Zistite, v akom stave je váš web.

Reklama na YouTube inšpiruje vašich zákazníkov

nasa-U2uKrI4lci8-unsplash (1)

Obsah

Reklama na YouTube nemusí liezť na nervy. Ak ju spravíte dobre, diváka oslovíte natoľko, že sa stane zákazníkom. Zistite, ako na efektívnu reklamu, ktorá prinesie nové konverzie.

nasa-U2uKrI4lci8-unsplash (1)

Obsah

Ľudia prichádzajú na YouTube so zámerom pozrieť si konkrétny obsah. Za posledné roky si už zvykli, že si budú musieť pozrieť aj nejaké tie reklamy. Na zaujatie máte však len pár sekúnd. Využite ich správne a vytvorte konverznú reklamu na YouTube

Čo je reklama na youtube

Video reklama na YouTube je formou digitálnej reklamy, ktorá umožňuje podnikom umiestňovať krátke a pútavé  videoreklamy na platforme YouTube. Tieto reklamy môžu byť cielené na konkrétnu publikáciu a môžu sa objaviť na rôznych miestach na tejto platforme, vrátane výsledkov vyhľadávania YouTube, na stránkach YouTube kanálov a ako predchádzajúce reklamy, ktoré sa pred vybraným videom prehrávajú.

 

5 dôvodov, prečo by mali eshopy používať YouTube reklamy

1. Vysoká návštevnosť

S viac ako 2 miliardami aktívnych používateľov mesačne je YouTube je druhé najväčšie publikum na svete. To znamená, že použitím YouTube reklamy máte prístup k obrovskému publiku potenciálnych zákazníkov.

2. Cielenie na konkrétnu demografickú skupinu

YouTube umožňuje cielenie reklám na základe veku, pohlavia, záujmov a lokality. To vám umožňuje presne zacieliť svoje YouTube reklamy na cieľovú skupinu, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že vaše kampane budú mať úspech.

3. Možnosť merania výkonnosti

YouTube poskytuje množstvo nástrojov na meranie výkonnosti reklám, ako sú počty zobrazení, počet kliknutí a dokončených prehratí. Tieto údaje vám pomôžu lepšie pochopiť, ako vaše reklamy fungujú a ako ich môžete vylepšiť.

4. Možnosť zapojenia zákazníkov:

Youtube reklama vám umožňuje komunikovať priamo so svojimi zákazníkmi prostredníctvom komentárov pod videom a odpovedí na otázky. Organicky tak viete zvýšiť lojalitu zákazníkov a povedomie o značke.

5. Nízke náklady:

YouTube reklama je cenovo dostupná pre každého, a to aj pre malé eshopy. Môžete si nastaviť rozpočet podľa svojich potrieb a začať reklamu už od niekoľkých eur za deň.

 

Dĺžka reklamy na YouTube nerozhoduje

Najpopulárnejší formát reklamy na YouTube je TrueView In-Stream. Takáto reklama sa zobrazuje pred videom. Používatelia ju môžu preskočiť a jej dĺžka by mala byť 15 až 60 sekúnd.

V roku 2020 však ľudská pozornosť klesla z 12 sekúnd na 8. Marketéri preto uprednostňujú kratšie, no pôsobivé formáty reklám. To však úspech nezaručí. 

Záleží na kreatíve

To, či vaša reklama bude úspešná, závisí od celkovej prezentácie a správy, ktorú chcete odovzdať. Dĺžka reklamy preto nie je tak dôležitá. Zaujímavú a dobre spracovanú videoreklamu by ste si pozreli, aj keby trvala minútu.

krátke reklamy na YouTube

30-sekundové reklamy na YouTube majú podľa štúdií omnoho vyššiu výkonnosť. Testujte a sami uvidíte, čo vám najlepšie funguje.

Typy YouTube reklamy

Zistite aké druhy kampaní vám YouTube reklama ponuka a kam všade sa dajú umiestniť. Špeciálne pre e-shopy, sú užitočné reklamy vo forme sponzorovaného obsahu alebo v karouseli, pretože umožňujú zákazníkom priamo sledovať ponúkané produkty alebo služby.

