Zistite, v akom stave je váš web.

Nový Google Discover vyžaduje kráľovské SEO

Poznáte Google Discover? Aj napriek tomu, že je to jeden z najrýchlejšie rastúcich zdrojov návštevnosti, veľa marketérov začína výhody Google Discover iba objavovať. Väčšina spravodajských webov už získava väčšiu návštevnosť z Google Discover ako z Vyhľadávania Google a Facebooku.

Bez kvalitného SEO sa tu však vaše články nezobrazia. Prečítajte si praktické rady, na čo sa zamerať. 

markus-spiske-KP1bubr2j4A-unsplash

Obsah

Google Discover je založený hlavne na vizuálnom objavovaní obsahu. Môžu to byť novinky, videá alebo blogové príspevky. Stačí, ak používatelia niekedy v minulosti hľadali podobné témy vo vyhľadávaní a obsah si ich nájde sám. 

Aby sa však dostal k čitateľom, potrebujete dobrú SEO stratégiu optimalizovanú pre Google Discover. 

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Čo je Google Discover

Google Discover je aktualizovaný Google Feed s prispôsobeným obsahom a spravodajskými článkami, ktorý sa zobrazuje na domovskej stránke Google alebo v aplikácii Google pre mobilné telefóny a tablety so systémom Android a iOS.

Jeho cieľom je poskytnúť používateľom relevantné a aktuálne informácie o témach, ktoré ich zaujímajú, bez toho, aby ich museli aktívne vyhľadávať. Vďaka ľahko použiteľnému rozhraniu a neustále aktualizovanému obsahu sa služba Google Discover stala obľúbeným spôsobom, ako získať rýchly a zaujímavý prehľad o témach, ktoré sú pre vás relevatné.

Google Discover zobrazuje iba témy, ktoré sú pre čitateľa zaujímavé.

Google Discover algoritmus

Bez debaty Google Discover je veľmi zaujímavý zdroj návštevnosti webu. Bez kvalitnej optimalizácie a obsahu sa tu však vaše články nezobrazia. Zaujať algoritmus Google Discover svojim obsahom nie vôbec jednoduché. Vaše články Google proste nevyberie len tak. V ďalších riadkoch nájdete praktické rady, na čo sa zamerať, aby sa váš obsah stal pre Google Discover zaujímavý.

Veľká výhoda Google discover 

Na rozdiel od Google News a Google Stories formátov, Google Discover môže niekedy zobraziť populárny relevantný obsah spred niekoľkých rokov, aj keď nebol upravený. Je to obrovská príležitosť pre menšie weby, ktoré nedokážu produkovať obsah v takom množstve ako veľké spravodajské weby. Stačí, ak používatelia niekedy v minulosti hľadali podobné témy vo vyhľadávaní a obsah si ich nájde sám.

Ako sa začať zobrazovať na Google Discover

Aby sa vaša webová stránka zobrazovala na Google Discover, musí spĺňať niekoľko podmienok. Web by mal byť overený, indexovaný a v súlade s pravidlami Google News. Ak tieto veci spĺňate, môžete začať riešiť optimalizáciu webu.

Neexistuje žiaden špeciálny proces, ako nastaviť SEO pre Google Discover. Základnou požiadavkou je označenie obsahu ako článok alebo spravodajský článok. Poznáme však niekoľko ďalších tipov, ako dostať váš obsah medzi ľudí. 

6 tipov ako sa dostať do Google Discover

Google Discover je založený  na vizuálnom objavovaní obsahu. Môžu to byť novinky, videá alebo blogové príspevky. Aby sa vaša webová stránka zobrazovala na Google Discover, musí spĺňať niekoľko podmienok. Web by mal byť overený, indexovaný a v súlade s pravidlami Google News. Ak tieto veci spĺňate, môžete sa pustiť na optimalizáciu obsahu tak, aby sa pre algoritmus Google Discover stal naozaj zaujímavým.

Neexistuje žiaden špeciálny oficiálny proces, ako nastaviť SEO pre Google Discover. Poznáme však niekoľko tipov, ktoré vaše šance rapídne zlepšia.

1. Tvorte kvalitný a relevantný obsah

Google Discover zobrazuje obsah na základe vyhľadávania a záujmov svojich používateľov. 

Jedným z najzaujímavejších aspektov služby Google Discover, ktorý ju odlišuje od spravodajských feedov Googlu (citlivejšie na čas, napr. Google News či Web Stories), je to, že Google Discover môže niekedy zobraziť populárny relevantný obsah spred niekoľkých rokov, aj keď obsah nebol upravený. 

Je to obrovská príležitosť pre weby, ktoré nie sú schopné dôsledne publikovať nový obsah v takej frekvencii ako veľké spravodajské weby.

Tvorte evergreen content

Google Discover zobrazuje obsah na základe vyhľadávania používateľov. Tvorte preto taký, ktorý bude aktuálny aj o niekoľko mesiacov neskôr, tzv. evergreen content. 

