Zistite, v akom stave je váš web.

Expanzia – kľúčom k úspechu sú správne jazykové preklady

V roku 2020 európsky e-commerce narástol o skoro 20 %. Dáta nám ukazujú, že spoločnosti, ktoré exportujú, sú oveľa výnosnejšie. Zdá sa vám expanzia ako rozumný krok? Po výbere krajiny, kde chcete rásť, prichádza ťažší oriešok. Zahraničnému zákazníkovi sa musíte prihovárať v jeho rodnom jazyku a na to vám Google prekladač stačiť nebude.

Obsah


Kedy sa expanzia podarí?

Ak si vyberáte krajinu na export podľa dojmu a nie kvôli vyhodnoteniu relevantných dát, smerujete k neúspechu. Zamerajte sa len na krajiny, ktoré majú pre vás najväčší potenciál rastu (my na detekciu správnej krajiny využívame unikátne Google exportné nástroje). 

Pri výbere zvážte:

  • veľkosť a rast segmentu na trhu,
  • očakávanú nákladovosť,
  • potenciálnych konkurentov,
  • zdroje trhu, ktoré sú dominantné,
  • špecifikáciu trhu,
  • lokalizáciu,
  • kvalitné jazykové preklady všetkých vašich aktivít.

Výber vhodnej domény

Aj keď je doména, ktorú na Slovensku používate, praktická, chytľavá a virálna, v zahraničí to môže byť úplne inak. Máte niekoľko možností, ako postupovať pri jej výbere:

  1. Preskúmajte zahraničný trh a zistite, či vaša súčasná doména už nie je náhodou obsadená.
  2. Ak je doména obsadená, prípadne ste si istí, že vaša doména sa na zahraničnú expanziu nehodí, obzrite sa po novej.
  3. V prípade, že budete expandovať so slovenskou doménou, koncovku .sk vynechajte a kúpte si novú doménu s koncovkou krajiny, do ktorej plánujete vstúpiť.

Právne dokumenty a ich jazykové preklady

Po vyriešení otázky domény sa zamerajte na právne hľadisko. Kontrolujte zákony a nariadenia, ktoré platia pre krajiny, do ktorých vstupujete.

Mnoho krajín vyžaduje, aby každý produkt sprevádzali určité informácie (či už na balení, vo forme príbalových letákov alebo na štítkoch výrobkov). Podmienkou väčšiny z nich je, aby tieto údaje boli vždy preložené aj v materinskom jazyku konkrétnej krajiny.

Aj z tohto dôvodu bývajú právne dokumenty často prvé záležitosti, ktoré si vyžadujú preklad. Spoločnosti sa preto s touto požiadavkou obracajú na profesionálne právne prekladateľské služby, ktoré im zabezpečia presné preklady a všetky právne záležitosti.

„Nepodceňujte kvalitný jazykový preklad vášho e-shopu. Pokiaľ sa naň zameriate, predídete veľkým stratám a možným chybám. Investujte a najmite si skutočných profesionálov. Až 45 % spoločností sa nedokáže vyrovnať so zákazníckou podporou v zahraničnom jazyku, právnymi službami, daňami a s prekladom ich webovej stránky. Len 40 % firiem má problém s marketingom, prieskumom trhu, analýzou konkurencie, porozumením zákazníkov a s vyhľadaním správnych partnerov a dodávateľov týchto služieb.“

pavol adamcak ikonka

Pavol Adamčák

CEO, Dexfinity


Zabezpečte kvalitnú zákaznícku podporu

Prozákaznícka orientácia je nutnosťou nielen na Slovensku, ale vo výraznej miere aj v zahraničí. Vedeli ste, že ak chcete expandovať do Rumunska, musíte sa pripraviť na obrovský nával telefonátov od rumunských zákazníkov, ktorí sú zvyknutí sa o produkte informovať čo najviac práve telefonicky? 

