Zistite, v akom stave je váš web.

Content Marketing: Vypátrajte, po čom ľudia túžia

Utiecť pred reklamami je takmer nemožné. Často sú otravné a automaticky ich prehliadame. Vaši zákazníci sú na tom rovnako. Prestaňte ich vyrušovať a začnite im pomáhať. 

Na scénu prichádza Content Marketing – premyslené zvýšenie predajov výmenou za odpovede na otázky, ktoré aktívne hľadajú. Viete, ako na to?

content mkt

Obsah

Či už pomocou blogov, sociálnych médií, email marketingu a ďalších digitálnych kanálov, skutočným cieľom content marketingu je zvyšovať obrat  prostredníctvom vytvárania a zdieľania relevantného a hodnotného obsahu pre vašu cieľovú skupinu zákazníkov.

 

Čo je content marketing?

Obsahový marketing je strategický prístup k tvorbe a distribúcii relevantného a zaujímavého obsahu, ktorý pomáha zvýšiť povedomie o produkte alebo službe a zároveň pomáha prilákať a udržať cieľovú skupinu zákazníkov. Cieľom obsahového marketingu je vytvoriť a udržiavať dlhodobý vzťah so zákazníkmi prostredníctvom poskytovania hodnoty a zaujímavého obsahu.

Ako funguje content marketing?

Content marketing alebo (obsahový marketing) začína tým, že definujete cieľovú skupinu zákazníkov a vytvárate obsah, ktorý je pre túto skupinu relevantný a zaujímavý. Tento obsah môže byť distribuovaný prostredníctvom rôznych kanálov, ako sú blogy, sociálne siete, emailový marketing a ďalšie. Dôležitou súčasťou obsahového marketingu je aj monitorovanie a meranie výkonnosti obsahu, aby ste mohli zistiť, čo funguje a čo nie, a prispôsobiť tak stratégiu obsahového marketingu tak, aby bola čo najefektívnejšia.

Prečo je obsahový marketing dôležitý?

Obsahový marketing je dôležitý pre mnoho dôvodov. Pomáha zvyšovať povedomie o produkte alebo službe, buduje dôveru medzi značkou a zákazníkmi a prispieva k zvyšovaniu predaja. Okrem toho môže obsahový marketing pomôcť zvýšiť návštevnosť webovej stránky a zvýšiť hodnotu značky.

Obsahová stratégia je srdcom content marketingu

Strategický content marketing sa nezaobíde bez kvalitnej obsahovej stratégie. Dobre navrhnutá obsahová stratégia je základným kameňom content marketingu spoločnosti. Bez nej stanovené ciele dosiahnete len ťažko. 

Obsahová stratégia odpovedá aj na otázky ako:

 • Prečo šírite určité informácie?
 • Koho chcete konkrétne osloviť?
 • Čo sa chystáte zverejniť?
 • Kto bude vytvárať a spravovať obsah?
 • Kde bude mať najväčší vplyv?
 • Kedy je správny čas zapojiť sa do predajných konverzácií?
 • Ako bude prebiehať realizácia obsahovej stratégie? Ktoré organizačné zmeny musíte vykonať?

Najúspešnejšie sú firmy, ktoré zvládnu odpovedať na všetky otázky a obsahovú stratégiu majú zdokumentovanú.

content marketing, content marketing čo to je, obsahová stratégia, obsahový marketing, pridaná hodnota

Nezameriavajte sa výhradne na reklamné kampane a promovanie produktov. Zákazníkov zaujímajú skutočné hodnoty, ktoré kúpou vašich produktov získajú.

PREČO je viac ako ČO

Aký účel, príčina alebo viera vás inšpiruje k tomu, čo robíte? Aká je filozofia a poslanie vašej značky? Ak poznáte svoje PREČO, vytvoríte elegantný obsah, ktorý v mysliach zákazníkov nadobudne novú hodnotu.

Nikdy neskáčte do digitálneho marketingu a spravovania sociálnych sietí bez poznania odpovede na otázku PREČO. Svojim zákazníkom prinesiete zbytočné informácie. A to si v online svete zahltenom informáciami nemôžete dovoliť.

Identifikujte nové príležitosti

Úspešní podnikatelia neustále hľadajú nové príležitosti na tvorbu kvalitného obsahu. Pridržiavajú sa pritom aktuálnych tém a trendov. 

Jedným z cieľov obsahovej stratégie je načrtnúť všetky možnosti, vďaka ktorým získate nové podklady k tvorbe hodnôt pre svojich zákazníkov.

