Zistite, v akom stave je váš web.

Prečo sú cenové porovnávače také dôležité pre e-shopy?

Cenové porovnávače sú najrýchlejšia a najefektívnejšia možnosť, ako získať nových klientov a zväčšiť obraty e-shopu pri veľmi dobrom PNO (podiel nákladov na obrate). Porovnanie cien môže zákazníkom pomôcť pri finálnom nákupnom rozhodnutí a e-shopom pri zväčšovaní obratov. Viete, ako fungujú cenové porovnávače?

Obsah

Ako funguje Heureka reklama?

Na stránky ako Heureka.sk chodia spotrebitelia, ktorí už majú vopred vyhliadnutý tovar a hľadajú TOP cenu u predajcov. Heureka totiž prehľadne zobrazuje porovnanie ceny produktov od konkrétnych dodávateľov, ako i cenu dopravy či recenzie. Spotrebiteľovi tak významne zjednodušuje prehľad o produkte, jeho finálnej cene a o dodávateľovi.

Cenové porovnávače sú čoraz obľúbenejšie

Porovnávač (comparison shopping website) je vlastne vyhľadávač, ktorý návštevníci e-shopov používajú na filtrovanie a porovnávanie produktov podľa ceny, vlastností, hodnotení a ďalších kritérií.

Na Slovensku sú najväčšie porovnávače Heureka.sk, Pricemania.sk a Najnakup.sk. Česko ovládli Heureka.cz, Zbozi.cz a Srovname.cz, Maďarsko zase Arukereso.hu, Argep.hu a Olcsobbat.hu. V Rumunsku sa najväčšej popularite tešia Compari.ro, Shopmania.ro a Price.ro.

 

„Značku eyerim sme pri exporte rozvinuli do viac ako 10 porovnávačov, ako napríklad Argep.hu, Pricerunner.se, Pricerunner.dk, Jeftinije.hr a Pazaruvaj.bg a ďalších.“

Evelin Kissová

Evelin Kissová

Senior Project Manager cenových porovnávačov,
Dexfinity

 

V Rakúsku a Nemecku sú cenové porovnávače menej dominantné. Viac sa oplatí marketing cez Ebay a Amazon.

Aká je cieľová skupina na cenových porovnávačoch?

Cenové porovnávače využívajú najmä zákazníci, ktorí vedia, aký produkt chcú. Úvodnú fázu prieskumu majú za sebou a hľadajú, v ktorom e-shope ho kúpia.

Ak predávate v e-shope produkty, ktoré vyrábate len vy, napríklad tričká na zákazku, štandardné porovnávače nebudú primárna forma vášho marketingu. Ste jediní a zákazník vás nemá s kým porovnať. To ale neznamená, že tam nemôžete byť úspešní (napríklad pomocou ProductAds reklám).

Inšpiratívne portály

V posledných rokoch sa objavili aj porovnávače pre oblasti, kde zákazník nevie presne, čo chce, a hľadá inšpiráciu, napríklad Favi.sk a Biano.sk pre dom a záhradu či Glami.sk pre módu. Kladú veľký dôraz na dizajn samotných stránok a najmä na pekné a kvalitné fotky produktov, menej na štandardizované parametre. 

Inšpiratívne portály pracujú iba s fulltextovými výsledkami a nepárujú produkt e-shopu s jeho konkurenciou do jednej produktovej karty, ako je to v Heureke. Cena produktu tu preto nezohráva najväčšiu úlohu, keďže si ju zákazník nevie poriadne porovnať.

Rozhodujúca je nielen cena​

Úspech porovnávačov u nás aj vo viacerých susedných krajinách strednej a východnej Európy je založený na našej nákupnej mentalite a aktuálnej ekonomickej situácii, keď hľadáme najmä nízke ceny. Nie je však úplne pravda, že na predaj cez porovnávače sú nevyhnutné nízke ceny.

Porovnávače prirodzene preferujú renomované e-shopy, ktoré im za to zaplatia. Preto prichádzajú porovnávače s novými formátmi reklamy a akciami, ktoré zdôrazňujú iné aspekty produktov a e-shopov. Ide hlavne o hodnotenia a skladovú dostupnosť, ktorá je dôležitá najmä počas sezóny (napríklad na Vianoce).

Heureka ako najväčší cenový porovnávač na Slovensku

Dôležité sú výhody e-shopu, jeho reputácia a značka

Porovnávače zarábajú podobne ako formy PPC reklamy. E-shopy platia za kliknutia na linky zverejnené v porovnávačoch. Z hľadiska e-shopu je dôležité byť na atraktívnych miestach v porovnávači, aby potenciálni zákazníci klikli na odkaz do vášho e-shopu.

Atraktívne miesta sú zvyčajne drahšie, a tak je situácia podobná ako v inej PPC reklame, kde hľadáte kompromis medzi nákladmi a potenciálnym ziskom.

 

Ako na efektívny marketing cez porovnávače

V tejto časti sa dozviete základné princípy potrebné na rozbeh a efektívny marketing cez porovnávače. Niektoré detaily sú však technicky náročnejšie a pri ich realizácii budete potrebovať pomoc programátora, ktorý vyvíja váš e-shop.

Princípy sú všeobecne platné pre porovnávače. Príklady z najväčšieho slovenského a českého porovnávača Heureka tak môžete využiť aj pri iných porovnávačoch.

