Zistite, v akom stave je váš web.

Odomknite potenciál eshopu v Slovinsku: Skrytý klenot

Slovinsko, ktoré sa nachádza na križovatke európskych kultúrnych a obchodných ciest, často nazývané „Malá Škandinávia“, predstavuje jedinečnú zmes vyhliadok v rámci svojho kompaktného, ​​ale vysoko rozvinutého ekosystému. Aké sú trhové špecifiká tejto krajiny?

Slovenia e-commerce expansion is hidden gem

Obsah

Slovinský e-commerce trh: Krajina rastu a príležitostí

Slovinsko, ktoré má približne 2,1 milióna obyvateľov, sa môže pochváliť svojím ekologicky uvedomelým prostredím. Je členom Európskej únie, schengenského priestoru a eurozóny, pričom ako svoju oficiálnu menu používa euro. Čo ešte potrebujete vedieť pred vstupom na tamojší e-commerce trh?

Základný popis Slovinska

Slovinsko hraničí s Talianskom na západe, Rakúskom na severe, Maďarskom na severovýchode, Chorvátskom na juhovýchode a Jadranským morom na juhozápade.

 • Hlavné mesto: Ľubľana
 • Rozloha: 20 273 km² (2,5x menšia ako Slovensko, 17,6x menšia ako Nemecko)
 • Populácia: 2,108 milióna (2021)
 • Priame telefónne číslo: +386
 • Úradný jazyk: Slovinčina
 • Mena: Euro (EUR)

Malá krajina so silnou ekonomikou a rastom

Zdroj: Medzinárodný menový fond, Slovinsko

Objavte vzostup online nakupovania v Slovinsku

„Až 76 percent slovinských respondentov pravidelne nakupuje v e-shopoch, najčastejšie oblečenie, obuv a módne doplnky.“

Zdroj: Web Retailer Award 2022 , kde sa sledovali nákupy online a zúčastnilo sa ho 1 976 slovinských spotrebiteľov.

Prehľad trhu v Slovinsku

Veľkosť trhu

V roku 2023 zaznamenal slovinský e-commerce trh, ktorý sa umiestnil na 80. mieste v celosvetovom meradle, príjmy v celkovej výške 959 miliónov EUR s očakávaným nárastom o 2,7 % v roku 2023. Posledný prudký nárast online nakupovania možno do značnej miery pripísať pandémii, vďaka ktorej 81 % firiem s viac ako desiatimi zamestnancami bude aktívnych v online priestore.

V súčasnosti sa Slovinsko môže pochváliť približne 3 000 e-shopmi so silným zameraním na mobilnú optimalizáciu.

Minulý rast a prognózy do budúcnosti

Medziročné tempo rastu medzi rokmi 2020 a 2021 predstavovalo pôsobivých 16 %. V roku 2023 sa očakáva mierne zmiernenie rastu na 2,7 %, čo v kontexte rastúcej inflácie a poklesu disponibilného príjmu spotrebiteľov je v skutočnosti dobrý vývoj.

Prognózy zloženého rastu na roky 2023-2027 naznačujú 5,5 % priemernú ročnú mieru rastu. So 48 % penetráciou online v roku 2021 slovinský e-commerce sektor stále ponúka značné možnosti expanzie.

Prekročte hranice
Exportná konzultácia
s Michalom Lichnerom
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.
// GTM Push pre Elementor formuláre jQuery(document).ready(function ($) { $(".elementor-form").validate({ errorPlacement: function (error, element) { } }); console.log('GTM Listening...') jQuery(document).on('submit_success', function (evt) { let data = { 'event': 'form_submit', 'form_type': evt.target.name.toLowerCase().replaceAll(' ', '_'), 'step': '1', user: {} } Array.from(evt.target.querySelectorAll('.elementor-field-textual')).forEach(field => { data.user[field.name.replace(/\bform_fields\b|\[|\]/g, '')] = field.value; }) window.dataLayer = window.dataLayer || []; dataLayer.push(data); }); });

E-commerce hráči v Slovinsku: Kto je na čele

Poprední slovinskí e-commerce hráči sa predovšetkým starajú o domáce publikum. Títo všestranní predajcovia pokrývajú mnohé produkty, pričom na prvom mieste sú hračky a koníčky. Päť top e-commerce biznisov (zdroj) v Slovinsku je:

 • Mimovrste.com (vlastnený Mall.cz Group získaný skupinou Alegro.pl v roku 2022),
 • Merkur.si (DIY obchod),
 • Bullionbypost.eu (predáva prevažne elektronickú výbavu),
 • Mercator.si,
 • Bigbang.si.

Prelomenie kódu: Víťazné stratégie pre slovinský e-commerce

Spotrebiteľské postrehy pre Slovinsko

Nákupné zvyky a preferencie

Slovinskí spotrebitelia preferujú lokálne e-commerce biznisy so širokým sortimentom produktov. Približne 87 % online nákupov sa uskutočňuje prostredníctvom domácich predajcov, po ktorých nasledujú e-shopy členských štátov EÚ. Predovšetkým rýchle dodanie do dvoch dní je prioritou pre slovinských nakupujúcich, pričom preferovanou voľbou produktov je funkčná obuv, napríklad turistické topánky.

