Zistite, v akom stave je váš web.

Umenie efektívnej expanzie

Niektorým spoločnostiam súčasná situácia dáva, iným berie. Veľa biznisov sa adaptovalo, zmenilo či zaznamenalo rast a expandovalo. Aliancia SAPIE podporuje inovatívne firmy, pričom zveľaďuje digitálny ekosystém s konkrétnymi riešeniami a projektami. Jedným z nich je event Meet & Learn, ktorého hosťom bol náš PPC stratég a online špecialista – Samuel Ondrišák.

expanzia do zahranicia

Obsah

E-commerce tipy od Samuela

V rozhovore od SAPIEUmenie efektívnej expanzie – Samuel nielenže prezradil, ako úspešne exportovať s e-shopom do zahraničia, ale poodhalil aj zaujímavosti zo zákulisia v Dexfinity.

Samuel OndrišákSamuel pôsobí v Dexfinity už 7 rokov, podieľa sa na raste e-commerce projektov a pomáha im expandovať za hranice Slovenska. Zameriava sa na Google Ads, Google Shopping, Google Display, YouTube kampane, cenové porovnávače a webovú analytiku – základ všetkých e-shopov.

Aká je situácia z pohľadu e-shopov pred a počas pandémie?

E-commerce je potrebné rozdeliť na segmenty. Cestovateľský segment je v podstate na nule – trh sa výrazne prečistil. Niektorí klienti dokonca z e-commerce odišli. Nevedeli riadiť financie alebo mali nízku maržu. Iní chceli odísť, no neskôr zistili, že ľudia začali v e-commerce míňať oveľa viac.

Firmy sa pripojili na veľkých hráčov. Mall, Heureka či Alza vytvorili „market place“, cez ktorý sa začal odvíjať vysoký podiel všetkých predajov. Na trhu sa objavil nový dominantný segment – spotrebitelia starší ako 55 rokov. Veľa ľudí sa naučilo viac platiť kartou. Rast e-commerce urýchlil aj exportovanie do nových krajín.

Dopyt nečakane rástol – mali vaši klienti problém so skladovými zásobami?

Máme dokonca klienta, ktorý musel v jednom mesiaci vypnúť telefóny, pretože nestíhal. Počas pandémie vyhráva ten, kto má veci na sklade a vie dodať tovar v čo najkratšom časovom horizonte.

Všetko závisí od nastavených procesov, systému objednávania tovaru, dĺžky dodania, automatizovanej a optimalizovanej logistiky skladových zásob či kompletného skladového hospodárstva.

Iní klienti sa na nás obrátili s otázkou optimalizácie marketingu – nastavenia kampaní, marže, cien. Dopyt bol taký silný, že sa nám podarilo znížiť náklady na marketing z pôvodných 15 % z obratu na 10 %. Bez poklesu tržieb.

e-commerce, skladove zasoby

S vysokým dopytom prichádzajú problémy so skladovými zásobami – vyhrávajú tí, čo majú správne optimalizované procesy.

Často za vami prichádzali firmy s otázkou, ako pokračovať?

Mnohí prišli, lebo chceli PPC kampane. Vysvetlili sme im, že je to len časť úspechu. Všetko závisí nielen od kvalitného produktu, ale aj od samotnej webovej stránky. Kríza preverila pripravenosť e-shopov na enormný rast.

Keď firma narastie desaťnásobne, čo to bude pre vás znamenať? Je potrebné mať finančný plán – zistiť, koľko ľudí potrebujete, veľkosť skladu, kde sa dá zväčšiť marža, kde sa dajú znížiť náklady, čo môžete optimalizovať či automatizovať.

Veľa klientov nevedelo, akú majú maržu. Spravili sme analýzy a objasnili, či nemajú nastavené nízke ceny produktov alebo vysoké náklady na dopravu. Na klientov je vyvíjaný veľmi veľký tlak – nesmierne dôležité je know-how.