 

XML súbor /XML feed​

Úvodná registrácia e-shopu na porovnávačoch je jednoduchá. Kľúčový je XML súbor s jednoduchým formátom, v ktorom sú informácie o vašich produktoch a ich cenách.

Tento XML súbor (XML feed) je uložený vo vašom e-shope na konkrétnej URL adrese. Pri registrácii e-shopu potrebujete zistiť URL adresu XML súboru a zadať ju pri pridávaní vášho obchodu.

 

Detail produktu na cenovom porovnávači Heureka

 

XML súbor je zvyčajne automaticky vytvorený súbor, ktorý však niekto musí naprogramovať. Ak ho ešte nemáte vytvorený, pripraví ho programátor alebo dodávateľ e-commerce CMS pre váš eshop. Špecifikáciu XML pre programátora nájdete ľahko na stránkach porovnávača.

Každý porovnávač má vlastnú špecifikáciu svojho XML súboru. XML súbory pre bežné porovnávače bývajú súčasťou štandardných alebo krabicových e-commerce CMS. Po registrácii porovnávače automaticky nahrajú informácie o produktoch z XML súboru a pravidelne budú aktualizovať ceny, údaje o dostupnosti tovaru a ďalšie informácie.

 


Audit kvality XML súboru

Kvalitne spracovaný XML súbor je základ úspechu na každom porovnávači.

Najčastejšie chyby pri spustení PPC reklamy na porovnávačoch:

  • kategorizácia produktov je iná v e-shope a na porovnávači. To znamená, že kategórie produktov e-shopu sa nespárujú s kategóriami porovnávača. V takomto prípade sa stane, že produkty vášho e-shopu nie sú v tej istej kategórii, kde ich má vaša konkurencia, ale sú iba vo fulltexte – nespárované, prípadne ich systém zaradí do inej nerelevantnej kategórie,
  • názvy produktov e-shopu nedodržiavajú všetky pravidlá porovnávača (napr. chýba výrobca, kód produktu, objem, odtieň a iné povinné parametre v názvoch), a tak sa produkty nezobrazujú v hlavnom porovnávaní, ktoré má najvyššiu návštevnosť.


Ako pracovať s XML súborom?

XML súbor si môžete skontrolovať manuálne, ale existujú aj nástroje na automatický audit. Populárnym nástrojom na audit a ďalšiu prácu s XML súbormi je Mergado, ktorý dokáže spracovať feedy pre skoro všetky krajiny.

Mergado podporuje rôzne formáty XML súborov a zadarmo získate ucelený prehľad najkritickejších chýb vo svojom XML súbore. Pre jednotlivé porovnávače môžu byť niektoré parametre kritické a ich zmena sa neprejaví automaticky po úprave XML súboru, ale musí ich skontrolovať pracovník porovnávača.

Problémy môžu vzniknúť najmä v sezóne, kedy aj počas niekoľkých týždňov môže byť produkt v stave čakajúcom na schválenie, pričom e-shop prichádza o predaj v hlavnej sezóne. 

Napríklad pre kategórie oblečenia a obuvi je štandardná doba párovania 2 až 6 mesiacov. Inú dobu spracovania rovnakých produktov budete mať v českej Heureke, pretože je tam registrovaných viac e-shopov než v slovenskej Heureke, a tým sa čakanie v kategórii predlžuje.

Pri Heureke si dajte pozor hlavne na správnosť URL adresy, názvu, kategórie a ID produktu. Tieto parametre počas sezóny radšej nemeňte. XML súbor by mal zároveň obsahovať všetky produkty e-shopu, ktoré plánujete inzerovať. 

 

Príklad XML súboru – feedu so stolovými hrami pre porovnávač


Nastavte pravidelné aktualizácie

Ak chcete mať na porovnávači vždy aktuálne informácie, XML súbor by sa mal generovať minimálne 4 až 5-krát denne. Heureka sťahuje XML súbory zhruba každé 2 hodiny.

Pokiaľ to porovnávač umožňuje, doplňte XML súbor o Dostupnostný XML súbor, ktorý obsahuje informácie o dostupnosti produktov. Heureka ho sťahuje každé 1 až 2 hodiny. Keď je XML súbor z vášho e-shopu tip-top, ste pripravený na ďalšie zlepšovanie viditeľnosti vašich produktov a e-shopu na porovnávačoch.

Radi by ste využili efektivitu cenových porovnávačov? Kontaktujte nás kvôli konzultácii, radi vám poradíme a zistíme váš potenciál rastu.

 

Náš knižný tip

Pozrite si výborné rady a postrehy k cenovým porovnávačom, ale i výkonnostnému online marketingu pre e-shopy v knihe E-shop od nápadu po úspech.

Zložité technológie približuje jednoducho a jasne, vďaka čomu ich pochopí každý. V knihe nájdete všetky témy, ktoré sú pre e-shop v súčasnom konkurenčnom svete dôležité: online marketing, e-commerce CMS, UX, logistika, financie, automatizácia, ale aj bezpečnosť.

Poďte s nami ďalej

Potrpíte si na profesionálny prístup a hľadáte tím, ktorý urobí pre váš úspech maximum? Zverte cenové porovnávače do našich rúk. Sme špecialisti nielen na lokálny trh, ale dostaneme vás aj do zahraničia.Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Napísal: Martin Krupa
Spätná väzba: Evelin Kissová
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.