Zistite, v akom stave je váš web.

E-commerce trendy 2023: Bez omáčok a polopate

Máte e-shop a chcete vedieť, čo vás čaká v roku 2023? Spísali sme pravidlá a trendy, ktoré hýbu svetom e-commerce. Pri každom z nich nájdete reálne príklady, ktoré môžete ihneď uviesť do praxe.

trendy-2023-polopate

Obsah

Aký bol rok 2022?

Pandémia pominula a zákazníci sa trochu spamätali. V roku 2022 sa vrátili späť do obchodov a prvýkrát v histórii zaznamenal celosvetový e-commerce medziročný pokles obratu.

Na klesajúcich číslach má podiel aj inflácia. Zákazníci si v porovnaní s minulým rokom kúpili za tú istú sumu peňazí podstatne menej. E-shopy sa museli popasovať s novinkou od Google Ads v podobe Performance Max kampaní a obmedzením cookies tretích strán.

Prečo sledovať e-commerce trendy?

Stratégiu pre biznis netvoríte zo dňa na deň. Ak si na začiatku roka stanovíte nejaké ciele (percentuálne zvýšenie predajov, zníženie počtu vratiek a iné), podriaďujete im marketingové aktivity. To znamená, že míňate čas a peniaze.

A teraz si predstavte, že naplánujete dokonalé príspevky, blogy, investujete do vyšperkovaného obsahu a konkurencia vás prevalcuje B-čkovým videom na Tik-Toku. Neporazila vás konkurencia, ale to, že využili trend, teda to, čo momentálne ľudia chcú a konzumujú.

Nemáte dokonale vyladenú mobilnú verziu e-shopu? Nepredávate na sociálnych sieťach? Tak to si doštudujte trendy na rok 2016, lebo ste poriadne pozadu.

Ak poznáte trendy, pripravíte sa na ne. Viete, do čoho investovať, kde utiahnuť opasok a nasmerujete svoju pozornosť na zmysluplné aktivity. Ako vyzerajú e-commerce trendy 2023?

Stráviteľné krátke videá

Sledovacie návyky sa diverzifikujú, pretože ľudia plynule menia rôzne obrazovky aj dĺžky videí – v závislosti od konkrétnej potreby (pri videonávodoch uprednostnia rozsiahlejší obsah).

Aby uspokojili potreby týchto divákov, mnohí tvorcovia inovujú kratšou formou, tzv. „stráviteľným“ obsahom. A zaznamenávajú obrovský úspech. 

Formát YouTube Shorts má aktuálne 1,5 miliardy aktívnych používateľov mesačne a viac ako 30 miliárd zobrazení denne. Predstavuje tak obrovskú príležitosť pre inzerentov.

Uľahčite si tvorbu videí

Učte sa od popredných tvorcov. Vytvárajú totiž nové spôsoby, ako pristupovať ku každému formátu videa, aby sa autenticky spojili so svojím publikom. 

Pri vytváraní vysoko pútavého krátkeho videoobsahu je dôležité využiť osvedčené postupy rozprávania príbehov. Napríklad videá by mali skočiť priamo do deja. Keďže máte k dispozícii len 10 až 60 sekúnd reklamného času, netreba vytvárať príbeh s množstvom kontextu navyše.

Značky nemusia znovu vynájsť koleso, aby mohli používať tento novší formát videa. 

Google momentálne experimentuje s nástrojom strojového učenia, ktorý preformátuje videá na šírku do štvorcových alebo zvislých formátov podľa toho, ako niekto pozerá YouTube. Nástroj je už k dispozícii pre kampane na aplikácie, pričom Video action a Performance Max budú vo finálnej verzii k dispozícii v roku 2023.

Augmentovaná realita ako jedinečný zážitok

S príchodom pandémie nastal prudký nárast online nakupovania. Bolo tak ešte dôležitejšie, aby boli značky inovatívne v offline prostrediach. V roku 2023 by zákaznícka skúsenosť priamo v obchode mala pridať jedinečnú hodnotu. Je to všetko o podpore fyzickej aktivity popri online nakupovaní.

