Zistite, v akom stave je váš web.

Ako pri rebrandingu neskočiť z blata do kaluže

Hranica medzi úspešným a neúspešným rebrandingom je veľmi úzka. Podarí sa vám to a máte našliapnuté na úspešnú budúcnosť. Zlyháte a stanete sa terčom posmechu. Budovanie značky si vyžaduje množstvo času, peňazí a energie. 

Ak si myslíte, že ste pripravení, omyl. Rebranding môžu sabotovať veci, o ktorých ani len netušíte.

očistite sa od chýb

Obsah

Čo je to rebranding?

Rebranding je proces zmeny firemného imidžu organizácie. Ide o trhovú stratégiu pridelenia nového názvu, symbolu alebo zmeny dizajnu existujúcej značky. Myšlienkou rebrandingu je vytvoriť pre značku odlišnú identitu od jej konkurentov na trhu.

K rebrandingu dochádza, keď spoločnosť zmení svoje logo, slogan, víziu, poslanie, hodnoty, názov, cieľové publikum alebo trh, aby tak vybudovala novú identitu značky v mysliach potenciálnych zákazníkov, zákazníkov, konkurentov a partnerov. 

Rebranding pomáha značkám prilákať nové publikum, zostať relevantnými, vyniknúť medzi konkurentmi a zlepšiť samotné povedomie o značke.

Je rebranding značky naozaj potrebný?

Nepodľahnite svojim pocitom. Žiadna značka nemá dátum expirácie. Pokiaľ sa rozhodnete pre rebrand, potrebujete k tomu závažné, dátami overené dôvody.

Nerebrandujte iba preto, že ním nedávno prešiel váš konkurent. Relevantné nie je ani to, že sa novému generálnemu riaditeľovi nepáči staré logo.

Zmenu značky zvážte, ak:

 • sa podobá na konkurenčné značky,
 • mení sa vaša cieľová skupina,
 • neodráža vaše hodnoty a identitu,
 • bojovali ste so zlou povesťou v médiách,
 • zlúčili ste sa s inou spoločnosťou,
 • expandujete na zahraničné trhy.
rebranding, budovanie značky, brief, meeting

Predtým, ako dáte rebrandingu zelenú, si dôkladne odkomunikujte, ako to súvisí so stratégiou vašej značky.

Koľko stojí rebranding

Štúdie ukazujú, že priemerný B2B podnik minie približne 5 percent svojich príjmov na marketing. S ohľadom na to bude priemerná zmena značky stáť kdekoľvek medzi 10 a 20 percentami vášho marketingového rozpočtu.

Ak sú napríklad vaše ročné výnosy 1,5 miliónov eur a váš marketingový rozpočet je 75 000 eur, môžete očakávať, že vaše náklady na rebranding budú v rozmedzí 7 500 až 15 000 eur na prepracovanie značky vašej spoločnosti. 

Svoju úlohu samozrejme zohráva aj zložitosť. Zmena značky veľkých a veľmi zložitých organizácií je vo všeobecnosti drahšia.

Rebranding a jeho typy

Ujasnite si, aký rebrand značka potrebuje. Bez toho budú vaše ďalšie kroky chaotické, zbytočné a zaplatíte za ne peniaze, ktoré by ste mohli využiť oveľa lepšie.

Obnovenie značky

Ak sa značka nemení úplne, no potrebuje sa prispôsobiť zmenám na trhu pričom zachová svoj účel, obnovte ju. Vytvorte nový moderný vzhľad e-shopu a rebranding využite aj pri expanzii na zahraničný trh.

Občas stačí zmeniť logo, upraviť farebné palety, typografiu a zabezpečiť, aby zákazníci nestratili dôveru v značku. Prečítajte si, ako na rebranding e-shopu krok po kroku a zvládnete ho ľahšie.

Plný rebranding

Nastala zmena v organizácii (príchod nových produktov), v organizačnej štruktúre alebo fúzia či akvizícia firmy? Rebrand je možnosťou, ktorá odrazí, čo sa stalo a aký je ďalší vývoj značky.

Rovnakým štýlom sme komunikovali náš rebranding z ui42 digital na Dexfinity naprieč rôznymi kanálmi. Novým webom, logom, bannerom na starom webe, newslettrom, videom a v príspevkoch na sociálnych sieťach.

Dôležitá bola čo najjasnejšia komunikácia samotného posolstva.

coca cola, rebranding

Strapline (krátka, ľahko zapamätateľná fráza) môže byť rovnako nezabudnuteľná aj po rebrandingu. Coca-Cola aktualizovala svoj slogan 45-krát, aby zostala aktuálna.

Dôležitá je predovšetkým správa, ktorú približujete svojim zákazníkom. Slogan by mal byť krátky, jednoduchý a zapamätateľný.

Nepodceňte silnú kreatívu

Rebranding a marketing značky je kreatívny projekt. Všetky správy, farby, logo a celkový dizajn značky by mali pôsobiť rovnako. Vytvorte prehľadný súbor s pokynmi a cieľmi, aby ste ich mali stále po ruke vy aj vaši zamestnanci. 

Poskytnite dizajnérom, copywriterom, grafikom a projektovým manažérom čo najviac informácií, ktoré súvisia so zmenou a budovaním značky.

Ako na interný rebranding 

Najväčším problémom pri rebrandingu je implementácia plánu do interných procesov firmy. Projektové riadenie podniku nezvládne uspokojiť interné a externé potreby spoločnosti.

Na čo myslieť pri interných materiáloch

Interné materiály by po rebrandingu nemali obsahovať staré logá a neaktuálne informácie. Vyzerá to neprofesionálne, neusporiadane a ohrozuje to rebranding, na ktorom mesiace pracujete. 

Aktualizujte nielen obchodné materiály a systémy, ale aj:

 • fyzické predmety – vizitky a kancelárske potreby,
 • e-mailové podpisy a informácie, ktoré sa v nich nachádzajú,
 • intranety a informácie na internom webe,
 • interné šablóny, ktoré pokrývajú širokú škálu oblastí (zmluvy, listy a prezentácie),
 • digitálne aktíva, ako sú logá a obrázky spoločností.
rebranding, budovanie značky, interný rebranding, dexfinity

Zvládnutý interný rebranding môže priniesť skvelé výsledky.

Testujte a počúvajte feedback

Získanie spätnej väzby od svojich zákazníkov, hoci aj zamestnancov, je nad zlato. 

Rezonuje v ľuďoch rebranding? Odráža sa v ňom to, čo chcete dosiahnuť? Zistite, čo sa vášmu publiku páči a implementujte vylepšenia skôr, než novú značku vypustíte do sveta.

Rebranding  značky si poriadne premyslite

Úspešný rebranding vyžaduje množstvo skúseností a premyslené kroky. Neponáhľajte sa. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, zaujmite metodický prístup a klaďte dôraz na všetky fázy rebrandu.

Ak budete potrebovať poradiť, obráťte sa na nás. Radi vám pomôžeme zastrešiť nielen rebranding, ale aj iné marketingové aktivity, ktoré majú zmysel pre ďalší rast vášho biznisu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autori: Terézia Poláková, Veronika Svajčiaková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.