Zistite, v akom stave je váš web.

5 marketingových trendov, ktoré pretrvajú po skončení pandémie

Turbulentný rok 2020 priniesol množstvo zmien v online marketingu. Niektoré sú dočasné, ale sú aj také, čo s nami zostanú naďalej. Viete, ktoré trendy sa pravdepodobne stanú novým štandardom v roku 2021? 

online marketing trendy

Obsah

Po skončení pandémie s nami zostanú hlavne marketingové trendy, ktoré si zákazníci obľúbili a zjednodušujú im život. 

Stačí sa pozrieť na finančnú krízu v roku 2008, keď sa objavili cenové porovnávače. Stali sa takými populárnymi, že dnes sú neoddeliteľnou súčasťou marketingového mixu mnohých významných značiek. 

Rovnaký dopad môžu mať aj zmeny, ktoré priniesla pandémia.

1. Popularita online nakupovania

Nákup cez internet bol počas pandémie jediným spôsobom, ako nakúpiť niektoré produkty. Do online sveta sa museli presunúť všetci. Obchodníci aj zákazníci. Často aj tí, ktorí ho doteraz ignorovali alebo odmietali. Napríklad Alza zaznamenala o 50 % viac zákazníkov ako v minulom roku. 

Ľudia sa expresne rýchlo naučili nakupovať online. Mnohí zároveň zistili, že je to jednoduchšie a pohodlnejšie. Celkovo minuli Slováci v slovenských e-shopoch o 80 % viac peňazí ako v roku 2019.

Rast nákupov v e-shopoch 2019 vs. 2020

Graf medziročného rastu nákupov v domácich a zahraničných e-shopoch.

Zdroj: slsp.sk 

Ak máte kamennú prevádzku, nespoliehajte sa na to, že po skončení pandémie sa všetci zákazníci vrátia. Niektorí áno, ale už rozhodne nie v pôvodných číslach. Kamenné predajne sa stanú skôr miestom pre zážitok a prezentáciu

2. Ľudia budú reagovať na zľavy

Kríza z roku 2008 dokazuje, že ľudia v horších časoch preferujú nižšie ceny. Mimoriadne dobre reagujú na zľavy a často využívajú cenové porovnávače. Rovnaká situácia nastala aj v roku 2020. Viac ako polovica zákazníkov sa začala opäť rozhodovať podľa ceny.

Striktne cenový boj o zákazníka bude skôr krátkodobým trendom a výsledkom finančnej nestability. V súčasnosti aj nadpriemerne zarábajúci zákazníci zvažujú každý svoj výdavok. Keď sa finančná situácia upokojí, s veľkou pravdepodobnosťou začnú opäť zohľadňovať aj iné faktory. 

3. Oslabila sa lojalita zákazníkov

Viac ako 50 % zákazníkov experimentuje s novými značkami a tretina sa k nim opäť vracia. Dobrou správou je, že získanie nového zákazníka môže byť v súčasnosti jednoduchšie. Ľudia sú ochotní meniť svoje nákupné zvyky a netrvajú na preferovaných značkách. 

Na druhej strane vám odporúčame investovať do aktivít, ktoré vedú k udržaniu zákazníka a posilneniu vašej značky. 

online nakupy

Silným zákazníckym segmentom v e-commerce sa stávajú „Silver surfers“ – spotrebitelia nad 50 rokov.

4. Nové nákupné správanie

Zmenilo sa aj rozloženie síl v prospech slovenských internetových obchodníkov. Počas pandémie ľudia nakupovali viac v zahraničných aj domácich e-shopoch. Oba segmenty zaznamenali rast, avšak kým v roku 2019 až dve tretiny peňazí smerovali zahraničným predajcom, v roku 2020 to už bola len niečo viac ako polovica. 

Podpora lokálnych produktov a domácich predajcov bola silná aj u našich západných susedov v Česku. Tento trend veľmi pravdepodobne zotrvá aj po skončení pandémie.

5. Príležitosťou je export do zahraničia

Už počas krízy v roku 2008 viaceré e-shopy zistili, že pred jej dopadmi ich môže zachrániť export do zahraničia. Rýchlo a často vstupovali na zahraničné trhy aj novovznikajúce firmy. Export je aj dnes riešením, ako si zabezpečiť rast v čase krízy. 

Nové e-commerce trendy v roku 2021 ešte viac posilnia online nakupovanie od zahraničných predajcov. Len v máji 2020 vzrástol podiel zahraničného e-commerce sektoru v západnej Európe až o 30 % v porovnaní s predošlým rokom. 

Ako na rast e-shopu v roku 2021?

Mnohé zmeny v online marketingu boli v roku 2020 výsledkom prísnych protipandemických opatrení. Trend online nakupovania je a zostane silný. 

online marketing

Ak je pre vás slovenský trh malý, spojte sa s odborníkmi a exportujte.

Vylepšite svoj e-shop chytrými funkciami, optimalizujte expedíciu tovaru a zabezpečte rýchle doručenie tovaru na výdajné miesto. Budujte silu svojej lokálnej značky a ak sa vám zdá slovenský trh príliš malý, exportujte.

Poďte s nami ďalej

Chcete vedieť, či je váš biznis pripravený na export?  Hľadáte vhodný trh pre váš segment? Obráťte sa na nás. Klientom bežne pomáhame exportovať aj do piatich štátov. Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Martin Bartl
Napísala: Adriána Černáčková
Spätná väzba: M. Bartl, P. Dudášová
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.