Zistite, v akom stave je váš web.

Expanzia do Rumunska, Maďarska, Nemecka: Kto vyhráva v roku 2022?

Expanzia do Nemecka, Maďarska alebo Rumunska? Vyberte si krajinu s najväčším potenciálom rastu. Práve tieto trhy predstavujú pre vašu firmu možnosti akcelerácie, ktoré na Slovensku nikdy nedosiahnete. Aké sú ich špecifiká?

Obsah

Expanzia do Nemecka, Rumunska či Maďarska

Každý trh je iný a voľba toho vhodného na expanziu je otázkou podrobného prieskumu. Expanziu by mali riadiť dáta a fakty. Preto pozornosť článku sústredíme na tri trhy, kam najčastejšie smerujú naši klienti:

  • Nemecko, 
  • Rumunsko,
  • Maďarsko

Ako si vybrať medzi týmito trhmi a čo od nich očakávať? Dajte si pozor na kultúrne špecifiká, vyspelosť trhu aj konkurenciu.

Prečo sú rumunský a maďarský trh atraktívne?​

1. Menšia konkurencia​

Maďarský trh má pre rastúci slovenský e-shop obrovský potenciál. V prvom rade je menej konkurenčný ako nemecký alebo český trh. Na druhej strane sú zákazníci v Maďarsku už zvyknutí nakupovať online. V Rumunsku je konkurencia ešte o niečo nižšia.  Oba trhy sa rýchlo vyvíjajú a e-commerce sektor z roka na rok rastie.

2. Trh rastie

Maďarsko má dvakrát a Rumunsko štyrikrát väčšiu populáciu ako Slovensko, ktorá prichádza na chuť online nakupovaniu. Priemerná mzda obyvateľstva v Maďarsku sa zvyšuje

Rumunský e-commerce trh narástol v roku 2018 o 30 %, v roku 2019 o 23 % a v roku 2020 o 30 %. Pribúda aj Rumunov, ktorí nakupujú online. Za rok 2019 ich pribudlo 13 % a minuli o 41 % viac ako v roku 2019. Rumunsko je momentálne jedným z najrýchlejšie rastúcich trhov v oblasti e-commerce v Európe. 

3. Čoraz viac ľudí nakupuje online

Nákupy online realizuje takmer 66 % obyvateľstva Maďarska a ak sa pozriete na nasledujúci graf, rast je stabilný a ešte nedosiahol svoj strop. Najsilnejšími odvetviami e-commerce sú móda, doplnky a športové vybavenie.

V Rumunsku nakupuje online približne 48 % obyvateľov a najsilnejším segmentom je móda. 

Koľko Maďarov nakupuje online?

Graf vyjadrujúci percento obyvateľstva v Maďarsku, ktoré nakupuje online.
Zdroj: Statista


Prečo expandovať do Nemecka?

1. Rastúci trh so silnou kúpyschopnosťou

E-commerce v Nemecku síce rastie pomalšie ako v Rumunsku alebo Maďarsku, ale veľmi stabilne. Kúpyschopnosť obyvateľstva je však na úplne inej úrovni. Predpokladá sa, že priemerný Nemec minie na online nákupy v roku 2021 okolo 1 300 €. Pre porovnanie – v Rumunsku je odhad 273 €.

2. Štvrtá najsilnejšia ekonomika na svete

Nemecko je ekonomickým lídrom nielen v Európe, ale aj vo svete. Ponúka príležitosť najmä pre e-shopy, ktoré na Slovensku ovládli svoj segment a neboja sa tvrdého konkurenčného boja.

3. Vysoká úroveň e-commerce segmentu

Nemci už majú fázu spoznávania sa s online nakupovaním za sebou. Je tu perfektne vybudovaná logistická infraštruktúra. Zákazníci sú zvyknutí a ochotní nakupovať v obľúbených aj nových e-shopoch. 

