurencie.

V spolupráci s MagicScript sme vytvorili unikátny spôsob biddovania na maržu, s ktorým dokážeme priniesť partnerom vyšší zisk. Pomôžeme vám s:

 • auditom či kompletným nastavením Google Ads účtu, 
 • tvorbou a optimalizáciou reklamy, (garantujeme plnenie stanoveného PNO/ROAS a nesieme finančnú zodpovednosť za to, ak sa tak nedeje; vyžaduje si to nasadenie nástroja MagicScript a jasne stanovené ciele),
 • nastavením publík nielen podľa demografických dát,
 • automatizáciou PPC kampaní (PPC Bee, Supermetrics, MagicScript),
 • prípravou detailných automatizovaných reportov (Datastudio, Zoho Analytics, Power BI).

Ak vás láka globálne ihrisko a veríte svojmu produktu, neváhajte a poďte s nami predávať. Celosvetovo a bez otravných obmedzení domáceho trhu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.