Kľúčom k dosiahnutiu tohto cieľa sa stala rozšírená realita (AR) a ďalšie pohlcujúce zážitky. Nárast využívania technológie AR znamená, že dopyt spotrebiteľov po ďalších pohlcujúcich zážitkoch bude v roku 2023 ešte obľúbenejší. Predpokladá sa, že viac ako tretina generácie Z bude do roku 2025 nakupovať s AR.

Niektoré značky už AR kampane vyskúšali. Napríklad v Dior vyzvali nakupujúcich, aby v obchode použili Google Lens na vytvorenie AR záhrady s rozkvitnutými kvetmi. Burberry zase oslávilo svoju kolekciu Olympia pop-upom v obchodnom dome Harrods, kde ľudia mohli použiť svoj smartfón na oživenie sochy gréckej bohyne Elpis.

Tieto zážitky sa nemusia obmedzovať len na predajne. ARCore Geospatial API umožňuje značkám urobiť zo sveta svoje plátno zasadením kreatívneho obsahu do skutočných miest.

Začnite vytvárať a testovať pohlcujúce zážitky so smartfónmi už dnes. Budete o krok vpred, keď sa nový hardvér AR ako okuliare, dostane do širšieho povedomia.

Starajte sa o zákazníkov aj po nákupe

Predať produkt alebo službu je celá veda, ale udržať si zákazníka je v dnešnom svete už aj na Nobelovu cenu. Firmy, ktoré dbajú na pozákaznícky servis, predávajú viac. V roku 2023 tento trend ešte zosilnie.

Pohodlné vrátenie tovaru

Poskytujte transparentú a férovú politiku vrátenia tovaru. Ak necháte zákazníka 5 minút hľadať podmienky vrátenia a potom ho ešte preženiete na poštu s balíkom za 3 € z jeho vrecka, nabudúce sa na vás vykašle.

   • 67 % nakupujúcich si pred nákupom skontroluje pravidlá vrátenia tovaru.

   • 92 % spotrebiteľov nakúpi znova, ak bol proces vrátenia jednoduchý.

  Prejdite si financie e-shopu a hľadajte možnosti, ako poskytnúť bezplatné vrátenie. Nemusí to byť hneď vyzdvihnutie balíka kuriérom pred domom. Pomôže aj štítok s návratkou alebo možnosť odovzdať balík na depe dohodnutého prepravcu.

  Viac o nastavení bezplatnej dopravy a vrátení tovaru sa dozviete vo videu.

   

  Pýtajte sa na spokojnosť

  Aktívne sa obráťte na zákazníkov, ktorí u vás nakúpili. Majú nejaké otázky týkajúce sa zakúpeného produktu? Sú spokojní s nákupom?

  Ak sú spokojní, ponúknite im zľavu alebo inú odmenu za odporučenie e-shopu alebo poslanie recenzie. Zákazníci získajú pocit, že o nich viete, zaujímate sa a zvýšite šancu, že sa k vám vrátia.

  Mňa naposledy vyspovedal bratislavský hotel Park Inn a na moje prekvapenie mi na recenziu prišla ešte aj plne personalizovaná odpoveď, ktorú napísal človek a nie stroj.

   

   

  Dotazník spokojnosti pre zákazníka zabezpečí dôležitú spätnú väzbu.

  Chatboti sú najnovšími zamestnancami

  Väčšina nákupov prebehne bez pomoci zákazníckeho servisu, ale keď sa problémy alebo otázky vyskytnú, riešte ich čím skôr. Aby toho nebolo málo:

    • Ak kvalitný servis neposkytnete, 87 % spotrebiteľov zvolí pri ďalšom nákupe iný e-shop.

    • Mnohé dopyty prídu v čase mimo pracovnej doby zákazníckeho centra. Pochopiteľne preto, lebo zákazníci pracujú v rovnakom čase ako vy a súkromné záležitosti riešia neskôr, zvyčajne vo večerných hodinách alebo cez obednú prestávku.