Reklamy pred začiatkom videa

Tieto reklamy sa zobrazia pred začiatkom videa, na ktoré sa chystáte pozrieť. Môžu trvať od 6 do 30 sekúnd a divák môže reklamu preskočiť po uplynutí 5 sekúnd.

Reklamy uprostred videa

Tieto reklamy sa zobrazia uprostred videa, ktoré sledujete. Môžu trvať od 20 do 60 sekúnd a divák ich nemôže preskočiť.

Overlay reklamy

Tieto reklamy sa zobrazia v pravom hornom rohu obrazovky počas videa, ktoré sledujete. Sú menej rušivé ako iné typy reklám a divák ich môže jednoducho skryť, ak ich nechce vidieť.

Reklamy sponzorovaného obsahu 

Reklamy vo forme sponzorovaného obsahu: Tieto reklamy vyzerajú ako bežné videá na YouTube, ale sú sponzorované nejakou spoločnosťou alebo značkou. Sú umiestnené medzi ostatnými videami vo vašom zozname odporúčaných videí alebo výsledkoch vyhľadávania.

Reklamy v karouseli

Tieto reklamy sa zobrazia ako séria obrázkov alebo videí, ktoré sa dajú posúvať doľava alebo doprava. Môžu sa zobraziť na úvodnej stránke YouTube alebo pri vyhľadávaní.

 

YouTube video reklama na vás strhne reflektory

Ešte dôležitejšie, než dĺžka reklamy na YouTube, je zaujať publikum. Upútajte pozornosť divákov netradičnou otázkou, pesničkou, humorom alebo známym influencerom (relevantným pre vašu cieľovú skupinu). Prezentujte životné situácie, s ktorými sa diváci stotožnia.

Ukážte ľuďom na YouTube, že ste to vy

Vašu značku by malo byť vidieť aj počuť, aby si vás ľudia s produktom spojili. Nestačí zverejniť len logo v rohu videa. Ukážte produkt vo videu kreatívne a prirodzene.

Aby ste dosiahli maximálny účinok, urobte to počas prvých 7 sekúnd štandardnej 30-sekundovej video reklamy. Používateľ môže reklamu po 5 sekundách preskočiť. Ak to stihnete za tento čas, ľudia si vás skôr zapamätajú. 

Reklama na iPad Air zaujme pesničkou a kreatívnym spracovaním udrží pozornosť diváka.

Ako začať s YouTube reklamami pre váš eshop

1. Vytvorte si účet na YouTube

Predtým, ako môžete začať s reklamami, budete potrebovať účet na YouTube. Toto je zadarmo a jednoduché, stačí navštíviť stránku youtube.com a kliknúť na tlačidlo „Sign In“ v pravom hornom rohu obrazovky.

2. Založte si reklamný účet na Google ads

Po vytvorení účtu na YouTube budete musieť vytvoriť reklamný účet pomocou nástroja Google Ads. Toto vám umožní spravovať vaše YouTube reklamy a merať ich výkonnosť.

3. Vymyslite reklamný plán

Keď máte reklamný účet, je čas vytvoriť si reklamný plán. To zahŕňa stanovenie cieľov, výber cieľovej skupiny, stanovenie rozpočtu a výber formátov reklám.

4. Vytvorte si reklamu

Keď máte reklamný plán hotový, je čas vytvoriť samotnú reklamu. Môžete vytvoriť reklamné video alebo použiť existujúce video z vášho kanálu na YouTube. Nezabudnite zahrnúť odkaz na svoj eshop v popise videa alebo v anotácii.

5. Spustenie

Keď je vaša reklama hotová, môžete ju spustiť prostredníctvom nástroja Google Ads. Môžete nastaviť časový rámec, v akom má reklama bežať, ako aj rozpočet, ktorý ste na ňu chceli vynaložiť.

