Záchranné koleso e-shopov: Ako funguje retargeting?

Reklama hrá rozhodujúcu úlohu pri prinášaní ľudí na web. Tí však nie sú pripravení nakúpiť hneď na prvýkrát. Čo s tým? Práve vtedy nastupuje na scénu retargeting. Zázračný pomocník pre e-shopy aj pre zákazníkov. Ako funguje?

Záchranné koleso e-shopov: Ako funguje retargeting?

Obsah

Retargeting môže výrazne zvýšiť vaše konverzie a návratnosť investícií. Až 98 % nových návštevníkov vašej stránky nevytvára žiadnu konverziu. Opätovné zacielenie reklamy môže priniesť 10-násobné zvýšenie miery prekliknutia (CTR), pretože zákazníci už vašu značku a produkt poznajú. 

Správnym cielením teda môžete zasiahnuť tých, ktorí sú takmer pripravení na nákup.

Retargeting vs. remarketing

Retargeting alebo remarketing? Možno v tom máte chaos aj vy. Facebook a Google nazývajú retargetingové kampane remarketingom. Viacero zdrojov uvádza, že je to vlastne to isté. Majú pravdu, ale nie tak úplne. 

V čom je rozdiel?

Oba spôsoby reklamy sa zameriavajú na dosiahnutie rovnakých cieľov:

  • Zacielenie publika, ktoré navštívilo váš e-shop a pozná vašu značku. 
  • Vzbudenie záujmu ľudí, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou uskutočnia nákup. 
  • Budovanie vzťahu so zákazníkmi prostredníctvom povedomia o značke. 

Zásadný rozdiel je v taktikách použitých na dosiahnutie týchto cieľov.

retargeting vs. remarketing

Využite retargeting vo svojich kampaniach na zvýšenie konverzií.

Retargetingom ku konverzii 

Retargeting, cielené PPC reklamy, pripomínajú návštevníkom web stránok produkty a služby po tom, ako opustia web ešte pred nákupom. Na používateľov viete zacieliť relevantnú vizuálnu alebo textovú reklamu. Tá sa im bude zobrazovať pri návšteve iných stránok.

Retargetingové kampane viete vytvoriť pomocou Google Ads, Facebook retargetingu, LinkedIn Ads a ďalších reklamných platforiem. 

Remarketingom k opätovnému nákupu

Remarketing sa považuje za up-sellovú/cross-sellovú techniku. Zameriava sa na opätovné vyvolanie záujmu o nákup u súčasných, alebo neaktívnych zákazníkov. Na zacielenie ľudí sa využíva okrem PPC reklám hlavne e-mail. 

Značky ponúkajú pomocou remarketingu relevantné doplnkové produkty k tým, ktoré si už zákazníci zakúpili. 

Využite remarketing a zvýšte konverzný pomer

Remarketing, resp. retargeting, by ste mali využiť za každých okolností. Táto forma kampaní prináša najlepšie výsledky. Cielite totiž na ľudí, ktorí už navštívili vašu stránku alebo vykonali nejakú konverziu.

zvýšenie obratu vďaka retargetingu

Až 56 % značiek využíva retargeting na získanie zákazníkov. Prečítajte si, ako sme vďaka Google Ads zvýšili obrat klienta o 339 %

Vytvárajte povedomie o značke 

Väčšina ľudí potrebuje mať pred nákupom pocit, že vašu značku pozná. Vďaka retargetingovým kampaniam vás tak budú mať potenciálni zákazníci stále na mysli. Ak sa u vás v budúcnosti rozhodnú nakúpiť, bude to pre nich omnoho prirodzenejšie.

Sledujte interakcie publika

Ľuďom, ktorí navštívili vašu stránku raz alebo dvakrát, ponúkate menej zacielený obsah. Miera prekliknutia je logicky nižšia. Keďže je však cieľom potenciálnych zákazníkov informovať, mali by ste sledovať hlavne zobrazenia a interakcie.