Zákazníci nie sú ticho

Ľudia sú spoločenskí. Socializujú sa na sociálnych sieťach, zatiaľ čo sa rozhodujú konzumovať alebo už konzumujú rôzne produkty a služby.

obsahová stratégia, obsahový marketing

Obsahová stratégia by mala zahŕňať spôsob, ako budete komunikovať s vašou komunitou. Už viete, aká bude reč vašej firmy?

Zdokumentujte mapu cesty svojho zákazníka, stanovte si jasné kroky a v každom z nich mu poskytnite skvelý zážitok pomocou relevantného obsahu.

 • Mileniáli obľubujú nielen samoobslužné možnosti zákazníckych služieb.
 • Ľudia túžia po skutočnom, autentickom a personalizovanom zážitku.
 • Zákazníkom záleží na hodnotách vašej spoločnosti.

Presvedčte svoje publikum

Akonáhle ľudia navštívia váš e-shop alebo sociálne siete, podvedome sa pýtajú: 

Prečo by ich to malo zaujímať…?

Ak už máte jasné odpovede na predchádzajúce otázky a rozumiete zákazníckym potrebám, publikum si udržíte. Proces implementovania obsahovej stratégie premení náhodných online používateľov na verných zákazníkov.

Content Marketing zvyšuje tržby

Google má rád kvalitný a originálny obsah. To však neznamená, že v momente, keď ho vytvoríte, zvýši sa návštevnosť vášho e-shopu a predaje narastú.

Zákazníci prechádzajú nákupným procesom a obsahový marketing zvyšuje predaje postupne.

Fázy zákazníckej cesty

Ľudia si pred kúpou uvedomia, že majú problém, ktorý potrebujú vyriešiť (fáza informovanosti). Skúmajú ho a snažia sa mu porozumieť (fáza zvažovania). Až potom sa utvrdia v tom, ktoré rozhodnutie je pre nich najlepšie (fáza rozhodovania).

content marketing, proces rozhodovania, nákupná cesta zákazníka

Content Marketing zvyšuje tržby postupne. Na výsledky si budete musieť počkať.

Staňte sa pre zákazníkov oporným bodom

Plne vybudovaný systém obsahovej stratégie Content Marketingu pomáha zákazníkom vo všetkých fázach.

Vďaka nemu si vybudujete vzťah s kupujúcimi, odpoviete im na všetky otázky, a keď sa budú rozhodovať medzi vami a konkurenciou, voľba pravdepodobne padne na vás.

Pozor na náklady

Vytváranie a distribúcia obsahu môže byť finančne náročná. Ak budete pracovať bez vytvorenej obsahovej stratégie, stratíte pojem o celkovom obraze a na projekty miniete príliš veľa.

Práve definovaná stratégia vám poradí, koľko a ako môžete minúť, a kedy náklady na obsah treba znížiť.

Sledujte svoj pokrok

Obsahová stratégia neexistuje bez pravidelného merania výsledkov. Musíte vedieť, čo chcete dosiahnuť – bez ohľadu na médium alebo platformu.

reporty-content-marketing

Sledujte a analyzujte dôležité metriky, robte si štatistiky a uvidíte, ktorá vaša snaha má zmysel a prináša výsledky.

Ako začať s content marketingom

Ak chcete začať s content marketingom, tento postup by ste sa mali snažiť vždy dodržať.

 1. Vytvorte si plán: Na základe vašej stratégie vytvorte konkrétny plán obsahu, ktorý bude zahŕňať typy obsahu, ktoré budete vytvárať, frekvenciu publikovania a kanály, prostredníctvom ktorých budete obsah distribuovať.
 2. Vytvorte si kvalitný obsah: Vytvorte obsah, ktorý bude relevantný pre vašu cieľovú skupinu a bude odpovedať na ich potreby a záujmy.
 3. Distribuujte svoj obsah: Použite rôzne kanály na distribúciu svojho obsahu, ako sú blogy, sociálne médiá, email marketing a ďalšie.
 4. Merajte výsledky: Používajte nástroje na meranie výkonnosti, ako sú Google Analytics, aby ste mohli sledovať úspešnosť vašej stratégie content marketingu a upravovať ju podľa potreby.

Tvorte obsah s výsledkami

Vďaka Content Marketingu vytvoríte obsah, ktorý bude predávať. Pomôže vám tiež lepšie spoznať svoje publikum a jeho potreby či definuje štýl a tón reči vašej značky.

Ak potrebujete pri tvorbe obsahovej stratégie pomôcť, obráťte sa na nás. Premyslená stratégia s pevne stanovenými cieľmi vám prinesie oveľa lepšie výsledky.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Veronika Svajčiaková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.