   V roku 2023 už nikto nebude tolerovať dlhotrvajúcu odpoveď. Preto vypracujte nepriestrelnú stránku s často kladenými otázkami a nastavte šikovného chatbota.

   Za 5 rokov chatboti vyriešia väčšinu otázok

   Technológia chatbotov rýchlo napreduje a niektoré prognózy hovoria o tom, že do roku 2027 budú hlavným nástrojom pre poskytovanie zákazníckeho servisu a vyriešia až 85 % zákazníckych požiadaviek.

   Ak chatbota ešte nemáte, v budúcom roku ho zaraďte do svojej stratégie a:

     • ušetríte peniaze,

     • poskytnejte kvalitnejší zákaznícky servis,

     • dokážete komunikovať so zákazníkom naprieč rôznymi kanálmi,

     • zodpoviete 24 hodín denne často kladené otázky,

     • vyriešite otázky o doručení a sledovaní zásielky,

     • a získate spätnú väzbu od zákazníkov.

    e-commerce trend 2023 chatbot

     

     

    Jedným z mimoriadne kvalitne prepracovaných chatbotov nájdete na stránke Tatra banky. Inšpirujte sa chatbotom Adamom, všímajte si logickú následnosť odpovedí a prispôsobte komunikáciu svojmu biznisu.

    Menej odpadu v obaloch

    Plné krabice polystyrénu a plastové vzduchové vrecká v minulosti nikoho netrápili. Dnes pribúdajú zákazníci, ktorých takýmto prístupom k baleniu dokonale odradíte. V budúcom roku tento trend udržateľnosti a ekológie v e-commerce ešte zosilnie.

    Obaly z e-shopov produkujú pri niektorých tovaroch až 6x viac odpadu, ako produkty zakúpené v kamenných predajniach.

    V roku 2023 pribudne zákazníkov, ktorí:

      • vedome vyhľadávajú e-shopy, ktoré balia tovar ekologicky,

      • uprednostňujú doručenie s minimálnou uhlíkovou stopou,

      • očakávajú 100 % recyklovateľné obaly.

     Udržateľnosť neodkladajte na rok 2024

     Neodkladajte ekologickú stránku podnikania na neskôr. Téma udržateľnosti rezonuje medzi spotrebiteľmi už niekoľko rokov a bude silnieť. Pripravte sa už teraz:

      • investujte do ekologickejších obalov,

      • posielajte všetky položky v jednom balíku

      • a nahraďte plasty rozložiteľnými materiálmi (napríklad namiesto vzduchových vankúšikov použite papierovú striž).

     e-commerce trend 2023 udržateľnosť

      

      

     Ekologicky zabalený produkt prispieva k pozitívnej ponákupnej skúsenosti zákazníka.

     Sociálne siete budú stále silnejšie

     Denne využíva sociálne siete 87 % Slovákov a priemerne na nich strávia 183 minút. Pri mladých ľuďoch je to takmer 100 %. Generácia Z dokonca vyhľadáva na TikToku produkty podobne ako cez Google.

     Ako využijete marketingové kanály, kde priemerný Slovák zabije takmer jeden deň v týždni?

     Na sociálnych sieťach potrebujete sledovať a využívať trendy ešte viac ako v akomkoľvek inom odvetví e-commerce. Čo bude platiť pre rok 2023?

     Postujte krátke videá

     Videá s príchodom Tik-Toku kraľujú na takmer všetkých sociálnych sieťach. Dbajte na to, aby bolo video zrozumiteľné aj bez zvuku. Hlavnú myšlienku odkomunikujte obrazom a použite titulky.

     Autentický obsah

     Ak niečo vyzerá priveľmi dobre, bude to reklama. Takto uvažuje väčšina zákazníkov a jasne to dokázala sociálna sieť BeReal.