Aj preto sa snažíme našim biznis partnerom čo najviac pomôcť. Keďže rozumieme súčasnej neľahkej situácii, riešime s klientmi finančné plány a nastavené poplatky. Dokonca sme prešli na success fee model – spoluprácu na províznej báze. Sme platení na základe výsledkov klienta – z obratu alebo marže.

Umenie efektívnej expanzie. Samuel Ondrišák – PPC stratég a online špecialista

Ako exportovať do zahraničia?

V prvom rade by ste mali mať zoptimalizovanú domovskú krajinu – disponovať dostatočnou efektivitou, kapitálom, optimalizovaným skladom, e-shopom. Eurozóna ponúka jednoduchú možnosť exportu. Prekážkami sú jazyk, doprava, platobné metódy a hlavne, výber správneho trhu.

Ako pomáhate klientom zvoliť správny zahraničný trh?

Google Market Finder je voľne dostupný nástroj, ktorý pomáha pri voľbe vhodnej krajiny na export. Môžete si vybrať doménu, kategóriu produktov a ukáže vám prehľad krajín s informáciami o ekonomike danej krajiny, ale aj priemernej ceny za klik.

Ak chcete mať detailný prehľad o potenciáli trhov pre expanziu, odporúčame Google exportné nástroje. Sme jediným partnerom na Slovensku, ktorý má k nemu prístup. 

Dokážeme tak vytvoriť exportné analýzy pre konkrétne trhy.

Tieto nástroje nám umožňujú zoradiť metriky, ktoré sú dôležité pre daný segment, porovnávať kategórie oproti Slovensku (či dopyt po produktoch rastie), zistiť HDP krajiny či priemernú útratu jedného inzerenta – aký rozpočet na reklamy potrebujete. Vieme tiež zanalyzovať, koľko percent hľadaných výrazov je pokrytých reklamou a aj to, aká je konkurencia v danej krajine.

google market explorer, dexfinity, country scores

Ako jediný oficiálny partner Google máme prístup ku Google exportným nástrojom, ktoré využívame pri výbere vhodnej zahraničnej krajiny pre export našich partnerov.

Do Google exportných nástrojov môžeme pridávať aj vlastné metriky a každej dať váhy podľa toho, čo je pre klienta dôležité. Dostaneme zoznam krajín na export od najvhodnejšej po najmenej vhodnú. Finálne rozhodnutie však spraví expert, ktorý povie, do ktorej krajiny ísť.

Čo nasleduje po výbere vhodnej krajiny?

Klient musí riešiť otázku registrácie DPH, nový bankový účet a platobné metódy. My vieme zabezpečiť reklamné kampane, firmu na natívne preklady, nový e-shop či doménu.

Ktoré krajiny sú v súčasnosti atraktívne na expanziu?

Vo všeobecnosti ide o Česko, Maďarsko a Rumunsko. Teraz sem začína patriť aj Chorvátsko a Slovinsko, keďže Slovinci dôverujú  e-shopom a majú silnú kúpyschopnosť. Veľa klientov rozmýšľa nad Nemeckom a Francúzskom, pretože suma ich celkových objednávok je vysoká.

Aký je predpoklad vývoja e-commerce?

Predpokladá sa jeho neustály rast a upevnenie postavenia. Aj naďalej bude potrebné akcelerovať biznisy a snažiť sa vyťažiť čo najviac z ich potenciálu. V Dexfinity im v tom budeme pomáhať a dostaneme ich ďalej – za hranice.

Poďte s nami ďalej

Potrpíte si na profesionálny prístup a hľadáte tím, ktorý urobí pre váš úspech maximum? Zverte vstup export do našich rúk. Sme špecialisti v oblasti expanzie do zahraničia, poznáme nástrahy trhu a radi pomôžeme aj vám.Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Petra Dudášová, Martin Bartl
Napísala: Veronika Svajčiaková 
Spätná väzba: Samuel Ondrišák
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.