Spôsoby platby v maďarskom e-commerce

Najčastejšie spôsoby platby v maďarskom e-commerce sektore.
Zdroj:
Statista.com


Konkrétne výzvy a špecifiká maďarského trhu

Lokálpatriotizmus a maďarčina

Nepodceňte preklady. Maďarskí zákazníci sú lokál patrioti s mimoriadnou citlivosťou na komunikáciu v maďarskom jazyku. Každému klientovi, ktorý uvažuje o Maďarsku, odporúčame v prvom rade kvalitne preložený web. Ideálne rodeným hovoriacim. Rovnako musí fungovať v maďarčine aj zákaznícka podpora.

Vyššia DPH

Pri vstupe na maďarský trh treba myslieť aj na vysoké daňové zaťaženie. DPH je jedna z najvyšších v Európe – až 27 %. Od 1. januára 2021 je v platnosti online oznamovacia povinnosť reportovať vydané daňové doklady maďarskej daňovej správe. Tejto povinnosti podliehajú maďarské a zahraničné spoločnosti, a tiež platcovia registrovaní pre DPH v Maďarsku.

Google a porovnávacie portály majú silné postavenie

Silné zastúpenie má vyhľadávač Google a porovnávacie portály ako Árukereső.hu alebo Árgép.hu. Expanzia na maďarský trh sa tak nezaobíde bez kvalitnej Google Ads reklamy, budovania organickej návštevnosti a propagácií produktov na porovnávacích portáloch. Portál Árukereső.hu dokonca patrí rovnakým majiteľom ako Heureka.

Návštevnosť Árukereső.hu je podobná ako v prípade slovenskej Heureky a Árgép.hu má asi tretinový podiel návštevnosti v porovnaní s maďarskou Heurekou.

Maďarská Heureka Árukereső.hu

Maďarská sestra Heureky – Árukereső.hu

Obľúbené sú aj inšpiračné portály. Glami.hu nemá ešte takú silu ako Glami.sk na Slovensku, ale je výbornou šancou, ako sa etablovať na trhu, kým ešte nie je presýtený.

Platba na dobierku

Maďarskí zákazníci stále radi platia na dobierku, ako je zvykom aj na Slovensku. Druhým najobľúbenejším spôsobom platby je karta. Najsilnejším hráčom na maďarskom trhu bol v roku 2020 rumunský emag.hu (rebríček zostavili podľa čistých tržieb). 

Pozor na dopravu

Logistika a doručovanie tovaru na Slovensku dosiahli pomerne vysokú úroveň. V Maďarsku ešte stále nie je samozrejmosťou sledovanie zásielok. Zákazníci v okolí hlavného mesta však ocenia doručenie v rovnaký deň.

Konkrétne výzvy a špecifiká rumunského trhu

Sociálne siete hrajú prím

Rumuni sú mimoriadne aktívni na sociálnych sieťach. Ich aktivitu spolu s našimi klientmi premieňame na mimoriadne úspešné kampane, ktoré majú často oveľa viac interakcií ako na iných trhoch. 

Telefonické objednávky a rumunčina

Rumuni si rovnako ako zákazníci na maďarskom trhu potrpia na kvalitné preklady webových stránok a zákaznícky servis v ich materinskom jazyku. Preveriť vás môžu už prvé objednávky, pretože Rumuni si radi e-shop telefonicky “preklepnú”.

Obľúbenosť porovnávacích a inšpiračných portálov

Podobne ako na Slovensku má silné postavenie vyhľadávanie v Google, ale aj rumunská sestra Heureky Compari.ro. Konkurenciou mu je o niečo menší porovnávací portál Shopmania.ro. Compari.ro mesačne navštívi viac ako 2,2 milióna používateľov, ale počet registrovaných e-shopov je len okolo 1 500

Pri plánovaní kampaní počítajte s tým, že demografické zloženie návštevníkov je veľmi nevyvážené. Muži tvoria viac ako 70 %.