Ekologicky uvedomelý konzumerizmus

Udržateľnosť a environmentálna zodpovednosť rezonujú u slovinských spotrebiteľov. Uprednostňujú sa značky, ktoré kladú dôraz na udržateľnosť a využívajú ekologické postupy pri balení a preprave.

Dynamika mesta a vidieka

Slovinsko si udržiava vyvážené rozdelenie obyvateľstva medzi mestské (55,3 %) a vidiecke (44,7 %) oblasti. E-commerce biznisy to musia zvážiť pri navrhovaní PPC stratégií a logistických riešení.

Operačné systémy a ceny

Zariadenia so systémom Android dominujú na slovinskom trhu, pričom nároční spotrebitelia sú ochotní zaplatiť za kvalitu. Tento trend približuje Slovinsko viac k spotrebiteľskému správaniu západnej Európy.

Platobné metódy a logistika v Slovinsku

Preferencie pri platbách

Preferovaným spôsobom platby sú predplatené karty ako MINT (63 %), nasledujú mobilné platby (17 %), kreditné karty (10 %) a elektronické peňaženky (9 %). Dobierky a bankové prevody tvoria menej ako 1 % online transakcií.

Logistická výhoda

Strategická poloha Slovinska, robustná infraštruktúra a členstvo v schengenskom priestore z neho robia logistické centrum Európy. Kuriérsky, expresný a balíkový trh v krajine doručil v roku 2021 približne 35,7 milióna balíkov.

Právny rámec a DPH

Slovinsko dodržiava nariadenia EÚ upravujúce online služby. Sadzby DPH sa líšia, so štandardnou sadzbou 22 % a zníženými sadzbami pre konkrétny tovar a služby. Súlad s GDPR je pre online podnikanie nevyhnutný.

Online marketing

Slovinské prostredie sociálnych sietí prekvitá a platformy ako YouTube, Facebook, Instagram (META), TikTok a LinkedIn ponúkajú rôzne reklamné príležitosti.

Webové stránky na porovnávanie cien

Slovinskí spotrebitelia aktívne využívajú webové stránky na porovnávanie cien, čo z nich robí cenný kanál pre e-commerce biznisy. Ceneje.si je popredný slovinský porovnávač cien, ktorý je súčasťou skupiny Heureka.cz.

Tieto poznatky poskytujú komplexný prehľad o slovinskom e-commerce trhu a odhaľujú jeho potenciál a jedinečné vlastnosti. Podrobnejšie informácie o právnych predpisoch a dynamike trhu získate od našich špecialistov.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Pavol je Dexfinity CMO. Vedie tím e-commerce konzultantov a marketérov, ktorí akcelerujú e-shopy v 34+ krajinách sveta vrátane USA a Ázie. Zároveň je nositeľom hodnôt a tvorcom vízie firmy.

//Gets slug(2) from the current location let slug = location.pathname.split("/").slice(2); const userData = ""; const meno = ""; const uloha = ""; var html = ""; //Fetches the current post author ID & role in the redaction fetch( `https://www.dexfinity.com/wp-json/wp/v2/posts?slug=${slug}&_fields=acf.redakcia` // `https://www.dexfinity.com/wp-json/wp/v2/posts?slug=/zapalte-ppc-kampane-7-chyb-ktore-brzdia-predaje/&_fields=acf.redakcia` ) .then((response) => response.json()) .then((data) => { let userData = data[0].acf.redakcia; for (let i = 0; i response.json()) .then((data) => { let img = data.simple_local_avatar.full; displayHTML(data.name, uloha, data.link, img); }); } function displayHTML(meno, uloha, link, img) { html += `
${meno} +

${meno}

${uloha}

`; document.getElementById("root").innerHTML = html; } #root a { text-decoration: none; color: black; width: 50%; border: solid #0000001c; border-width: 0px 1px 1px 0px; } #root a:nth-child(even) { border-width: 0px 0px 1px 0px; } #root a:nth-child(3) { border-width: 0px 1px 0px 0px; } #root a:nth-child(4) { border-width: 0px 1px 0px 0px; } .flexBox { display: flex; } .memberRedakcia { flex-direction: row; padding: 30px; gap: 2vw; } .imageRedakciaMember { flex-shrink: 0; width: 100px; height: 100px; border-radius: 5px; overflow: hidden; border: solid 1px #DBDFE2; } .imgMember { width: auto; height: 105% !important; object-fit: cover; } .infoMember { flex-direction: column; justify-content: space-around; } .contentMember { text-decoration: none; text-align: left; } .infoMember h3 { margin: 0; font-size: 1.5em; font-weight: 600; } .infoMember p { margin: 0; } #root { overflow: hidden; height: auto; flex-wrap: wrap; flex-direction: row; justify-content: space-between; } @media only screen and (max-width: 600px) { #root a { width: 100%; border: none; } .memberRedakcia { flex-direction: row; gap: 7vw; font-size: .93em; padding: 7vw } .infoMember h3 {line-height: 1.2em;} }

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.