     BeReal ako e-commerce trend 2023 a autenticita

      

      

     Dve minúty na zachytenie okamihu, žiadne veľké prípravy, len skutočná realita, akú práve žijete. Takto funguje sieť BeReal. Ako slovenský e-shop na nej nepotrebujete konto. Stačí, ak budete podobne uvažovať pri tvorbe vlastného obsahu.

     Uveriteľný obsah vytvoríte aj mobilom. Podstatné je, aby mal výpovednú hodnotu a ukazoval realitu. Autenticitu nechápte ako rozmazané video, ale ako uveriteľný obsah so spontánnou myšlienkou, ktorý dokumentuje skutočný život.

     Ukážte, ako balíte tovar, pridajte zábery z výroby či navrhovania produktov. Nebojte sa ukázať tvár ľudí, ktorí stoja za e-shopom.

     Zaberte celú obrazovku

     Ak pripravujete obsah na sociálne siete, zabudnite na štvorce a horizontálne scenérie. V roku 2023 pôjde do popredia obsah s pomerom strán 9:16, teda ten, ktorý vertikálne zaplní celú obrazovku smartfónu.

     Umelá inteligencia nech je vašou pravou rukou

     Umelá inteligencia nie je strašiak, ktorý vyženie všetkých zamestnancov a zožerie kvantum peňazí. Je to investícia do budúcnosti a trend, ktorému sa musíte podriadiť, ak chcete byť aj o pár rokov stále konkurencieschopní. AI automatizuje mnohé procesy a odbremení vás od manuálnej práce.

     Automatické odporúčanie produktov

     Každý druhý spotrebiteľ si na e-shope kúpi iný produkt ako ten, ktorý ho priviedol na web. To znamená, že ho oslovili odporúčané produkty. Využite AI a nespoliehajte sa len na dáta z histórie prehliadania a predchádzajúcich nákupov.

     AI dokáže ponuku upraviť na základe aktivity zákazníka v reálnom čase. Tieto techniky využíva napríklad Netflix. Umelá inteligencia pripraví úvodnú stránku s personalizovaným obsahom, a tak používateľ A vidí niečo iné, ako používateľ B.

     Najpodstatnejšie je, že každý vidí len to, čo ho zaujíma.

     Hlasové a obrazové vyhľadávanie

     Zákazníci v budúcom roku zlenivejú ešte viac. Kto raz vyskúša hlasové vyhľadávanie, nad ťukaním do klávesnice vraští obočie. Tento trend dorazí aj k nám. Okrem hlasového vyhľadávania zosilnie aj to vizuálne.

     Automatický biding

     Pri väčšom e-shope zaberie nastavenie a vytvorenie PPC kampaní enormné množstvo času. Nerobte to ručne a využite automatický biding za pomoci umelej inteligencie. Tento nástroj ponúka samotný Google alebo využite externé riešenie ako napríklad MagicScript, ktorý využívame aj my.

     Ten na rozdiel od Googlu biduje na maržu, ktorú dokážete očistiť o storná, vratky a dopravné náklady. Získate vyladené kampane, ktoré prinášajú nielen vysnívaný obrat, ale aj reálny zisk.

     Potrebujete zarábajúci e-shop?

     Vieme, ako ho získate. Potrebujete kvalitný produkt, responzívny web a chuť makať. O takmer všetko ostatné sa dokážeme postarať.

     Hovoria za nás výsledky a spokojní klienti. Pridajte sa medzi nich a posuňte svoj e-shop v roku 2023 za akékoľvek hranice.

     Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
     vznikol tento článok

     Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

     Zdieľajte článok

     KONTAKTY NAPRIAMO

     Spojme sily.

     Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

     Michal Lichner

     Michal Lichner
     Head of Sales & Biz. Development
     +421 911 585 689
     michal.lichner@dexfinity.com

     Group-39-200x200

     Tomáš Karaba
     Sales & Biz. Development
     +421 904 979 851
     tomas.karaba@dexfinity.com

     Pavol Adamčák
     Executive Director
     +421 918 435 105
     pavol.adamcak@dexfinity.com

     Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

      Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

      Sprievodca expanziou

      Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.