Zistite, v akom stave je váš web.

Skóre kvality – čo to je a ako ovplyvňuje reklamy?

Skóre kvality v Google Ads má obrovský vplyv na náklady, a teda aj na efektívnosť kampaní. Neustále kontroluje vaše prebiehajúce PPC reklamy a upozorní na príliš vysokú cenu jedného prekliku z reklamy a aj na to, ak sa s reklamou nachádzate na nízkej pozícii. Zistite, ako ho využiť naplno.

skore kvality

Obsah

Cena PPC reklám stúpa, no na tržbách sa to neodráža. Vaše zadané kľúčové slová majú tisícky vyhľadávaní denne, na podiele zobrazení sa to však neprejavuje. Niekde sa stala chyba. Viete, ako je na tom vaše skóre?

Prečo sa mám pozerať na skóre kvality?

Hodnotenie kvality sa prejavuje na stupnici od 1 do 10 (1 – najhoršie, 10 – najlepšie) pre každé kľúčové slovo zvlášť. Následne, spolu s maximálnou cenou za preklik, vstupuje do aukcie, ktorej sa kľúčové slovo zúčastňuje a ovplyvňuje výsledok.

Ak je skóre kvality vysoké, cena za jeden preklik sa môže výrazne znížiť a cena za jednu konverziu je nižšia.

 

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.


Ako sa tvorí skóre kvality

Skóre kvality neslúži ako metrika, takže nie je kľúčovým indikátorom výkonu. Avšak, neustále robí „audit“ vašim kampaniam, vďaka čomu vás Google následne hodnotí. Odhaduje kvalitu vašich reklám, kľúčových slov či vstupných stránok.

Od čoho sa odráža skóre kvality?

 • Očakávané CTR (Click through rate – miera prekliku),
 • relevancia reklamy,
 • dojem zo vstupnej stránky.

skore kvality google ads kampane

Google Ads – vyladené skóre kvality s najvyššou hodnotou 10/10

Očakávané CTR Google Ads

Je vaša reklama pútavá, originálna, jedinečná? Zaujme používateľa? Je preňho relevantná? Snažte sa vyniknúť a myslite aj na ďalšie faktory, ktoré ovplyvnia vašu reklamnú pozíciu.

Zamerajte sa na:

 • atraktivitu textu reklamy,
 • zdôraznite výnimočnosť (napr. dopravu zdarma, výpredaj do -30 %),
 • experimenty s rôznymi kreatívami (výzvy k akcii),
 • špecifickosť.

Ak si dáte pozor na všetky faktory, v praxi to znamená, že pri rovnakom rozpočte získate väčší počet konverzií.

Relevancia PPC reklamy

Objavujte nové, relevantné kľúčové slová a nezabúdajte ani na long-tail reťazce. Všetky výrazy si roztrieďte do úzkych skupín a priraďte ich ku kampaniam.

Zo zabehnutých kampaní vyraďte negatívne vyhľadávacie frázy, ktoré zbytočne míňajú váš rozpočet. Ubezpečte sa, že na dané kľúčové slovo sa zobrazuje relevantná reklama.

Myslite na:

 • vhodné prepojenie kľúčového slova so vstupnou stránkou,
 • používanie rovnakého jazyka (ak napríklad v reklame použijete slovo „obuv”, na stránke nepoužívajte „topánky”),
 • vytvorenie reklamných skupín s užším zameraním,
 • negatívne kľúčové slová.

Dojem zo vstupnej stránky

Pokiaľ zákazník po vstupe na stránku nenájde obsah, ktorý zodpovedá tomu, čo mu sľúbila reklama, odchádza preč. Uistite sa, že stránka, na ktorú reklamu smerujete, je čo najrelevantnejšia ku kľúčovým slovám, ktoré reklama obsahuje. Aj rýchlosť načítania stránky výrazne ovplyvňuje celkové skóre kvality. 

Obsah na webe musí byť unikátny a hneď zaujať používateľa. Využite možnosť interného prelinkovania, call to action tlačidlá, zamerajte sa na zrozumiteľnosť obsahu a optimalizujte svoju stránku tak, aby používateľ po vstupe na stránku na nej zotrval čo najdlhšie.

