Utraťte prvých 350€ v Google Ads a Získajte kredit 350€ zdarma. Zistiť viac.

UX design: Koniec „ja si myslím“ UX dizajnu

Chcete lepší konverzný pomer či nižší bounce rate? Neúprosná konkurencia núti na weboch ladiť aj tie najmenšie detaily. Web dizajn prispôsobte zákazníkom, nie naopak. Vylaďte UX dizajn (user experience = používateľskú skúsenosť) a zarábajte viac. Ako na to?

UX dizajn in

Obsah

V prípade UX dizajnu je vždy čo zlepšovať. Nezáleží na tom, či máte web už roky alebo tvoríte nový. Zabezpečí, že sa stránka ľahko používa a napĺňa potreby návštevníkov. Ovplyvňuje branding aj pocity potenciálnych zákazníkov. 

Prečo je UX dizajn dôležitý

Mnohí pokladajú web dizajn a UX za zbytočné odkladanie tvorby webu. To, že nefunguje, zistia až po čase. Zákazníci im odchádzajú a nevedia prečo. Zjednodušene povedané, UX dizajn je dôležitý, pretože sa snaží naplniť potreby používateľa.

Cieľom dobrého web dizajnu je vytvoriť kupujúcemu pozitívnu skúsenosť, ktorá sa pretransformuje v lojálnosť k produktu alebo značke. Funkčná používateľská skúsenosť vám navyše umožní zlepšiť cesty zákazníkov na vašom webe, znásobí konverzie a zníži mieru odchodov (bounce rate).  

Ako vyzerá skúsenosť so zlým UX?

Spomeňte si, ako ste sa scrollovali ponukou produktov na nejakom e-shope. Nejaký vás zaujal, rozklikli ste ho, nie je to však ono a chcete sa vrátiť naspäť do ponuky. Kliknete na šípku späť a očakávate, že vás systém vráti na miesto, odkiaľ ste sa preklikli. Namiesto toho pristanete na začiatku celej ponuky a môžete scrollovať odznova. 

Takmer s istotou môžeme povedať, že po dvoch pokusoch vás to omrzí a e-shop opustíte. Vyhnala vás zlá používateľská skúsenosť.  

UX dizajn myslí ako návštevník

Za každú naprogramovanú chybu platí majiteľ dvakrát. Raz pri jej vývoji, potom pri oprave. UX dizajn väčšinu týchto chýb odstráni ešte skôr, ako sa e-shopu chytí grafický dizajnér a programátor. 

Ako pracuje UX dizajnér

Vyladený UX dizajn zaujímajú pocity zákazníkov. Snaží sa pochopiť, ako komunikujú a rozmýšľajú. Na základe výskumu cieľovej skupiny vytvára persóny a modeluje ich správanie pri používaní produktu (webu, aplikácie, hry a i.) 

vytváranie UX dizajnu pomocou wireframov

UX dizajnér vytvára vzhľad webu pomocou wireframov, ktoré následne testuje a hľadá najjednoduchšie riešenie pre návštevníkov webu.

Až potom tvorí produkt vo forme wireframov (obrázkov v nízkom rozlíšení). 

UX dizajnér nakreslí, kde má byť umiestnený obsah, grafické prvky alebo CTA tak, aby si ich návštevník všimol. Výsledok práce opäť testuje s používateľmi a vychytáva chyby. Už 5-6 ľudí po prezretí aplikácie alebo webu vychytá drvivú väčšinu chýb.

Dlhodobý prínos pre biznis

UX dizajn mnohí preskočia, pretože ich stojí čas, peniaze a chcú čím skôr predávať.

Neuvedomujú si, že rezervy v UX dizajne:

  • priamo ovplyvňujú neskoršie výsledky (predaje, obrat),
  • predlžujú čas strávený na vývoji webu zo strany programátora a dizajnéra,
  • spôsobujú odchod organických návštevníkov a aj tých, za ktorých ste zaplatili PPC reklamou.

V konečnom dôsledku za web so zlým UX zaplatia viac a po jeho spustení strávia hodiny (ich aj programátorské) nad opravami.

Ako zlý UX dizajn poškodzuje web?

Okrem pekného vzhľadu potrebuje zákazník aj web, na ktorom sa bez problémov zorientuje a ľahko si ho zapamätá. Najväčšie problémy vznikajú, ak uprednostníte formu a dizajn pred použiteľnosťou. Výsledkom je:

Sklamaný a odchádzajúci zákazník

A nebude len jeden. Pozrite si aplikácie s nízkym hodnotením, v drvivej väčšine sa buď produkt nestretol s cieľovou skupinou, alebo ich rozčuľuje funkcionalitou. Hodnota UX spočíva v tom, že neplytváte peniazmi na dizajnové, ale nepoužiteľné riešenia.