Presvedčte k nákupu 

Nielen noví návštevníci stránky, ale aj vaši zákazníci, už pravdepodobne niečo vložili do nákupného košíka. Namiesto platby však v určitom momente opustili web. Pomocou retargetingových reklám im pripomeňte, že položka, o ktorú sa zaujímali, je stále k dispozícii.

reklama na obľúbené kúsky

Retargetingová kampaň nášho partnera Nebbia láka k nákupu najobľúbenejších kúskov na e-shope.

Propagujte bestsellery

Retargeting je účinný spôsob, ako propagovať najpredávanejšie produkty. Návštevníkov môžu premeniť na zákazníkov, čím zvýšite návratnosť investícií do reklamy. 

Predstavte novú kolekciu

Na remarketing sa zamerajte aj pri uvádzaní novej kolekcie produktov. Ľudia, ktorí navštevujú váš e-shop, sú skvelým publikom, ktoré môžete osloviť s produktom, o ktorý prejavili záujem. 

Obsahové kampane vytvoríte pomocou služby Google Ads alebo retargetingovej kampane na Facebooku.

Oslovte ľudí s Google Ads remarketingom

Ak už inzerujete na Googli, na váš web stačí pridať kúsok Google remarketingového kódu. Kód je známy pod názvom tag alebo pixel. Prostredníctvom neho ľahko definujete daných používateľov.

remarketing privádza ľudí späť na web

Google reklamy prinášajú výsledky len, ak sú nastavené správne. Viete, čomu sa pri tvorbe Google Ads reklám vyhnúť?

Výhody Facebook remarketingu

Facebook má obrovské publikum a množstvo údajov, ktoré o používateľoch zhromažďuje. Vďaka tomu je vysoko pravdepodobné, že sa reklama zobrazí potenciálnym zákazníkom, ktorých ste pri poslednej návšteve webu stratili.

Používatelia uvidia relevantné reklamy na základe ich predchádzajúcej histórie vyhľadávania na stránke. Ak chcete spustiť remarketingovú kampaň na Facebooku (retargeting), musíte mať spustený Facebook Pixel.

Cielenie vďaka Facebook Pixel kódu

Facebook Pixel si môžete nastaviť sami cez Google Tag Manager. Prípadne požiadajte o pomoc programátora alebo využite niektorý z pluginov na WordPresse (ak ho používate).

V Business Manageri nastavíte eventy, s ktorými zacielite len na špecifickú skupinu ľudí. V reklamách môžete zobrazovať aj konkrétne produkty, ktoré si zákazníci prezerali.

relevantné reklamy vďaka nastavenému Facebook Pixel kódu

Dajte si pozor, aby ste nezopakovali najčastejšie chyby pri Facebook kampaniach, ktoré si všímame.

Remarketing s databázami kontaktov

Remarketingové reklamy na základe databáz fungujú, ak máte zoznam kontaktov. Vytvorte publikum z e-mailových adries a spustite kampaň s remarketingovým cielením. Platforma sama identifikuje používateľov s týmito adresami a priradenú reklamu im následne zobrazí. 

Potrebujete pomôcť s remarketingom?

Správa sociálnych sietí a reklamných účtov zaberie množstvo času. V Dexfinity to však robíme efektívnejšie.

Využívame na to nástroj Magic Script, ktorý nám umožňuje bidovať produkty automatizovane podľa PNO/ROAS stratégie. Vďaka tomu pri minimálnych nákladoch maximalizujeme zisk z PPC reklamy. 

Ak chcete vedieť viac o Magic Scripte, prípadne si neviete dať rady s nastavením kampaní, radi vám pomôžeme. Využiť môžete hodinovú konzultáciu s našimi špecialistami, ktorá je teraz zdarma.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Terézia Poláková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert HoštákZdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

pavol adamcak ikonka

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vlado_Nociar

Vladimír Nociar
Head of Business Development team
+421 903 568 464
vladimir.nociar@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.