Zisky najpopulárnejších e-commerce segmentov v Rumunsku

Zisky najpopulárnejších e-commerce segmentov v Rumunsku 2017-2025.
Zdroj:
Statista.com

Z inšpiračných portálov má významné zastúpenie na trhu vyhľadávač módy Glami.ro. Dôvodom je najmä extrémne silné postavenie segmentu módy v rumunskom e-commerce. Klientom vždy odporúčame Glami.ro zaradiť do svojich reklamných kanálov, ak podnikajú v oblasti módy a doplnkov.

Potenciál má segment módy, ale aj nábytok a potraviny

V Rumunsku tvorí až 40 % celého online predaja móda. Na rast majú vplyv najmä aktivity na sociálnych sieťach, predovšetkým Instagram, ktorý mal v Rumunsku k decembru 2020 až 5 miliónov užívateľov.  

E-commerce segment je koncentrovaný v hlavnom meste

Ako ukazuje nižšie uvedený graf zo Statista.com, drvivá väčšina online nákupov prebieha v mestách a takmer polovica v hlavnom meste. Tento fakt ovplyvní geografické cielenie vašej reklamy aj dopravu tovaru. Situácia sa čiastočne z roka na rok zlepšuje a rozloženie online nákupov začína byť vyváženejšie. 

Väčšina online nákupov je z mobilu

Rumuni milujú nakupovanie a prezeranie webových stránok cez mobil. Ide najmä o produkty pre deti, kozmetiku a módu. Pomer desktop a mobil je pre tieto segmenty 30/70. Dbajte preto na kvalitu a responzívnosť mobilnej verzie vášho e-shopu. 

Tento pomer sa týka primárne návštevnosti a nie nákupu. Nakupovanie prebieha často (približne 40 %) cez desktop.

Väčšina rumunských zákazníkov platí v hotovosti pri preberaní tovaru. Platba kartou sa objavuje častejšie len v prípade kúpy online produktov, lístkov na podujatia a pri cestovaní.

Podiel online nákupov v Rumunsku podľa miest.
Zdroj: Statista.com

Konkrétne výzvy a špecifiká nemeckého trhu

Dôležitosť bezpečnostných certifikátov

Pre nemecký trh je typický dôraz na kvalitu a ako e-shop by ste mali disponovať jedným z uznávaných certifikátov bezpečného a pohodlného nákupu. Využívané sú certifikáty TrustedShops alebo EHI.

E-commerce valcujú giganti Amazon a Ebay

Niektoré expandujúce firmy namiesto vytvorenia vlastného e-shopu uprednostnia predaj na nemeckom Amazone. Dobrým riešením je aj kombinácia oboch kanálov.

Zákazníci sú mimoriadne opatrní

Nemci nemajú radi superlatívy, ale potrpia si na perfektný popis produktu. Časté sú vratky tovaru, zákazníci požadujú rýchle doručenie a spoliehajú sa na referencie. Zaujímajú sa aj o obchodné podmienky a hodnotenia z cenových porovnávačov

Počítajte s tým, že nemecký trh je plne rozvinutý a vyspelý. Rovnakí sú aj zákazníci, ktorí poznajú svoje práva a neboja sa ozvať, ak niečo nie je v poriadku.

Dôležitý postup pred expanziou

Pred samotnou expanziou by ste mali získať čo najviac informácií o danom trhu. Preverte tiež, či je konkrétny trh vhodný pre váš segment. My na tento účel využívame unikátne Google exportné nástroje. Sme jedinou marketingovou spoločnosťou na Slovensku, ktorá ich má k dispozícii. Vďaka nim je expanzia našich klientov predvídateľná a efektívna.  

Ak chcete pracovať len s kvalitnými dátami a mať k dispozícii tím, ktorý zastrešuje marketing e-shopom aj v zahraničí, spojte sa s nami kvôli konzultácii. Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Petra Dudášová
Napísala: Adriána Černáčková
Spätná väzba: Samuel Ondrišák, Alina Tutulan
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.