Ak chystáte expanziu do Maďarska, sociálne siete by ste mali mať na vysokej úrovni. Väčšina maďarských zákazníkov totiž objednáva najmä na Facebooku či Instagrame. Trh, na ktorý vstupujete, musíte poznať.

 

Hovorte jazykom vašich zákazníkov

Môžete mať kvalitné produktové poradenstvo, no ak mu zahraničný zákazník nerozumie, máte problém. Čo budete robiť v prípade, že vám zavolá s dotazom na váš produkt? Mohol by vám vôbec zavolať? Aj keď je angličtina celosvetovým obchodným jazykom, počítajte s tým, že nie každý, kto sa vás bude pokúšať kontaktovať, ju ovláda.

Ak máte vybudované dobré meno na Slovensku, v zahraničí to platiť nebude. Do popredia sa dostanete kvalitnými službami a zohľadnením zákazníckych potrieb daného trhu.

Expanzia zahŕňa aj prácu s UX

Pri lokalizácii sa vždy zamerajte na UX prostredie – používateľskú skúsenosť. Prispôsobte ju jazyku a kultúre krajiny, v ktorej sa nachádzate. Upravte softvérové rozhranie, využite správny výber a umiestnenie obrázkov prispôsobte domovskú stránku. Zbavte sa všetkých nepovinných políčok, kvôli ktorým používateľ zo stránky odchádza.

Nezabúdajte ani na CTA tlačidlá (s výzvou pre vykonanie akcie), preklady URL adries, hodnoty, ktoré váš e-shop prinesie potenciálnym zákazníkom, a celkový vizuál. 

jazykové preklady

Špecializovaní natívni odborníci sa postarajú o export a dôveryhodnosť vášho e-shopu aj v zahraničí.

Recenzie ako silný nástroj pre zvýšenie predaja

Významným faktorom je aj Social Proof. Až 70 % zákazníkov radšej nakúpi na e-shope, ak vidí recenzie a hodnotenia od iných zákazníkov. S týmto veľmi úzko súvisí aj objednávkový systém, nákupný lievik a obsah formulárov.

Väčšina krajín má rozdielne lokálne špecifiká – používanie domácej meny, meracích jednotiek, dátum a čas, terminológiu či označenia technologických aspektov. Ak lokalizáciu uchopíte správne, zahraničný zákazník si ani neuvedomí, že nenakupuje na lokálnom e-shope.

Marketingové aktivity pri expanzii do zahraničia

Každý e-shop by mal myslieť aj na SEO, PPC, bannery, e-mail marketing, PR články, komunikáciu na sociálnych sieťach, preklad článkov na blogu a celkový „tone of voice“.

Váš marketing bude predávať. Komunikujte výhody a vlastnosti vašich produktov tak, aby boli potenciálnemu zahraničnému zákazníkovi blízke a známe. Ak ich vo svojom jazyku poznať nebude, pravdepodobne nakúpi niekde inde.

Preto kampane pre našich klientov tvoria rodení hovoriaci danej krajiny. Vďaka tomu naši kolegovia poznajú lokálne špecifiká, zvyklosti i jazyk. Môžu sa tak sústrediť na maximalizáciu výkonu kampaní a dosahovanie stanovených cieľov.

Nezabudnite na analýzu kľúčových slov

Vytvorte si analýzu kľúčových slov pre exportnú krajinu a vychádzajte z nej pri všetkých nasledujúcich aktivitách. Získate tak nevyhnutný základ pre ďalšie SEO aktivity, ktoré vám pomôžu dostať sa na prvé priečky vo vyhľadávaní.

Ak si nie ste istí, ako na analýzu kľúčových slov, poradíme vám v rámci našich služieb zameraných na expanziu. V našom tíme máme zahraničných odborníkov, ktorí pomáhajú klientom pri expanzii a zastrešia tvorbu kampaní v lokálnom jazyku.Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Petra Dudášová
Napísala:  Veronika Svajčiaková
Spätná väzba: Petra Dudášová, Martin Bartl
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.