Ako zvýšiť skóre kvality:

 • publikujte iba relevantný obsah,
 • buďte transparentní, aby používateľ po vstupe na stránku vedel, čo ho čaká (jednoduchá dostupnosť ku kontaktným údajom, úprimnosť o zbieraných údajoch o zákazníkoch),
 • myslite na mobilné zobrazenie a jasnú navigáciu (zredukujte zbytočné odkazy, uľahčite cestu ku často sa pýtaným otázkam),
 • vylaďujte rýchlosť načítania stránky
google developers rychlost nacitania stranky

Skontrolujte rýchlosť načítania e-shopovej stránky na počítači aj na mobile cez Google Page Speed Insights.

Ako zvýšiť počet zobrazení vašich reklám?

Každé kľúčové slovo má vlastné skóre kvality založené na historickej výkonnosti na Google. Keď získa dostatočný počet zobrazení vo vašom účte, začne odrážať svoju výkonnosť v Google Ads. Ak máte v kampaniach mnoho kľúčových slov s nízkym počtom zobrazení, slová nebudú hodnotené v rámci vašich kampaní a ich skóre kvality sa nebude zvyšovať. 

Na čo si dať pozor:

 • analyzujte údaje o počte zobrazení. Podiel zobrazení predstavuje percento zobrazení z celkového počtu možných zobrazení. Ak je podiel zobrazení nízky, zvýšte ich výkonnosť navýšením bidu, aby sa umiestnili na vyšších pozíciách,
 • uvoľnite obmedzujúce typy zhody alebo pridajte kľúčové slová s voľnou zhodou. Ak povolíte len spustenie reklám pri presnej zhode s kľúčovým slovom, počet impresií bude nízky. Preto začnite s kľúčovými slovami, ktoré majú najvyššie CTR,
 • využívajte „niche“ kľúčové slová najšpecifickejšie kľúčové slová biznisu majú v začiatkoch online pôsobenia potenciál konverzie. Keyword Planner v Google Ads ponúka kvalitný prehľad nových kľúčových slov, ktoré môžu byť relevantné pre vaše reklamné skupiny,
 • optimalizujte vstupné stránky využívajte pri tom osvedčené postupy, ktoré spoja kľúčové slová (reklamy) s obsahom na vašej stránke.

Aké hodnotenie dosahujete vy?

Skóre kvality je primárne mierou relevantnosti reklám a zlepšením prepojenia skupín kľúčových slov v rámci PPC kampaní. Správnou analýzou a organizáciou kľúčových slov zvýšite kvalitu a spolu s relevantným a unikátnym obsahom aj mieru prekliku (CTR). 

Google Ads špecialista musí byť detailista

Ak to myslíte s PPC reklamou vážne, spojte sa s ľuďmi, ktorí majú s Google Ads prax. Poznajú všetky nástrahy a vedia sa vyrovnať s nekalými praktikami konkurencie.

V spolupráci s MagicScript sme vytvorili unikátny spôsob biddovania na maržu, s ktorým dokážeme priniesť partnerom vyšší zisk. Pomôžeme vám s:

 • auditom či kompletným nastavením Google Ads účtu, 
 • tvorbou a optimalizáciou reklamy, (garantujeme plnenie stanoveného PNO/ROAS a nesieme finančnú zodpovednosť za to, ak sa tak nedeje; vyžaduje si to nasadenie nástroja MagicScript a jasne stanovené ciele),
 • nastavením publík nielen podľa demografických dát,
 • automatizáciou PPC kampaní (PPC Bee, Supermetrics, MagicScript),
 • prípravou detailných automatizovaných reportov (Datastudio, Zoho Analytics, Power BI).

Ak vás láka globálne ihrisko a veríte svojmu produktu, neváhajte a poďte s nami predávať. Celosvetovo a bez otravných obmedzení domáceho trhu.Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Martin Bartl
Napísala: Veronika Svajčiaková
Spätná väzba: S. Ondrišák, D. Hrotek, M. Lubelec, M. Ondrišák
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.