2. Pridajte svoj feed do Google News

Nie je to oficiálna požiadavka od samotnej spoločnosti Google, ale u viacerých klientov sme videli, že návštevnosť Google Discover začínali získavať od chvíle, keď pridali svoj web do Google Publisher Center.

Samotný process je jednoduchý, ale vyžaduje spustenie RSS feedu na vašom webe a registráciu. Vďaka Feedu Google publisher center automatizuje pridávanie nového obsahu na google news a vy už sa nemusíte o nič starať.

3. Kreatívne a kvalitné vizuály

Google Discover je založený na vizuálnom objavovaní informácií. Preto potrebujete kvalitné a pútavé obrázky, ktoré vaše publikum okamžite zaujmú.

Google odporúča, aby ich veľkosť bola minimálne 1200 px. Podľa dostupných štatistík sa čas tak strávený na stránke predĺžil o 3 % a miera preklikov narástla až o 5 %. 

4. Tvorte pútavé nadpisy

Ak ste niekedy optimalizovali reklamy pre Facebook, iste viete, čo sú prekliky. Aby ste zabezpečili čo najvyššiu mieru preklikov, tvorte pútavé nadpisy, ktoré čitateľov prinútia otvoriť váš článok. 

Nadpis článku nie je Title, ako to poznáte z klasického SEO ani Open Graph Title na sociálnych sieťach. Nadpis v Google Discover je hlavný headline a nemal by presiahnuť 110 znakov. V ideálnom prípade by mal byť presne taký dlhý.

5. Rýchle načítanie webu

Treba myslieť aj na to, že Google Discover je v prvom rade informačný kanál pre mobilné zariadenia. Už viac ako polovica internetových návštev a 40 % transakcií prichádza na web práve z nich. Viac ako 60 % stránok na Google Discover feede funguje na princípe AMP, no nie je to podmienka

6. Využite svoju komunitu

Skúste informovať svoju komunitu čitateľov a zákazníkov, aby vás pridali do svojho Discovery feedu. Týmto spôsobom, keď zverejníte príspevok, alebo keď Discover vyberie obsah z vášho blogu, dostanú upozornenie a váš článok sa stane čítaným. Berte to ako call to action na odber obsahu.

Google-Discover-je-urceny-pre mobilné-zariadenia.

Google Discover zobrazuje témy, ktoré používateľ v minulosti vyhľadával.

Meranie SEO v Google Discover 

Google Discover umožňuje prezeranie obsahu, ktorý si viete uložiť do rôznych kolekcií. Funguje však aj ako analytický nástroj, ktorý pomáha merať návštevnosť. Získané údaje vám pomôžu definovať obsah, ktorý má najlepšie výsledky. 

Nedostatočná výkonnosť môže znamenať zlé SEO.   

Aké prehľady získate?

Medzi dáta, ktoré môžete v Google Search Console pod názvom “Discover” nájsť, patrí:

 • Objem návštevnosti vašich stránok z Google Discover.
 • Najlepší obsah v službe Google Discover.
 • Frekvencia zobrazenia vášho webu.
 • Rozdiel vo výkonnosti obsahu na Google Discover oproti bežným výsledkom vyhľadávania.

Kde nájsť prehľady o výkonnosti

Momentálne je to dosť chaotické. Najlepší zdroj údajov nájdete v Google Search Console. Funguje to podobne ako pri Google News. Ak máte návštevnosť zo služby Discover, zobrazí sa samostatná karta, kde nájdete oddelené návštevy od iných vyhľadávaní.

Vďaka dobrému SEO zvýšite návštevnosť z Google Discover.

Google Search Console vám poskytne údaje o návštevnosti z Google Discover.

Návštevnosť z Discover sa často zaradí pod organickú návštevnosť ako zdroj a médium pod názvom googleapis.com referral traffic. Preto pri vyhodnocovaní dát z Google Analytics to chce zachovať chladnú hlavu. 

SEO špecialista presvedčí prehliadače

Ak to myslíte s optimalizáciou pre vyhľadávače vážne, spojte sa s ľuďmi, ktorí majú so SEO prax. Poznajú všetky nástrahy a vedia sa vyrovnať s nekalými praktikami konkurencie.

Pre záujem zo strany klientov sme vytvorili unikátne provízne SEO, s ktorým platíte len za dosiahnuté výsledky. Pomôžeme vám s:

 • komplexným auditom webu,
 • optimalizáciou existujúcich landing pages,
 • tvorbou obsahu zameraným na vyhľadávané kľúčové slová,
 • analýzou konkurencie a content gapom,
 • strategickým linkbuildingom,
 • technickým SEO.

Ak vás láka globálne ihrisko a veríte svojmu produktu, neváhajte a poďte s nami predávať. Celosvetovo a bez otravných obmedzení domáceho trhu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Terézia Poláková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.