6. Sledujte výkonnosť a optimalizujte

Keď je vaša reklama spustená, je dôležité sledovať jej výkonnosť pomocou nástrojov na meranie výkonnosti, ako sú Google Analytics. Tieto údaje vám pomôžu lepšie pochopiť, ako vaša reklama funguje a ako ju môžete ďalej optimalizovať. 

Reklamu na YouTube optimalizujte pre mobilné zariadenia

Viac ako polovica všetkých prehratí na YouTube pochádza z mobilných zariadení. Vo vašich Google reklamách preto použite užšie orámovanie, rýchlejšie tempo, veľké písmo, vyšší jas a kontrast. Bude tak dobre viditeľná aj na menšej obrazovke.

Každá reklama na YouTube vyžaduje opakované testovanie

YouTube podporuje aj vertikálne videá, ktoré vašich divákov môžu ešte viac pohltiť. Bez ohľadu na to, či používate vertikálne alebo horizontálne video, pred zverejnením si skontrolujte, ako vyzerá na mobile.

Ukážte sa v akcii

YouTube je skvelým kanálom na budovanie značky. Ak však chcete z videoreklamy získať viac objednávok či inú konverziu, musí byť jasný ich hlavný cieľ. Je to nákup, využitie zľavového kódu, prihlásenie sa na odber alebo niečo iné? 

Vyberte si jednu akciu, ktorú chcete získať od zákazníka. Následne ju pri tvorbe samotného videa podporte dynamickým spojením zvuku s obrazom. Využite pritom rýchly strih a nebojte sa experimentovať.

V reklamnom videu komunikujte výhody

Rátajte s tým, že sa YouTube reklama zobrazí aj ľuďom, ktorí vašu značku ešte nepoznajú. Malo by z nej byť jasné, čo robíte, ako môže zákazník produkt alebo službu využiť a aké jedinečné výhody mu prinesiete práve vy.

Reklama od Profesie dala jasne najavo, akú novinku predstavuje a čo by mal používateľ urobiť.

Predávajte emócie

Ľudia nenávidia predaj. Viaceré značky robia veľké pokroky vďaka reklamám so zmysluplným obsahom, ktorý vzdeláva alebo baví. Zákazníci sa starajú viac o seba, ako o vaše produkty alebo služby. 

Väčšina vášho obsahu preto nemôže byť len o vašej značke. Naplňte potreby zákazníkov, riešte ich problémy a využite k tomu emócie.

Recenzie nad zlato

Diváci, ktorí vašu značku nepoznajú, majú tendenciu spoliehať sa na názory iných. Vyhľadávajú skúsenosti známych osobností alebo priateľov. Využite tieto recenzie kreatívne.

Značka Heinz vytvorila reklamu podľa skutočnej udalosti známeho speváka.  

Ľudia sa chcú na YouTube zabávať

Potenciálni zákazníci prichádzajú na YouTube primárne za oddychom. Každá nevyžiadaná reklama je v ich očiach automaticky negatívna. Zmeňte tento pohľad už v prvých sekundách. 

Vytvorte video reklamu, z ktorej nespustia oči a bude pre nich prínosom. Ak neviete, ako na to, obráťte sa na nás. Prvá konzultácia je zdarma a bez akýchkoľvek záväzkov.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Terézia Poláková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
  vznikol tento článok

  Terka pracuje v Dexfinity ako Social Media Specialist. Primárne pripravuje príspevky na Facebook, Instagram či LinkedIn. Veľmi ju baví aj komunikácia s influencermi a dohadovanie rôznorodých spoluprác.

  Zdieľajte článok

  KONTAKTY NAPRIAMO

  Spojme sily.

  Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

  Michal Lichner

  Michal Lichner
  Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
  +421 911 585 689
  michal.lichner@dexfinity.com

  Eva Čechovská

  Eva Čechovská
  Sales & Export Consultant
  +421 918 341 781
  eva.cechovska@dexfinity.com

  Pavol Adamčák
  International Marketing Strategy Consultant, Founder
  +421 918 435 105
  pavol.adamcak@dexfinity.com

  Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

   Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

   Sprievodca expanziou

   Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.