Dajte pozor, aby obrázky neprekrývali menu. Zlá čitateľnosť pokazí dojem aj z jednoduchého a zrozumiteľného e-shopu.

Viac času na vývoj

Vynechanie UX analýzy neurýchli tvorbu webu. Práve naopak, počas testovania vyladíte používateľské toky, vyriešite okrajové problémy a vývoj urýchlite. Zistíte, kde má web slepé uličky a aj to, ktoré funkcie naozaj potrebujete. 

Vyšší bounce rate

Návštevníci odchádzajú z webu z rôznych dôvodov (nepáči sa im tovar, klikli na nesprávnu reklamu alebo nerozumejú, čo majú vlastne robiť). 

Ak odchádzajú bez akcie, máte vysoký bounce rate, ktorý môže súvisieť so zlým UX dizajnom. Väčšinu týchto problémov odstránite počas dôkladnej UX analýzy a testovania. 

Slabší výkon SEO a PPC

Aby ste získali najlepšie pozície vo vyhľadávaní, potrebujete dobré hodnotenie od Googlu. Od roku 2021 sa pozerá aj na kvalitu UX dizajnu. Týka sa to najmä rýchlosti načítania a výkonnosti webu. Vizuál nesmie spomaľovať chod. Stránky s horším hodnotením majú nižšiu efektivitu SEO a PPC reklamy

Ušetrite na redizajne a zákazníckom servise

Testovacia fáza dizajnovania zhltne časť rozpočtu, ale zároveň chráni biznis pred neskoršími nekonečnými úpravami. Pri redizajne zvyčajne prebieha výskum a testovanie priamo s používateľmi. Testuje sa napríklad čas, za ktorý dokáže zákazník vytvoriť objednávku, ako vyzerá obvyklá zákaznícka cesta a i. 

Neprehľadný web dizajn zaťažuje rozpočet na zákaznícky servis.

Neprehľadný web zvyšuje šancu, že vám bude vyzváňať zákaznícka linka so zbytočnými otázkami. V tomto prípade web komplikuje nakupovanie ponukou ďalších troch e-shopov v hornej lište.

Web dizajn, ktorý zohľadňuje princípy UX, ukrojí aj z rozpočtu na zákaznícky servis. Zákazník na prvý pohľad vidí a nájde všetko, čo potrebuje a nemusí sa pýtať dodatočné otázky. 

Navyše hľadanie kontaktných údajov a telefonovanie je už samé o sebe pre zákazníkov frustrujúce. Nehovoriac o tom, že drvivá väčšina z nich ani nebude plytvať časom a rovno pôjde nakúpiť inde. 

Aj fungujúci web môže byť lepší

Odporúčania sú jasné, UX dizajn by ste mali riešiť hneď pri vývoji webovej stránky alebo e-shopu. Čo však v prípade, ak e-shop už máte a chcete ho vylepšiť? 

Aj v tomto prípade postupuje dizajnér veľmi podobne. V prvom rade analyzuje existujúci web a otestuje ho medzi náhodnými používateľmi. Navrhne odstránenie chýb a upraví dizajn tak, aby bol pre ľudí jasnejší a čitateľnejší. 

Prehodnotenie UX dizajnu je na mieste aj pri expanzii na nové trhy, kde každá drobnosť ovplyvňuje úspech. 

Návratnosť UX dizajnu

Už jednoduchý UX audit dokáže odhaliť množstvo oblastí, ktoré majú priestor na zlepšenie. Z dlhodobého hľadiska sa aj menšia investícia niekoľkonásobne opláca. 

Mierou návratnosti sa meria úspech akejkoľvek investície. V drvivej väčšine prípadov každé jedno euro minuté na UX dizajn zarobí ďalších 100. 

Dopad investície do UX dizajnu môžete zistiť z týchto metrík:

  • nárast v počte konverzií,
  • nárast v počte objednávok,
  • nárast v počte zhliadnutí stránky,
  • pokles množstva telefonátov na zákaznícku linku,
  • skrátenie času potrebného na vykonanie nákupu,
  • zníženie počtu chýb zákazníkov.

Ako na web dizajn, ktorý zarába?

Pripravujete sa na rebranding alebo expanziu? Nechajte váš web otestovať UX dizajnérom. Dobre navrhnutý e-shop vedia ľudia používať, je prehľadný a podporuje rýchle nákupy. 

UX zabezpečí webu ľudskosť, jednoduchosť a prepojí vaše potreby s potrebami zákazníkov k spokojnosti oboch strán. Vy získate lepšie tržby, podporíte výkon PPC reklamy a návštevníci nájdu odpovede na svoje otázky a nakúpia, čo potrebujú. 

Pokiaľ si neviete dať rady s UX, prípadne potrebujete poradiť ohľadom reklamy, neváhajte a ozvite sa nám. Radi pomôžeme ambicióznemu projektu v raste.


Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

pavol adamcak ikonka

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.