Zistite, v akom stave je váš web.

Gen Z vs ASMR videá: Ochutnávka reklamy budúcnosti?

Je vám Generácia Z blízka? Spísali sme niekoľko faktov o zákazníckom správaní Gen Z, ich tvorbe na sociálnych sieťach a prečo majú ASMR videá v takej obľube.

Gen Z vs ASMR videá

Obsah

Generácia Z myslí digitálne

Gen Z je prvou generáciou, ktorá vyrastala so smartfónmi v ruke, vysokorýchlostným internetom a neustálym prístupom k digitálnym technológiám. Tým sa líšia od mileniálov, ktorí ako prví vstúpili do online sveta.

Kto je Generácia X, Y, Z?

Generácie X, Y a Z sú zaužívané kategórie na rozdelenie rôznych vekových skupín, pričom každá z nich má svoje špecifické charakteristiky, ale najmä historický kontext.

Tieto generácie sa líšia v názoroch, hodnotách, preferenciách a životných skúsenostiach, ktoré ich formovali.

 • Generácia X zahŕňa ľudí narodených približne medzi rokmi 1965 a 1980.
 • Generácia Y, známa aj ako mileniáli, zahŕňa ľudí narodených približne medzi rokmi 1981 a 1996.
 • Generácia Z, označovaná aj ako Gen Z, zahŕňa ľudí narodených približne medzi rokmi 1997 a 2012.

Práve táto skupina, o ktorej bude reč, je Generácia Z. Je prvou generáciou, ktorá vyrastala s neustálou dostupnosťou digitálnych technológií a internetu. V dôsledku toho sú členovia Gen Z technicky zdatní, flexibilní a adaptabilní na rýchle technologické zmeny.

Generácia Z je známa svojou rozmanitosťou a inkluzivitou. Títo ľudia vyrástli v dobe sociálnych sietí a digitálnej komunikácie, čo ovplyvňuje ich správanie, slang, hodnoty a preferencie.

Nákupné správanie Generácie Z

Najpopulárnejším Gen Z nástrojom na online nakupovanie sú sociálne médiá, ktorými získavajú informácie o produktoch a značkách. Dôležitým faktorom je rýchlosť a pohodlie, čo znamená, že e-commerce platformy, ktoré ponúkajú jednoduchý a rýchly proces nákupu, sú pre nich atraktívne.

Generácia Z je známa svojou technickou zdatnosťou a neustálym spojením s digitálnym svetom.

YouTube, TikTok, Instagram či Facebook?

Medzi najobľúbenejšie formáty patrí video obsah, a to najmä na platformách ako YouTube, TikTok a Instagram. Facebook radíme skôr k mileniálom. 

Generácia Z konzumuje obsah rôznymi spôsobmi, pričom preferuje formáty, ktoré sú interaktívne, vizuálne atraktívne a hlavne krátke (okrem videí ASMR). 

Čo je ASMR a prečo je populárne medzi Gen Z?

Jedným z populárnych formátov medzi členmi Gen Z je ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response). Čo v preklade znamená autonómna zmyslovo-meridiánová reakcia. V praxi to označujeme aj ako “mozgový orgazmus”.

Skratka ASMR označuje fenomén, pri ktorom určité zvuky a vizuálne podnety vyvolávajú u ľudí príjemné pocity a relaxáciu. ASMR videá často obsahujú zvuky ako šepot, škrabanie, klepanie, brnenie na pokožke alebo jemné šumenie.

Príklad ASMR videa, ktoré vám rozšíri obzory.

Pozostáva z upokojujúcich vzruchov, takzvaných tingles, ktoré ľudia zažívajú po vystavení sa špecifickým obrazom, zvukom či dokonca materiálom.

Existuje však určitá skupina populácie, ktorá tieto zvuky považuje za nepríjemné a počúvanie týchto videí pôsobí pre ňu rušivo.

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

ASMR videá dominujú na YouTube

Tieto zmyslové videá sú mimoriadne populárne na platforme YouTube, kde mnohí tvorcovia obsahu (známi aj ako ASMRtists) vytvárajú širokú škálu videí, ktoré majú pomôcť divákom relaxovať, zaspať alebo zmierniť stres. 

Táto forma obsahu je pre Gen Z atraktívna, pretože kombinuje ich lásku k vizuálnemu a zvukovému obsahu s potrebou relaxácie a úniku od každodenného stresu.

Aj keď sa nám možno zdá, že tento typ videí je nezaujímavý, čísla hovoria opačne. V roku 2021, keď tento trend začínal, mal okolo 65 miliárd zhliadnutí na YouTube.

 • 69 % Gen Z populácie uviedlo, že sa opätovne vracajú k tvorcom a obsahu, ktorý ich upokojuje,
 • 82 % Gen Z konzumentov použilo kanál YouTube na sledovanie obsahu, pri ktorom sa cítia nostalgicky.

Predstavte si to ako ekvivalent na YouTube, kedy opätovne pozeráte obľúbenú televíznu reláciu alebo film, keď sa necítite dobre.

Nazrite do zákulisia tvorby ASMR videí, ktoré sa tešia takej obľube.

Gen Z opakovanie sleduje svojich obľúbených tvorcov pri každodenných činnostiach, v ktorých tvorca číta, upratuje či varí, často s upokojujúcou hudbou. 

Okrem bežných videí nájdete na platformách aj obsah s domácimi miláčikmi – mačacie pradenie či psie jedenie.

Čoraz obľúbenejší ASMR obsah

Zaujímavosťou je, že tieto videá existujú už veľa rokov a stále patria medzi najsledovanejšie formáty. Medzi ďalšie populárne formy upokojujúceho obsahu patria filmy o vzdialených destináciách a prírodnom svete. 

Tieto videá môžu trvať aj viac ako 10 hodín a často sú sprevádzané meditatívnou hudbou. Zväčša ide o živé prenosy.

Ako pandémia podporila ASMR videá

Skupina ľudí Gen Z vyrástla uprostred prebiehajúcej pandémie. Sú až príliš úzko prepojení s napätím a úzkosťou. Dostávame tak pohľad na mladú generáciu, ktorá sa so stresom vyrovnáva tak, že sledujú upokojujúce online videá.

YouTube považujú za priestor, kde stačí stlačiť tlačidlo “prehrať”, a tak môžu relaxovať niekoľko minút či celé hodiny.

Tip: Generácia Z prináša nové výzvy a príležitosti pre značky a tvorcov obsahu. Ich technická zdatnosť, dôraz na hodnoty a inkluzivitu, ako aj preferencia pre rýchle a vizuálne atraktívne formáty, menia spôsoby, akými konzumujeme a interagujeme s obsahom a produktmi.

Značky, ktoré sa dokážu prispôsobiť a vytvárať autentické a zodpovedné ponuky, budú mať u Gen Z väčší úspech.

Posuňte hranice reklamy na sociálnych sieťach

Generácia Z prináša nový vietor do sveta sociálnych sietí. Tieto mladé talenty chápu, čo ich publikum chce a na šírenie svojho obsahu efektívne využívajú platformy ako YouTube a TikTok.

Ak chcete byť súčasťou tejto revolúcie a naplno využiť kreatívne formáty na zvýšenie vášho dosahu a konverzií, sme tu pre vás. Pomôžeme vám vytvoriť efektívne reklamné kampane, ktoré oslovia vašich zákazníkov.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Eva Čechovská pracuje v Dexfinity ako Sales and Content Specialist. Prepája tak marketingové znalosti s biznisovými potrebami našich partnerov.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.