Zistite, v akom stave je váš web.

Odomknite potenciál eshopu v Slovinsku: Skrytý klenot

Slovinsko, ktoré sa nachádza na križovatke európskych kultúrnych a obchodných ciest, často nazývané „Malá Škandinávia“, predstavuje jedinečnú zmes vyhliadok v rámci svojho kompaktného, ​​ale vysoko rozvinutého ekosystému. Aké sú trhové špecifiká tejto krajiny?

Slovinský e-commerce trh: Krajina rastu a príležitostí

Slovinsko, ktoré má približne 2,1 milióna obyvateľov, sa môže pochváliť svojím ekologicky uvedomelým prostredím. Je členom Európskej únie, schengenského priestoru a eurozóny, pričom ako svoju oficiálnu menu používa euro. Čo ešte potrebujete vedieť pred vstupom na tamojší e-commerce trh?

Základný popis Slovinska

Slovinsko hraničí s Talianskom na západe, Rakúskom na severe, Maďarskom na severovýchode, Chorvátskom na juhovýchode a Jadranským morom na juhozápade.

 • Hlavné mesto: Ľubľana
 • Rozloha: 20 273 km² (2,5x menšia ako Slovensko, 17,6x menšia ako Nemecko)
 • Populácia: 2,108 milióna (2021)
 • Priame telefónne číslo: +386
 • Úradný jazyk: Slovinčina
 • Mena: Euro (EUR)
15 trhov očami e-shopov
Sprievodca expanziou
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Malá krajina so silnou ekonomikou a rastom

Zdroj: Medzinárodný menový fond, Slovinsko

Objavte vzostup online nakupovania v Slovinsku

„Až 76 percent slovinských respondentov pravidelne nakupuje v e-shopoch, najčastejšie oblečenie, obuv a módne doplnky.“

Zdroj: Web Retailer Award 2022 , kde sa sledovali nákupy online a zúčastnilo sa ho 1 976 slovinských spotrebiteľov.

Prehľad trhu v Slovinsku

Veľkosť trhu

V roku 2023 zaznamenal slovinský e-commerce trh, ktorý sa umiestnil na 80. mieste v celosvetovom meradle, príjmy v celkovej výške 959 miliónov EUR s očakávaným nárastom o 2,7 % v roku 2023. Posledný prudký nárast online nakupovania možno do značnej miery pripísať pandémii, vďaka ktorej 81 % firiem s viac ako desiatimi zamestnancami bude aktívnych v online priestore.

V súčasnosti sa Slovinsko môže pochváliť približne 3 000 e-shopmi so silným zameraním na mobilnú optimalizáciu.

Minulý rast a prognózy do budúcnosti

Medziročné tempo rastu medzi rokmi 2020 a 2021 predstavovalo pôsobivých 16 %. V roku 2023 sa očakáva mierne zmiernenie rastu na 2,7 %, čo v kontexte rastúcej inflácie a poklesu disponibilného príjmu spotrebiteľov je v skutočnosti dobrý vývoj.

Prognózy zloženého rastu na roky 2023-2027 naznačujú 5,5 % priemernú ročnú mieru rastu. So 48 % penetráciou online v roku 2021 slovinský e-commerce sektor stále ponúka značné možnosti expanzie.

Prekročte hranice
Exportná konzultácia
s Michalom Lichnerom
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

E-commerce hráči v Slovinsku: Kto je na čele

Poprední slovinskí e-commerce hráči sa predovšetkým starajú o domáce publikum. Títo všestranní predajcovia pokrývajú mnohé produkty, pričom na prvom mieste sú hračky a koníčky. Päť top e-commerce biznisov (zdroj) v Slovinsku je:

 • Mimovrste.com (vlastnený Mall.cz Group získaný skupinou Alegro.pl v roku 2022),
 • Merkur.si (DIY obchod),
 • Bullionbypost.eu (predáva prevažne elektronickú výbavu),
 • Mercator.si,
 • Bigbang.si.

Prelomenie kódu: Víťazné stratégie pre slovinský e-commerce

Spotrebiteľské postrehy pre Slovinsko

Nákupné zvyky a preferencie

Slovinskí spotrebitelia preferujú lokálne e-commerce biznisy so širokým sortimentom produktov. Približne 87 % online nákupov sa uskutočňuje prostredníctvom domácich predajcov, po ktorých nasledujú e-shopy členských štátov EÚ. Predovšetkým rýchle dodanie do dvoch dní je prioritou pre slovinských nakupujúcich, pričom preferovanou voľbou produktov je funkčná obuv, napríklad turistické topánky.

Ekologicky uvedomelý konzumerizmus

Udržateľnosť a environmentálna zodpovednosť rezonujú u slovinských spotrebiteľov. Uprednostňujú sa značky, ktoré kladú dôraz na udržateľnosť a využívajú ekologické postupy pri balení a preprave.

Dynamika mesta a vidieka

Slovinsko si udržiava vyvážené rozdelenie obyvateľstva medzi mestské (55,3 %) a vidiecke (44,7 %) oblasti. E-commerce biznisy to musia zvážiť pri navrhovaní PPC stratégií a logistických riešení.

Operačné systémy a ceny

Zariadenia so systémom Android dominujú na slovinskom trhu, pričom nároční spotrebitelia sú ochotní zaplatiť za kvalitu. Tento trend približuje Slovinsko viac k spotrebiteľskému správaniu západnej Európy.

Platobné metódy a logistika v Slovinsku

Preferencie pri platbách

Preferovaným spôsobom platby sú predplatené karty ako MINT (63 %), nasledujú mobilné platby (17 %), kreditné karty (10 %) a elektronické peňaženky (9 %). Dobierky a bankové prevody tvoria menej ako 1 % online transakcií.

Logistická výhoda

Strategická poloha Slovinska, robustná infraštruktúra a členstvo v schengenskom priestore z neho robia logistické centrum Európy. Kuriérsky, expresný a balíkový trh v krajine doručil v roku 2021 približne 35,7 milióna balíkov.

Právny rámec a DPH

Slovinsko dodržiava nariadenia EÚ upravujúce online služby. Sadzby DPH sa líšia, so štandardnou sadzbou 22 % a zníženými sadzbami pre konkrétny tovar a služby. Súlad s GDPR je pre online podnikanie nevyhnutný.

Online marketing

Slovinské prostredie sociálnych sietí prekvitá a platformy ako YouTube, Facebook, Instagram (META), TikTok a LinkedIn ponúkajú rôzne reklamné príležitosti.

Webové stránky na porovnávanie cien

Slovinskí spotrebitelia aktívne využívajú webové stránky na porovnávanie cien, čo z nich robí cenný kanál pre e-commerce biznisy. Ceneje.si je popredný slovinský porovnávač cien, ktorý je súčasťou skupiny Heureka.cz.

Tieto poznatky poskytujú komplexný prehľad o slovinskom e-commerce trhu a odhaľujú jeho potenciál a jedinečné vlastnosti. Podrobnejšie informácie o právnych predpisoch a dynamike trhu získate od našich špecialistov.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Pavol je Dexfinity CMO. Vedie tím e-commerce konzultantov a marketérov, ktorí akcelerujú e-shopy v 34+ krajinách sveta vrátane USA a Ázie. Zároveň je nositeľom hodnôt a tvorcom vízie firmy.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.