Zistite, v akom stave je váš web.

Northfinder

Ako sme zvýšili tržby o 62 % v čase, keď iní stagnovali.

Segment

Outdoor Fashion

Služby

Google Ads, Facebook a Instagram Ads, cenové porovnávače

Northfinder je známy svojimi funkčnými a kvalitnými produktami. Špecializuje sa na outdoorové oblečenie a doplnky. Pre rok 2023 si naplánoval ambiciózny rast 60 %, ktorý sa nám podarilo prekonať.

Chceme rast o 60%, ako ho dosiahnuť?

Northfinder nie je v e-commerce žiadnym nováčikom. Má tržby, o akých iné e-shopy snívajú. Zároveň majiteľ vedel, že chce stále rásť a stanovil ambiciózny cieľ – rast tržieb o 60 % v roku 2023. 

Pod správu Dexfinity v tomto období patrili Meta Ads (reklama na Facebooku a Instagrame) a Google Ads pre slovenský, český, slovinský a maďarský trh.

Rumunsko spadalo pod správu lokálnej rumunskej agentúry. V priebehu roka 2023 dostalo Dexfinity pod taktovku ešte aj Bulharsko, kam sa Northfinder rozhodol expandovať. 

Zvyšovanie tržieb brzdili 3 problémy

 • V Čechách a na Slovensku začala značka narážať na limity veľkosti trhov. Chýbali noví potenciálni zákazníci v takom množstve, aby firma rástla rýchlejšie. 
 • Northfinder vedel, kde ich nájde – za hranicami. S expanziou už firma mala skúsenosti (Maďarsko, Poľsko), ale rumunský trh neprinášal tržby, v aké dúfali. 
 • Čísla nezlepšoval ani e-commerce sektor, ktorý driemal po kovidovom raste. Len na Slovensku klesli medziročne tržby e-shopov o 13 %. 

To nás nezastavilo.

“S Northfinderom sme dosiahli 62 % celkový rast tržieb a 30 % zníženie PNO (podiel nákladov na obrate).”
Gabriel Šimčo
Gabriel Šimčo
Business & Marketing Strategist

Ako sa nám to podarilo?

Správnymi zmenami v správnom čase. Tie sme nerobili len my, ale aj klient. Všetko úsilie do seba zapadlo a v duchu spolupráce sme dosiahli nádherné výsledky. Poďme sa pozrieť, na celú cestu s konkrétnymi riešeniami krok po kroku.

Zmena marketingového mixu

Uvedomili sme si, že je čas zmeniť pomer výdavkov na Meta a Google Ads. Northfinder sa dostal do bodu, kedy môžeme o niečo znížiť výdavky na budovanie značky.

Varovné signály pre zmenu

  • Noví aj existujúci zákazníci na zabehnutých trhoch (slovenský a český) značku veľmi dobre poznali.
  • Kampane sa objavovali často a tým istým ľuďom a chýbala im efektivita. 
  • Oslovovali stále tú istú cieľovú skupinu bez výrazného rastu tržieb. 

Viac do Googlu, menej sociálnym sieťam

Rozpočet na Metu sme skresali z pôvodných 45 % na 35 % celkového rozpočtu. Ušetrené peniaze sme následne presunuli do reklamy na Google.

Na nových trhoch zostala štruktúra kanálov odlišná. Keď značku ešte nikto nepozná, nemá zmysel dávať priveľa peňazí do Google Ads. Najskôr potrebujeme dopyt a povedomie. Tie dokážu podporiť práve sociálne siete. 

Heslo je “jednoduchosť” 

1. Zjednodušili sme štruktúru reklamných kampaní Northfinderu.

Nie sme zástancami fragmentácie reklamných účtov. Klienti radi vidia viac kampaní, ale pre algoritmus je najefektívnejšia jednoduchá štruktúra. Má dostatok dát a učí sa oveľa rýchlejšie. 

2. Používame pre všetky krajiny jeden Pixel.

Northfinder expanduje zatiaľ na európske trhy, kde sa z našich skúseností správanie zákazníkov na sociálnych sieťach veľmi nelíši.

“Vďaka jednému Pixelu už pred vstupom na nový trh máme dáta, s ktorými môžeme pracovať. Vieme, čo sa predávalo, ktoré kampane fungovali a tie testujeme prioritne.”
Denisa Pufflerová
Social Media Project Manager & Team Leader

Pri vstupe na bulharský trh sme práve vďaka týmto dátam pomerne rýchlo rozbehli viacero úspešných kampaní.

Rumunsko s Dexfinity: 14 dní pred Black Friday

Po úspešnom raste na spravovaných trhoch urobil Northfinder odvážny krok. Presunul rumunský trh pod správu Dexfinity len dva týždne pred Black Friday výpredajmi.

Dovtedy sa klient domnieval, že lokálna agentúra urobí svoju prácu lepšie. Výsledky ukázali, že nezáleží na tom, odkiaľ agentúra pochádza, ale ako robí svoju prácu.

Veľkými úpravami prešli najmä kampane na sociálnych sieťach. Zistili sme viaceré chyby.

Predchádzajúca agentúra miešala remarketingové a lookalike publiká 

To znamená, že v jednej reklame oslovovali ľudí, ktorí už niečo kúpili aj úplne nových návštevníkov. Publiká sme ihneď oddelili a na každú skupinu sme ušili vhodnú komunikáciu. 

