Zistite, v akom stave je váš web.

Získajte výhodu na nemeckom trhu – stavte na udržateľnosť

Ekológia a udržateľnosť sú trendy. Avšak nie až také nové, ako sa zdá. Roky sa vyvíjali a v súčasnosti ich dopad na e-commerce naberá reálne kontúry. Čoraz viac zákazníkov chce nakupovať s ohľadom na životné prostredie a odmietajú vytvárať nezmyselné množstvo odpadu. Zistite, ako môžete uspokojiť ich potreby.

Obsah

Téma udržateľnosti výrazne ovplyvňuje najmä nemecký trh. Pre zákazníkov ide dokonca o tretie najdôležitejšie kritérium pri výbere tovaru. Na základe rozsiahlych skúseností s expanziou našich klientov do Nemecka vieme, ako sa týmto trendom prispôsobiť a čo urobiť, aby ste uspeli.

Čo môžete urobiť hneď pre ekologickejšie online podnikanie?

1. Baľte tovar ekologicky

Využívajte obaly z recyklovaných materiálov. Zredukujte množstvo obalu, ktorý používate pri posielaní tovaru, štítky môžete tlačiť na termotlačiarni a ušetriť na atramente. Ako výplň využívajte papierovú či kartónovú striž alebo ekologické vzduchové vankúšiky z rozložiteľných materiálov. Nekazte dojem tým, že svoj produkt schováte pod kopou polystyrénu. 

Reakciou na problém spojený s balením tovaru je napríklad produkt startupu The Box. Tím vytvoril unikátny obal, ktorý môže predajca využiť na prepravu až tisíckrát. The Box získal uznanie aj na medzinárodnom digitálnom veľtrhu CES.

2. Znížte počet vratiek

Poskytnite podrobný opis každého jedného produktu. Znížite riziko vrátenia tovaru na minimum. Dajte si záležať na tom, aby popis korešpondoval s tým, čo očakáva nemecký zákazník. Preferované sú detailnejšie popisy produktov.

3. Vystupujte zodpovedne voči zamestnancom aj spoločnosti

Ruka v ruke s udržateľnosťou rastie aj záujem zákazníkov o produkt. Nemeckí zákazníci chcú vedieť, kde a ako produkt vyrábate, ako jednáte so zamestnancami a ako pristupujete k likvidácií odpadu.

O všetkých krokoch informujte potenciálneho zákazníka. Dajte mu vedieť, čo robíte. Ako znižujete uhlíkovú stopu? Prečo doručujete ekologicky? Ideálne ešte pred a počas nákupného procesu.

Nemeckí zákazníci uprednostňujú udržateľnú dopravu

Podľa prieskumu Trusted Shops 86 % nemeckých zákazníkov preferuje ekologický spôsob dopravy. Avšak len každý piaty je ochotný si za túto službu priplatiť. 

Preto v prípade dopravy využívajte prepravné spoločnosti, ktoré sa zaviazali k znižovaniu uhlíkovej stopy. Známe sú iniciatívy nemeckých prepravcov DHL GoGreen, DPD Total Zero a GLS Think Green. 

Tie podporujú využívanie elektromobilov a hybridných vozidiel alebo znižovanie množstva spotrebovanej energie vo svojich balíkových centrálach. Zároveň nakupujú takzvané uhlíkové kredity. V praxi to znamená, že sa angažujú v projektoch, ktoré prispievajú k znižovaniu CO2 v atmosfére. 

Výhodu je, že ekologickú dopravu v rámci Nemecka poskytujú za rovnakú cenu ako bežné doručenie.

Prehodnoťte vstup na ekologické trhoviská

Nemeckých, ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov oslovíte aj na špecializovaných trhoviskách. Z dôvodu rastúceho záujmu o ekologické produkty vznikli online trhoviská ako avocadostore.de alebo greenpicks.de. Nachádzajú sa v nich len produkty, ktoré spĺňajú určené kritéria a sú v súlade s udržateľným životným štýlom

S ekologickým produktom sa ľahko dostanete do povedomia aj na bežných nemeckých porovnávačoch. Tie veľké ako idealo.de alebo billiger.de využívajú inteligentné filtrovanie produktov na základe udržateľnosti.

Idealo.de má špeciálny filter na udržateľné produkty a na porovnávači billiger.de si zase vaši zákazníci dokážu vyfiltrovať produkty, ktoré sú vegánske alebo vyrobené z recyklovaných materiálov.

Filtrovanie na porovnávacom portáli Billiger.de podľa ekologických kritérií

Ak vaše produkty ešte nie sú na niektorom z najväčších nemeckých porovnávačov, prehodnoťte to. Nemci veľmi radi porovnávajú. So vstupom na porovnávač je spojený správny export produktových dát a úprava feedov pre konkrétny porovnávač tovaru. 

Sme certifikovaní špecialisti nástroja Mergado, pomocou ktorého dokážeme dostať váš produkt na najväčšie nemecké porovnávače. Pomôžeme spravovať vašu inzerciu a zabezpečíme plynulú expanziu na nemecký trh

Cestu udržateľnosti razí v Nemecku aj Amazon

O tom, že ekologické otázky rezonujú v ušiach zákazníkov, nie je pochýb. Vie to aj Amazon, ktorý je signatárom The Climate Pledge. Spolu s ostatnými zapojenými spoločnosťami sa zaviazal, že do roku 2040 neutralizujú uhlíkovú stopu na nulu.

Nemecký Amazon sa zasadzuje najmä za redistribúciu vráteného tovaru. Viac ako 99 % vráteného tovaru nájde svojho nového majiteľa. Tovar rozvážajú elektromobily a v rámci Nemecka garantuje, že tovar má 100 % recyklovateľný obal.

Ak máte produkt, ktorý má potenciál uspieť na Amazone, Nemecko je ten správny trh. Vstup na nemecký Amazon môže byť riešením, ako expandovať a zároveň zabezpečiť ekologickú dopravu a balenie tovaru. Úspešný vstup na Amazon.de je podmienený dodržaním princípov predaja na Amazone

Poďte s nami ďalej

Potrpíte si na profesionálny prístup a hľadáte tím, ktorý urobí pre váš úspech maximum? Zverte vstup na Amazon do našich rúk. Sme špecialisti v oblasti expanzie do zahraničia, poznáme nástrahy trhu a radi pomôžeme aj vám.Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Martin Bartl
Napísala: Adriána Černáčková
Spätná väzba: Petra Dudášová, Samuel Ondrišák
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.