Utraťte prvých 350€ v Google Ads a Získajte kredit 350€ zdarma. Zistiť viac.

Nový Google Discover vyžaduje kráľovské SEO

Hovorí vám niečo Google Discover? Je to aktualizovaný Google Feed, ktorý čitateľom ponúka relevantné články bez vyhľadávania. Bez debaty ide o veľmi zaujímavý zdroj návštevnosti webu. 

Bez kvalitného SEO sa tu však vaše články nezobrazia. Prečítajte si praktické rady, na čo sa zamerať. 

markus-spiske-KP1bubr2j4A-unsplash

Obsah

Google Discover je založený hlavne na vizuálnom objavovaní obsahu. Môžu to byť novinky, videá alebo blogové príspevky. Stačí, ak používatelia niekedy v minulosti hľadali podobné témy vo vyhľadávaní a obsah si ich nájde sám. 

Aby sa však dostal k čitateľom, potrebujete dobrú SEO stratégiu optimalizovanú pre Google Discover. 

Ako sa začať zobrazovať na Google Discover

Aby sa vaša webová stránka zobrazovala na Google Discover, musí spĺňať niekoľko podmienok. Web by mal byť overený, indexovaný a v súlade s pravidlami Google News. Ak tieto veci spĺňate, môžete začať riešiť optimalizáciu webu.

Neexistuje žiaden špeciálny proces, ako nastaviť SEO pre Google Discover. Základnou požiadavkou je označenie obsahu ako článok alebo spravodajský článok. Poznáme však niekoľko ďalších tipov, ako dostať váš obsah medzi ľudí. 

Tvorte evergreen obsah 

Google Discover zobrazuje obsah na základe vyhľadávania používateľov. Tvorte preto taký, ktorý bude aktuálny aj o niekoľko mesiacov neskôr, tzv. evergreen content. 

S vyladeným SEO si zaistíte vysokú návštevnosť z vyhľadávania na niekoľko rokov.

Kvalitné vizuály

Google Discover je založený na vizuálnom objavovaní informácií. Potrebujete kvalitné obrázky, ktoré vaše publikum okamžite zaujmú. 

Google odporúča, aby ich veľkosť bola minimálne 1200 px. Podľa dostupných štatistík sa čas strávený na stránke predĺžil o 3 % a miera preklikov narástla až o 5 %. 

Google-Discover-je-urceny-pre mobilné-zariadenia.

Google Discover zobrazuje témy, ktoré používateľ v minulosti vyhľadával.

Analýza kľúčových slov ako základ dobrého SEO

Povedzme, že vášho zákazníka zaujíma, aký mobil má najlepší fotoaparát. V klasickom vyhľadávači bude zadávať kľúčové slová, ktoré ho privedú k daným článkom. Google Discover mu bude neskôr sám ponúkať podobný obsah.

Písať preto iba o obľúbených témach nestačí. Ak sa chcete zobrazovať na Google Discover, potrebujete dobrú analýzu kľúčových slov.  

Tvorte pútavé nadpisy

Ak ste niekedy optimalizovali reklamy pre Facebook, iste viete, čo sú prekliky. Aby ste zabezpečili vyššiu mieru preklikov, tvorte pútavé nadpisy, ktoré čitateľov prinútia otvoriť článok. 

Nadpis článku nie je Title, ako to poznáte z klasického SEO ani Open Graph Title na sociálnych sieťach. Nadpis v Google Discover je Headline. Nemal by presiahnuť 110 znakov. V ideálnom prípade by mal byť presne taký dlhý. 

Rýchle načítanie webu

Google Discover je informačný kanál pre mobilné zariadenia. Už viac ako polovica internetových návštev a 40 % transakcií prichádza na web práve z nich. Prečítajte si, na čo myslieť pri optimalizácii pre mobilné zariadenia.

Viac ako 60 % stránok na Discoveri funguje na princípe AMP, no nie je to podmienka.

Rozhodujú sekundy

AMP (Accelerated Mobile Pages) je open source štandard, s ktorým sa dajú vytvárať stránky pre mobilné zariadenia s oveľa rýchlejším načítavaním. 

Samozrejme, sú aj weby, ktorým sa darí bez toho. Ak však zabezpečíte, aby sa vaša stránka rýchlo načítala, neodradíte žiadneho návštevníka.

Google-Discover-je-urceny-pre mobilné-zariadenia.

Aby ste sa zobrazovali na Google Discover, potrebujete správne nastavené SEO. 

Meranie SEO v Google Discover 

Google Discover umožňuje prezeranie obsahu, ktorý si viete uložiť do rôznych kolekcií. Funguje však aj ako analytický nástroj, ktorý pomáha merať návštevnosť. Získané údaje vám pomôžu definovať obsah, ktorý má najlepšie výsledky. 

Nedostatočná výkonnosť môže znamenať zlé SEO.   

Aké prehľady získate?

Medzi dáta, ktoré môžete v Google Search Console pod názvom “Discover” nájsť, patrí:

  • Objem návštevnosti vašich stránok z Google Discover.
  • Najlepší obsah v službe Google Discover.
  • Frekvencia zobrazenia vášho webu.
  • Rozdiel vo výkonnosti obsahu na Google Discover oproti bežným výsledkom vyhľadávania.

Kde nájsť prehľady o výkonnosti

Momentálne je to dosť chaotické. Najlepší zdroj údajov nájdete v Google Search Console. Funguje to podobne ako pri Google News. Ak máte návštevnosť zo služby Discover, zobrazí sa samostatná karta, kde nájdete oddelené návštevy od iných vyhľadávaní.

Vďaka dobrému SEO zvýšite návštevnosť z Google Discover.

Google Search Console vám poskytne údaje o návštevnosti z Google Discover.

Návštevnosť z Discover sa často zaradí pod organickú návštevnosť ako zdroj a médium pod názvom googleapis.com referral traffic. Preto pri vyhodnocovaní dát z Google Analytics to chce zachovať chladnú hlavu. 

Potrebujete pomôcť so strategickým SEO? 

Bojujete s optimalizáciou obsahu na vašom webe? Chcete sa zobrazovať na prvých priečkach vo vyhľadávaní alebo máte pomalý web? 

Obráťte sa na nás a radi vám pomôžeme. S Dexfinity platíte za SEO, len ak má výsledky. Teraz navyše ponúkame hodinovú konzultáciu s naším špecialistom zadarmo.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Terézia Poláková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

pavol adamcak ikonka

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.