Neefektívne cielili kampane 

Zameriavali sa na dosah príspevkov a impresie. Takto síce získali dáta, ale nevyužili ich v ďalších krokoch komunikácie. 

Po prevzatí účtu sme pridali metriky ako nákupy, prezretia strány, ktoré mali reálnu silu prinášať tržby. Získali sme dáta pre remarketing a mohli sme zákazníkom konečne ukazovať konkrétne produkty a kategórie, ktoré ich v minulosti zaujímali.

Northfinder data za Rumunsko

Rast tržieb na rumunskom trhu: porovnanie roka 2022 a 2023. V roku 2022 trh spravovala ešte rumunská agentúra, od novembra 2023 ho prevzalo Dexfinity.

Nové vizuály, nové produkty

Všetky zásluhy na raste nemá len Dexfinity. Veľký kus práce urobil aj klient, ktorý aktívne hľadal riešenia, ako zlepšiť prezentáciu značky a vykryť slabšie mesiace: 

 • Pridal do ponuky outdoorovú obuv. Tá sa v auguste 2023 stala najpredávanejším produktom a priniesla rast tržieb v roku 2023. Zároveň Northfinder neustále inovuje a zlepšuje produkty pre skialpinizmus, vďaka čomu patrí medzi 5 najsilnejších značiek so skialpinistickým oblečením v Európe.
 • Zjednotil a zmodernizoval vizuálnu komunikáciu. Sústredil sa na emóciu a pocity z produktov, nie predaj.
 • Rozbehol spoluprácu s influencermi. 

Partnerstvo je cesta rastu

Vážime si, že klient rozumel tomu, že výkonná reklama potrebuje pútavú kreatívu. Zároveň sa opäť potvrdilo, aké dôležité je partnerstvo medzi nami a klientom. Že bez spolupráce nie sú výsledky a navzájom sa musíme dopĺňať. 

Zmena vizuálu sa ihneď prejavila na výkonnosti kampaní. Vďaka množstvu kreatív sme ich mohli testovať a zistiť, ktoré prinášajú najlepšie výsledky.

“Počas pandémie koronavírusu ste mohli pustiť hocičo a fungovalo to. Teraz to tak zďaleka nie je. Na kreatíve musíte pracovať. Pre sociálne siete je vizuál alfou i omegou, bez ktorého nebudete mať výkon.”
Denisa Pufflerová
Social Media Project Manager & Team Leader

Nové a pútavé kreatívy z dielne Northfinderu výrazne pomohli výkonu PPC kampaní.

Vždy aktuálne skladové zásoby v reklamách

Vďaka skúsenostiam a kontaktom Dexfinity tímu sa podarilo vytvoriť a aplikovať script na zlepšenie tokov produktov do kampaní.

Zvyčajne prebieha aktualizácia produktového feedu raz za deň. To znamená, že Google Merchant Center načíta raz za 24 hodín všetky produkty. Avšak s pomocou nového scriptu pre Northfinder prebieha aktualizácia každú hodinu. 

Častejšie aktualizácie zabezpečujú, že v reklamách vidia zákazníci len produkty, ktoré sú naozaj skladom a môžu si ich kúpiť. To nám pomáha najmä pri veľkých výpredajoch, ako napríklad Black Friday, kedy sa produkty rýchlo vypredávajú.

Projekt v číslach

Výsledky

+62 %

Medziročný rast tržieb

Už v roku 2022 rástol Northfinder o 42 %. Cieľ narásť v roku 2023 o 60 % v čase klesajúceho e-commerce sektora bol ambiciózny plán, ktorý sa nám dokonca podarilo prekonať.

-30 %

Zníženie PNO

Okrem rastu tržieb sa nám zároveň podarilo znížiť náklady na reklamu vďaka zmene marketingového mixu. Výsledkom bolo až o 30 % nižšie PNO (podiel nákladov na obrate).

+160 %

Rast v Rumunsku medziročne

Takmer rozprávkové čísla priniesol rumunský trh. Po jeho prevzatí dva týždne pred Black Friday výpredajmi v novembri 2023 sa vďaka zmenám v štruktúre kampaní a cielení podaril trojciferný medziročný rast tržieb.

-55 %

Nižšie PNO v Rumunsku

Vďaka efektivite našich špecialistov sa nám aj v Rumunsku podarilo znížiť PNO, a to v porovnaní s predošlým rokom až o 55 %.

80 % medziročný nárast Pixelovského revenue a o 5 % nižšie PNO

Jednoduchá štruktúra účtu a efektívne cielenie prinieslo veľmi pekný nárast tržieb zo sociálnych sietí (revenue z Pixelu). Zároveň sa nám ich podarilo zefektívniť, aj keď sme pracovali s menším rozpočtom na základe zmeny marketingového mixu.

Tešia nás výborné výsledky a veríme, že čoskoro spoločne dobyjeme ďalšie trhy.

Špecialisti za týmto projektom

Gabriel Šimčo

Gabriel Šimčo

Gabriel vybudoval od nuly viacero e-commerce projektov, ktoré operujú v rôznych krajinách Európy, vďaka čomu rozumie e-commerce problematike do hĺbky a dokáže tak klientom pomôcť komplexne vo všetkých oblastiach, od marketingu, cez logistiku, až po financie a dátovú analytiku.

Peter Slavka

Peter Slávka

Social Media Project Manager

Michal Čechovský

Michal Čechovský

PPC Project Manager

Denisa Pufflerová

Social Media Project Manager & Team Leader

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.